Երևան քաղաքի Փ. Բուզանդի փողոցում գտնվող պետական սեփականության գույքը գնահատվել և օտարվել է հանցավոր խախտումներով. քրեական գործ է հարուցվել
Երևան քաղաքի դատախազությունում պետական շահերի պաշտպանության դատախազական գործառույթի շրջանակներում ուսումնասիրվել է ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչության և «Պետական գույքի գույքագրման և գնահատման գործակալություն» ՊՈԱԿ-ի կողմից 2017-2018թթ. ընթացքում Երևան քաղաքի Փ.Բուզանդի փողոցի թիվ 1/3 հասցեում գտնվող 2 շինությունների շուկայական արժեքի վերագնահատման և օտարման գործընթացի վերաբերյալ ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեից ստացված փաստաթղթերը: Ուսումնասիրության լիարժեքությունն ապահովելու նպատակով լրացուցիչ տեղեկություններ են պահանջվել և ստացվել Երևանի քաղաքապետարանից, ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեից, ուսումնասիրվել է նաև այդ տարածքի գույքի կադրաստրային գործը:
Արդյունքում պարզվել է, որ Կառավարության 2018թ. թիվ 29-Ա որոշմամբ ՀՀ ԿԱ պետական գույքի կառավարման վարչությանը թույլատրվել է ուղղակի վաճառքի ձևով օտարել նշված հասցեում գտնվող շենքի՝ պետական սեփականություն հանդիսացող N1 շինության 210.4 քառ. մետր և N2 շինության 103.2 քառ. մետր ընդհանուր մակերեսով տարածքները և դրանց զբաղեցրած հողամասից համապատասխանաբար 78.9537 ք/մ և 38.7249 ք/մ մակերեսներով` բաժնային մաս համարվող հողամասերը: Դրա հիման վրա 2018թ. մայիսին գույքն ուղիղ վաճառով օտարվել է:
Առկա փաստաթղթերով պարզվել է, որ 2017թ. մայիսին «Պետական գույքի գույքագրման և գնահատման գործակալություն» ՊՈԱԿ-ի համապատասխան պաշտոնատար անձի կողմից հասարակական նշանակության շինությունները գնահատվել են առանց տեղազննության կատարման, իսկ շուկայական արժեքը որոշվել է 2014թ. ելակետային տվյալների և Երևան քաղաքի Կենտրոն վարչական շրջանում բազմաբնակարան բնակելի շենքերի բնակարանների 1քմ-ի միջինացված արժեքի վերաբերյալ գնահատող եզրահանգումների հիման վրա:
Մինչդեռ, «Անշարժ գույքի գնահատման գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի 11-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 6-րդ ենթակետերի համաձայն՝ անշարժ գույքի գնահատման հաշվետվությունը պետք է պարտադիր պարունակի անշարժ գույքի գնահատման և տեղազննության ամսաթիվն ու տարեթիվը, ինչպես նաև անշարժ գույքի տեղազննության արդյունքները, գնահատման օբյեկտի նկարագիրը:
Արդյունքում՝ պետական սեփականություն հանդիսացող հասարակական նշանակության շինություններն օտարվել են իրենց կադաստրային արժեքից զգալի չափով պակաս գնով:
Պարզվել է նաև, որ մինչև գույքի օտարումը նշված հասցեում իրականացվել են շինարարական աշխատանքներ, որոնք իրենց կարգավիճակով, ըստ էության, հանդիսացել են ինքնակամ շինություններ, քանի որ կադաստրային գործում դրանց շինարարական ավարտի փաստագրման մասին ավարտական ակտ առկա չէ: Ավելին՝ շինարարական աշխատանքներն ավարտելուց հետո վերոնշյալ հասցեներում գտնվող տարածքների վերագնահատում չի իրականացվել:
Այսպիով, 2018թ. պետական գույքն օտարելիս դրա շուկայական արժեքը գնահատվել է 3 տարվա վաղեմության տվյալների հիման վրա՝ առանց տեղազննության կատարման, ինքնակամ շինությունների առկայության պայմաններում, առանց դրանց կարգավիճակի վերաբերյալ սահմանված կարգով որոշման կայացման և գույքի փոփոխությունների արդյունքում առանց դրանց շուկայական արժեքի վերագնահատման:
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրությունների արդյունքնում ձեռք են բերվել ՀՀ ԿԱ պետական գույքի կառավարման վարչության և «Պետական գույքի գույքագրման և գնահատման գործակալություն» ՊՈԱԿ-ի իրավասու պաշտոնատար անձանց կողմից առերևույթ իրենց պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու հետևանքով պետության շահերին էական վնաս պատճառելու և պաշտոնական փաստաթղթերում ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ կամ գրառումներ մտցնելու վերաբերյալ տվյալներ՝ Երևան քաղաքի դատախազությունում վերոնշյալ փաստերի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ի մասի և 314-րդ հոդվածի հատկանիշներով: Քրեական գործի նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ ՔԿ Երևան քաղաքի քննչական վարչությանը:

Имущество государственной собственности, находящееся на улице П. Бузанда г. Еревана было оценено и отчуждено преступными нарушениями. Возбуждено уголовное дело
В прокуратуре г. Еревана в рамках прокурорской функции защиты государственных интересов были изучены документы,  полученные от Комитета по управлению государственным имуществом РА относительно процесса отчуждения и переоценки рыночной стоимости за 2017-2018гг. Управлением государственным имуществом ПП РА и ГНКО Агентство инвентаризации и оценки государственного имущества  2 зданий по адресу: г. Ереван, ул. П. Бузанда N 1/3 . С  целью обеспечения полноты исследования дополнительные сведения были запрошены и получены  от Мэрии Еревана, Комитета по управлению государственным имуществом РА, также было исследовано кадастровое дело имущества данной территории.
В результате было установлено, что постановлением правительства РА 2018г. N 29-Ա Управлению государственным имуществом ПП РА по продаже было разрешено отчуждать территории здания N 1 площадью 210.4 кв.м. и   здания N 2 площадью 103.2 кв.м. и земельные участки (площадью 78.9537 кв.м. и 38.7249 кв.м.), находящиеся по указанному адресу и являющиеся государственной собственностью. На основании этого в мае 2018г. имущество было отчуждено по продаже.
Имеющимися документами было установлено, что в мае 2017г. соответствующим должностным лицом ГНКО  Агентство инвентаризации и оценки государственного имущества  здания, имеющие общественное назначение были оценены без осуществления осмотра места, а рыночная стоимость была определена в 2014г. на основании исходных данных за 2014г. и выводов по оценке средней стоимости 1 кв.м. площади в многоквартирных домах в административном округе Кентрон г. Еревана.
Тем временем как согласно пп. 2 и 6 ч. 2  ст. 11 Закона РА О деятельности по оценке недвижимого имущества отчет об оценке недвижимого имущества должен в обязательном порядке содержать: дату оценки и осмотра на месте недвижимого имущества; результаты осмотра на месте недвижимого имущества, описание объекта оценки.
В результате, здания общественного назначения, являющиеся государственной собственностью были отчуждены по значительно меньшей цене кадастровой стоимости здания.
Также было установлено, что до отчуждения имущества по указанному адресу были осуществлены строительные работы, которые по существу являлись самовольными постройками, поскольку в кадастровом деле нет завершающего акта о факте завершения их строительства. Более того, после завершения строительных работ не была осуществлена переоценка  территорий по указанным адресам.
Таким образом, за 2018г. при отчуждении государственного имущества его рыночная стоимость была оценена на основании данных сроком 3 летней давности, без осуществления осмотра места, в условиях наличия самовольных построек, без вынесения постановления относительно их статуса и без переоценки их рыночной стоимости в результате изменений имущества.
Учитывая то, что в результате исследования были приобретены данные относительно нанесения существенного ущерба государственным интересам и внесения заведомо ложных сведений или записей в официальных документах компетентными должностными лицами   Управления государственным имуществом ПП РА и ГНКО Агентство инвентаризации и оценки государственного имущества в прокуратуре г. Еревана по вышеуказанным фактам было возбуждено уголовное дело по признакам предусмотренным ч. 1 ст. 308 и ст. 314 УК РА. Предварительное следствие дела было поручено следственному управлению г. Еревана СК РА.