Տավուշի մարզի 5 դպրոցներում ուսումնաօժանդակ մասի հաստիքներին անձանց նշանակելու և նրանց չաշխատելու պայմաններում վարձատրելու բազմաթիվ դեպքեր են պարզվել. հարուցվել են քրեական գործեր
Ինչպես տեղեկացվել է ավելի վաղ, ՀՀ գլխավոր դատախազի հանձնարարությամբ դեռևս նախորդ տարվանից սկսվել են ուսումնասիրութուններ հանրապետության ուսումնական հաստատություններում, պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմիններում, նրանց ենթակայության կամ մասնակցությամբ կազմակերպություններում աշխատանքային հարաբերությունների հետ կապված կոռուպցիոն մեխանիզմների կիրառվածության վերաբերյալ:
Այդ շրջանակներում, Տավուշի մարզի դատախազության կողմից պետական շահերի, այդ թվում՝ պատվիրակված լիազորությունների իրականացման համար պետության կողմից ուսումնական հաստատություններին ուղղված ֆինանսական միջոցների պաշտպանության հայց հարուցելու հարցի քննարկման նպատակով Տավուշի մարզպետարանից պահանջվել և ստացվել են մարզի տարածքում գործող հանրակրթական դպրոցներում ուսումնաօժանդակ մասի հաստիքներին նշանակված անձանց վերաբերյալ տվյալները։ Դրանք ուղարկվել են ՀՀ ոստիկանության Տավուշի մարազային վարչություն՝ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներով նշված անձանց կողմից ընդհանրապես կամ մասնակիորեն աշխատանքի չհաճախելու, աշխատանքային պարտականությունները պատշաճ չկատարելու և նրանց վարձատրության հանգամանքները ստուգելու հանձնարարությամբ:
Իրականացված ծավալուն օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներով ձեռք են բերվել տվյալներ մարզի տարածքում գործող հանրակրթական դպրոցներում` հատկապես ուսումնաօժանդակ մասի հաստիքներին՝ մասնավորապես գիշերային պահակի, հնոցապանի, հավաքարարի, դռնապանի, բակապահի, ընդհուպ ուսուցչի և փոխտնօրենի հաստիքներին 2009-ից մինչև 2019թթ., տարբեր ժամանակահատվածներում, նշանակված անձանց կողմից ընդհանրապես կամ մասնակիորեն աշխատանքի չհաճախելու և աշխատանքային պարտականությունները պատշաճ չկատարելու պայմաններում նրանց անվամբ, փաստաթղթերի կեղծմամբ, աշխատավարձերի կամ այլ վճարների գումարներ հատկացնելու, դրանք հափշտակելու վերաբերյալ: Առանձին դեպքերում պարզվել են նախածննդյան և հետծննդյան արձակուրդ ձևակերպելու համար ժամանակավոր տարբեր հաստիքների վրա անձանց ձակերպելու, կամ առհասարակ հանրապետությունից բացակայելու պայմաններում, առանց աշխատանքի ներկայանալու և աշխատանքային պարտականությունները կատարեու նրանց անվամբ աշխատավարձի գումարներ դուրս գրելու դեպքեր:
Դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազների պատշաճ հսկողության ներքո ՀՀ ոստիկանության տարածքային ստորաբաժանումներում նախապատրաստվել են նյութեր, որոնց արդյունքում մարզի թվով 5 դպրոցներում՝ մասնավորապես Պտղավանի, Զորականի, Խաչարձանի Ազատամուտի, Դիլիջանի թիվ 2 միջնակարգ դպրոցներում պարզված նման փաստերի առթիվ 4 քրեական գործ է հարուցվել: Քրեական գործերը հարուցվել են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի տարբեր մասերի և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով, որոնք նախաքննություն կատարելու համար ուղարկվել են ՀՀ ՔԿ Տավուշի մարզային քննչական վարչություն: Խաչարձան բնակավայրի միջնակարգ դպրոցում առերույթ չարաշահումների դեպքի առթիվ քրեական գործի հարուցումը մերժվել է վաղեմության ժամկետներն անցնելու հիմքով՝ հաշվի առնելով, որ դպրոցի նախկին և ներկա տնօրենները զղջացել են կատարած արարքների համար, վերականգնել պատճառված վնասի մեծ մասը՝ պարտավորվելով վերականգնել նաև մնացածը:
Նշված բոլոր առերևույթ չարաշահումների դեպքերով պետությանը պատճառված ընդհանուր վնասը կազմում է 22.7մլն ՀՀ դրամ:

Были выявлены многочисленные случаи назначения лиц на штатах образовательной части в 5 школах Тавушской области и выдачи им зарплаты в условиях их непосещения работы
Как уже  было сообщено, поручением генерального прокурора РА ещё с прошлого года были начаты изучения в образовательных учреждениях республики, в органах государственного управления и местного  самоуправления относительно применения коррупционных механизмов.
В рамках этого, Прокуратурой Тавушской области для государственных интересов, в том числе и осуществления вверенных полномочий, с целью рассмотрения вопроса возбуждения иска по защите финансовых средств, направленных государством для образовательных учреждений, от Марзпетарана Тавушской области были запрошены и получены данные относительно лиц, назначенных на штатах образовательной части в общеобразовательных школах, действующих на территориях области. Они были направлены в Управление Тавушской области Полиции РА с поручением проверки посредством оперативно-розыскных мер обстоятельств непосещения работы указанными лицами вообще или частично, невыполнения рабочих обязанностей и выдачи им зарплаты.
В ходе осуществления широкомасштабных оперативно-розыскных мер были приобретены данные относительно непосещения работы вообще или частично лицами, назначенными в период с 2009 по 2019гг. на должности  сторожа, уборщицы, учителя и заместителя директора, и в условиях невыполнения рабочих обязанностей выдачи им зарплаты путем фальсификации документов на их имена.
Под надлежащим контролем прокуроров, осуществляющих процессуальное руководство в территориальных подразделениях Полиции РА были подготовлены материалы, в результате чего в 5 школах области, в частности по фактам, выявленным в школах Птгаван, Зоракан, Хачардзан, Азатамут, и в Дилижанской школе N 2 было возбуждено 4 уголовных дела. Уголовные дела были возбуждены по признакам, предусмотренным разными частями ст. 179 и ч. 1 ст. 314 УК РА, которые для осуществления предварительного следствия были направлены в следственное управление Тавушской области. В возбуждении уголовного дела по факту злоупотреблений в средней школе Хачардзан было отказано на основании истечения срока давности, учитывая то, что нынешние и бывшие директора раскаялись в содеянных деяниях, восстановили большую часть нанесенного вреда, обязуясь также восстановить и остальную часть.
По случаям указанных злоупотреблений общий ущерб, нанесенный государству составил 22.7 млн. драмов РА.