Հանրաքվեին առնչվող առերևույթ ընտրական իրավախախտումների մասին ստացվել է 19 ահազանգ, 10-ով կատարվել են տվյալների ստուգման գործողություններ
ՀՀ գլխավոր դատախազության աշխատանքային խումբն ուսումնասիրել և ամփոփել է ապրիլի 5-ին կայանալիք Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի ընթացքի և անցկացման շրջանակներում 2020թ. փետրվարի 10-ից մինչև մարտի 11-ը՝ ժամը 11.00-ի դրությամբ արձանագրված ընտրական բնույթի ենթադրյալ իրավախախտման դեպքերը:
Ըստ այդմ՝ նշված ժամանակահատվածում ստացվել է առերևույթ ընտրական իրավախախտումների վերաբերյալ 19 հաղորդում, այդ թվում ահազանգ, ոստիկանության ծառայողի զեկուցագիր, հրապարակում:
Դրանցից 6-ի մասին տվյալներն ստացվել են զանգվածային լրատվամիջոցների հրապարակումների, սոցիալական ցանցերում կատարված գրառումների հիման վրա, որոնք հասանելի են դարձել ՀՀ գլխավոր դատախազության աշխատանքային խմբի շրջանակներում իրականացվող մշտադիտարկմամբ, 9-ը՝ քաղաքացու կողմից ՀՀ դատախազություն ներկայացված դիմումների, 1-ը՝ ՀՀ դատախազության թեժ գծին քաղաքացու կատարած ահազանգի, 2-ը քաղաքացիների կողմից ՀՀ ոստիկանություն կատարած ահազանգերի, 1-ը՝ ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցների կողմից ներկայացված զեկուցագրերի արդյունքում:
Նշվածներից 9-ը նույն անձի կողմից ներկայացված դիմումներ են, որոնք եղել են առերևույթ վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ: Դրանք առերևույթ հանցագործության մասին հաղորդում չհանդիսանալու պատճառով ստուգման հանձնարարություն տալու անհրաժեշտության բացակայության կապակցությամբ դիմում ներկայացրած անձին տրվել են պարզաբանումներ:
Մյուս 10 դեպքերը պարունակել  են վերացական և ընդհանուր բնույթի տեղեկություններ: Դրանք ուսումնասիրվել են աշխատանքային խմբի կողմից և դատախազության ստորաբաժանումների դատախազների հսկողության ներքո ստուգվել կամ շարունակւմ են ստուգվել:
Մասնավորապես՝ դրանցից 8-ով արդեն իսկ հերքվել է ենթադրյալ իրավախախտման փաստը և ոստիկանության ծառայողների զեկուցագրերի հիման վրա թողնվել անհետևանք, իսկ 2-ով իրականացվում են ստուգողական գործողություններ:
ՀՀ գլխավոր դատախազության աշխատանքային խումբը, գործակցելով այլ իրավապահ մարմինների հետ, շարունակում է 2020թ. ապրիլի 5-ի ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի նախապատրաստման և անցկացման ընթացքում առերևույթ ընտրական իրավախախտումների վերաբերյալ ԶԼՄ հրապարակումների, քաղաքացիների հաղորդումների և ահազանգերի ուսումնասիրման, դրանցով իրականացվող ստուգողական գործողությունների, բավարար հիմքերի առկայության դեպքում քրեադատավարական ընթացակարգերի ապահովման օրինականության նկատմամբ դատախազական հսկողությունը, որոնց արդյունքների մասին պարբերաբար կտրվի տեղեկատվություն:

Поступило 19 сообщений об избирательных правонарушениях в связи с референдумом, по 10 были осуществлены проверочные действия данных
Рабочая группа Генеральной прокуратуры РА изучила и подвела итоги случаев правонарушений избирательного характера, констатированных по состоянию на момент с 10-го февраля до 11-го марта 2020г. в 11:00 часов в рамках проведения референдума по конституционным изменениям.
Таким образом, в указанный период поступило 19 сообщений об избирательных правонарушениях, в том числе и тревожный звонок, рапорт сотрудника полиции, и публикация.
Данные о 6 из них были получены на основании публикаций в СМИ, записей в социальных сетях, которые стали доступны посредством мониторинга, проводимого в рамках рабочей группы Генеральной прокуратуры РА, 9 – в результате заявлений, поданных гражданами в Прокуратуру РА, 1 – звонка, поступившего на горячую линию Прокуратуры РА, 2 – звонка граждан, поступившего в полицию РА, 1 - докладов, представленных сотрудниками Полиции РА.
9 из них были заявления, поданные одним и тем же лицом, которые были об административных правонарушениях.
Другие 10 случаев содержали абстрактные и общие сведения. Они были изучены рабочей группой и под контролем прокуроров подразделений прокуратуры были рассмотрены или находятся в процессе рассмотрения.
В частности, по 8 из них факт предполагаемого правонарушения уже опровергнут и на основании докладов сотрудников полиции они были оставлены без последствий, а по 2-м - проводятся проверочные действия.
Рабочая группа Генеральной прокуратуры РА, работая с другими правоохранительными органами, в ходе подготовки и проведения референдума по конституционным изменениям 05.04.2020г. продолжает прокурорский надзор за изучением публикаций СМИ об избирательных правонарушениях, сообщений граждан, законностью обеспечения уголовно-процессуальных процедур в случае наличия достаточный оснований, и об их результатах периодически будет представлена информация.