Հանրաքվեին առնչվող առերևույթ ընտրական իրավախախտումների մասին ստացված 12 հաղորդումներից 7-ով ստուգողական գործողություններ են իրականացվում
ՀՀ գլխավոր դատախազության աշխատանքային խումբն ուսումնասիրել և ամփոփել է «ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվե նշանակելու մասին» ՀՀ Նախագահի՝ 2020թ.փետրվարի 9-ի հրամանագրի ուժի մեջ մտնելուց՝ 2020թ. փետրվարի 10-ից մինչև մարտի 4-ը՝ ժամը 12.00-ը ՀՀ-ում արձանագրված ընտրական բնույթի ենթադրյալ իրավախախտման դեպքերը:
Նշված ժամանակահատվածում 2020թ. ապրիլի 5-ի ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեին առնչվող առերևույթ ընտրական իրավախախտումների կապակցությամբ արձանագրվել է 12 հաղորդում:
Դրանցից 5-ի մասին տվյալներն ստացվել են զանգվածային լրատվամիջոցների հրապարակումների, սոցիալական ցանցերում քաղաքացիների կողմից կատարված գրառումների հիման վրա, որոնք հասանելի են դարձել ՀՀ գլխավոր դատախազության աշխատանքային խմբի շրջանակներում իրականացվող մշտադիտարկման, 3-ը՝ քաղաքացու կողմից ՀՀ դատախազություն ներկայացված դիմումների, 1-ը ՀՀ դատախազության թեժ գծին քաղաքացու կատարած ահազանգի, 2-ը՝ քաղաքացիների կողմից ՀՀ ոստիկանություն կատարած ահազանգերի, 1-ը՝ ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցների կողմից ներկայացված զեկուցագրերի արդյունքում:
Նշվածներից 3-ը եղել են վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ նույն անձի կողմից ներկայացված դիմումներ, որոնց կապակցությամբ դիմում ներկայացրած անձին տրվել են պարզաբանումներ:Մյուս 9 դեպքերը պարունակել  են վերացական և ընդհանուր բնույթի տեղեկություններ: Դրանք ուսումնասիրվել են աշխատանքային խմբի կողմից և դատախազության ստորաբաժանումների դատախազների հսկողության ներքո ստուգվել կամ շարունակում են ստուգվել:
Մասնավորապես՝ դրանցից 2-ով արդեն իսկ հերքվել է ենթադրյալ իրավախախտման փաստը և թողնվել անհետևանք, իսկ մնացած 7-ով իրականացվում են ստուգողական գործողություններ:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ստեղծված աշխատանքային խումբը, այլ իրավապահ մարմինների հետ համագործակցությամբ, շարունակում է 2020թ. ապրիլի 5-ի ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի նախապատրաստման և անցկացման ընթացքում արձանագրված առերևույթ ընտրական իրավախախտումների վերաբերյալ ԶԼՄ հրապարակումները, քաղաքացիների հաղորդումները և ահազանգերն ուսումնասիրելուն և դրանց հիման վրա իրականացվող ստուգողական գործողությունների, նյութերի նախապատրաստման, ինչպես նաև հարուցված քրեական գործերի նախաքննության օրինականության նկատմամբ դատախազական հսկողության արդյունավետությունը բարձրացնելուն ուղղված աշխատանքները:

По 7 из 12 сообщений, полученных о возможных избирательных правонарушениях, относящихся к референдуму, проводятся проверочные действия
Рабочая группа Генеральной прокуратуры РА исследовала и подвела итоги случаев предполагаемого правонарушения избирательного характера, зарегистрированного в РА после вступления в силу Указа президента РА от 9-го февраля 2020г. «О назначении референдума по конституционным изменениям РА»,- с 10-го февраля до 4-го марта 2020г. в 12.00 часов.
За указанный период в связи с возможными избирательными правонарушениями, относящими к референдуму по конституционным изменениям РА, было зарегистрировано 12 сообщений.
Данные о 5 из них были получены на основании публикаций средств массовой информации, записей граждан в социальных сетях, которые стали доступными в результате мониторинга, осуществляемого в рамках рабочей группы Генеральной прокуратуры РА, 3- заявлений, поданных гражданами в Прокуратуру РА, 1- звонка гражданина в горячую линию Прокуратуры РА, 2- сообщений граждан в Полицию РА, 1- рапортов, поданных сотрудниками Полиции РА.
3 из указанных были заявления об административных правонарушениях, поданные тем же лицом, в связи с которыми заявителю были даны разъяснения. Остальные 9 случаев содержали сведения отвлеченного и общего характера. Они были изучены рабочей группой и проверены под надзором прокуроров подразделений прокуратуры либо продолжают проверяться.
В частности, по 2 из них факт предполагаемого правонарушения уже опровергнут и оставлен без последствий, а по оставшимся 7 сообщениям проводятся проверочные действия.
Созданная в Генеральной прокуратуре рабочая группа в сотрудничестве с другими правоохранительными органами продолжает работы, направленные на повышение эффективности исследования сообщений граждан и публикаций СМИ о возможных избирательных правонарушениях, зарегистрированных в процессе подготовки и проведения референдума по конституционным изменениям РА от 5-го апреля 2020г., а также прокурорского надзора за проверочными действиями, осуществляемыми на их основании, подготовкой материалов, а также за законностью предварительного следствия по возбужденным уголовным делам.