Հանրաքվեին առնչվող առերևույթ ընտրական իրավախախտումների մասին ստացված 12 հաղորդումներից 7-ով ստուգողական գործողություններ են իրականացվում
ՀՀ գլխավոր դատախազության աշխատանքային խումբն ուսումնասիրել և ամփոփել է «ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվե նշանակելու մասին» ՀՀ Նախագահի՝ 2020թ.փետրվարի 9-ի հրամանագրի ուժի մեջ մտնելուց՝ 2020թ. փետրվարի 10-ից մինչև մարտի 4-ը՝ ժամը 12.00-ը ՀՀ-ում արձանագրված ընտրական բնույթի ենթադրյալ իրավախախտման դեպքերը:
Նշված ժամանակահատվածում 2020թ. ապրիլի 5-ի ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեին առնչվող առերևույթ ընտրական իրավախախտումների կապակցությամբ արձանագրվել է 12 հաղորդում:
Դրանցից 5-ի մասին տվյալներն ստացվել են զանգվածային լրատվամիջոցների հրապարակումների, սոցիալական ցանցերում քաղաքացիների կողմից կատարված գրառումների հիման վրա, որոնք հասանելի են դարձել ՀՀ գլխավոր դատախազության աշխատանքային խմբի շրջանակներում իրականացվող մշտադիտարկման, 3-ը՝ քաղաքացու կողմից ՀՀ դատախազություն ներկայացված դիմումների, 1-ը ՀՀ դատախազության թեժ գծին քաղաքացու կատարած ահազանգի, 2-ը՝ քաղաքացիների կողմից ՀՀ ոստիկանություն կատարած ահազանգերի, 1-ը՝ ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցների կողմից ներկայացված զեկուցագրերի արդյունքում:
Նշվածներից 3-ը եղել են վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ նույն անձի կողմից ներկայացված դիմումներ, որոնց կապակցությամբ դիմում ներկայացրած անձին տրվել են պարզաբանումներ:Մյուս 9 դեպքերը պարունակել  են վերացական և ընդհանուր բնույթի տեղեկություններ: Դրանք ուսումնասիրվել են աշխատանքային խմբի կողմից և դատախազության ստորաբաժանումների դատախազների հսկողության ներքո ստուգվել կամ շարունակում են ստուգվել:
Մասնավորապես՝ դրանցից 2-ով արդեն իսկ հերքվել է ենթադրյալ իրավախախտման փաստը և թողնվել անհետևանք, իսկ մնացած 7-ով իրականացվում են ստուգողական գործողություններ:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ստեղծված աշխատանքային խումբը, այլ իրավապահ մարմինների հետ համագործակցությամբ, շարունակում է 2020թ. ապրիլի 5-ի ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի նախապատրաստման և անցկացման ընթացքում արձանագրված առերևույթ ընտրական իրավախախտումների վերաբերյալ ԶԼՄ հրապարակումները, քաղաքացիների հաղորդումները և ահազանգերն ուսումնասիրելուն և դրանց հիման վրա իրականացվող ստուգողական գործողությունների, նյութերի նախապատրաստման, ինչպես նաև հարուցված քրեական գործերի նախաքննության օրինականության նկատմամբ դատախազական հսկողության արդյունավետությունը բարձրացնելուն ուղղված աշխատանքները:

From 12 messages on possible electoral offences related to the referendum by 7 are carried out verification actions
The working group of the RA Prosecutor General’s Office investigated and summarized the results of the cases of alleged electoral offenses registered in the RA after the entry into force of the Decree of the President of the Republic of Armenia dated February 9, 2020, “On holding Referendum on Constitutional Amendments of the Republic of Armenia”, from February 10 to March 4, 2020.
During the mentioned period, 12 messages were registered in connection with possible electoral offences related to the referendum on constitutional amendments of the Republic of Armenia.
Data on 5 of them were obtained on the basis of mass media publications, posts of citizens on social networks that became available as a result of the monitoring carried out within the framework of the working group of the Prosecutor General's Office of the Republic of Armenia, 3 – as a result of letters submitted by citizens to the RA Prosecutor’s Office, 1- a call received on the RA Prosecutor’s Office hotline, 2 messages of citizens submitted to the RA Police, 1 - reports presented by the RA Police officers.
3 from the above mentioned were regarding the administrative violations presented by the same person, in connection with which the applicant was given clarifications. The remaining 9 cases contained abstract and general information. They were studied by the working group and checked under the supervision of prosecutors of subdivisions of the Prosecutor’s Office.
In particular, in 2 of them the fact of the alleged offense has already been refuted and left without any consequences, and verification actions are being taken for the remaining 7 messages.
The working group formed in the Prosecutor General’s Office, in cooperation with other law enforcement agencies, continues the works aimed at increasing the efficiency of investigating citizens' messages and mass media publications on possible electoral offences registered during the preparation and conduct of the referendum on constitutional amendments of the Republic of Armenia, and also prosecutorial supervision over the verification activities carried out on their basis, by preparation of materials, as well as the legality of the preliminary investigation of the initiated criminal cases.