Լոռու մարզում ապօրինի անտառահատումների հանցավոր դեպքերով մի քանի անգամ ավելի շատ գործեր են դատարան ուղարկվել և անձինք դատապարտվել
Լոռու մարզի դատախազությունում իրականացված ամփոփման համաձայն՝ 2019թ. ընթացքում մարզի տարաքում արձանագրվել է ապօրինի ծառահատման 243 դեպք, որոնցից 94-ով հարուցվել են քրեական գործեր: Համեմատության համար նշենք, որ 2018թ. ընթացքում այս բնույթի դեպքերով հարուցվել է 63 քրեական գործ, այսինքն՝ 31-ով կամ 49,2 %ով պակաս։
Բարելավվել է այս բնույթի դեպքերով հարուցված քրեական գործերի նախաքննության որակը: Միայն 2019թ. ընթացքում դատարան է ուղարկվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի տարբեր մասերի հատկանիշներով քննված 38 քրեական գործ՝ 40 անձի վերաբերյալ, այն դեպքում, երբ 2018թ. ընթացքում դատարան է ուղարկվել 10 քրեական գործ՝ 10 անձի վերաբերյալ: Այսինքն դատարան ուղարկված քրեական գործերի թիվն աճել է 28-ով կամ 280%-ով, իսկ անձանց թիվը՝ 30-ով կամ 300%-ով։
Ավելին, հաշվետու ժամանակահատվածում զգալիորեն աճել է նաև դատարանում ավարտված քրեական գործերի թիվը: Մասնավորապես՝ նշված ժամանակահատվածում դատարանում քննված քրեական գործերից մեղադրական դատավճիռներով ավարտվել է 27 քրեական գործ՝ 29 անձի վերաբերյալ, այն դեպքում, երբ 2018թ. ընթացքում դատարանում քննվել և ավարտվել են 7 քրեական գործ 7 անձի վերաբերյալ: Այսինքն աճը կազմել է մոտ 4 անգամ:
Հարկ է նշել, որ 2019թ. ընթացքում միայն Լոռու մարզի դատախազության դատախազների դատավարական ղեկավարման կամ հսկողության ներքո նախաքննության և դատաքննության փուլում գտնվող քրեական գործերով հայտնաբերվել է բնությանը պատճառված շուրջ 322 մլն ՀՀ դրամի վնաս, որը 2018թ. ցուցանիշը գերազանցում 12.5%-ով։ Վերականգնվել է 3մլն ՀՀ դրամ, որը 2018թ. համեմատ կրկնակի ավելի է: Չվերականգնված գումարի մի մասով կալանք է դրվել մեղադրյալների շարժական, անշարժ գույքի վրա, մյուս մասով նախաքննությունը դեռևս շարունակվում է։
Բնապահպանական իրավախախտումների վերաբերյալ դեպքերի բացահայտման դրական ցուցանիշը պայմանավորված է նաև քննությունների համակողմանիության ապահովման հացրում դատախազական գործառույթների հետևողականությամբ: Ապօրինի ծառահատումների դեպքերով հարուցվող յուրաքանչյուր քրեական գործով դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազներն առանձնահատուկ ուշադրություն են դարձնում առերևույթ հանցավոր արարաքներին անտառային տնտեսություն վարող պատասխանատու պաշտոնատար անձանց՝ այս կամ այն կերպ հնարավոր ներգրավվածությանը:
Օրինակ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներով քննվող 2 քրեական գործի նյութերի ուսումնասիրությամբ դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազը պարզել է, որ մի դեպքոմ «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի «Լալվարի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղի, մյուս դեպքում «Դսեղի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղի պաշտոնատար անձանց կողմից ծառայության նկատմամբ անփույթ և անբարեխիճ վերաբերմունքի հետևանքով ինքնությունը չպարզված անձինք իրականացրել են մեծածավալ ապօրինի հատումներ, որոնց հետևանքով բուսական աշխարհին պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ առաջինի դեպքում 5․6մլն ՀՀ դրամի, երկրորդի դեպքում 23 մլն ՀՀ դրամի վնաս։ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցվել են քրեական գործեր, ընթանում է նախաքննություն։
Մեջբերված օրինակները եզակի բնույթ չեն կրել: Ընդհանուր առմամբ նշված ժամանակահատվածում ապօրինի անտառահատումների շրջանակներում կոռուպցիոն չարաշահումների փաստերով հարուցվել է 6 քրեական գործ, որոնց մեծ մասը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315-րդ և 308-րդ հոդվածների հատկանիշներով: Մեղադրանքներ են առաջադրվել, մասնավորապես, «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի «Եղեգնուտի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղի Փամբակի անտառպետության անտառապետին, նույն անտառպետության անտառապահին, «Լալվարի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղի Շնողի անտառպետության 4-րդ պահաբաժնի անտառապահին։
Դատարան է ուղարկվել ապօրինի անտառահատումների հետ կապված կոռուպցիոն բնույթի 2 գործ՝ 3 անձանց նկատմամբ, որոնցով դատաքննությունն ընթացքի մեջ է։
Անտառային տնտեսություն վարող պաշտոնատար անձանց մասով դատարանում մեղադրողների կողմից միջնորդվում է հիմնական պատիժներին զուգահեռ նշանակել նաև լրացուցիչ պատիժներ՝ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելու տեսքով։

Within the framework of the criminal cases of illegal logging in Lori region more people were convicted and more cases were sent to court
According to the results of the Prosecutor's Office of Lori region during 2019, 243 cases of illegal logging were registered in the region, regarding 94 of which criminal cases were initiated. For comparison, we should note that during 2018, 63 criminal cases were initiated, that is, by 31 or 49.2% less.
The quality of the preliminary investigation of criminal cases initiated regarding such  cases was improved. Only during 2019, 38 criminal cases were sent to the court in relation to 40 people investigated under various Parts of Article 296 of the RA Criminal Code, in case when during 2018, 10 criminal cases against 10 people were sent to the court. That is, the number of criminal cases sent to court was increased by 28 or 280%, and the number of people by 30 or 300%.
Moreover, during the reporting period, the number of criminal cases completed in court was also significantly increased. In particular, from the criminal cases investigated in court during the mentioned period, 27 criminal cases with indictment against 29 people were completed, in case when during 2018, 7 criminal cases against 7 people were investigated and completed in court. That is, the growth was about 4 times.
It should be mentioned that during 2019, only by criminal cases that were at the stage of preliminary and judicial investigation under the prosecutor’s supervision or control of the prosecutors of the Prosecutor’s Office of Lori region, damage to nature in the amount of about 322 million AMD was revealed, which exceeds the indicator of 2018 by 12.5%. For one part of not recovered amount, arrests were imposed on the movable, immovable property of the accused, a preliminary investigation regarding  the other part is still in process.
A positive indicator of detection of cases of violations of nature protection is also conditioned by the prosecutorial functions in ensuring the comprehensiveness of investigations. In each criminal case initiated on the facts of illegal logging, prosecutors carrying out procedural lead pay special attention to the possible involvement of officials responsible for forestry in  criminal actions.
For example, the prosecutor implementing the procedural lead by the investigation of materials of 2 criminal cases investigated under Part 3 of Article 296 of the RA Criminal Code found out that, because of the negligent attitude to the service in one case, by the official of Lalvara Forestry of the branch of ArmForest SNCO, in another case, by the official of the branch of Dsegh Forestry, unidentified people carried out large-scale illegal logging, as a result of which greenery was damaged, in the first case in the amount of 5.6 million AMD, in the second - 23 million AMD. Under Part 2 of Article 315 of the RA Criminal Code, criminal cases were initiated, the preliminary investigation is still in process.
The examples given were not the only ones. In general, during the indicated period, within the framework of illegal logging, 6 criminal cases were initiated concerning the facts of corruption abuses, most of which were under Article 315 and Article 308 of the RA Criminal Code. The charges were brought, in particular, against the forester of Pambak forestry of Yeghegnut forestry branch of ArmForest SNCO.
2 criminal cases of corruption nature against 3 people were sent to the court in connection with illegal logging, a preliminary investigation of which is still in progress.
Regarding the forestry officials, the accused file a petition for additional punishments in parallel with the main punishments in the form of deprivation of the right to occupy certain positions or be engaged in certain activities.