«Դիլիջանի ազգային պարկ»-ի տարբեր անտառային տեղամասերում ապօրինի հատված 257 ծառ է հայտնաբերվել. քրեական գործ է հարուցվել
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ուսումնասիրվել են «Դիլիջանի ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի անտառածածկ տարածքներում իրականացված ստուգման արդյունքների վերաբերյալ փաստաթղթերը, որի արդյունքում պարզվել են ապօրինի բազմզաթիվ ծառահատումների դեպքեր, որոնք կատարվել են պաշտոնատար անձանց կողմից ծառայության նկատմամբ անբարեխիղճ կամ անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով իրենց պարտականությունները չկատարելու կամ ոչ պատշաճ կատարելու արդյունքում:
Մասնավորապես ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի ղեկավարի՝ 2019թ. օգոստոսին տրված հանձնարարությամբ նույն մարմնի կենսաբազմազանության վերահսկողության վարչության բուսական աշխարհի վերահսկողության բաժնի և Երևանի, Տավուշի, Շիրակի տեսուչները «Դիլիջանի ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի անտառածածկ տարածքներում իրականացրել են ստուգումներ, որը ներառել է 2017թ․ նոյեմբերիից մինչ ստուգման ավարտն ընկած ժամանակահատվածը։
Ստուգման ընթացքում իրականացված մասնակի զննության արդյունքում արձանագրվել է 257 տարբեր տեսակի և տրամաչափի ապօրինի հատված ծառերի կոճղ, որից 92-ը հայտնաբերվել է «Հաղարծին», 54-ը՝ «Շամախյան», 111-ը՝ «Դիլիջան» տեղամասերումում։ Կազմված հաշվեգնահատման ակտերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ նշված ծառերի ապօրինի հատման արդյունքում բնությանը պատճառվել է ավելի քան 28մլն ՀՀ դրամի վնաս։
ՀՀ անտառային օրենսգրքի 26-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն անտառային պետական ծառայության պաշտոնատար անձինք  պարտավոր են իրենց իրավասության սահմաններում կանխել անտառային օրենսդրության խախտումները, սահմանված կարգով վարել անտառային օրենսդրության խախտումների վերաբերյալ գործերը, անտառային օրենսդրության խախտումների համար համապատասխան պետական մարմնին միջնորդություն ներկայացնել անձանց վարչական կամ քրեական պատասխանատվության ենթարկելու վերաբերյալ, ինչպես նաև իրենց իրավասության սահմաններում դատարան հայց ներկայացնել անտառային տնտեսությանը հասցված վնասի հատուցման պահանջով: Սակայն «Դիլիջանի ազգային պարկ» ՊՈԱԿ պաշտոնատար անձինք պատշաճ չեն կատարել վերոհիշյալ հոդվածով նախատեսված  պարտականությունները, և 2017թ․ նոյեմբերի 25-ից մինչ 2019թ. սեպտեմբերի 30-նն ընկած ժամանակահատվածում ստուգվող տարածքներում որևէ ապօրինի հատված ծառ չեն հայտնաբերել, անտառախախտման վերաբերյալ որևէ արձանագրություն չեն կազմել։
Նկատի ունենալով, որ ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի իրականացած ստուգման, ՀՀ գլխավոր դատախազության ուսումնասիրության արդյունքում ձեռք են բերվել պաշտոնատար անձանց կողմից ծառայության նկատմամբ անբարեխիղճ կամ անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով իրենց պարտականությունները չկատարելու կամ ոչ պատշաճ կատարելու արդյունքում անզգուշությամբ ծանր հետևանքներ առաջացնելու հանցավոր արարքների առերևույթ հատկանիշներ պարունակող տվյալներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 2-րդ մասի և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:
Նախաքննություն կատարելու հանձնարարությամբ քրեական գործն ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտե և ըդնունվել վարույթ, իրականացվում է նախաքննություն:

На различных лесистых территориях «Дилижанский национальный парк» были обнаружены 257 незаконно рубленных деревьев: возбуждено уголовное дело
В Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА были исследованы документы о результатах проверки на лесистых территориях ГНКО «Дилижанский национальный парк», в результате чего были выявлены многочисленные случаи незаконной рубки деревьев, которые были совершены в результате невыполнения или ненадлежащего выполнения своих обязанностей вследствие недобросовестного или халатного отношения должностных лиц к службе.
В частности, по поручению руководителя Инспекционного органа охраны природы и недр РА, данному в августе 2019г., инспектора Еревана, Тавуша, Ширака и отдела по контролю за растительностью управления того же органа по биоразнообразию провели проверки на лесистых территориях ГНКО «Дилижанский национальный парк», которые включили период с ноября 2017г. по завершение проверки.
В результате частичного осмотра в ходе проверки были зарегистрированы пни 257   различных видов и диаметров срубленных деревьев, 92 из которых были обнаружены на участках «Агарцин», 54- «Шамахян», 111- «Дилижан». Исследованием составленных актов было установлено, что в результате незаконной рубки указанных деревьев природе был причинен ущерб в размере более чем 28 млн драм РА.
Согласно части 3 статьи 26 Лесного кодекса РА, должностные лица государственной лесной службы обязаны предотвращать в пределах своей компетенции нарушения лесного законодательства; вести в установленном порядке дела по нарушениям лесного законодательства; представлять в соответствующий государственный орган ходатайство о привлечении лиц к административной или уголовной ответственности за нарушения лесного законодательства, а также в пределах своей компетенции подавать в суд иск с требованием возмещения ущерба, причиненного лесному хозяйству. Однако должностные лица ГНКО «Дилижанский национальный парк» в надлежащей форме не выполнили предусмотренные вышеупомянутой статьей обязанности, и в промежутке времени с 25-го ноября 2017г. по 30-ое сентября 2019г. на проверяемых участках не обнаружили ни одно незаконно срубленное дерево, не составили ни один протокол о нарушении лесного кодекса.
Учитывая, что в результате проверки Инспекционного органа охраны природы и недр РА, исследования Генеральной прокуратуры РА были собраны данные, содержащие возможные признаки преступных деяний о создании тяжких последствий по неосторожности в результате невыполнения или ненадлежащего выполнения своих обязанностей вследствие недобросовестного или халатного отношения должностными лицами к службе, в Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА по признакам части 2 статьи 315 и части 3 статьи 296 Уголовного кодекса РА было возбуждено уголовное дело.
Уголовное дело с поручением о ведении предварительного следствия было направлено в Следственный комитет РА и принято к производству, ведется предварительное следствие.