ՀՀ զինդատախազության գործառույթների շրջանակում 2019թ. բացահայտվել է ԶՈՒ-երում կոռուպցիոն հանցագործություններով և այլ իրավախախտումներով պետությանը պատճառված այնքան վնաս, որքան 2013-2018թթ. միասին վերցված. ամփոփում
ՀՀ զինվորական դատախազությունը վերլուծել է 2019թ. իր գործառույթների շրջանակներում ՀՀ ԶՈՒ և այլ զորքերի զորամասերում կոռոպցիայի դեմ պայքարի, ինչպես նաև պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում իրականացված աշխատանքների արդյունքները:
Ըստ այդմ՝ 2019թ. ընթացքում արձանագրվել է կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների 154 դեպք, որոնց վերաբերյալ ՀՀ զինվորական դատախազության դատախազների դատավարական ղեկավարմամբ և դատախազական հսկողությամբ նախապատրաստված նյութերից 145-ով հարուցվել են քրեական գործեր:
Դրանցից 63-ը հարուցվել է պետի (հրամանատարի) կամ պաշտոնատար անձի կողմից իշխանությունը չարաշահելու, իշխանազանցության կամ իշխանության անգործության, 29-ը՝ պաշտոնեական կեղծիք կատարելու, 27-ը՝ վատնման կամ յուրացման եղանակով տարբեր չափերի հափշտակություններ կատարելու, 11-ը՝ կաշառք ստանալու կամ տալու, 8-ը՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, 3-ը՝ պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ կատարված խարդախության, 3-ը՝ պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու, 1-ը՝ պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր հափշտակելու, հատկանիշներով:
Ընդհանուր առմամբ 2019թ. ընթացքում ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ քննչական մարմինների վարույթում քննվել է կոռուպցիոն բնույթի 296 քրեական գործ: Մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել 64 քրեական գործ՝ 102 անձի վերաբերյալ։  Դատարան ուղարկված գործերի քանակը նախորդ տարվա ցուցանիշից ավել է 50 տոկոսով:
Պարզվել է նաև, որ 2019թ. ընթացքում քննչական մարմինների վարույթում քննված, ավարտված, ինչպես նաև տարվա ընթացքում քննվող կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների վերաբերյալ քրեական գործերով և նախապատրաստված նյութերով արձանագրվել է 786 մլն ՀՀ դրամի վնաս, որից վերականգնվել է 410մլն դրամը, իսկ մի մասով քրեական գործերի նախաքննությունը շարունակվում է:
Նշված ցուցանիշները վկայում են, որ նախորդ տարվա ընթացքում կոռուպցիոն հանցագործությունների բացահայտումից բացի, զինվորական քրեական հետապնդման մարմինների համար առաջնային է համարվել քննվող քրեական գործերի հանգուցալուծումը, վարույթների ավելորդ ձգձգումներից խուսափելը և ողջամիտ ժամանակահատվածում մեղավորությունը հաստատված անձանց պատասխանատվության ենթարկելն ապահովելը:
Բացի այդ, էական նշանակություն է տրվել կոռուպցիոն հանցագործությունների կատարմանը նպաստող հանգամանքները, պատճառների վերացմանը, զինված ուժերի տարբեր ստորաբաժանումներում նյութական միջոցների ստացման, պահպանման և օգտագործման նկատմամբ վերահսկողության արդյունավետության բարձրացմանը: Այդ նպատակով դատախազների կողմից պատկան մարմիններին հղվել է 195 միջնորդագիր և հաղորդում, որոնց քննարկումների արդյունքում միջոցներ են ձեռնարկվել բարձրացված խնդիրների լուծման ուղղությամբ, ինչպես նաև ՀՀ ԶՈՒ կարգապահական կանոնակարգով սահմանված տույժերի են ենթարկվել խախտումներ թույլ տված պաշտոնատար անձինք և զինծառայողներ:
Զգալի աշխատանք է տարվել զինված ուժերում պետական շահերի պաշտպանության դատախազական գործառույթի իրականացման համատեքստում: Մասնավորապես, պետական շահերի պաշտպանության հարցադրումներով 2019թ. ընթացքում կատարվել է 400 ուսումնասիրություն, որոնց ընթացքում հայտնաբերվել է թվով 230 խախտում: Դրանք հիմնականում վերաբերել են թիկունքային ծառայության, սպառազինության, ռազմաբժշկական, կապիտալ շինարարության և զորքերի բնակավորման բնագավառներին: Ընդ որում՝ հարկ է նկատել, որ 2018թ. համեմատ 2019թ. իրականացված ավելի շատ ուսումնասիրությունների արդյունքում հայտնաբերվել են մոտ 27.3%-ով ավելի քիչ խախտումներ, ինչը վկայում է զինվորական դատախազության կողմից նախկինում իրականացված ուսումնասիրություններով ի հայտ բերված նմանատիպ խախտումները բացառելու և դրանց պատճառները վերացնելու ուղղությամբ իրավասու մարմինների, զորամասերի ղեկավարության կողմից  կատարված աշխատանքի մասին: Այդ խախտումներով պետությանը պատճառված վնասը կամովին վերականգնելու վերաբերյալ 2019թ. ընթացքում տրվել է 175 նախազգուշացում, ինչը 2018թ. համեմատ ավելի է 70.3%-ով։ Իսկ ուսումնասիրություններով պարզված՝ առերևույթ հանցագործության հատկանիշ պարունակող տվյալների ձեռքբերմամբ հարուցվել է 41 քրեական գործ։
Ընդհանուր առմամբ ուսումնասիրությունների շրջանակներում արձանագրվել է պետությանը պատճառված շուրջ 12 մլրդ ՀՀ դրամ վնաս, որը 2018թ. արդյունքը (մոտ 2 միլիարդ ՀՀ դրամ) գերազանցում է 6 անգամ կամ հավասար է 2013-2018թթ. արձանագրված վնասի ընդհանուր չափին։
Բացառապես դատախազական ներգործության միջոցների կիրառմամբ ընդհանուր վերականգնվել է 1.2 մլրդ ՀՀ դրամ վնաս՝ կամ 2018թ. (680մլն ՀՀ դրամ) համեմատ գրեթե կրկնակի ավելի: Պետությանը պատճառված գույքային վնասից մնացած մոտ 10.2 մլրդ ՀՀ դրամը վերականգնելու ուղղությամբ միջոցներ են ձեռնարկվում հարուցված քրեական գործերի շրջանակներում:

В 2019г. в рамках функций Военной прокуратуры РА в ВС был выявлен нанесенный государству коррупционными преступлениями и другими правонарушениями ущерб настолько, насколько в 2013-2018гг. вместе взятые: обобщение
Военная прокуратура РА проанализировала результаты работ, проделанных в рамках своих полномочий за 2019г. в борьбе с коррупцией в ВС РА и других войсках, а также в сфере защиты государственных интересов.
Соответственно, в течение 2019г. было зарегистрировано 156 случев преступлений коррупционной направленности, по 145 из материалов, подготовленных относительно них под процессуальным руководством и прокурорским надзором прокуроров Военной прокуратуры РА, были возбуждены уголовные дела.
63 из них были возбуждены по признакам злоупотребления властью начальником (командиром) или должностным лицом, превышения власти или бездействия власти, 29- должностного подлога, 27- хищений в различных размерах путем растраты или присвоения, 11- получения или дачи взятки, 8- злоупотребления должностными полномочиями, 3- мошенничества, совершенного с использованием должностного положения, 3- превышения должностных полномочий, 1- хищения оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств с использованием должностного положения.
В целом, в ходе 2019г. в производстве следственных органов ГВСУ СК РА было рассмотрено 296 уголовных дел коррупционной направленности. С обвинительным заключением в суд было направлено 64 уголовных дела в отношении 102 лиц. Количество направленных в суд дел на 50% больше по сравнению с показателем предыдущего года.
Было установлено также, что по уголовным делам о преступлениях коррупционной направленности, расследованным в производстве, завершенным в течение 2019г., а также расследуемым в течение года, и подготовленным материалам был зарегистрирован ущерб в размере 786 млн драм РА, 410 млн драм из которых было восстановлено, а предварительное следствие по уголовным делам в другой части продолжается.
Указанные показатели свидетельствуют о том, что в течение предыдущего года кроме раскрытия коррупционных преступлений для органов военного уголовного преследования приоритетом являлись завершение расследуемых уголовных дел, избежание лишних задержек производств и обеспечение в разумный срок привлечения к ответственности лиц, вина которых была утверждена.
Кроме того, существенное значение было придано обстоятельствам, способствующим совершению коррупционных преступлений, устранению причин, повышению эффективности контроля за получением, хранением и использованием материальных средств в различных подразделениях вооруженных сил. С этой целью прокурорами было подано 195 ходатайств и сообщений государственным органам, в результате рассмотрения которых были приняты меры по разрешению поднятых вопросов, а также к установленным дисциплинарным уставом ВС РА штрафам были привлечены должностные лица и военнослужащие, допустившие нарушения.
Существенная работа была проделана в вооруженных силах в контексте осуществления прокурорских функций по защите государственных интересов. В частности, по вопросам защиты государственных интересов в течение 2019г. было проведено 400 исследований, в ходе которых было выявлено 230 нарушений. Они, главным образом, относились к областям тыловой службы, вооружения, военной медицины, капитального строения и жилья войск. Причем, следует отметить, что по сравнению с 2018г. в результате исследований, осуществленных еще больше в 2019г., было выявлено меньше нарушений на 27.3%, что свидетельствует о работе, проделанной компетентными органами, руководством воинских частей по исключению и устранению причин подобных нарушений, выявленных исследованиями, проведенными раннее прокурорами военной прокуратуры. В течение 2019г. о добровольном восстановлении нанесенного государству данными нарушениями ущерба было дано 175 предупреждений, что по сравнению с 2018г. больше на 70.3%. А приобретением данных, содержащих признаки возможного преступления, установленных исследованиями, было возбуждено 41 уголовное дело.
В целом, в рамках исследований был зарегистрирован нанесенный государству ущерб в размере около 12 млн драм РА, который превышает результат 2018г. в 6 раз (около 2 млрд драм РА) или равен общему размеру ущерба, зарегистрированного в 2013-2018гг.
Применением исключительно средств прокурорского воздействия в общей сложности был восстановлен ущерб в размере 1.2 млрд драм РА или по сравнению с 2018г. больше почти в два раза (680 млн драм РА). По восстановлению около 10.2 млрд драм РА, оставшихся из нанесенного государству имущественного ущерба, принимаются меры в рамках возбужденных уголовных дел.