ՀՀ Լոռու մարզի դատախազության և մարզպետարանի գործակցության արդյունքում միջոցներ են ձեռնարկվել էներգետիկ անվտանգության գոտիներում բնակվող անձանց անվտանգության ապահովման նպատակով
Լոռու մարզի դատախազությունը 2019թ. ընթացքում պետական շահերի պաշտպանության բնագավառում կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզել էր, որ մի շարք դեպքերում համայնքի ղեկավարի որոշմամբ օրինականացվել են այնպիսի ինքնակամ կառույցներ, որոնք կառուցվել են էներգետիկ անվտանգության գոտիներում՝ իրական սպառնալիք ստեղծելով մարդկանց կյանքի և առողջության համար։
Օրինակ՝ Ստեփանավան համայնքում պարզվել էր էներգետիկ անվտանգության գոտում տարբեր խախտումներով կառուցված 73 կառույց, որից 71-ի դեպքում հետագայում խախտումների վերացման ուղղությամբ միջոցներ չեն ձեռնարկվել։
Մարզի վարչական տարածքում գործող համայնքներում հայտնաբերված օդային գծերի էներգետիկ անվտանգության գոտիների խախտումները վերացնելու ուղղությամբ տեղական ինքնակառավարման մարմինների պաշտոնատար անձանց կողմից տևական ժամանակ որևէ միջոցառում չի ձեռնարկվել, որի արդյունքում փաստացի չի չեզոքացվել այդ խախտումների արդյունքում մարդկանց կյանքին, առողջությանը, գույքին և շրջակա միջավայրին սպառնացող հնարավոր վտանգները: Այդ խնդիրը հնարավոր է լուծել բացառապես էներգետիկայի բնագավառի փակ բաժնետիրական ընկերությունների և տարածքային կառավարման մարմինների միջև համագործակցության, ինչպես նաև օրենքով սահմանված կարգով տեղական ինքնակառավարման մարմիններին պետության պատվիրակած լիազորությունների իրականացման նկատմամբ իրավական և մասնագիտական արդյունավետ հսկողություն իրականացնելու եղանակով։
Վերոգրյալը հաշվի առնելով՝ Լոռու մարզի դատախազը միջնորդագիր էր ներկայացրել մարզպետին՝ տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից նմանատիպ երևույթները բացառելու, էներգետիկ անվտանգության գոտիների խախտումները վերացնելու, այդ գոտիներում մարդկանց կյանքին և առողջությանը սպառնացող հնարավոր վտանգները չեզոքացնելու, ինքնակամ կառույցների հետագա օրինականացումը բացառելու, օրենսդրությանը հակասող որոշումների առկայության պայմաններում համայնքի ավագանուն և համայնքի ղեկավարին այդ որոշումները վերացնելու կամ փոփոխելու առաջարկությամբ հանդես գալու վերաբերյալ։
Արդյունքում Լոռու մարզպետի կարգադրությամբ ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որի կողմից կատարված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ անվտանգության գոտիների խախտումներն առկա են 10 կվ օդային գծերի գրեթե ողջ երկայնքով և շատ ավելին են, քան միջնորդագրով ներկայացված թվով 73 խախտումները։ Նույն միջնորդագրի քննարկման արդյունքում Լոռու մարզպետը հայտնել է, որ տեղում ուսումնասիրված թվով 73 կառույցներից 28-ի պարագայում խախտումները վերացվել են «ՀԷՑ» ՓԲ ընկերության «Ստեփանավան» մասնաճյուղի ուժերով, այսինքն այդ հատվածով անցնող էլեկտրահաղորդման օդային գիծը փոխարինվել է էլեկտրահաղորդման մալուխային գծով կամ համապատասխան հատվածներում էլեկտրահաղորդման գծերի տարանցում է ապահովվել։ Միաժամանակ հայտնվել է, որ ուսումնասիրությունների մասին տեղեկացվել է Ստեփանավան համայնքի ղեկավարին և առաջարկվել է իրականացնել անհետաձգելի միջոցառումներ օդային գծերի անվտանգության գոտիներում արձանագրված խախտումների վերացման ուղղությամբ՝ հատկապես ուշադրություն դարձնելով անվտանգության գոտիներում գտնվող 15 ոչ հիմնական կառույցներին։
Բացի այդ, Լոռու մարզպետի շրջաբերական գրությամբ մարզի համայնքների ղեկավարներին առաջարկվել է հողամասերի օտարման, վարձակալության կամ կառուցապատման տրամադրման, ինչպես նաև ինքնակամ շինությունների օրինականացման դեպքում փաստաթղթերը պարտադիր համաձայնեցնել հանրային ծառայություններ մատուցող բոլոր կազմակերպությունների հետ։
Մարզի դատախազությանը նաև տեղեկացվել է, որ կարևորելով բարձրացված խնդրի լուծման անհրաժեշտությունը՝ Լոռու մարզպետի կողմից խնդիրը ներկայացվել է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարին, միջնորդվել հարցը քննարկել «ՀԷՑ» ՓԲ ընկերության հետ և ընկերության կողմից իրականացվող կամ այլ ներդրումային ծրագրերում ընդգրկել նաև 10 կվ օդային գծերի փոխարինումը մալուխային ստորգետնյա գծերով։

In order to ensure the safety of people living in energy security zones, measures were taken as a result of cooperation between the Prosecutor's Office of Lori region and Marzpetaran
As a result of studies conducted in the field of state interests protection during 2019 the Prosecutor's Office of Lori region found out that in some cases, by the decision of the head of the community, the unauthorized structures that were built in energy security zones were legalized, thus creating a real danger to human life and health.
For example, in Stepanavan community, 73 buildings were found out that were built in energy security zones by various violations, and in case of 71 were not taken measures to eliminate further violations.
For a long time, no measures were taken to eliminate violations of the energy security zones of air lines detected in communities operating in the administrative territory of the region by local self-government bodies, as a result of which the possible dangers threatening life and health of people, property and the environment were not neutralized. This issue can be resolved exclusively by the cooperation between closed joint-stock companies in the energy sector and local self-government bodies, as well as effective legal and professional supervision over the exercise of powers entrusted by the state to local self-government bodies in the manner prescribed by law.
Taking into account  the above mentioned, the Prosecutor of Lori region presented a petition to Marzpet with a proposal to exclude such phenomena from local self-government bodies, eliminate violations in energy security zones, neutralize possible dangers threatening life and health of people in these zones, exclude further legalization of unauthorized buildings.
As a result, by the order of Marzpet of Lori region, a working group was created and during the study carried out by the group it was found out that there were violations of security zones along almost the entire length of 10 kW air lines and there were many more than 73 violations indicated in the petition. As a result of the consideration of the same petition, Marzpet of Lori region informed that from 73 buildings, in cases of 28 the violations were eliminated by Stepanavan branch of “ENA” CJSC. At the same time, it was reported that the head of Stepanvan community was informed about the studies and it was suggested to take urgent measures to eliminate violations detected in the safety zones of air lines, by paying particular attention to 15 buildings located in the safety zones.
Besides, by a circular letter from Marzpet of Lori region, the heads of the region’s communities were offered to coordinate the documents with all organizations providing public services in case of alienation of land plots, lease, as well as legalization of unauthorized buildings.
The Prosecutor’s Office of the region was also informed that, attaching importance to the resolution of the issue, Marzpet of Lori region presented to the RA Minister of Territorial Administration and Infrastructure the issue, and it was proposed to consider the issue with “ENA” CJSC and include in the programs implemented by the company or in other  investment programs the replacement of air lines 10 kW with per underground cable line.