Պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահմամբ պետական սեփականության գույքն օտարվել է մոտ 3 անգամ ցածր գնով
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից ուսումնասիրվել են պետական սեփականություն հանդիսացած՝ Երևան քաղաքի Նոր Նորք վարչական շրջանի Մոլդովական փողոցում գտնվող 185.3 քմ մակերեսով գույքի օտարման գործընթացի վերաբերյալ ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեից ստացված փաստաթղթերը, որի ընթացքում պարզվել են պաշտոնատար անձանց կողմից կատարված առերևույթ հանցավոր արարքներ:
Մասնավորապես, ուսումնասիրություններով պարզվել է, որ ՀՀ ԿԱ Պետական գույքի կառավարման վարչության պաշտոնատար անձինք, խախտելով «Անշարժ գույքի գնահատման գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի դրույթները, առանց պայմանագիր կնքելու, 2016թ. նոյեմբերին ՍՊԸ-ին առաջարկել են իրականացնել գույքերի գնահատում:
Այդ առաջարկի հիման վրա ՍՊԸ-ի կողմից կազմվել է հաշվետվություն, որի համաձայն վերոնշյալ հասցեում գտնվող գույքը նվազեցված հողամասի կադաստրային արժեքով գնահատվել է 17.5մլն ՀՀ դրամ:
ՀՀ կառավարության 29.12.2016թ. որոշմամբ սահմանվել է վերը նշված գույքը այլ գույքերի հետ միասին մրցույթով՝ գույքի գնահատված 75 տոկոսի չափով  օտարելու  պահանջ, և նշված գույքի վաճառքի նվազագույն գին է սահմանվել 13մլն ՀՀ դրամը: Նույն որոշմամբ նախատեսվել է, որ առաջին մրցույթի ժամանակ գույքի չվաճառվելու դեպքում յուրաքանչյուր հերթական մրցույթի ժամանակ գույքի վաճառքի գինը նվազեցնել վերջին մրցույթի գնի 20 տոկոսի չափով: Արդյունքում գույքը վաճառվել է 2-րդ մրցույթով, ըստ  2017թ. սեպտեմբերին կնքված գույքի օտարման և գրավի պայմանագրի՝ 10.5մլն ՀՀ դրամով:
Հետագայում ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեի «Պետական գույքի գույքագրման և գնահատման գործակալություն» ՊՈԱԿ-ի կողմից կատարվել է նշված անշարժ գույքի շուկայական արժեքի վերլուծություն, համաձայն որի 2016թ. դեկտեմբեր ամսվա դրությամբ վերջինիս շուկայական արժեքը կարող էր կազմել 33մլն ՀՀ դրամ կամ սկզբնական գնահատված արժեքից շուրջ 2 անգամ ավել:
Պարզվել է նաև, որ ոչ բնակելի տարածք հանդիսացող անշարժ գույքը գնահատողի կողմից դիտվել է բնակարան և համեմատական մեթոդով շուկայական արժեքը որոշելու հիմքում դրվել են տվյալ տարածքում գտնվող բնակարանների վաճառքի գները:
Այսինքն ուսումանսիրությամբ արձանագրված տվյալները վկայում են, որ ՀՀ ԿԱ Պետական գույքի կառավարման վարչության պատասխանատու պաշտոնատար անձինք, պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, առանց պայմանագիր կնքելու, ՍՊԸ-ին պատվիրել են իրականացնել 185.3 քմ մակերեսով գույքի գնահատման աշխատանքներ: ՍՊԸ-ի մասնագետը, խախտելով սահմանված գնահատման ընթացակարգը, ոչ բնակելի տարածքի գնահատման հիմքում դրել է բնակարանների վաճառքի գները, և այդ գնահատման արդյունքներով իրականացվել է մրցութային կարգով օտարման գործընթաց: Արդյունքում հնարավոր 33մլն ՀՀ դրամ իրական արժեքով գույքը վաճառվել է մոտ 3 անգամ պակաս գնով։
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրության շրջանակներում դատախազի կողմից իր լիազորություններն իրականացնելիս ի հայտ են բերվել պաշտոնատար անձի կողմից պաշտոնեական լիազորությունների՝ անզգուշությամբ ծանր հետևանքներ առաջացնող չարաշահման  հատկանիշներ պարունակող տվյալներ, ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Նախաքննություն կատարելու հանձնարարությամբ քրեական գործն ուղարկել ՀՀ քննչական կոմիտե:

Путем злоупотребления должностных полномочий имущество государственной собственности было отчуждено по цене в 3 раза ниже
В Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА были изучены документы, полученные от Комитета по управлению государственным имуществом РА относительно процесса отчуждения имущества площадью 185.3 кв.м., находящегося по адресу: г. Ереван, Нор Норк, ул. Молдовакан, в ходе изучения которых были выявлены преступные деяния, совершенные должностными лицами.
В частности, в ходе изучений было установлено, что должностные лица Комитета по управлению государственным имуществом ПП РА, нарушив положения закона РА О деятельности по оценке недвижимого имущества, без заключения договора, в ноябре 2016г. предложили ООО осуществить оценку имуществ.
На основании данного предложения ООО составило отчет, согласно которому, имущество, находящееся по вышеуказанному адресу по кадастровой стоимости заниженного земельного участка было оценено в размере 17.5 драмов РА.
Постановлением Правительства РА от 29.12.2016г. было установлено требование отчуждения указанного имущества вместе с другими имуществами и в качестве минимальной цены продажи указанного имущества была установлена сумма в размере 13 млн. драмов РА. Указанным постановлением было предусмотрено, что если во время первого конкурса имущество не будет продано, то во время каждого очередного конкурса сократить стоимость продажи имущества по цене последнего конкурса на 20. В результате имущество было продано во время 2-го конкурса за 10.5 млн. драмов РА, согласно договору об отчуждении имущества, заключенного в сентябре 2017г.
В дальнейшем ГНКО Агентство инвентаризации и оценки государственного имущества Комитета по управлению государственным имуществом РА был проведен анализ рыночной стоимости указанного недвижимого имущества, и согласно анализу по состоянию на 2016г. рыночная стоимость последнего могла составить 33 млн. драмов РА.
То есть, данные, констатированные в ходе изучений свидетельствуют о том, что ответственные должностные лица Управления государственным имуществом использовав служебное положение вопреки интересам службы, без заключения договора, попросили ООО осуществить работы по оценке имущества площадью 185.3 кв.м. Специалист ООО нарушив установленный процесс по оценке, в основу оценки нежилого помещения положил цены продаж квартир и по результатам данной оценки осуществил процесс отчуждения. В результате имущество с реальной стоимостью 33 млн. драмов РА было продано по цене в 3 раза ниже.
Учитывая то, что в рамках изучений при осуществлении полномочий прокурором, были выявлены данные, содержащие признаки злоупотребления должностными полномочиями должностным лицом, в Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА было возбуждено уголовное дело по ч. 2 ст. 308 УК РА. С поручением осуществления предварительного следствия уголовное дело было направлено в СК РА.