Միայն պետական շահերի պաշտպանության ուսումնասիրություններով 2019թ. դատախազությունը հայտնաբերել է պետությանը պատճառված մոտ 45 մլրդ դրամի վնաս, որից միայն նույն գործառույթի շրջանակում վերականգնվել է մոտ 1.4 մլրդ դրամը
Պետության գույքային շահերի պաշտպանության ոլորտում 2019թ. ընթացքում ՀՀ դատախազության կառուցվածքային ստորաբաժանումները հսկայածավալ աշխատանքներ են իրականացրել:
Մասնավորապես ինչպես հանրապետական, այնպես էլ մարզային ընդգրկման բազմաթիվ ոլորտներում կատարվել է պետական շահերի պաշտպանության հարցադրումներով ընդհանուր առմամբ 1136 ուսումնասիրություն՝ 2018թ. համեմատ 11.4 տոկոսով ավելի:
Ուսումնասիրություններն ընդգրկել են պետական և հանրային գույքի պահպանության, մասնավորեցման, հողօգտագործման, ճանապարհաշինության, էներգետիկայի, բնապահպանության, ընդերքօգտագործման, ջրային ենթակառուցվածքների պահպանության և կառավարման, առողջապահության, իսկ զինվորական դատախազության իրավասության շրջանակներում՝ թիկունքային ծառայության, սպառազինության, ռազմաբժշկական, կապիտալ շինարարության և զորքերի բնակավորման ոլորտները:
Ուսումնասիրությունների արդյունքներով պետությանը պատճառված վնասների վերականգման ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու, պետական շահերի պաշտպանության հայցեր հարուցելու, ինչպես նաև պետական շահերի խախտումների պատճառների և նպաստող պայմանների վերացման նպատակով պետական մարմիններին ներկայացվել է ընդհանուր 162 հաղորդում և միջնորդագիր:
Դատախազների կողմից դատարաններ է ներկայացվել ընդհանուր մոտ 1.67մլրդ դրամի բռնագանձման պահանջով պետական շահերի պաշտպանության 76 հայց: Մոտ 6 մլրդ 350մլն դրամ պահանջով հայցերի քննություն գտնվում է ընթացքի մեջ:
Դատախազության ստորաբաժանումների կողմից պետական շահերի պաշտպանության գործառույթի շրջանակում իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքում հայտնաբերված՝ առերևույթ հանցագործության հատկանիշներ պարունակող փաստերի առթիվ հարուցվել է 269 քրեական գործ, իսկ 338 դեպքերով ուսումնասիրությունների արդյունքներն ուղարկվել են ըստ ենթակայության նյութեր նախապատրաստելու համար։
Քրեական գործերը հարուցվել են, մասնավորապես, պետական միջոցներով իրականացված առանձին, այդ թվում ստրատեգիական նշանակության օբյեկտների շինարարության և վերանորոգման ընթացքում կատարված յուրացումների ու վատնումների, օտարման ոչ ենթակա օբյեկտների ապօրինի օտարման, պետական կամ համայնքային սեփականության գույքի վարձակալության տրման, կառավարման, ներդրումային պրտավորությունների կատարման, հանրապետական նշանակության հուշարձանների պահպանության, պետական գնումների ոլորտներում թույլ տրված չարաշահումների, էներգետիկ կայանների շահագործման խախտումներով միջոցներ չձեռնարկելու, ճանապարհաշինության ոլորտում փաստացի չկատարված կամ թերի կատարված աշխատանքները որպես ամբողջությամբ կատարված համարելու, անտառային և այլ հողերի կատեգորիաների փոփոխության, ձկան պաշարների պահպանության ոլորտներում թույլ տրված ապօրինությունների, բնական ռեսուրսների ապօրինի շահագործման, գնահատման և մրցութային ընթացակարգերի հանցավոր խախտումներով պետական սեփականության բազմաթիվ գույքերի մասնավորեցման, աղբահանության և սանմաքրման ծառայությունների ոլորտում պայմանագրային պարտավորությունների չկատարման պարագայում հանցավոր անգործություն ցուցաբերելու և բազմաթիվ այլ փաստերով:
Պետության շահերին հասցված վնասը վերականգնելու համար, նախազգուշացվել են 332 կամ 2018թ. համեմատ մոտ 7.5 տոկոսով ավելի իրավաբանական և ֆիզիկական անձինք: Արդյունքում տարվա ընթացքում միայն դատախազական այս ներգորության միջոցի կրառմամբ կամովին պետական բյուջե է վերականգնվել շուրջ 1մլրդ 378 մլն ՀՀ դրամ, որը 2018թ. համեմատ ավելի է մոտ 172.6մլն. դրամով կամ 14.3%-ով:
Դատախազության բոլոր ստորաբաժանումների կողմից պետական շահերի պաշտպանության հարցադրումներով ձեռնարկված միջոցառումներով՝ հարուցված հայցերով, հարուցված քրեական գործերով և քննչական մարմիններ ուղարկված նյութերով հայտնաբերված՝ պետությանը պատճառված ընդհանուր վնասը կազմել է մոտ 44.8 մլրդ ՀՀ դրամ, այն դեպքում, երբ 2018թ. այդ ցուցանիշը կազմել է շուրջ 37 մլրդ դրամ: Այսինքն 2019թ. արդյունքը նախորող տարվա համեմատ ավելի է մոտ 21.6%-ով: Հարուցված քրեական գործերի, ինչպես նաև դատարաններ ներկայացված հայցերի շրջանակներում միջոցներ են ձեռնարկվում բացահայտված վնասի վերականգնման ուղղությամբ:  Այսինքն 2018-2019թթ. պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում կատարված աշխատանքի շնորհիվ հայտնաբերված՝ պետությանը պատճառված վնասը ընդհանուր կազմել է մոտ 82 մլրդ դրամ, որը 2.5 անգամ գերազանցում է նախորդող 9 տարիների հանրագումարային արդյունքը:
Միաժամանակ՝ ուսումնասիրությունների հիման վրա կատարված նախազգուշացումների, բավարարված հայցերի, ներկայացված հաղորդումների հիման վրա դատախազության կողմից կատարված աշխատանքի արդյունքում 2019թ. ընթացքում վերականգնվել է ընդհանուր մոտ 1.4 մլրդ ՀՀ դրամի վնաս: Դատախազությունը ինչպես քրեական գործերի, այնպես էլ հայցերի հարուցման շրջանակներում հետամուտ է հայտնաբերված վնասի վերականգնմանը՝ օրենսդրությամբ իրեն վերապահված ներգործության ողջ գործիքակազմի կիրառմամբ:
Ներկայացված ցուցանիշների  ապահովումն առաջին հերթին պայմանավորված է դատախազության հետ հասարակական շրջանակների, քաղաքացիների համագործակցության մակարդակի կտրուկ բարձրացման, պետական մարմինների կողմից իրենց ներքին վերահսկողական լծակներով ի հայտ բերված առերևույթ հանցագործության հատկանիշներ պարունակող տվյալները ՀՀ դատախազություն ներկայացնելու գործընթացի ծավալների էական ավելացմամբ, ԶԼՄ-ների համապատասխան հրապարակումներն օպերատիվ կերպով ուսումնասիրության առարկա դարձնելու հանգամանքներով: Արդյունքները պայմանավորված են նաև ՀՀ դատախազության ստորաբաժանումների, հատկապես ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության և ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության պետական շահերի պաշտպանության բաժնի կողմից իրականացված հսկայածավալ, բազմադրվագ ուսումնասիրությունների, պետական շահերին վերաբերվող խախտումները հայտնաբերելիս դրանք պատշաճ արձանագրելու և համապատասխան գնահատականի արժանացնելու հանգամանքով։

Исследованиями только по защите государственных интересов в 2019г. прокуратура выявила нанесенный государству ущерб в размере около 45 млрд. драм, из которых в рамках данной функции было восстановлено только примерно 1.4 млрд драм
За 2019г. в области защиты государственных имущественных интересов структурные подразделения Прокуратуры РА проделали широкомасштабные работы.
В частности, как в республиканской, так и в многочисленных сферах областного вовлечения по вопросам зашиты государственных интересов в общей сложности было проведено 1136 исследований, что по сравнению с 2018г. больше на 11.4%.
Исследования включили сферы зашиты государственного и общественного имущества, приватизации, землепользования, дорожного строительства, энергетики, охраны природы, недропользования, охраны и управления водных инфраструктур, здравоохранения, а в рамках юрисдикции военной прокуратуры- тыльной службы, вооружения, военной медицины, капитального строительства и расквартирования войск.
По результатам исследования в целях принятия мер по восстановлению нанесенного государству ущерба, возбуждения исков в защиту государственных интересов, а также устранения причин нарушений государственных интересов и способствующих им условий государственным органам было подано в общей сложности 162 сообщений и ходатайств.
В суды прокурорами было подано 76 исков в защиту государственных интересов с требованием взыскания около 1.67 млрд драм. Рассмотрение исков с требованием около 6 млрд 35 млн драм находится в процессе.
По фактам, содержащим признаки возможного преступления, выявленного в результате исследований, проведенных подразделениями прокуратуры в рамках функции по защите государственных интересов, было возбуждено 269 уголовных дел, а результаты исследований по 338 случаям были направлены по подведомственности для подготовки материалов.
Уголовные дела, в частности, были возбуждены по фактам присвоений и растрат, совершенных в ходе строительства и ремонта объектов стратегического назначения, в отдельных случаях- за государственные средства; незаконного отчуждения объектов, не подлежащих отчуждению; управления, сдачи в аренду имущества государственной или муниципальной собственности; злоупотреблений, допущенных в сферах совершения инвестиционных обязательств, охраны памятников республиканского значения, государственных закупок; непринятия мер по нарушениям эксплуатации энергетических станций; выдачи невыполненных или ненадлежащим образом выполненных работ в сфере дорожного строительства за выполненные; правонарушений, допущенных в сферах изменения категорий лесных и других земельных участков, охраны рыбных запасов; незаконной эксплуатации природных ресурсов; приватизации многочисленных имуществ государственной собственности путем преступных нарушений оценочных и состязательных процедур; проявления преступного бездействия в условиях невыполнения договорных обязательств в сфере вывоза мусора и саночистки и по другим многочисленным фактам.
Для восстановления нанесенного государству ущерба было предупреждено 332 юридических и физических лиц или по сравнению с 2018г.- больше на 10%. В результате в течение года применением лишь средств прокурорского воздействия в государственный бюджет добровольно было возвращено около 1 млрд 378 млн драм РА, что по сравнению с 2018г. больше примерно на 172.6 млн драм или 14.3%.
По мероприятиям, предпринятым всеми подразделениями прокуратуры по вопросам защиты государственных интересов, общий ущерб, нанесенный государству по возбужденным искам, возбужденным уголовным делам и выявленным направленными в следственные органы материалам, составил около 44.8 млрд драм РА, тогда как этот же показатель 2018г. составил около 37 млрд драм. То есть результат 2019г. по сравнению с предыдущим годом больше примерно на 31.6%. В рамках возбужденных уголовных дел, а также поданных в суды исков принимаются меры по восстановлению выявленного ущерба. То есть нанесенный государству ущерб, выявленный благодаря работам, проделанным за 2018-2019гг. в сфере защиты государственных интересов, в общей сложности составил 82 млрд драм РА, что в 2.5 раз превышает совместный результат предыдущих 9 лет.
Одновременно в ходе исследования в результате работы, проделанной прокуратурой на основании предупреждений, удовлетворенных исков, поданных сообщений, в период 2019г. был восстановлен ущерб в размере около 1.4 млрд драм РА. Прокуратура в рамках как уголовных дел, так и возбуждения исков прослеживает за восстановлением с применением всего инструментария воздействия, вверенного ей законодательством.
Обеспечение представленных показателей, в первую очередь, обусловлено резким повышением уровня сотрудничества прокуратуры с общественными кругами, гражданами, существенным увеличением объемов процесса подачи в Прокуратуру РА сведений, содержащих признаков возможного преступления, выявленных государственными органами с применением внутренних надзирающих рычагов, обстоятельствами того, чтобы соответствующие публикации СМИ оперативным образом стали предметом рассмотрения. Результаты обусловлены обстоятельством широкомасштабных исследований, проведенных подразделениями Прокуратуры РА, в особенности Управлением по защите государственных интересов Генеральной Прокуратуры РА и Отделом по защите государственных интересов Центральной военной прокуратуры РА, надлежащей регистрации и соответствующей оценки при выявлении нарушений, относящихся к государственным интересам.