Տավուշի մարզում 2019թ. ընթացքում ապօրինի անտառահատումների և դրանց հետ կապված պաշտոնական հանցագործություններով 3.8 անգամ ավելացել է պետությանը պատճառված վնասի վերականգնման ցուցանիշը
Տավուշի մարզի դատախազությունում ուսումնասիրվել են 2019 թվականի ընթացքում բնապահպանական իրավախախտումների, այդ թվում՝ ապօրինի ծառահատումների դեպքերի կապակցությամբ հարուցված քրեական գործերի նախաքննության օրինականության, ինչպես նաև այդ բնույթի հանցագործությունների նախականխման, կանխման, խափանման և բացահայտման աշխատանքների վիճակը:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում աճել է ապօրինի անտառահատման դեպքերի առթիվ ոչ միայն հարուցված, այլ նաև դատարան ուղարկված քրեական գործերի թիվը, ինչն առաջին հերթին պայմանավորված է այդ բնույթի դեպքերի հայտնաբերման և բացահայտման հարցում մարզի իրավապահ մարմինների կատարած մեծ ծավալի և անզիջում աշխատանքով, քննությունների լիարժեքության և օրինականության ապահովման գործընացում մարզի դատախազության հետևողականության հանգամանքով։
Մասնավորապես, 2019թ. ընթացքում վարույթում քննվել է ապօրինի ծառահատման դեպքերի առթիվ հարուցված 127 քրեական գործ` որը 2018թ. համեմատ  ավելի է 18-ով կամ 16.5%-ով: Դատարան է ուղարկվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի տարբեր մասերի հատկանիշներով քննված 26 քրեական գործ՝ 28 անձի վերաբերյալ կամ 2018թ. համեմատ 53%-ավելի քրեական գործ՝ 27.3%-ով ավելի անձանց վերաբերյալ: Ընդ որում՝ Տավուշի մարզի դատախազության դատախազների կողմից 2019թ. ընթացքում նշված հոդվածի հատկանիշներով հետաքննության մարմնի կողմից նախապատրաստված նյութերից 6-ով վերացվել են քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին որոշումները և նույն հոդվածի տարբեր մասերով հարուցել են քրեական գործեր:
Ավելին՝ նշված ժամանակահատվածում դատարանում քննված գործերից մեղադրական դատավճիռներով ավարտվել է 22 քրեական գործ՝ 23 անձի վերաբերյալ, այն դեպքում, երբ 2018թ. ընթացքում դատարանում ավարտվել է 22 անձի վերաբերյալ 17 քրեական գործ։
Ապօրինի ծառահատումներին առնչվող պաշտոնական հանցագործությունների հատկանիշներով 2019թ.  ընթացքում Տավուշի մարզային դատախազության դատախազների դատավարական ղեկավարման կամ հսկողության ներքո քննվել է 21 քրեական գործ, որոնցից առանձնապես խոշոր չափերով վնասի պատճառմամբ կատարված ապօրինի անտառահատման հետ պաշտոնեական անփութության համակցության հատկանիշներով՝ 17 քրեական գործ, պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման հետ համակցության հատկանիշներով՝ 3 քրեական գործ, առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու հետ համակցությամբ՝ 1 քրեական գործ: Նշված քրեական գործերով «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի և «Դիլիջան ազգային պարկ»  ՊՈԱԿ-ի 9 պաշտոնատար անձանց մեղադրանք է առաջադրվել պաշտոնեական անփութութուն կատարելու համար և 4 քրեական գործ 4 անձի վերաբերյալ ուղարկվել է դատարան:
Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի Իջևանի մասնաճյուղում 2018թ. հունիս-հոկտեմբեր ամիսներին տեղի ունեցած չարաշահումների փաստի առթիվ 2019թ. հարուցված մեկ քրեական գործով կոռուպցիոն չարաշահումներում այս կամ այն կերպ ներգրավվածության համար այս պահի դրությամբ մեղադրանք է առաջադրվել 5 անձի՝ որոնցից 3-ը՝ նշված մասնաճյուղի աշխատակիցներ: Նշված քրեական գործը գտնվում է նախաքննության փուլում:
Ապօրինի ծառահատումների և դրանց առնչվող պաշտոնական հանցագործությունների դեմ պայքարի արդյունավետության բարձրացմանը նպաստում է այս ոլորտում վարվող քրեական քաղաքականության փոփոխությունը, որի շրջանակում փոփոխություններ կատարվեցին ՀՀ քրեական օրենսգրքում: Բացի այդ, դատքննության փուլում գտնվող այս բնույթի քրեական գործերով մարզի դատախազությունն իրականացնում է խիստ պատժողական քաղաքականություն՝ հիմնական պատիժներին զուգահեռ մեղադրողների կողմից միջնորդելով նշանակել նաև լրացուցիչ պատիժներ՝ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելու տեսքով։
2019թ. միայն Տավուշի մարզի դատախազության դատախազների դատավարական ղեկավարման կամ հսկողության ներքո նախաքննության և դատաքննության փուլում գտնվող քրեական գործերով հայտնաբերվել է բնությանը և պետությանը պատճառված շուրջ 623մլն ՀՀ դրամի վնաս, որը 2018թ. ցուցանիշը գերազանցում է 2.3 անգամ (269մլն դրամ): Վերականգնվել է մոտ 30մլն ՀՀ դրամի չափով վնաս, որը 2018թ. համեմատ (7.8մլն դրամ) ավելի է շուրջ 3.8 անգամ: Չվերականգնված գումարի մի մասով արդեն իսկ կալանք է դրվել մեղադրյալների ինչպես շարժական, այնպես էլ՝ անշարժ գույքի վրա, մյուս մասով նախաքննությունը դեռևս շարունակվում է։
Բացի այդ, 2019թ. ընթացքում հետաքննության մարմինների կողմից նախապատրաստված նյութերով ապօրինի ծառահատումների այն դեպքերում, երբ բավարար չեն եղել քրեական գործ հարուցելու հիմքերը, 237 անձինք ենթարկվել են վարչական տույժի: Դրանցով վնասի ընդհանուր չափը կազմել է 26մլն ՀՀ դրամ, որից վերականգնվել է 10.5մլն ՀՀ դրամ, իսկ մնացած գումարի մասով գործերը ներկայացվել են ԴԱՀԿ:

В Тавушской области в 3.8 раз увеличился показатель восстановления ущерба, нанесенного государству вследствие незаконных рубок лесов за 2019г. и связанных с ними должностными преступлениями.
В Прокуратуре Тавушской области было исследовано состояние экологических правонарушений в течение 2019 года, в том числе, законности предварительного следствия по уголовным делам, возбужденным в связи с фактами незаконных рубок деревьев, а также работ по предупреждению, предотвращению, загораживанию и выявлению.
Исследованием было установлено, что в отчетный период возросло количество не только возбужденных по фактам незаконной рубки лесов, но и направленных в суд уголовных дел, что, в первую очередь, обусловлено обширной и непреклонной работой правоохранительных органов области в деле обнаружения и раскрытия случаев подобного характера, обстоятельством последовательности прокуратуры области в процессе обеспечения полноценности и законности расследований.
В частности, в течение 2019г. в производстве было расследовано 127 уголовных дел, расследованных по фактам незаконной рубки деревьев, что по сравнению с 2018г. больше на 18 или 16.5%. В отношении 28 лиц в суд было направлено 26 уголовных дел, расследованных по признакам различных частей статьи 296 Уголовного кодекса РА, или по сравнению с 2018г. на 53% больше уголовных дел вотношениилиц больше на 27.3%. Причем, прокуроры Прокуратуры Тавушской области по 6 из материалов, подготовленных органом дознания за 2019г. по признакам указанной статьи, отменили постановления об отказе в возбуждении уголовного дела и по различным частям той же статьи возбудили уголовные дела.
Более того, в указанный период из расследованных в суде дел с обвинительными приговорами было завершено 22 уголовных дела в отношении 23 лиц, тогда как в ходе 2018г. в суде было завершено 17 уголовных дел в отношении 22 лиц.
По признакам должностных преступлений, относящихся незаконным рубкам деревьев, в течение 2019г. под процессуальным руководством или надзором прокуроров Прокуратуры Тавушской области было расследовано 21 уголовное дело, из которых17 уголовных дел по признакам незаконной рубки лесов, совершенной нанесением ущерба в особо крупных размерах в сочетании с должностной халатностью, 3 уголовных дел по признакам сочетания с злоупотреблением должностных полномочий, 1 уголовное дело - в сочетании с получением взятки в особо крупных размерах. По указанным уголовным делам 9 должностным лицам ГНКО «Армлес» и ГНКО «Дилижан национальный парк» было предъявлено обвинение за совершение должностной халатности, и 4 уголовных дела в отношении 4 лиц было направлено в суд.
За вовлеченность тем или иным способом в коррупционные злоупотребления по одному уголовному делу, возбужденному в 2019г. по факту злоупотреблений, произошедших в филиале «Иджевана» ГНКО «Армлес» в июне-октябре месяцах 2018г., по состоянию на данный момент было предъявлено обвинение 5 лицам, 3 из которых- сотрудники указанного филиала. Указанное уголовное дело находится на стадии предварительного следствия.
Повышению эффективности борьбы с незаконными рубками деревьев и относящимися к ним должностными преступлениями способствует изменение уголовной политики в данной сфере, в рамках которого в Уголовный кодекс РА были внесены изменения. Кроме того, по уголовным делам данного характера, находящимся на стадии судебного разбирательства, прокуратура области осуществляет строгую наказательную политику, ходатайствуя посредством обвинителей назначить параллельно с основными наказаниями также дополнительные наказания в виде лишения права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью.
В 2019г. только под процессуальным руководством или надзором прокуроров Прокуратуры Тавушской области по уголовным делам, находящимся на стадии предварительного или судебного следствия, был выявлен нанесенный природе и государству ущерб в размере около 623 млн драм РА, что превышает показатель 2018г. в 2.3 раза (около 269 млн драм). Выл восстановлен ущерб в размере около 30 млн драм РА, что по сравнению с 2018г. (7.8 млн драм) больше в 3.8 раз. По одной части невосстановленной суммы уже наложен арест как на движимое, так и недвижимое имущество обвиняемых, предварительное следствие по остальной части пока еще продолжается.
Кроме того, по материалам, подготовленным органами дознания в течение 2019г., в тех случаях по незаконным рубкам деревьев, когда основания не были достаточны для возбуждения уголовного дела, 237 лиц были привлечены к  административному штрафу. Общий размер ущерба по ним составил 26 млн драм РА, 10.5 млн драм РА из которых было восстановлено, а дела по остальной частисуммы были представлены в ПИСА.