150մլն դրամի վնաս պետությանը՝ վայրի բույսերի հավաքման և օգտագործման բնօգտագործման վճարներից խուսափելու և արտահանման լիցենզիաներ ստանալու հանցավոր սխեմաների կիրառմամբ
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ուսումնասիրվել է ՀՀ հաշվեքննիչ պալատից ստացված՝ առանձին վայրի բույսերի, մասնավորապես մատատուկի արտահանման լիցենզիաների վերաբերյալ փաստաթղթերը: Ուսումնասիրությունների համակողմանիությունն ու լիարժեքությունն ապահովելու նպատակով անհրաժեշտ փաստաթղթեր են պահանջվել և ստացվել նաև ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունից: Արդյունքում ի հայտ է բերվել պետական մարմնի պաշտոնատար անձանց կողմից ցուցաբերված անփութության պայմաններում կիրառված հանցավոր սխեմա:
Մասնավորապես, պարզվել է, որ մի քանի իրավաբանական անձինք՝ սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերություններ, անհատ ձեռներեցներ, բնօգտագործման վճարներից խուսափելու և վայրի բույսերի արտահանման լիցենզիա ստանալու նպատակով 2017-2018թթ. ՀՀ բնապահպանության նախարարության կենսառեսուրսների կառավարման գործակալություն են ներկայացրել Արարատի և Արմավիրի մարզերի մի քանի համայնքների՝ Ջրառատի, Մրգաստանի, Նորամարգի, Նորաշենի, Բերքանուշի ղեկավարներից ստացված տեղեկանքներ, ինչպես նաև այդ համայնքների տարածքում առանձին հողերի սեփականատերերի կամ վարձակալների հետ կնքված առուվաճառքի պայմանագրեր, գնման ակտեր:
Տեղեկանքներով, իբր, հավաստվել է այդ հողամասերում մատուտակ աճելու, իսկ գնման վերաբերյալ փաստաթղթերով՝ իրավաբանական անձանց կողմից հողամասերի սեփականատերերից տարբեր քանակության՝ 40-ից մինչև 100 տոննա մատատուկի արմատ գնելու, իսկ առանձին դեպքում՝ մինչև 350 տոննայի մատակարարման պայմանագիր ունենալու հանգամանքները:
Մինչդեռ քաղաքացիները, որոնց հետ, իբր, կնքվել են նման պայմանագրեր, ՀՀ հաշվեքննիչ պալատին գրավոր պարզաբանել են, որ կամ առհասարակ չունեն սեփականության իրավունքով, վարձակալությամբ իրենց պատկանող հողատարածքներ, կամ ունենալու դեպքում ոչինչ չեն վաճառել, չեն ճանաչում նման ընկերությունների, չեն ստորագրել առուվաճառքի պայմանագրեր կամ գնման ակտեր, կամ իրենց հողամասերում մատուտակ չի աճել:
Պարզվել է, որ դեռևս 2017թ. մայիսին ՀՀ բնապահպանության նախարարության կենսառեսուրսների կառավարման գործակալությունը, արտահանման լիցենզիաներ ստանալու համար սուբյեկտների կողմից ներկայացված տեղեկատվության վերաբերյալ փաստացի ունենալով հիմնավոր կասկած, դիմել է նախարարությանը՝ կենսառեսուրսների պահպանության և կայուն օգտագործման ապահովման նպատակով մատուտակի առկայության և ձեռքբերման վերաբերյալ ներկայացված տեղեկատվության համադրմամբ տեղում՝ ՀՀ Արմավիրի մարզի համապատասխան համայնքների տարածքներում կատարելու ուսումնասիրություն և վերահսկողություն իրականացնելու խնդրով:
Սակայն ստանալով նշված հանգամանքների վերաբերյալ ստուգում կատարելու նախարարության հանձնարարությունը՝ ՀՀ ԲՆ բնապահպանական պետական տեսչության պաշտոնատար անձինք չեն իրականացրել վայրի բուսական ու կենդանական աշխարհի օբյեկտների արտահանման և ներմուծման համար սահմանված պահանջների կատարման նկատմամբ վերահսկողություն կատարելու իրենց պարտականությունը: Իրենց հերթին ՀՀ ԲՆ կենսառեսուրսների կառավարման գործակալության պատասխանատու պաշտոնատար անձինք, ներկայացված տեղեկատվության իսկության վերաբերյալ ունենալով ողջամիտ կասկած՝ չեն իրականացրել տրված տեղեկատվության հավաստիությունը պարզելուն ուղղված գործողություններ, և իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկատվության հիման վրա տվել են արտահանման լիցենզիաներ: Մինչդեռ ըստ «Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին» ՀՀ օրենքի 10-րդ հոդվածի, երբ իրավասու վարչական մարմինը հիմնավոր կասկածներ ունի անձանց ներկայացրած տվյալների՝ իսկության վերաբերյալ, պարտավոր է ինքնուրույն և իր հաշվին միջոցներ ձեռնարկել դրանցում հավաստիանալու համար:
Այսինքն՝ ՀՀ բնապահպանության նախարարության պատասխանատու պաշտոնատար անձինք դրսևորել են ծառայության նկատմամբ անբարեխիղճ կամ անփույթ վերաբերմունք, առանց արտահանվող բույսի ձեռքբերումը հավաստող փաստաթղթերը ստուգելու՝ տրամադրել են մեկանգամյա արտահանման լիցենզիաներ: Արդյունքում իրավաբանական անձինք և անհատ ձեռներեցները, լիազոր մարմնից չստանալով մատուտակի հավաքի և օգտագործման թույլտվություն, պետական բյուջե չեն վճարել շուրջ 150մլն ՀՀ դրամ բնօգտագործման վճարներ՝ պետության համար առաջացնելով ծանր հետևանք:
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրությամբ ձեռք են բերվել պաշտոնատար անձի կողմից ծառայության նկատմամբ անբարեխիղճ կամ անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով իր պարտականությունները չկատարելով կամ ոչ պատշաճ կատարելով անզգուշությամբ ծանր հետևանքներ առաջացնելու առերևույթ հատկանիշներ պարունակող տվյալներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:
Նախաքննությունը, որով լրիվ, օբյեկտիվ և բազմակողմանի կպարզվեն վերոնշյալ գործընթացների բոլոր հանգամանքները և գնահատականներ կտրվեն դրանցում ներգրավված բոլոր շրջանակների, այդ թվում նաև պետությանը վնաս պատճառած տնտեսվարող սուբյեկտների արարքներին, հանձնարարվել է ՀՀ քննչական կոմիտեին:

Ущерб государству в размере 150 млн. драмов РА приминением преступных схем по уклонению от уплаты за сбор и использование дикорастущих растений и получению лицензии на экспорт
В Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА были изучены документы, полученные от Аудиторской палаты РА относительно лицензии на экспорт отдельных видов дикорастущих растений. С целью обеспечения всесторонности и полноты изучений были запрошены и получены необходимые документы также от Министерства окружающей среды РА. В результате была выявлена примененная преступная схема в условиях небрежности, проявленной со стороны должностных лиц государственного органа.
В частности было установлено, что некоторые юридические лица-ООО, частные предприниматели с целью уклонения от уплаты и получения лицензии на экспорт дикорастущих растений в период 2017-2018гг. Агентству по управлению биоресурсами Министерства окружающей среды РА представили справки, полученные от руководиетелей некоторых общин Араратской области и Армавирской области - Джрарат, Мргастан, Норамарг, Норашен, Беркашен, а также акти покупки, договоры купли-продажи, заключенные с арендаторами или собственниками отдельных земленых участков на территории указанных общин.
По справкам якобы были установлены обстоятельства  по выращиванию лакрицы, покупке юридическими лицами по документам корней лакрицы (от 40 до 100 т.) у собственников земельных участков, а в отдельных случаях наличию договоров поставки до 350т.
Тем временем как граждане с которыми якобы были заключены подобные договора Аудиторской палате РА письменно разъяснили, что вообще не имееют земелные участки, принадлежащие по аренде им на праве собственности или в случае наличия они нечего не продали, не знают таких компаний, не подписали договора купли-продажи или акты покупки или на их территориях лакрица не растет.
Было установлено, что еще в мае 2017г. Агентство по управлению биоресурсами Министерства окружающей среды РА для получения лицензий на экспорт фактически имея онюбоснованное сомнение относительно информации, представленной субъектами, обратилось в Министерство по вопросу осуществления надзора и контроля на территориях соответствующих общин Армавирской области РА.
Однако, получив поручение Министерства по осуществлению проверки относительно указанных обстоятельств должностные лица государственниого инспекционного органа природы МОС РА не выполнили свои обязанности по осуществлению надзора за выполнением требований, установленных для импорта и экспорта объектов дикорастущих растений и диких животных. В свою очередь должностные лица Агентства по управлению биоресурсами Министерства окружающей среды РА имея разумное подозрение о подлинности представленной информации не осуществили действия, направленные на установление подлинности представленной информации и на основании не соответствующей реалности информации выдали лицензии на экспорт. Тем временем как согласно ст. 10 Закона РА  «Об основах администрирования и административном производстве если у административного органа имеются обоснованные подозрения относительно подлинности представленных лицами данных, сведений, то он обязан самостоятельно и за свой счет предпринять меры по удостоверению в их подлинности.
То есть, ответственные должностные лица Министерства окружающей среды РА проявили небрежное и нечестное отношение к службе, без проверки документов, удостоверяющих приобретение растения с целью экспорта выдали разовые экспортные лицензии. В результате юридические лица и частные предприниматели без получения от компетентного органа разрешения на сбор и использование лакрицы в государственный бюджет не оплатли около 150млн. драмов РА.
Учитывая то, что в ходе  изучения были получены данные, содержащие явные признаки, повлекшие по небрежности тяжкие последствия в результате небрежного или нечестного отношения к службе должностным лицом при выполнении своих обязанностей  в Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА было возбуждено уголовное дело по ч. 2 ст. 315 УК РА.
Предварительное следствие, по которой будут установлены все обстоятелстьтва вышеуказанных процессов и деяниям всех вовлеченных кругов, в том числе и хозяйствующих субъектов, причинивших вред государству будут даны оценки было поручено СК РА.