150մլն դրամի վնաս պետությանը՝ վայրի բույսերի հավաքման և օգտագործման բնօգտագործման վճարներից խուսափելու և արտահանման լիցենզիաներ ստանալու հանցավոր սխեմաների կիրառմամբ
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ուսումնասիրվել է ՀՀ հաշվեքննիչ պալատից ստացված՝ առանձին վայրի բույսերի, մասնավորապես մատատուկի արտահանման լիցենզիաների վերաբերյալ փաստաթղթերը: Ուսումնասիրությունների համակողմանիությունն ու լիարժեքությունն ապահովելու նպատակով անհրաժեշտ փաստաթղթեր են պահանջվել և ստացվել նաև ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունից: Արդյունքում ի հայտ է բերվել պետական մարմնի պաշտոնատար անձանց կողմից ցուցաբերված անփութության պայմաններում կիրառված հանցավոր սխեմա:
Մասնավորապես, պարզվել է, որ մի քանի իրավաբանական անձինք՝ սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերություններ, անհատ ձեռներեցներ, բնօգտագործման վճարներից խուսափելու և վայրի բույսերի արտահանման լիցենզիա ստանալու նպատակով 2017-2018թթ. ՀՀ բնապահպանության նախարարության կենսառեսուրսների կառավարման գործակալություն են ներկայացրել Արարատի և Արմավիրի մարզերի մի քանի համայնքների՝ Ջրառատի, Մրգաստանի, Նորամարգի, Նորաշենի, Բերքանուշի ղեկավարներից ստացված տեղեկանքներ, ինչպես նաև այդ համայնքների տարածքում առանձին հողերի սեփականատերերի կամ վարձակալների հետ կնքված առուվաճառքի պայմանագրեր, գնման ակտեր:
Տեղեկանքներով, իբր, հավաստվել է այդ հողամասերում մատուտակ աճելու, իսկ գնման վերաբերյալ փաստաթղթերով՝ իրավաբանական անձանց կողմից հողամասերի սեփականատերերից տարբեր քանակության՝ 40-ից մինչև 100 տոննա մատատուկի արմատ գնելու, իսկ առանձին դեպքում՝ մինչև 350 տոննայի մատակարարման պայմանագիր ունենալու հանգամանքները:
Մինչդեռ քաղաքացիները, որոնց հետ, իբր, կնքվել են նման պայմանագրեր, ՀՀ հաշվեքննիչ պալատին գրավոր պարզաբանել են, որ կամ առհասարակ չունեն սեփականության իրավունքով, վարձակալությամբ իրենց պատկանող հողատարածքներ, կամ ունենալու դեպքում ոչինչ չեն վաճառել, չեն ճանաչում նման ընկերությունների, չեն ստորագրել առուվաճառքի պայմանագրեր կամ գնման ակտեր, կամ իրենց հողամասերում մատուտակ չի աճել:
Պարզվել է, որ դեռևս 2017թ. մայիսին ՀՀ բնապահպանության նախարարության կենսառեսուրսների կառավարման գործակալությունը, արտահանման լիցենզիաներ ստանալու համար սուբյեկտների կողմից ներկայացված տեղեկատվության վերաբերյալ փաստացի ունենալով հիմնավոր կասկած, դիմել է նախարարությանը՝ կենսառեսուրսների պահպանության և կայուն օգտագործման ապահովման նպատակով մատուտակի առկայության և ձեռքբերման վերաբերյալ ներկայացված տեղեկատվության համադրմամբ տեղում՝ ՀՀ Արմավիրի մարզի համապատասխան համայնքների տարածքներում կատարելու ուսումնասիրություն և վերահսկողություն իրականացնելու խնդրով:
Սակայն ստանալով նշված հանգամանքների վերաբերյալ ստուգում կատարելու նախարարության հանձնարարությունը՝ ՀՀ ԲՆ բնապահպանական պետական տեսչության պաշտոնատար անձինք չեն իրականացրել վայրի բուսական ու կենդանական աշխարհի օբյեկտների արտահանման և ներմուծման համար սահմանված պահանջների կատարման նկատմամբ վերահսկողություն կատարելու իրենց պարտականությունը: Իրենց հերթին ՀՀ ԲՆ կենսառեսուրսների կառավարման գործակալության պատասխանատու պաշտոնատար անձինք, ներկայացված տեղեկատվության իսկության վերաբերյալ ունենալով ողջամիտ կասկած՝ չեն իրականացրել տրված տեղեկատվության հավաստիությունը պարզելուն ուղղված գործողություններ, և իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկատվության հիման վրա տվել են արտահանման լիցենզիաներ: Մինչդեռ ըստ «Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին» ՀՀ օրենքի 10-րդ հոդվածի, երբ իրավասու վարչական մարմինը հիմնավոր կասկածներ ունի անձանց ներկայացրած տվյալների՝ իսկության վերաբերյալ, պարտավոր է ինքնուրույն և իր հաշվին միջոցներ ձեռնարկել դրանցում հավաստիանալու համար:
Այսինքն՝ ՀՀ բնապահպանության նախարարության պատասխանատու պաշտոնատար անձինք դրսևորել են ծառայության նկատմամբ անբարեխիղճ կամ անփույթ վերաբերմունք, առանց արտահանվող բույսի ձեռքբերումը հավաստող փաստաթղթերը ստուգելու՝ տրամադրել են մեկանգամյա արտահանման լիցենզիաներ: Արդյունքում իրավաբանական անձինք և անհատ ձեռներեցները, լիազոր մարմնից չստանալով մատուտակի հավաքի և օգտագործման թույլտվություն, պետական բյուջե չեն վճարել շուրջ 150մլն ՀՀ դրամ բնօգտագործման վճարներ՝ պետության համար առաջացնելով ծանր հետևանք:
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրությամբ ձեռք են բերվել պաշտոնատար անձի կողմից ծառայության նկատմամբ անբարեխիղճ կամ անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով իր պարտականությունները չկատարելով կամ ոչ պատշաճ կատարելով անզգուշությամբ ծանր հետևանքներ առաջացնելու առերևույթ հատկանիշներ պարունակող տվյալներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:
Նախաքննությունը, որով լրիվ, օբյեկտիվ և բազմակողմանի կպարզվեն վերոնշյալ գործընթացների բոլոր հանգամանքները և գնահատականներ կտրվեն դրանցում ներգրավված բոլոր շրջանակների, այդ թվում նաև պետությանը վնաս պատճառած տնտեսվարող սուբյեկտների արարքներին, հանձնարարվել է ՀՀ քննչական կոմիտեին:

Damage to the state in the amount of 150 million AMD with the use of criminal schemes for evading payment for the collection and use of wild plants and obtaining an export licenses
The Department of State Interests Protection of the RA Prosecutor General's Office examined the documents received from the RA Audit Chamber regarding the licenses for the export of certain types of wild plants. In order to ensure comprehensiveness and completeness of the studies, the necessary documents were also requested and received from the RA Ministry of Environment. As a result, the applied criminal scheme was found out under cconditions of negligence shown by officials of the state body.
In particular, it was found out that some legal entities - LLC, private entrepreneurs in order to evade payment and obtain a license for the export of wild plants during 2017-2018 presented to Bioresources Management Agency of the RA Ministry of Environment information received from the leaders of some communities of Ararat region and Armavir region- Jrarat, Mrgastan, Noramarg, Norashen, Berkashen, as well as purchase acts, purchase and sale agreements concluded with tenants or owners of individual land plots in the territory of these communities.
According to the statements, circumstances were allegedly established for the cultivation of glycyrrhiza, the purchase by legal entities of glycyrrhiza roots (from 40 to 100 tons) from the owners of land plots, and in some cases the availability of supply agreements up to 350 tons.
Meanwhile, as citizens with whom such agreements were allegedly concluded, presented written clarifications to the RA Audit Chamber that they generally have no land plots owned by lease or, in case of having land plots they have not sold anything, do not know such companies, have not signed purchase and sale agreement or acts of purchase or in their territories does not grow glycyrrhiza.
It was found out that back in May 2017 with a view to obtain export licenses, the Bioresources Management Agency of the RA Ministry of Environment, in fact having a legitimate doubt regarding the information provided by the entities, turned to the Ministry on the issue of carrying out supervision and control in the territories of the respective communities of Armavir Region of the Republic of Armenia.
However, having received an instruction from the Ministry for verification of the circumstances, the officials of the Environmental Protection Inspection Body of the RA Ministry of Environment did not fulfill their obligations to oversee the implementation of the requirements established for the import and export of wild plants and wild animals. In their turn, officials of the Bioresources Management Agency of the RA Ministry of Environment, having a reasonable doubt regarding the authenticity of the information provided, did not carry out actions aimed at establishing the authenticity of the information provided and issued export licenses based on the information that was not relevant to the reality. Meanwhile, under Article 10 of the RA Law “On Fundamentals of Administration and Administrative Proceedings”, if the administrative body has reasonable suspicions regarding the authenticity of the data and information presented by individuals, then he/she is obliged to independently and at his/her own expense take measures to verify their authenticity.
Thus, the responsible officials of the RA Ministry of Environment showed a careless and dishonest attitude towards the service, without checking documents certifying the purchase of the plant for export, they issued one-time export licenses. As a result, legal entities and private entrepreneurs without receiving permission from the competent authority to collect and use glycyrrhiza did not pay about 150 million. AMD.
Taking into account that in the course of the study, data were obtained containing obvious elements that entailed negligent grave consequences as a result of a careless or dishonest attitude to the service by an official while performing his/her duties in the Department of State Interests Protection of the RA Prosecutor General's Office a criminal case was initiated under Part 2 of Article 315 of the RA Criminal Code.
The preliminary investigation, by which will be established all the circumstances of the above processes and the actions of all involved circles, including economic entities that have caused damage to the state, will be given assessments was entrusted to the RA IC.