ՀՀ գլխավոր դատախազությունում կայացել է 2019թ. գործունեության ամփոփմանը նվիրված կոլեգիայի ընդլայնված նիստ
ՀՀ գլխավոր դատախազությունում տեղի է ունեցել կոլեգիայի ընդլայնված նիստ, որը վարել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը: Նիստին մասնակցել է նաև ԱՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնակատար Արամայիս Ավագյանը: Քննարկվել և ամփոփվել են ՀՀ դատախազության 2019թ. աշխատանքների, հանցավորության դեմ պայքարում քրեական հետապնդման մարմինների գործունեության, դատախազական գործառույթների իրականացման արդյունքները:
Գլխավոր դատախազի տեղակալները, ըստ հանցագործությունների տեսակների, ներկայացրել են նախորդ տարվա ընթացքում արձանագրված հանցավորության ընդհանուր վիճակը և միտումները, հանցագործությունների կանխման, հակազդման, բացահայտման, հանցագործություններին նպաստող պատճառների վերացման ուղղություններով կատարված աշխատանքների վրա ներազադող գործոնները, դատախազության գործունեության հիմնական ձեռքբերումներն ու խնդիրները:
2019թ. հանրապետությունում արձանագրվել է հանցագործության 26.850 դեպք, ինչը նախորդող տարվա համեմատ ավելի է 8.8 %-ով: Հանցագործությունների դեպքերի աճը տեղի է ունեցել առավելապես միջին ծանրության և ծանր հանցագործությունների աճի հաշվին, որոնք կազմել են ընդհանուր հանցագործությունների համապատասխանաբար 27.8%-ը և 16.7%-ը: էական նվազում է արձանագրվել մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների դեպքերով, որի պայմաններում, սակայն, 2018թ. համեմատ 34.3 տոկոսով աճել են սպանությունների դեպքերը: Որոշակիորեն ավելացել են նաև սպանության փորձի և դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու, խուլիգանության դեպքերը:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը, անդրադառնալով հանցավորության շարժընթացում արձանագրված միտումներին՝ դրանք խիստ մտահոգիչ է համարել՝ նշելով, որ նպաստող ավանդական գործոնների համակողմանի վերլուծությունը վկայում է, որ հատկապես առաջնային ուշադրության է պետք արժանացնել քրեական հետապնդման բոլոր մարմինների աշխատանքում առկա որոշակի թերացումներին: Գլխավոր դատախազը հատկապես դատախազության տարածքային ստորաբաժանումների ղեկավարներին հանձնարարեց անհապաղ ձեռնամուխ լինել հատկապես մեծ վտանգավորություն ներկայացնող նշված հանցատեսակներով խորը և համակողմանի վերլուծություններին՝ հաշվի առնելով տարածքային առանձնահատկությունները և դրանց հիման վրա ոչ միայն օպերատիվ-հետախպուզական միջոառումներ իրականացնելու կոնկրետ և թիրախային հանձնարարություններ տալ, այլև խստորեն հետևել դրանց կատարման ընթացքին: Այս հարցում հետագա թերացումները, դրսևորված անփույթ և անտարբեր վերաբերմունքը՝ անկախ նրանից՝ որ օղակում է արտահայտվում, պետք է արժանանա խիստ իրավական, իսկ հիմքերի դեպքում նաև քրեաիրավական գնահատականի:
Շարունակվում են լուրջ արդյունքներ արձանագրվել հատկապես կոռուպցիայի դեմ պայքարում: Ընդհանուր առմամբ 4.7 տոկոսով ավելացել են կոռուպցիոն դեպքերով քրեական վարույթների հարուցումները, 26,6%-ով՝ իրավասու մարմինների վարույթում քննվող կոռուպցիոն քրեական գործերի քանակը: Սակայն այս ոլորտում հիմնական դրական որակական տեղաշարժն արձանագրվել է քրեական հետապնդման ոլորտում: Մասնավորապես 2018թ. համեմատ մոտ 59%-ով ավելացել են դատարան ուղարկված կոռուպցիոն գործերը, 68%-ով՝ դատի տրված անձանց թիվը: Միայն վարույթն ավարտված նյութերով, քրեական գործերով և դատարանում քննված և ավարտված գործերով կոռուպցիոն հանցագործություններով պետությանը պատճառված վնասը շուրջ 12 անգամ գերազանցում է 2018թ. արդյունքը, իսկ այդ գործերով վերականգնված վնասը նախորդող տարվա համեմատ ավելի է 2.5 անգամ(առավել մանրամասն կհրապարակվի առաջիկայում):
Կոլեգիայի նիստում նշանակալի է համարվել հատկապես պետության գույքային շահերի պաշտպանության ոլորտում ՀՀ դատախազության իրականացրած գործունեության արդյունավետությունը: 2019թ. ընթացքում պետական շահերի պաշտպանության գործառույթի շրջանակներում դատախազության բոլոր կառուցվածքային ստորաբաժանումների կողմից տարբեր ոլորտներում կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում հայտնաբերվել է 939 իրավախախտում, հարուցվել 228 քրեական գործ, 338 դեպքերով ուսումնասիրությունների արդյունքները ուղարկվել են ըստ ենթակայության նյութեր նախապատրաստելու համար: Պետական շահերի պաշտպանության հարցադրումներով ձեռնարկված միջոցառումներով՝ հարուցված հայցերով, հարուցված քրեական գործերով և քննչական մարմիններ ուղարկված նյութերով պետությանը պատճառված ընդհանուր վնասը կազմել է մոտ 33 մլրդ. դրամ, վերականգնվել է շուրջ 1.2 մլրդ դրամի վնաս:
ՀՀ գլխավոր դատախազը շեշտել է, որ չնայած նշված ոլորտներում կատարված հսկայածավալ աշխատանքներին, անհրաժեշտ է մի կողմից ակտիվացնել պետական շահերի պաշտպանության գործառույթի լիարժեք իրացմանն ուղղված դատախազության տարածքային ստորաբաժանումների ջանքերը՝ նախապես հստակեցնելով և թիրախավորելով համապատասխան տարածաշրջանններին բնորոշ ռիսկային ոլորտները: Բացի այդ, Արթուր Դավթյանը հանձնարարել է առաջնահերթություն սահմանել հստակ պլանավորված գործողությունների միջոցով հանցագործություններով պետությանը պատճառված վնասի հայտնաբերումն ու վերականգնումը, ինչը դառնալու է արդյունավետության գնահատման հիմնական չափորոշիչներից մեկը: Բացի այդ խնդիր է դրվել դատախազական ներգործության միջոցների գերակտիվ գործադրմամբ նպաստել կոռուպցիոն քրեական գործերով քննությունների հնարավորինս արագ հանգուցալուծմանը և բավարար ապացուցողական բազայի ձևավորմամբ մեղադրական եզրակացություններով գործերը դատարան ուղարկելուն: Ընդ որում՝ շեշտը դրվել է կոռուպցիոն գործերով որպես մեղադրյալ անցնող անձանց կողմից թաքցվող գույքի բացահայտման ուղղությամբ օպերատիվ-հետախուզական ակտիվ միջոցառումների ձեռնարկման վրա:
Կոլեգիայի նիստի ընթացքում անհանգստացնող է համարվել սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների վիճակը և հատկապես բնակարանային գողությունների դեմ պայքարի մակարդակը: Նկատի ունենալով, որ առանձին տարածքնմերում, որտեղ առավել հետևողականություն է դրսևորվել դատախազության նախաձեռնությամբ անվտանգության տեխնիկական միջոցների տեղադրման հարցում, նկատվել է ինչպես բնակարանային գողությունների նվազման, այնպես էլ բացահայտման ցուցանիշների բարելավման միտում, հանձնարարվել է ակտիվացնել այդ ուղղությամբ աշխատանքները նաև մյուս տարածքներում՝ գործակցության դաշտ ներգրավելով ՏԻՄ-երին և իրավասու այլ մարմիններին:
Պատիժների և հարկադրանքի այլ միջոցների կիրառման օրինականության նկատմամբ դատախազական հսկողության արդյունավետության համատեքստում ՀՀ գլխավոր դատախազն առանձնահատուկ կարևորել է քրեակատարողական հիմնարկներում պահվող անձանց իրավունքների պաշտպանության և պատժի նպատակների իրականացման ներդաշնակության ապահովումը՝ դատախազական գործառույթների բացարձակ իրավաչափ իրականացմամբ:
Կոլեգիայի նիստում ՀՀ գլխավոր դատախազը տարբեր խնդիրների հետ կապված տվել է այլ կոնկրետ հանձնարարություններ, անդրադարձել, մասնավորապես, քրեական ենթամշակույթի նկատմամբ լիրաժեք անհանդուրժողականության անհրաժեշտությանը:

В Генеральной прокуратуре РА состоялось расширенное заседание коллегии по итогам деятельности 2019г.
В Генеральной прокуратуре РА состоялось расширенное заседание коллегии, которое вел генеральный прокурор РА Артур Давтян. В заседании участвовал также исполняющий обязанности генерального прокурора АР Арамаис Авагян. Были обсуждены и обобщены результаты работ Прокуратуры РА за 2019г., деятельности органов уголовного преследования в борьбе с преступностью, осуществления прокурорских функций.
Заместители генерального прокурора по видам преступлений представили общее состояние и тенденции преступности, зафиксированных в течение предыдущего года, факторы, влияющие на проведенные работы по предупреждению, противодействию, выявлению преступлений, устранению причин, способствующих преступлению.
В 2019г. в республике было зарегистрировано 26.850 случаев преступления, что по сравнению с предыдущим годом больше на 8.8%. Рост случаев преступлений произошел в большей части за счет роста преступлений средней и большой тяжести, которые составили соответственно 27.8% и 16.7% общих преступлений. Существенное убавление было зарегистрировано по фактам преступлений против человека, в условиях которого, однако, по сравнению с 2018г. на 34.3% возросли случаи убийств. Определенным образом увеличились также случаи покушения на убийство и причинения умышленного тяжкого вреда здоровью, мошенничества.
Генеральный прокурор Артур Давтян, обращаясь к тенденциям в динамике преступности, счел их сильно тревожными, отметив, что всесторонний анализ способствующих традиционных факторов свидетельствует о том, что особое внимание следует уделять определенным упущениям в работе всех органов уголовного преследования. Генеральный прокурор поручил руководителям территориальных подразделений прокуратуры незамедлительно приступать в особенности к углубленным и всесторонним анализам по указанным видам преступлений, представляющих большую опасность, учитывая территориальные особенности, и давать на их основании не только конкретные и целевые поручения по осуществлению оперативно- розыскных мероприятий, но и строго наблюдать за ходом их осуществления. Дальнейшие упущения в этом деле, проявленное халатное и безразличное поведение вне зависимости от того, где оно будет выражаться, должно удостоиться строгой правовой, а в случае оснований- также уголовно- правовой оценке.
Продолжают фиксироваться серьезные результаты в особенности в борьбе с коррупцией. В целом, на 4.7% увеличились возбуждения уголовных производств по коррупционным фактам, на 26.6%- количество коррупционных уголовных дел, расследуемых в производстве компетентных органов. Однако в данной сфере основная качественная положительная динамика была констатирована в области уголовного преследования. В частности, по сравнению с 2018г. около на 59% увеличились направленные в суд коррупционные дела, на 68%- количество лиц, проходящих по делу в суде. Ущерб, нанесенный государству только по материалам с завершенным производством, уголовным делам, а также расследованным и завершенным в суде делам о коррупционных преступлениях, около в 12 раз превышает результат 2018г., а восстановленный по данным делам ущерб по сравнению с предыдущим годом больше в 2.5 раз (более детально будет опубликовано в ближайшее время).
В заседании коллегии значимой посчитали эффективность деятельности Прокуратуры РА в особенности в области защиты государственных имущественных интересов. В ходе 2019г. в результате исследований, проведенных всеми структурными подразделениями прокуратуры в рамках функции защиты государственных интересов в различных областях, было выявлено 939 правонарушений, было возбуждено 228 уголовных дел, результаты исследований по 338 случаям были направлены по подведомственности для подготовки материалов. Мероприятиями, предпринятыми по вопросам защиты государственных интересов, общий ущерб, нанесенный государству по возбужденным искам, возбужденным уголовным делам и направленным в следственные органы материалам, составил около 33 млрд драм, было восстановлено около 1.2 млрд драм.
Генеральный прокурор отметил, что, несмотря на широкомасштабные работы, проделанные в указанных областях, необходимо расширить усилия территориальных подразделений прокуратуры, направленные на полноценную реализацию функции защиты государственных интересов, заранее уточняя рисковые области, характерные соответствующим регионам. Кроме того, Артур Давтян поручил путем четко запланированных действий придавать приоритет выявлению и восстановлению нанесенного преступлениями ущерба государству, что станет одним из основных критерий оценки эффективности. Также была поставлена задача применением сверхактивных средств прокурорского воздействия способствовать скорому по мере возможности завершению расследований по коррупционным уголовным делам и направлению в суд вместе с обвинительным заключением дел путем формирования достаточной доказательственной базы. Причем, особое внимание было уделено предпринятым активным оперативно - розыскным мероприятиям по выявлению имущества, скрываемого лицами, проходящими по коррупционным делам в качестве обвиняемого.
В ходе коллегии тревожным посчитали состояние преступлений против собственности и в особенности уровень борьбы с квартирными кражами. Учитывая, что на отдельных территориях, где большую последовательность проявили в деле установления технических средств безопасности по инициативе прокуратуры, была заметна тенденция, как в убавлении квартирных краж, так и в улучшении показателей раскрытия, было поручено активизировать работы в этом направлении также и на остальных территориях, привлекая ОМС и других компетентных органов в поле сотрудничества.
В контексте эффективности прокурорского надзора за законностью применения других мер наказаний и принуждения генеральный прокурор РА придал особую важность обеспечению гармонии осуществления защиты прав лиц, содержащихся в уголовно- исполнительных учреждениях, и целей наказания путем осуществления абсолютно правомерных прокурорских функций.
На заседании коллегии генеральный прокурор РА дал другие конкретные поручения, связанные с различными вопросами, обратился, в частности, к необходимости полноценной нетерпимости в отношении криминальной субкультуры.