Լոռու մարզում ապօրինի անտառահատումների հանցավոր դեպքերով մի քանի անգամ ավելի շատ գործեր են դատարան ուղարկվել և անձինք դատապարտվել
Լոռու մարզի դատախազությունում իրականացված ամփոփման համաձայն՝ 2019թ. ընթացքում մարզի տարաքում արձանագրվել է ապօրինի ծառահատման 243 դեպք, որոնցից 94-ով հարուցվել են քրեական գործեր: Համեմատության համար նշենք, որ 2018թ. ընթացքում այս բնույթի դեպքերով հարուցվել է 63 քրեական գործ, այսինքն՝ 31-ով կամ 49,2 %ով պակաս։
Բարելավվել է այս բնույթի դեպքերով հարուցված քրեական գործերի նախաքննության որակը: Միայն 2019թ. ընթացքում դատարան է ուղարկվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի տարբեր մասերի հատկանիշներով քննված 38 քրեական գործ՝ 40 անձի վերաբերյալ, այն դեպքում, երբ 2018թ. ընթացքում դատարան է ուղարկվել 10 քրեական գործ՝ 10 անձի վերաբերյալ: Այսինքն դատարան ուղարկված քրեական գործերի թիվն աճել է 28-ով կամ 280%-ով, իսկ անձանց թիվը՝ 30-ով կամ 300%-ով։
Ավելին, հաշվետու ժամանակահատվածում զգալիորեն աճել է նաև դատարանում ավարտված քրեական գործերի թիվը: Մասնավորապես՝ նշված ժամանակահատվածում դատարանում քննված քրեական գործերից մեղադրական դատավճիռներով ավարտվել է 27 քրեական գործ՝ 29 անձի վերաբերյալ, այն դեպքում, երբ 2018թ. ընթացքում դատարանում քննվել և ավարտվել են 7 քրեական գործ 7 անձի վերաբերյալ: Այսինքն աճը կազմել է մոտ 4 անգամ:
Հարկ է նշել, որ 2019թ. ընթացքում միայն Լոռու մարզի դատախազության դատախազների դատավարական ղեկավարման կամ հսկողության ներքո նախաքննության և դատաքննության փուլում գտնվող քրեական գործերով հայտնաբերվել է բնությանը պատճառված շուրջ 322 մլն ՀՀ դրամի վնաս, որը 2018թ. ցուցանիշը գերազանցում 12.5%-ով։ Վերականգնվել է 3մլն ՀՀ դրամ, որը 2018թ. համեմատ կրկնակի ավելի է: Չվերականգնված գումարի մի մասով կալանք է դրվել մեղադրյալների շարժական, անշարժ գույքի վրա, մյուս մասով նախաքննությունը դեռևս շարունակվում է։
Բնապահպանական իրավախախտումների վերաբերյալ դեպքերի բացահայտման դրական ցուցանիշը պայմանավորված է նաև քննությունների համակողմանիության ապահովման հացրում դատախազական գործառույթների հետևողականությամբ: Ապօրինի ծառահատումների դեպքերով հարուցվող յուրաքանչյուր քրեական գործով դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազներն առանձնահատուկ ուշադրություն են դարձնում առերևույթ հանցավոր արարաքներին անտառային տնտեսություն վարող պատասխանատու պաշտոնատար անձանց՝ այս կամ այն կերպ հնարավոր ներգրավվածությանը:
Օրինակ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներով քննվող 2 քրեական գործի նյութերի ուսումնասիրությամբ դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազը պարզել է, որ մի դեպքոմ «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի «Լալվարի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղի, մյուս դեպքում «Դսեղի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղի պաշտոնատար անձանց կողմից ծառայության նկատմամբ անփույթ և անբարեխիճ վերաբերմունքի հետևանքով ինքնությունը չպարզված անձինք իրականացրել են մեծածավալ ապօրինի հատումներ, որոնց հետևանքով բուսական աշխարհին պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ առաջինի դեպքում 5․6մլն ՀՀ դրամի, երկրորդի դեպքում 23 մլն ՀՀ դրամի վնաս։ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցվել են քրեական գործեր, ընթանում է նախաքննություն։
Մեջբերված օրինակները եզակի բնույթ չեն կրել: Ընդհանուր առմամբ նշված ժամանակահատվածում ապօրինի անտառահատումների շրջանակներում կոռուպցիոն չարաշահումների փաստերով հարուցվել է 6 քրեական գործ, որոնց մեծ մասը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315-րդ և 308-րդ հոդվածների հատկանիշներով: Մեղադրանքներ են առաջադրվել, մասնավորապես, «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի «Եղեգնուտի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղի Փամբակի անտառպետության անտառապետին, նույն անտառպետության անտառապահին, «Լալվարի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղի Շնողի անտառպետության 4-րդ պահաբաժնի անտառապահին։
Դատարան է ուղարկվել ապօրինի անտառահատումների հետ կապված կոռուպցիոն բնույթի 2 գործ՝ 3 անձանց նկատմամբ, որոնցով դատաքննությունն ընթացքի մեջ է։
Անտառային տնտեսություն վարող պաշտոնատար անձանց մասով դատարանում մեղադրողների կողմից միջնորդվում է հիմնական պատիժներին զուգահեռ նշանակել նաև լրացուցիչ պատիժներ՝ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելու տեսքով։

По преступным случаям незаконной рубки лесов в Лорийской области в несколько раз больше лиц было осуждено и дел направлено в суд
По итогам результатов в Прокуратуре Лорийской области за 2019г. на территории области было зарегистрировано 243 случая незаконной рубки деревьев, по 94 из которых были возбуждены уголовные дела. Для сравнения отметим, что в течение 2018г. по случаям подобного характера было возбуждено 63 уголовных дела, то есть на 31 или 49,2% меньше.
Улучшилось качество предварительного следствия по уголовным делам, возбужденным по случаям подобного характера. Только в течение 2019г. в суд было направлено 38 уголовных дел в отношении 40 лиц, расследованных по признакам различных частей статьи 296 Уголовного кодекса РА, в том случае, когда в течение 2018г. в суд было направлено 10 уголовных дел в отношении 10 лиц. То есть число направленных в суд уголовных дел возросло на 28 или 280%, а число лиц- на 30 или 300%.
Более того, в отчетный период значительным образом возросло также число завершенных в суде уголовных дел. В частности, из уголовных дел, расследованных в суде в указанный период, с обвинительным заключением было завершено 27 уголовных дел в отношении 29 лиц, в том случае, когда в течение 2018г. в суде   было рассмотрено и завершено 7 уголовных дел в отношении 7 лиц. То есть рост составил около 4 раза.
Следует отметить, что в ходе 2019г. только по уголовным делам, находящимся на стадии предварительного и судебного следствия под прокурорским руководством или надзором прокуроров Прокуратуры Лорийской области, был выявлен нанесенный природе ущерб в размере около 322 млн драм РА, что превышает показатель 2018г. на 12.5%. Было восстановлено 3 млн драм РА, что по сравнению с 2018г. в два раза больше. По одной части невосстановленной суммы был наложен арест на движимое, недвижимое имущество обвиняемых, предварительное следствие по другой части пока еще продолжается.
Положительный показатель выявления случаев о правонарушениях по охране природы обусловлен также последовательностью прокурорских функций в деле обеспечения всесторонности расследований. По каждому уголовному делу, возбуждаемому по фактам незаконной рубки деревьев, прокуроры, осуществляющие процессуальное руководство, особое внимание обращают на возможную тем или иным способом вовлеченность ответственных должностных лиц, ведущих лесное хозяйство, в возможно преступные деяния.
К примеру, прокурор, осуществляющий процессуальное руководство, исследованием материалов 2 уголовных дел, расследованных по признакам части 3 статьи 296 Уголовного кодекса РА, установил, что вследствие халатного и недобросовестного отношения к службе в одном случае должностным лицом филиала «Лесное хозяйство Лалвара» ГНКО «Армлес», в другом случае- филиала «Лесное хозяйство Дсеха», неустановленные лица осуществили крупномасштабные незаконные рубки, вследствие которого растительности был нанесен ущерб в особо крупных размерах, в первом случае- 5.6 млн драм РА, во втором- 23 млн драм РА. По части 2 статьи 315 Уголовного кодекса РА были возбуждены уголовные дела, ведется предварительное следствие.
Приведенные примеры не были единственными. В целом, в указанный период в рамках незаконных рубок лесов по фактам коррупционных злоупотреблений было возбуждено 6 уголовных дел, большая часть которых- по признакам статей 315 и 308 Уголовного кодекса РА. Обвинения были предъявлены, в частности, лесничему лесоводства Памбака филиала «Лесное хозяйство Ехегнута» ГНКО «Армлес», лесничему того же лесоводства, лесничему 4-го дивизиона лесоводства Шнога филиала «Лесное хозяйство Лалвара».
В суд было направлено 2 уголовных дела коррупционной направленности в связи с незаконными рубками деревьев в отношении 3 лиц, предварительное следствие по которым находится в процессе.
По части должностных лиц, ведущих лесное хозяйство, в суде обвинителями подается ходатайство о назначении дополнительных наказаний параллельно с основными наказаниями в виде лишения права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью.