ՀՀ Լոռու մարզի դատախազության և մարզպետարանի գործակցության արդյունքում միջոցներ են ձեռնարկվել էներգետիկ անվտանգության գոտիներում բնակվող անձանց անվտանգության ապահովման նպատակով
Լոռու մարզի դատախազությունը 2019թ. ընթացքում պետական շահերի պաշտպանության բնագավառում կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզել էր, որ մի շարք դեպքերում համայնքի ղեկավարի որոշմամբ օրինականացվել են այնպիսի ինքնակամ կառույցներ, որոնք կառուցվել են էներգետիկ անվտանգության գոտիներում՝ իրական սպառնալիք ստեղծելով մարդկանց կյանքի և առողջության համար։
Օրինակ՝ Ստեփանավան համայնքում պարզվել էր էներգետիկ անվտանգության գոտում տարբեր խախտումներով կառուցված 73 կառույց, որից 71-ի դեպքում հետագայում խախտումների վերացման ուղղությամբ միջոցներ չեն ձեռնարկվել։
Մարզի վարչական տարածքում գործող համայնքներում հայտնաբերված օդային գծերի էներգետիկ անվտանգության գոտիների խախտումները վերացնելու ուղղությամբ տեղական ինքնակառավարման մարմինների պաշտոնատար անձանց կողմից տևական ժամանակ որևէ միջոցառում չի ձեռնարկվել, որի արդյունքում փաստացի չի չեզոքացվել այդ խախտումների արդյունքում մարդկանց կյանքին, առողջությանը, գույքին և շրջակա միջավայրին սպառնացող հնարավոր վտանգները: Այդ խնդիրը հնարավոր է լուծել բացառապես էներգետիկայի բնագավառի փակ բաժնետիրական ընկերությունների և տարածքային կառավարման մարմինների միջև համագործակցության, ինչպես նաև օրենքով սահմանված կարգով տեղական ինքնակառավարման մարմիններին պետության պատվիրակած լիազորությունների իրականացման նկատմամբ իրավական և մասնագիտական արդյունավետ հսկողություն իրականացնելու եղանակով։
Վերոգրյալը հաշվի առնելով՝ Լոռու մարզի դատախազը միջնորդագիր էր ներկայացրել մարզպետին՝ տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից նմանատիպ երևույթները բացառելու, էներգետիկ անվտանգության գոտիների խախտումները վերացնելու, այդ գոտիներում մարդկանց կյանքին և առողջությանը սպառնացող հնարավոր վտանգները չեզոքացնելու, ինքնակամ կառույցների հետագա օրինականացումը բացառելու, օրենսդրությանը հակասող որոշումների առկայության պայմաններում համայնքի ավագանուն և համայնքի ղեկավարին այդ որոշումները վերացնելու կամ փոփոխելու առաջարկությամբ հանդես գալու վերաբերյալ։
Արդյունքում Լոռու մարզպետի կարգադրությամբ ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որի կողմից կատարված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ անվտանգության գոտիների խախտումներն առկա են 10 կվ օդային գծերի գրեթե ողջ երկայնքով և շատ ավելին են, քան միջնորդագրով ներկայացված թվով 73 խախտումները։ Նույն միջնորդագրի քննարկման արդյունքում Լոռու մարզպետը հայտնել է, որ տեղում ուսումնասիրված թվով 73 կառույցներից 28-ի պարագայում խախտումները վերացվել են «ՀԷՑ» ՓԲ ընկերության «Ստեփանավան» մասնաճյուղի ուժերով, այսինքն այդ հատվածով անցնող էլեկտրահաղորդման օդային գիծը փոխարինվել է էլեկտրահաղորդման մալուխային գծով կամ համապատասխան հատվածներում էլեկտրահաղորդման գծերի տարանցում է ապահովվել։ Միաժամանակ հայտնվել է, որ ուսումնասիրությունների մասին տեղեկացվել է Ստեփանավան համայնքի ղեկավարին և առաջարկվել է իրականացնել անհետաձգելի միջոցառումներ օդային գծերի անվտանգության գոտիներում արձանագրված խախտումների վերացման ուղղությամբ՝ հատկապես ուշադրություն դարձնելով անվտանգության գոտիներում գտնվող 15 ոչ հիմնական կառույցներին։
Բացի այդ, Լոռու մարզպետի շրջաբերական գրությամբ մարզի համայնքների ղեկավարներին առաջարկվել է հողամասերի օտարման, վարձակալության կամ կառուցապատման տրամադրման, ինչպես նաև ինքնակամ շինությունների օրինականացման դեպքում փաստաթղթերը պարտադիր համաձայնեցնել հանրային ծառայություններ մատուցող բոլոր կազմակերպությունների հետ։
Մարզի դատախազությանը նաև տեղեկացվել է, որ կարևորելով բարձրացված խնդրի լուծման անհրաժեշտությունը՝ Լոռու մարզպետի կողմից խնդիրը ներկայացվել է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարին, միջնորդվել հարցը քննարկել «ՀԷՑ» ՓԲ ընկերության հետ և ընկերության կողմից իրականացվող կամ այլ ներդրումային ծրագրերում ընդգրկել նաև 10 կվ օդային գծերի փոխարինումը մալուխային ստորգետնյա գծերով։

С целью обеспечения безопасности лиц, проживающих в зонах энергетической безопасности были приняты меры в результате сотрудничества между Прокуратурой Лорийской области и Марзпетараном
В результате изучений, проведенных в сфере защиты государственных интересов за 2019г.  Прокуратурой Лорийской области было установлено, что в ряде случаев решением руководителя общины были легализированы такие самовольные постройки, которые были построены в зонах энергетической безопасности, создав реальную опасность для жизни и здоровья людей.
Например, в общине Степанаван были выявлены 73 здания, построенные в зонах энергетической безопасности разными нарушениями, из них в случае 71 для устранения нарушений в дальнейшем не были приняты меры.
Для устранения нарушений зон энергетической безопасности воздушных линий, выявленных в общинах, действующих на административном территории   области длительное время никакие меры не были приняты должностными лицами органов местного самоуправления, в результате чего фактически не были нейтрализованы возможные опасности, угрожающие в результате этих нарушений жизни, здоровью людей, имуществу и окружающей среде. Этот вопрос возможно разрешить исключительно путем сотрудничества  между закрытыми акционерными обществами в энергетической сфере и органов местного самоуправления,  а также осуществления эффективного правового и профессионального надзора   за осуществлением полномочий, вверенных государством органам местного самоуправления в установленном законом порядке.
Учитывая вышеизложенное, прокурор Лорийской области представил ходатайство марзпету с предложением исключить подобные явления со стороны органов местного самоуправления,  устранить нарушения в зонах энергетической безопасности, нейтрализовать возможные опасности, угрожающие жизни и здоровью людей в этих зонах, исключить дальнейшую легализацию самовольных построек, отклонить и изменить эти решения в условиях наличия постановлений, противоречащих законодательству.
В результате распоряжением марзпета Лорийской области была создана рабочая группа и в ходе изучения, осуществлённого группой было установлено, что нарушения линий безопасности имеются почти по всей длине воздушных линий 10 кВт и их на много больше чем указанные в ходатайстве по количеству 73 нарушения. В результате рассмотрения того же ходатайства марзпет Лорийской области сообщил, что из рассмотренных на месте 73 зданий, в случае 28 нарушения были устранены филиалом Степанаван ЗАО ЭСА. Одновременно было сообщено, что об изучениях было сообщено и руководителю общины Степанван и было предложено осуществить безотлагательные меры по направлению устранения нарушений, констатированных в зонах безопасности воздушных линий, в частности обратив особое внимание на 15 зданий, находящихся в зонах безопасности.
Кроме того циркулярным письмом марзпета Лорийской области руководителям общин области было предложено  в случае отчуждения земельных участок, аренды, а также легализации самовольных зданий обязательным образом согласовать документы со всеми  организациями, оказывающими общественные услуги.
Прокуратура области также была информирована, что с выделением необходимости разрешения вопроса, министру территориального управления и инфраструктур РА был представлен вопрос марзпетом Лорийской области, и было предложено рассмотреть вопрос с ЗАО  ЭСА и в программах, осуществляемых компанией или в других инвестиционных программах включить также замену воздушных линий 10 кВт на подземную кабельную линию.