Մեղադրական դատավճիռներ՝ առերևույթ պաշտոնեկան հանցագործություններ կատարած քրեակատարողական ծառայողների վերաբերյալ
ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական հիմնարկների պաշտոնատար անձանց կողմից առերևույթ պաշտոնեական հանցագործություններ կատարելու վերաբերյալ երկու քրեական գործերով երեք անձանց վերաբերյալ կայացվել են մեղադրական դատավճիռներ:
Մասնավորապես՝ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում 2019թ. հուլիսի 19-ին հարուցված, հետագայում ՀՀ ՀՔԾ-ում քննված քրեական գործով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով մեղադրանք էր առաջադրվել «Արթիկ» քրեակատարողական հիմնարկի նախկին պետին՝ այն բանի համար, որ նա, անձնական շահագրգռվածությունից՝ դատապարտյալի հետ բարիդրացիական հարաբերություններ պահպանելու նպատակից ելնելով, 2019թ. հունիսի 28-ին, չարաշահելով իր պաշտոնեական լիազորությունները, տեղյակ լինելով, որ «Արթիկ» ՔԿՀ դատապարտյալ Վ. Ղ.-ին հասցեագրված հանձնուքում առկա հյութը պարունակել է արգելված իր՝ միջոցներ չի ձեռնարկել արգելված իրի ներթափանցումը հիմնարկ կանխարգելելու և առգրավելու ուղղությամբ: Փոխարենը՝ այդ դատապարտյալի խնդրանքով հիմնարկի հանձնուքների ընդունման և տեսակցությունների տրամադրման սենյակում ծառայություն իրականացնող ծառայողներին թույլատրել է ընդունել այն, և արգելված իրը նույն օրը փոխանցվել է դատապարտյալին:
Քրեական գործից նրա վերաբերյալ անջատված մասը մեղադրական եզրակացությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազությունից ուղարկվել էր ՀՀ Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան: Դատաքննության արդյունքում կայացվել է մեղադրական դատավճիռ:
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննված մեկ այլ գործի նախաքննությամբ հիմնավորվել էր, որ ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» և «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկների առանձին աշխատակիցների թողտվությամբ կամ անմիջական մասնակցությամբ տարբեր տեսակի և չափերի թմրամիջացների էին տեղափոխվել ՔԿՀ տարածք և շրջանառվել:
Մասնավորապես՝ պարզվել էր, որ ստացիոնար կարգով բուժօգնություն ստանալու համար «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն տեղափոխված ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում պահվող դատապարտյալի պահպանությունն իրականացնելու համար սահմանված ժամանակավոր պահակետում ծառայություն իրականացնող՝ պահախմբի ավագ և կրտսեր մասնագետ հանդիսացող՝ նույն հիմնարկի անվտագության ապահովման բաժնի երկու աշխատակիցները, ծառայության նկատմամբ դրսևորելով անփույթ և անբարեխիղճ վերաբերմունք, իրենց ծառայության ժամին քնել են, ինչից օգտվելով՝ դատապարտյալը բժշկական կենտրոնից դիմել էր փախուստի: Նշված դեպքի առթիվ հարուցված և ՀՀ ՀՔԾ-ում քննված քրեական գործով վերոնշյալ երկու աշխատակիցներին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 1-ին մասով, և 2019թ. դեկտեմբերի 24-ին քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել էր Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան: Դատական քննության արդյունքում նրանց նկատմամբ ևս կայացվել է մեղադրական դատավճիռ:
Հիշեցնենք, որ հաշվի առնելով նմանատիպ դեպքերի հաճախակի դրսևորումները՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության ՀՀ ՀՔԾ մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության կողմից ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական ծառայության պետին հասցեագրվել էր միջնորդագիր՝ ՔԿՀ-ներում նմանատիպ երևույթները բացառելու ուղղությամբ միջոցառումներ ձեռնարկելու և արդյունքների մասին ՀՀ գլխավոր դատախազությանը հայտնելու վերաբերյալ:
Նշված միջնորդագիրը համակողմանի քննարկման է արժանացել ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական ծառայությունում:Դրա վերաբերյալ ՀՀ ԱՆ ՔԿԾ-ից ստացված գրության համաձայն՝ նմանատիպ երևույթները բացառելու նպատակով անցկացված խորհրդակցությունների ընթացքում ծառայության պետի և տեղակալների կողմից համապատասխան ստորաբաժանումներին տրվել են դրանից բխող անհրաժեշտ միջոցառումներ ձեռնարկելու կոնկրետ ցուցումներ, որոնց կատարումն ապահովելու նպատակով սահմանվել է խիստ վերահսկողություն: Բացի այդ, տեղեկացվել է, որ ՀՀ արդարադատության և ՀՀ առողջապահության նախարարությունների գործակցությամբ գործանական միջոցներ են ձեռնարկվել մի քանի խոշոր քաղաքացիական առողջապահական հաստատություններում կալանավորված անձանց և դատապարտյալների հիվանդանոցային բժշկական օգնությունը և սպասարկումը, ինչպես նաև նրանց վարքագծի նկատմամբ պատշաճ վերահսկողություն ապահովելու ուղղությամբ: Մասնավորապես՝ սկսվել է բուժհաստատությունների համապատասխան բաժանմունքները, ըստ դրանցում բուժում ստացող դատապարտյալների կամ կալանավորված անձանց անվտանգության և պահպանության տեխնիկական չափորոշիչների, վերակառուցելու, վերազինելու գործընթաց:

Guilty verdicts were rendered against the employees of penitentiary institutions who committed an official crime
Guilty verdicts were rendered against 3 people by 2 criminal cases for committing an official crime by the officials of the penitentiary institutions of the RA Ministry of Justice.
In particular, by the criminal case initiated on July 19, 2019 in the Investigative Department of the RA NSS, then investigated by the RA SIS in accordance with Part 1 of Art. 308 of the RA Criminal Code a charge was brought against the former Head of “Artik” penitentiary institution because out of his personal interest in order to maintain good relations with the convict, on June 28, 2019, having abused his official powers, being aware that the drink in the parcel addressed to the convict of “Artik” penitentiary institution V. Gh. contained prohibited substances, he did not take any measures to prevent and seize the parcel. Instead, by the request of this convict, he allowed the employees to accept the parcel in the parcel reception room and on the same day handed the prohibited item over to the convict.
The part separated from the criminal case regarding him with the indictment from the RA Prosecutor General's Office was sent to the Court of General Jurisdiction of Shirak region. As a result a guilty verdict was rendered.
By the preliminary investigation of another case being investigated in the RA SIS it was justified that, with the permission or with the direct participation of individual employees of the penitentiary institutions of the RA Ministry of Justice, drugs of various types and sizes were delivered to the penitentiary institutions.
In particular, it was found out that 2 employees of the Security Division of the same institution guarding the convict from “Nubarashen” penitentiary institution taken to “Erebuni” medical center for inpatient treatment, showed a negligent attitude to the service, fell asleep during the service, and the convict escaped from the medical center. By the criminal case initiated on this fact and investigated by the RA SIS, the mentioned employees were charged in accordance with Part 1 of Art. 315 of the RA Criminal Code and on 24.12.2019 the criminal case with the indictment was sent to the Court of General Jurisdiction of the First Instance of Yerevan City. As a result a guilty verdict was also rendered against them.
We should recall that, taking into account the regular manifestations of such cases, by the Department of Supervision over Legality of Pre-trial Proceedings in the RA SIS of the RA Prosecutor General’s Office a petition was sent to the Head of the Criminal Executive Service of the RA Ministry of Justice regarding taking measures to exclude such phenomena from the penitentiary institutions and informing the RA Prosecutor General’s Office about the results.
The mentioned petition was discussed in details in the Criminal Executive Service of the RA Ministry of Justice. According to a letter received from the Criminal Executive Service of the RA Ministry of Justice with a view to exclude such phenomena, during the meetings, the Head and Deputies of the Service gave specific instructions to the relevant subdivisions to take the necessary measures. Besides, it was reported that practical measures were taken along with the RA Ministry of Justice and the RA Ministry of Health in the direction of ensuring proper supervision of prisoners and the convicts in some healthcare institutions. In particular, the process of reconstruction, equipping with the technical safety and protection standards has begun in the relevant medical institutions.