Միայն պետական շահերի պաշտպանության ուսումնասիրություններով 2019թ. դատախազությունը հայտնաբերել է պետությանը պատճառված մոտ 45 մլրդ դրամի վնաս, որից միայն նույն գործառույթի շրջանակում վերականգնվել է մոտ 1.4 մլրդ դրամը
Պետության գույքային շահերի պաշտպանության ոլորտում 2019թ. ընթացքում ՀՀ դատախազության կառուցվածքային ստորաբաժանումները հսկայածավալ աշխատանքներ են իրականացրել:
Մասնավորապես ինչպես հանրապետական, այնպես էլ մարզային ընդգրկման բազմաթիվ ոլորտներում կատարվել է պետական շահերի պաշտպանության հարցադրումներով ընդհանուր առմամբ 1136 ուսումնասիրություն՝ 2018թ. համեմատ 11.4 տոկոսով ավելի:
Ուսումնասիրություններն ընդգրկել են պետական և հանրային գույքի պահպանության, մասնավորեցման, հողօգտագործման, ճանապարհաշինության, էներգետիկայի, բնապահպանության, ընդերքօգտագործման, ջրային ենթակառուցվածքների պահպանության և կառավարման, առողջապահության, իսկ զինվորական դատախազության իրավասության շրջանակներում՝ թիկունքային ծառայության, սպառազինության, ռազմաբժշկական, կապիտալ շինարարության և զորքերի բնակավորման ոլորտները:
Ուսումնասիրությունների արդյունքներով պետությանը պատճառված վնասների վերականգման ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու, պետական շահերի պաշտպանության հայցեր հարուցելու, ինչպես նաև պետական շահերի խախտումների պատճառների և նպաստող պայմանների վերացման նպատակով պետական մարմիններին ներկայացվել է ընդհանուր 162 հաղորդում և միջնորդագիր:
Դատախազների կողմից դատարաններ է ներկայացվել ընդհանուր մոտ 1.67մլրդ դրամի բռնագանձման պահանջով պետական շահերի պաշտպանության 76 հայց: Մոտ 6 մլրդ 350մլն դրամ պահանջով հայցերի քննություն գտնվում է ընթացքի մեջ:
Դատախազության ստորաբաժանումների կողմից պետական շահերի պաշտպանության գործառույթի շրջանակում իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքում հայտնաբերված՝ առերևույթ հանցագործության հատկանիշներ պարունակող փաստերի առթիվ հարուցվել է 269 քրեական գործ, իսկ 338 դեպքերով ուսումնասիրությունների արդյունքներն ուղարկվել են ըստ ենթակայության նյութեր նախապատրաստելու համար։
Քրեական գործերը հարուցվել են, մասնավորապես, պետական միջոցներով իրականացված առանձին, այդ թվում ստրատեգիական նշանակության օբյեկտների շինարարության և վերանորոգման ընթացքում կատարված յուրացումների ու վատնումների, օտարման ոչ ենթակա օբյեկտների ապօրինի օտարման, պետական կամ համայնքային սեփականության գույքի վարձակալության տրման, կառավարման, ներդրումային պրտավորությունների կատարման, հանրապետական նշանակության հուշարձանների պահպանության, պետական գնումների ոլորտներում թույլ տրված չարաշահումների, էներգետիկ կայանների շահագործման խախտումներով միջոցներ չձեռնարկելու, ճանապարհաշինության ոլորտում փաստացի չկատարված կամ թերի կատարված աշխատանքները որպես ամբողջությամբ կատարված համարելու, անտառային և այլ հողերի կատեգորիաների փոփոխության, ձկան պաշարների պահպանության ոլորտներում թույլ տրված ապօրինությունների, բնական ռեսուրսների ապօրինի շահագործման, գնահատման և մրցութային ընթացակարգերի հանցավոր խախտումներով պետական սեփականության բազմաթիվ գույքերի մասնավորեցման, աղբահանության և սանմաքրման ծառայությունների ոլորտում պայմանագրային պարտավորությունների չկատարման պարագայում հանցավոր անգործություն ցուցաբերելու և բազմաթիվ այլ փաստերով:
Պետության շահերին հասցված վնասը վերականգնելու համար, նախազգուշացվել են 332 կամ 2018թ. համեմատ մոտ 7.5 տոկոսով ավելի իրավաբանական և ֆիզիկական անձինք: Արդյունքում տարվա ընթացքում միայն դատախազական այս ներգորության միջոցի կրառմամբ կամովին պետական բյուջե է վերականգնվել շուրջ 1մլրդ 378 մլն ՀՀ դրամ, որը 2018թ. համեմատ ավելի է մոտ 172.6մլն. դրամով կամ 14.3%-ով:
Դատախազության բոլոր ստորաբաժանումների կողմից պետական շահերի պաշտպանության հարցադրումներով ձեռնարկված միջոցառումներով՝ հարուցված հայցերով, հարուցված քրեական գործերով և քննչական մարմիններ ուղարկված նյութերով հայտնաբերված՝ պետությանը պատճառված ընդհանուր վնասը կազմել է մոտ 44.8 մլրդ ՀՀ դրամ, այն դեպքում, երբ 2018թ. այդ ցուցանիշը կազմել է շուրջ 37 մլրդ դրամ: Այսինքն 2019թ. արդյունքը նախորող տարվա համեմատ ավելի է մոտ 21.6%-ով: Հարուցված քրեական գործերի, ինչպես նաև դատարաններ ներկայացված հայցերի շրջանակներում միջոցներ են ձեռնարկվում բացահայտված վնասի վերականգնման ուղղությամբ:  Այսինքն 2018-2019թթ. պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում կատարված աշխատանքի շնորհիվ հայտնաբերված՝ պետությանը պատճառված վնասը ընդհանուր կազմել է մոտ 82 մլրդ դրամ, որը 2.5 անգամ գերազանցում է նախորդող 9 տարիների հանրագումարային արդյունքը:
Միաժամանակ՝ ուսումնասիրությունների հիման վրա կատարված նախազգուշացումների, բավարարված հայցերի, ներկայացված հաղորդումների հիման վրա դատախազության կողմից կատարված աշխատանքի արդյունքում 2019թ. ընթացքում վերականգնվել է ընդհանուր մոտ 1.4 մլրդ ՀՀ դրամի վնաս: Դատախազությունը ինչպես քրեական գործերի, այնպես էլ հայցերի հարուցման շրջանակներում հետամուտ է հայտնաբերված վնասի վերականգնմանը՝ օրենսդրությամբ իրեն վերապահված ներգործության ողջ գործիքակազմի կիրառմամբ:
Ներկայացված ցուցանիշների  ապահովումն առաջին հերթին պայմանավորված է դատախազության հետ հասարակական շրջանակների, քաղաքացիների համագործակցության մակարդակի կտրուկ բարձրացման, պետական մարմինների կողմից իրենց ներքին վերահսկողական լծակներով ի հայտ բերված առերևույթ հանցագործության հատկանիշներ պարունակող տվյալները ՀՀ դատախազություն ներկայացնելու գործընթացի ծավալների էական ավելացմամբ, ԶԼՄ-ների համապատասխան հրապարակումներն օպերատիվ կերպով ուսումնասիրության առարկա դարձնելու հանգամանքներով: Արդյունքները պայմանավորված են նաև ՀՀ դատախազության ստորաբաժանումների, հատկապես ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության և ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության պետական շահերի պաշտպանության բաժնի կողմից իրականացված հսկայածավալ, բազմադրվագ ուսումնասիրությունների, պետական շահերին վերաբերվող խախտումները հայտնաբերելիս դրանք պատշաճ արձանագրելու և համապատասխան գնահատականի արժանացնելու հանգամանքով։

By the studies only regarding the protection of state interests during 2019 the Prosecutor's Office revealed damage caused to the state in the amount of 45 billion AMD, from which only about 1.4 billion AMD were restored within the framework of th...
During 2019 in the field of protection of state property interests, the structural subdivisions of the RA Prosecutor's Office carried out large-scale works.
In particular, in the republican and in numerous areas of regional involvement in the issues of protection of state interests, a total of 1136 studies were conducted, which is by 11.4% more compared to 2018.
The studies included the areas of protection of state and public property, privatization, land use, road construction, nature protection, subsoil use, protection and management of water infrastructures, healthcare, and under the jurisdiction of the Military Prosecutor's Office, the military services, weapons, military medicine, capital construction.
According to the results of the study, 162 messages and petitions were presented to state bodies in order to take measures to restore damage caused to the state.
Prosecutors filed 76 lawsuits for the protection of state interests, demanding the recovery of about 1.67 billion AMD. The consideration of lawsuits with the demand of about 6 billion 35 million AMD is still in process.
According to the facts containing signs of a possible crime found out in the course of studies carried out by the subdivisions of the Prosecutor’s Office within the framework of the function of protecting state interests, 269 criminal cases were initiated, and the results of studies by 338 cases were sent to prepare materials according to the jurisdiction.
Criminal cases, in particular, were initiated on the facts of embezzlement and squandering committed during the construction and repair of strategic facilities, in some cases, for state funds; illegal alienation of objects; management, leasing of state or municipal property; abuses committed in the investment areas, protection of monuments of republican significance, public procurement; the improperly performed works in the field of road construction; illegal exploitation of natural resources; privatization of numerous state-owned property through criminal violations of appraisal procedures; manifestations of criminal inaction under the conditions of non-fulfillment of contractual obligations in the field of garbage collection and sanitation and other numerous facts.
For the recovery of the damage caused to the state 332 physical and legal entities or compared to 2018 by 7.5% more people were warned. As a result during a year only with the use of the means of prosecutorial supervision about 1 billion 265 million AMD were returned voluntarily, which is by 172.6million AMD or 14.3% more compared to 2018.
By the measures taken by all subdivisions of the Prosecutor’s Office regarding the issue of the protection of state interests, the total damage caused to the state by lawsuits, initiated criminal cases and materials sent to the investigating bodies amounted to about 44.8 billion AMD, while the same indicator during 2018 amounted to about 37 billion AMD. Thus the result of 2019 compared with the previous year is by 31.6% more. Within the framework of initiated criminal cases, as well as filed lawsuits, measures are being taken to restore the damage. Thus, the damage caused to the state, revealed due to the work carried out during 2018-2019 in the field of protecting state interests, in total amounted to 82 billion AMD, which is by 2.5 times higher than the joint result of the previous 9 years.
At the same time, in the course of the study, as a result of the work carried out by the Prosecutor's Office on the basis of warnings, filed messages, in the period of 2019 about 1.4 billion AMD were restored. The Prosecutor's Office, within the framework of both criminal cases and lawsuits, controls the restoration, with the use of all the tools of influence, entrusted by law.
The provision of the presented indicators is primarily conditioned by a sharp increase in the level of cooperation of the Prosecutor’s Office with public circles, citizens, significant increase in the volume of the process of presenting to the RA Prosecutor’s Office data containing signs of a possible crime detected by state bodies with the use of internal supervisory levers. The results are conditioned by the large-scale studies carried out by subdivisions of the RA Prosecutor's Office, in particular, by the Department of State Interests Protection of the RA Prosecutor General's Office and the Division of State Interests Protection of the Central Military Prosecutor's Office of the Republic of Armenia, proper registration and appropriate assessment in case of revealing violations related to state interests.