«Դիլիջանի ազգային պարկ»-ի տարբեր անտառային տեղամասերում ապօրինի հատված 257 ծառ է հայտնաբերվել. քրեական գործ է հարուցվել
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ուսումնասիրվել են «Դիլիջանի ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի անտառածածկ տարածքներում իրականացված ստուգման արդյունքների վերաբերյալ փաստաթղթերը, որի արդյունքում պարզվել են ապօրինի բազմզաթիվ ծառահատումների դեպքեր, որոնք կատարվել են պաշտոնատար անձանց կողմից ծառայության նկատմամբ անբարեխիղճ կամ անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով իրենց պարտականությունները չկատարելու կամ ոչ պատշաճ կատարելու արդյունքում:
Մասնավորապես ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի ղեկավարի՝ 2019թ. օգոստոսին տրված հանձնարարությամբ նույն մարմնի կենսաբազմազանության վերահսկողության վարչության բուսական աշխարհի վերահսկողության բաժնի և Երևանի, Տավուշի, Շիրակի տեսուչները «Դիլիջանի ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի անտառածածկ տարածքներում իրականացրել են ստուգումներ, որը ներառել է 2017թ․ նոյեմբերիից մինչ ստուգման ավարտն ընկած ժամանակահատվածը։
Ստուգման ընթացքում իրականացված մասնակի զննության արդյունքում արձանագրվել է 257 տարբեր տեսակի և տրամաչափի ապօրինի հատված ծառերի կոճղ, որից 92-ը հայտնաբերվել է «Հաղարծին», 54-ը՝ «Շամախյան», 111-ը՝ «Դիլիջան» տեղամասերումում։ Կազմված հաշվեգնահատման ակտերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ նշված ծառերի ապօրինի հատման արդյունքում բնությանը պատճառվել է ավելի քան 28մլն ՀՀ դրամի վնաս։
ՀՀ անտառային օրենսգրքի 26-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն անտառային պետական ծառայության պաշտոնատար անձինք  պարտավոր են իրենց իրավասության սահմաններում կանխել անտառային օրենսդրության խախտումները, սահմանված կարգով վարել անտառային օրենսդրության խախտումների վերաբերյալ գործերը, անտառային օրենսդրության խախտումների համար համապատասխան պետական մարմնին միջնորդություն ներկայացնել անձանց վարչական կամ քրեական պատասխանատվության ենթարկելու վերաբերյալ, ինչպես նաև իրենց իրավասության սահմաններում դատարան հայց ներկայացնել անտառային տնտեսությանը հասցված վնասի հատուցման պահանջով: Սակայն «Դիլիջանի ազգային պարկ» ՊՈԱԿ պաշտոնատար անձինք պատշաճ չեն կատարել վերոհիշյալ հոդվածով նախատեսված  պարտականությունները, և 2017թ․ նոյեմբերի 25-ից մինչ 2019թ. սեպտեմբերի 30-նն ընկած ժամանակահատվածում ստուգվող տարածքներում որևէ ապօրինի հատված ծառ չեն հայտնաբերել, անտառախախտման վերաբերյալ որևէ արձանագրություն չեն կազմել։
Նկատի ունենալով, որ ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի իրականացած ստուգման, ՀՀ գլխավոր դատախազության ուսումնասիրության արդյունքում ձեռք են բերվել պաշտոնատար անձանց կողմից ծառայության նկատմամբ անբարեխիղճ կամ անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով իրենց պարտականությունները չկատարելու կամ ոչ պատշաճ կատարելու արդյունքում անզգուշությամբ ծանր հետևանքներ առաջացնելու հանցավոր արարքների առերևույթ հատկանիշներ պարունակող տվյալներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 2-րդ մասի և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:
Նախաքննություն կատարելու հանձնարարությամբ քրեական գործն ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտե և ըդնունվել վարույթ, իրականացվում է նախաքննություն:

257 trees have been found cut in different forest parts of “Dilijan National Park” SNCO, a criminal case was initiated
The Department of State Interests Protection of the Prosecutor General’s Office of the Republic of Armenia has examined the documents of the inspection conducted in the forest areas of “Dilijan National Park” SNCO and as a result of many cases of illegal logging have been disclosed, which were committed by officials as a result of careless or not diligent treatment cutting improper performance by failing to implement or not properly implement their responsibilities.
Particularly, the Head of the Inspection of Nature Protection and Subsoils of the RA, according to the recommendations given in August 2019, the inspectors from the Department of Biodiversity Control of the same body and Yerevan, Tavush, Shirak regions conducted inspections in the forested areas of "Dilijan National Park" SNCO, which included the period of November 2017 up to the end of the inspection.
During the partial inspection, 257 illegal logging of different kinds and diameters were found, out of which 92 loggings were found in “Haghartsin”, 54 in “Shamakhyan” and 111 in “Dilijan” areas. The examination of the compiled acts revealed that illegal logging of these trees caused more than 28 million AMD damage to nature.
Pursuant to Article 26 3) of the RA Forest Code, the officials of the State Forest Service, within their competence, shall be obliged to prevent infringements of forest legislation within their jurisdiction, proceed cases of forest legislation infringements by the determined order, submit a solicitation to the respective state body to hold responsible persons committed administrative or criminal violations of forest legislation, as well as, within their jurisdiction, to bring a suit to the court with the demand to get compensation for the damage caused to the forest enterprise. However, officials of “Dilijan National Park” SNCO did not perform their duties properly as prescribed by the above-mentioned articled, and in from 25 November, 2017 to 30 September, 2019 no illegally cut trees were found in the areas inspected, no forest breach records were made.
Taking into account that the research made by the Inspection of Nature Protection and Subsoils of the RA and the examination by the RA Prosecutor General's Office resulted that data on the officials having elements of crime with grave consequences for negligent or negligent conduct as a result of improper or negligent treatment of the service. A criminal case was initiated by the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General’s Office of the Republic of Armenia under Article 315, Part 2 and Article 296, Part 3 of the Criminal Code of the Republic of Armenia.
The criminal case has been sent to the RA Investigative Committee, proceeding is instituted and preliminary investigation is under way.