2008թ. կայացված մեղադրական դատավճիռները բեկանելու և դրանցով դատապարտված անձանց արդարացնելու բողոքներ են ներկայացվել Վերաքննիչ և Վճռաբեկ դատարաններ
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը վերաքննիչ և վճռաբեկ բողոքներ է ներկայացրել համապատասխանաբար Իսահակ Մալխասյանի և Կարեն Թարխանյանի վերաբերյալ 2008թ. կայացված մեղադրական դատավճիռների դեմ:
2008թ. հունիսի 16-ի դատավճռով Ի. Մալխասյանը մեղավոր էր ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ դատապարտվելով մեկ տարի ժամկետով ազատազրկման: Նրա նկատմամբ նշանակված պատիժը պայմանականորեն չի կիրառվել՝ սահմանվելով մեկ տարի ժամկետով փորձաշրջան։
Դատարանը հաստատված է համարել, որ վերջինս իր վարած ավտոմեքենայի բեռնախցիկում ապօրինի կերպով կրել է սառը զենք հանդիսացող մետաղյա մահակ, իսկ 2008թ. մարտի 1-ին` ժամը 2030-ի սահմաններում, նշված ավտոմեքենայով գտնվելով Շենգավիթ համայնքի ընդհանուր իրավասության դատարանի վարչական շենքի մոտակայքում՝ չի ենթարկվել ոստիկանության աշխատակիցների` ավտոմեքենան ստուգելու օրինական պահանջին, հրաժարվել է հնարավորություն ընձեռել զննելու ավտոմեքենայի բեռնախցիկը, ստեղծել է քաշքշուկ, կյանքի կամ առողջության համար ոչ վտանգավոր բռնություն է գործադրել նրանց նկատմամբ:
Դատավճիռը Ի.Մալխասյանի և նրա պաշտպանի կողմից բողոքարկվել է ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարան, սակայն վերջինիս որոշմամբ Ի.Մալխասյանի և նրա պաշտպանի դատական նիստին չներկայանալու պատճառաբանությամբ վարույթը կարճվել է՝ վերաքննիչ բողոքից հրաժարվելու հիմքով:
Իսկ Կ.Թարխանյանը Երևանի քրեական դատարանի 2008թ. դատավճռով մեղավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ այն բանի համար, որ 2008թ. մարտի 1-ին` ժամը 13.30-ի սահմաններում, ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանատան մոտակա անավարտ շինությունների ժամանակավոր ցանկապատերից պոկել և զանգվածային անկարգությունների մասնակիցներին է բաժանել մետաղյա ձողեր, նման եղանակով և կոչերով ուղղորդել է շարունակել զանգվածային անկարգություններն ու բռնություն կիրառել իշխանության ներկայացուցիչների նկատմամբ, ինչի արդյունքում ձողերով հարձակվել են վերջիններիս վրա ու հարվածել նրանց: Կ. Թարխանյանը դատապարտվել է 4 տարի ժամկետով ազատազրկման։ Դատավճիռը Կ.Թարխանյանի պաշտպանի կողմից բողոքարկվել է ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարան, սակայն բողոքը մերժվել է և դատավճիռը թողնվել է անփոփոխ։ 2009թ. հունվարին ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի որոշման դեմ ներկայացվել է վճռաբեկ բողոք, որը վերարդարձվել է վարույթ ընդունելու հիմքերի բացակայության պատճառաբանությամբ։
ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից իրականացված՝ դատավճիռների, քրեական գործերի նյութերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ նշված երկու գործով մեղադրական դատական ակտ կայացնելիս դատարանները թույլ են տվել արդարադատության բուն էությունը խաթարող հիմնարար խախտումներ: Մասնավորապես՝ Ի.Մալխասյանին առաջադրված մեղադրանքը զուրկ է եղել կոնկրետ հանցավոր արարքների նկարագրություններից, տուժող ճանաչված անձ չկա, նշված իրադարձությանը ներգրավված անձինք ցուցմունքով հայտնել են, որ ամբաստանյալն իրենց չի հարվածել և չի սպառնացել: Բացի այդ՝ մերժելով կոնկրետ անձի դատարան հրավիրելու և որպես վկա հարցաքննելու վերաբերյալ պաշտպանության կողմի միջնորդությունը՝ Դատարանը մեղադրական դատավճռի հիմքում դրել է բացառապես ոստիկանության աշխատակիցների ցուցմունքները:
Իսկ Կ.Թարխանյանին վերաբերող գործով մեղադրանքը հիմնավորելիս դատարանը, ծանրակշիռ դեր է հատկացրել դեպքից տևական ժամանակ անց ոստիկանության՝ վիճարկվող իրադարձություններում ակտիվորեն ներգրավված աշխատակիցների իրարամերժ ցուցմունքներին: Հաշվի չի առնվել այն հանգամանքը, որ որպես ոստիկանության ծառայողների նկատմամբ բռնություն գործադրող, անձը բերման է ենթարկվել այդ իրադարձություններից տևական ժամանակ անց: Այսինքն՝ պատշաճ չեն ստուգվել ոստիկանության ծառայողների մեղադրական ցուցմունքները, մերժվել է իրադարձություններին ականատես մի քանի անձանց դատարան հրավիրելու և որպես վկա հարցաքննելու պաշտպանության կողմի միջնորդությունը:
Նշված հանգամանքները գնահատելով «Մ. Սաղաթելյանն ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության» և Հայաստանին չառնչվող մի շարք այլ գանգատներով Եվրոպական դատարանի կողմից արտահայտված իրավական դիրքորոշումների լույսի ներքո՝ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը ներկայացված բողոքներով ՀՀ վերաքննիչ և ՀՀ վճռաբեկ դատարաններին միջնորդել է բեկանել և փոփոխել համապատասխանաբար Ի. Մալխասյանի և Կ. Թարխանյանի վերաբերյալ դատական ակտերը:

Жалобы были поданы в Апелляционные и Кассационные суды относительно отмены обвинительных приговоров, вынесенных в 2008г. и оправдания осуждённых по указанным приговорам лиц
Генеральный прокурор РА Артур Давтян подал апелляционные и кассационные жалобы на обвинительные приговоры, вынесенные в 2008г. относительно Исаака Малхасяна  и Карена Тарханяна.
Приговором от 16.06.2008г. И. Малхасян был признан виновным по ч. 1 ст. 316 УК РА и приговорен к лишению свободы сроком на 1 год. Назначенное в отношении него наказание не было применено условно и был установлен испытательный срок на 1 год.
Суд посчитал утвержденным, что последний в багажнике своего автомобиля незаконно хранил металлическую дубинку, а 01-го марта, 2008г. в пределах 20:30 часов, находясь около административного здания Суда общей юрисдикции административного округа Шенгавит не подчинился законному требованию сотрудников полиции по осмотру автомобиля, отказался дать возможность осмотреть багажник автомобиля, создал потасовку и в отношении них применил насилие, не опасное для жизни или здоровья.
Приговор был обжалован И. Малхасяном и его защитником в Апелляционном уголовном суде РА, однако постановлением последнего в связи с неявкой в судебное заседание И. Малхасяна и его защитника производство было приостановлено на основании отказа от апелляционной жалобы.
А К. Тарханян приговором Уголовного суда Еревана от 2008г. был признан виновным по ч. 1 ст. 225 УК РА за то, что 01-го марта 2008г. в пределах 13:30 часов вырвал из временных заборов не завершенных строений вблизи посольства Франции в РА металлические палки и раздал участникам массовых беспорядков, тем самым и призывами направил их на продолжение массовых беспорядков и применение насилия в отношении представителей власти, в результате чего палками напали на последних и нанесли им удары.  К. Тарханян был приговорен к лишению свободы сроком на 4 года. Приговор был обжалован в Апелляционном уголовном суде РА  защитником К. Тарханяна, однако жалоба была отклонена и приговор был оставлен без изменений. В январе 2009г. кассационная жалоба была подана на постановление Апелляционного уголовного суда РА, которая была возвращена на основании отсутствия оснований для принятия к производству.
В ходе осуществлённого Генеральной прокуратурой РА изучения приговоров, материалов уголовного дела было установлено, что при вынесении обвинительного судебного акта  по указанным 2 уголовным делам, суды допустили основные нарушения, искажающие сущность правосудия. В частности предъявленное И. Малхасяну обвинение было лишено описаний конкретных преступных деяний, нет лица, признанного потерпевшим, лица, вовлечённые в данное событие показаниями  сообщили, что подсудимый не ударил их и не угрожал им. Кроме того, отклонив ходатайство стороны защиты о приглашении в суд конкретного лица и допросе в качестве свидетеля, суд в основе обвинительного приговора положил исключительно показания сотрудников полиции.
А при обосновании обвинения по делу относительно К. Тарханяна суд выделил  значительную роль противоречащим показаниям сотрудников полиции, активно вовлеченных в событиях. Не было учтено то обстоятельство, что в качестве принимающего насилия в отношении сотрудников полиции, лицо было подвергнуто приводу спустя длительное время от этих событий. То есть надлежащим образом не были проверены обвинительные показания сотрудников полиции и было отклонено ходатайство стороны защиты о приглашении в суд нескольких лиц и допросе в качестве свидетелей.
Оценив указанные обстоятельства в свете правовых позиций, выраженных Европейским судом по жалобе М. Сагателян против Республики Армения и ряду других жалоб, не относящихся к Армении генеральный прокурор РА А. Давтян по представленным жалобам представил ходатайство в Апелляционный суд РА и Кассационный суд РА относительно отклонения и изменения судебных актов касательно И. Малхасяна и К. Тарханяна.