Տավուշի մարզում 2019թ. ընթացքում ապօրինի անտառահատումների և դրանց հետ կապված պաշտոնական հանցագործություններով 3.8 անգամ ավելացել է պետությանը պատճառված վնասի վերականգնման ցուցանիշը
Տավուշի մարզի դատախազությունում ուսումնասիրվել են 2019 թվականի ընթացքում բնապահպանական իրավախախտումների, այդ թվում՝ ապօրինի ծառահատումների դեպքերի կապակցությամբ հարուցված քրեական գործերի նախաքննության օրինականության, ինչպես նաև այդ բնույթի հանցագործությունների նախականխման, կանխման, խափանման և բացահայտման աշխատանքների վիճակը:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում աճել է ապօրինի անտառահատման դեպքերի առթիվ ոչ միայն հարուցված, այլ նաև դատարան ուղարկված քրեական գործերի թիվը, ինչն առաջին հերթին պայմանավորված է այդ բնույթի դեպքերի հայտնաբերման և բացահայտման հարցում մարզի իրավապահ մարմինների կատարած մեծ ծավալի և անզիջում աշխատանքով, քննությունների լիարժեքության և օրինականության ապահովման գործընացում մարզի դատախազության հետևողականության հանգամանքով։
Մասնավորապես, 2019թ. ընթացքում վարույթում քննվել է ապօրինի ծառահատման դեպքերի առթիվ հարուցված 127 քրեական գործ` որը 2018թ. համեմատ  ավելի է 18-ով կամ 16.5%-ով: Դատարան է ուղարկվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի տարբեր մասերի հատկանիշներով քննված 26 քրեական գործ՝ 28 անձի վերաբերյալ կամ 2018թ. համեմատ 53%-ավելի քրեական գործ՝ 27.3%-ով ավելի անձանց վերաբերյալ: Ընդ որում՝ Տավուշի մարզի դատախազության դատախազների կողմից 2019թ. ընթացքում նշված հոդվածի հատկանիշներով հետաքննության մարմնի կողմից նախապատրաստված նյութերից 6-ով վերացվել են քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին որոշումները և նույն հոդվածի տարբեր մասերով հարուցել են քրեական գործեր:
Ավելին՝ նշված ժամանակահատվածում դատարանում քննված գործերից մեղադրական դատավճիռներով ավարտվել է 22 քրեական գործ՝ 23 անձի վերաբերյալ, այն դեպքում, երբ 2018թ. ընթացքում դատարանում ավարտվել է 22 անձի վերաբերյալ 17 քրեական գործ։
Ապօրինի ծառահատումներին առնչվող պաշտոնական հանցագործությունների հատկանիշներով 2019թ.  ընթացքում Տավուշի մարզային դատախազության դատախազների դատավարական ղեկավարման կամ հսկողության ներքո քննվել է 21 քրեական գործ, որոնցից առանձնապես խոշոր չափերով վնասի պատճառմամբ կատարված ապօրինի անտառահատման հետ պաշտոնեական անփութության համակցության հատկանիշներով՝ 17 քրեական գործ, պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման հետ համակցության հատկանիշներով՝ 3 քրեական գործ, առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու հետ համակցությամբ՝ 1 քրեական գործ: Նշված քրեական գործերով «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի և «Դիլիջան ազգային պարկ»  ՊՈԱԿ-ի 9 պաշտոնատար անձանց մեղադրանք է առաջադրվել պաշտոնեական անփութութուն կատարելու համար և 4 քրեական գործ 4 անձի վերաբերյալ ուղարկվել է դատարան:
Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի Իջևանի մասնաճյուղում 2018թ. հունիս-հոկտեմբեր ամիսներին տեղի ունեցած չարաշահումների փաստի առթիվ 2019թ. հարուցված մեկ քրեական գործով կոռուպցիոն չարաշահումներում այս կամ այն կերպ ներգրավվածության համար այս պահի դրությամբ մեղադրանք է առաջադրվել 5 անձի՝ որոնցից 3-ը՝ նշված մասնաճյուղի աշխատակիցներ: Նշված քրեական գործը գտնվում է նախաքննության փուլում:
Ապօրինի ծառահատումների և դրանց առնչվող պաշտոնական հանցագործությունների դեմ պայքարի արդյունավետության բարձրացմանը նպաստում է այս ոլորտում վարվող քրեական քաղաքականության փոփոխությունը, որի շրջանակում փոփոխություններ կատարվեցին ՀՀ քրեական օրենսգրքում: Բացի այդ, դատքննության փուլում գտնվող այս բնույթի քրեական գործերով մարզի դատախազությունն իրականացնում է խիստ պատժողական քաղաքականություն՝ հիմնական պատիժներին զուգահեռ մեղադրողների կողմից միջնորդելով նշանակել նաև լրացուցիչ պատիժներ՝ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելու տեսքով։
2019թ. միայն Տավուշի մարզի դատախազության դատախազների դատավարական ղեկավարման կամ հսկողության ներքո նախաքննության և դատաքննության փուլում գտնվող քրեական գործերով հայտնաբերվել է բնությանը և պետությանը պատճառված շուրջ 623մլն ՀՀ դրամի վնաս, որը 2018թ. ցուցանիշը գերազանցում է 2.3 անգամ (269մլն դրամ): Վերականգնվել է մոտ 30մլն ՀՀ դրամի չափով վնաս, որը 2018թ. համեմատ (7.8մլն դրամ) ավելի է շուրջ 3.8 անգամ: Չվերականգնված գումարի մի մասով արդեն իսկ կալանք է դրվել մեղադրյալների ինչպես շարժական, այնպես էլ՝ անշարժ գույքի վրա, մյուս մասով նախաքննությունը դեռևս շարունակվում է։
Բացի այդ, 2019թ. ընթացքում հետաքննության մարմինների կողմից նախապատրաստված նյութերով ապօրինի ծառահատումների այն դեպքերում, երբ բավարար չեն եղել քրեական գործ հարուցելու հիմքերը, 237 անձինք ենթարկվել են վարչական տույժի: Դրանցով վնասի ընդհանուր չափը կազմել է 26մլն ՀՀ դրամ, որից վերականգնվել է 10.5մլն ՀՀ դրամ, իսկ մնացած գումարի մասով գործերը ներկայացվել են ԴԱՀԿ:

Recovery indicator of the damage caused to the State increased 3,8 times in regard with the number of illegal logging and official crimes linked with them
The Prosecutor's Office of Tavush Region examined the legality of the preliminary investigation of criminal cases initiated in connection with environmental offenses, including illegal logging in 2019, as well as the state of prevention, prohibition and detection of crimes of this nature.
The study states that during the reporting period the number of criminal cases not only initiated for logging, but also sent to the court increased first of all due to the large volume of effective work of the law enforcement bodies, consistent and full investigation and legality of the Prosecutor's Office of the Region.
In particular, in 2019 127 criminal cases were investigated regarding illegal logging which is higher with 18 cases or 16.5% compared with the year 2018. 26 criminal cases have been sent to the court on 28 persons under Article 269 of the RA Criminal Code with 53% more criminal cases against 27.3% more persons compared with 2018. Moreover, in 2019 decisions on rejecting 6 criminal cases by the prosecutors of the Prosecutor's Office of Tavush Region, materials prepared by the investigative body the aforementioned article and criminal cases have been initiated on different parts of the same article.
Moreover, during the mentioned period 22 criminal cases against 23 persons have been completed with indictments, since in 2018 only 17 criminal cases against 22 people have been completed in court.
During 2019 21 criminal cases linked with official crimes related to illegal logging were investigated and prosecuted under the supervision of the prosecutors of the Prosecutor's Office of Tavush Region out of which 17 criminal cases as a result of illegal negligence, 3 cases as a result of abuse of official authority and 1 case is connected with taking bribes in a particularly large amount. 9 officials from “Hayantar» SNCO and «Dilijan National Park» SNCO were charged under the aforementioned criminal cases for official negligence as well as 4 criminal cases against 4 persons were sent to court.
At the moment 5 persons are charged with fact of negligence and involvement in corruption allegations in a criminal case initiated in 2019 on Ijevan branch of “Hayantar” SNCO for negligence in June-October 2018; 3 of them are employees of the mentioned branch. The aforementioned criminal case is under investigation.
The improvement of the efficiency of the fight against illegal logging and the related official crimes is favored by the change of the criminal policy in this area, and in the frame of it amendments and changes were made to the RA Criminal Code. Besides, the Prosecutor’s Office of the Region is currently undergoing a highly punitive policy, and parallel to the main punishments imposes additional punishments in the form of depriving them to hold certain positions or carry out certain activities.
In 2019 in the result of the criminal cases pending in the Prosecutors Office of Tavush Region damage of approximately 623 million AMD was caused to nature and the State and the indicator exceeds 2.3 times (269 million AMD). About 30 million AMD was recovered, which is 3.8 times more than in 2018 (7.8 million AMD). In regard with not recovered means the movable and immovable property of the accused persons are confiscated, regarding the other part investigation still ongoing.
In addition, during 2019 237 persons were subjected to administrative penalties for illegal logging according to the materials prepared by the investigative authorities though the grounds for initiating a criminal case were insufficient. The total amount of the damages is 26 million AMD, of which 10.5 million AMD was recovered, and in regard of the rest the sums it was reported to Compulsory Enforcement of Judicial Acts of the Ministry of Justice of the RA.