Մեղադրական դատավճիռներ՝ առերևույթ պաշտոնեկան հանցագործություններ կատարած քրեակատարողական ծառայողների վերաբերյալ
ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական հիմնարկների պաշտոնատար անձանց կողմից առերևույթ պաշտոնեական հանցագործություններ կատարելու վերաբերյալ երկու քրեական գործերով երեք անձանց վերաբերյալ կայացվել են մեղադրական դատավճիռներ:
Մասնավորապես՝ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում 2019թ. հուլիսի 19-ին հարուցված, հետագայում ՀՀ ՀՔԾ-ում քննված քրեական գործով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով մեղադրանք էր առաջադրվել «Արթիկ» քրեակատարողական հիմնարկի նախկին պետին՝ այն բանի համար, որ նա, անձնական շահագրգռվածությունից՝ դատապարտյալի հետ բարիդրացիական հարաբերություններ պահպանելու նպատակից ելնելով, 2019թ. հունիսի 28-ին, չարաշահելով իր պաշտոնեական լիազորությունները, տեղյակ լինելով, որ «Արթիկ» ՔԿՀ դատապարտյալ Վ. Ղ.-ին հասցեագրված հանձնուքում առկա հյութը պարունակել է արգելված իր՝ միջոցներ չի ձեռնարկել արգելված իրի ներթափանցումը հիմնարկ կանխարգելելու և առգրավելու ուղղությամբ: Փոխարենը՝ այդ դատապարտյալի խնդրանքով հիմնարկի հանձնուքների ընդունման և տեսակցությունների տրամադրման սենյակում ծառայություն իրականացնող ծառայողներին թույլատրել է ընդունել այն, և արգելված իրը նույն օրը փոխանցվել է դատապարտյալին:
Քրեական գործից նրա վերաբերյալ անջատված մասը մեղադրական եզրակացությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազությունից ուղարկվել էր ՀՀ Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան: Դատաքննության արդյունքում կայացվել է մեղադրական դատավճիռ:
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննված մեկ այլ գործի նախաքննությամբ հիմնավորվել էր, որ ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» և «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկների առանձին աշխատակիցների թողտվությամբ կամ անմիջական մասնակցությամբ տարբեր տեսակի և չափերի թմրամիջացների էին տեղափոխվել ՔԿՀ տարածք և շրջանառվել:
Մասնավորապես՝ պարզվել էր, որ ստացիոնար կարգով բուժօգնություն ստանալու համար «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն տեղափոխված ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում պահվող դատապարտյալի պահպանությունն իրականացնելու համար սահմանված ժամանակավոր պահակետում ծառայություն իրականացնող՝ պահախմբի ավագ և կրտսեր մասնագետ հանդիսացող՝ նույն հիմնարկի անվտագության ապահովման բաժնի երկու աշխատակիցները, ծառայության նկատմամբ դրսևորելով անփույթ և անբարեխիղճ վերաբերմունք, իրենց ծառայության ժամին քնել են, ինչից օգտվելով՝ դատապարտյալը բժշկական կենտրոնից դիմել էր փախուստի: Նշված դեպքի առթիվ հարուցված և ՀՀ ՀՔԾ-ում քննված քրեական գործով վերոնշյալ երկու աշխատակիցներին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 1-ին մասով, և 2019թ. դեկտեմբերի 24-ին քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել էր Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան: Դատական քննության արդյունքում նրանց նկատմամբ ևս կայացվել է մեղադրական դատավճիռ:
Հիշեցնենք, որ հաշվի առնելով նմանատիպ դեպքերի հաճախակի դրսևորումները՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության ՀՀ ՀՔԾ մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության կողմից ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական ծառայության պետին հասցեագրվել էր միջնորդագիր՝ ՔԿՀ-ներում նմանատիպ երևույթները բացառելու ուղղությամբ միջոցառումներ ձեռնարկելու և արդյունքների մասին ՀՀ գլխավոր դատախազությանը հայտնելու վերաբերյալ:
Նշված միջնորդագիրը համակողմանի քննարկման է արժանացել ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական ծառայությունում:Դրա վերաբերյալ ՀՀ ԱՆ ՔԿԾ-ից ստացված գրության համաձայն՝ նմանատիպ երևույթները բացառելու նպատակով անցկացված խորհրդակցությունների ընթացքում ծառայության պետի և տեղակալների կողմից համապատասխան ստորաբաժանումներին տրվել են դրանից բխող անհրաժեշտ միջոցառումներ ձեռնարկելու կոնկրետ ցուցումներ, որոնց կատարումն ապահովելու նպատակով սահմանվել է խիստ վերահսկողություն: Բացի այդ, տեղեկացվել է, որ ՀՀ արդարադատության և ՀՀ առողջապահության նախարարությունների գործակցությամբ գործանական միջոցներ են ձեռնարկվել մի քանի խոշոր քաղաքացիական առողջապահական հաստատություններում կալանավորված անձանց և դատապարտյալների հիվանդանոցային բժշկական օգնությունը և սպասարկումը, ինչպես նաև նրանց վարքագծի նկատմամբ պատշաճ վերահսկողություն ապահովելու ուղղությամբ: Մասնավորապես՝ սկսվել է բուժհաստատությունների համապատասխան բաժանմունքները, ըստ դրանցում բուժում ստացող դատապարտյալների կամ կալանավորված անձանց անվտանգության և պահպանության տեխնիկական չափորոշիչների, վերակառուցելու, վերազինելու գործընթաց:

Обвинительные приговоры в отношении сотрудников уголовно-исполнительных учреждений, совершивших служебное преступление
Обвинительные приговоры были вынесены в отношении 3 лиц по 2 уголовным делам за совершение служебного преступления должностными лицами уголовно-исполнительных учреждений МЮ РА.
В частности, по уголовному делу, возбужденному 19-го июля, 2019г. в следственном департаменте СНБ РА, затем  расследуемому в ССС РА согласно ч. 1 ст. 308 УК РА было предъявлено обвинение бывшему начальнику  уголовно-исполнительного учреждения  Артик за то, что он из-за личной заинтересованности с целью поддерживать добрососедские отношения с осужденным, 28-го июня 2019г. злоупотребив должностными полномочиями, будучи осведомленным, что напиток в посылке, адресованном осужденному  уголовно-исполнительного учреждения  Артик В. К. содержит запрещенные вещества не принял меры по направлению предотвращения и изъятия посылки. Вместо этого, по просьбе этого осужденного в комнате приема посылок учреждения позволил сотрудникам, осуществляющим службу принять посылку и в тот же день передал запрещенную вещь осужденному.
Выделенная из уголовного дела часть относительно него с обвинительным заключением  из Генеральной прокуратуры РА была направлена в суд общей юрисдикции Ширакской области РА. В результате судебного разбирательства был вынесен обвинительный приговор.
Предварительными расследованием другого дела, расследуемого в ССС РА было обосновано, что при непосредственном участии отдельных сотрудников уголовно-исполнительных учреждений Артик и Нубарашен МЮ РА наркотики различных типов и размеров были доставлены в уголовно-исполнительные учреждения.
В частности  было установлено, что 2 сотрудника отдела по обеспечению безопасности того же учреждения, осуществляющие охрану осужденного УИУ Нубарашен, переведенного в медицинский центр Эребуни   для стационарного лечения проявили небрежное отношение к  службе, уснули во время службы, и осужденный сбежал из медицинского центра. По уголовному делу, возбужденному по данному факту и расследуемому в ССС РА указанным сотрудникам было предъявлено обвинение согласно ч. 1 ст. 315 УК РА и 24.12.2019г. уголовное дело с обвинительным заключением было направлено в суд общей юрисдикции первой инстанции г. Еревана. В результате судебного разбирательства в отношении указанных лиц также был вынесен обвинительный приговор.
Напомним, что учитывая регулярные проявления подобных случаев, управлением по надзору за законностью досудебного производства в ССС РА Генеральной прокуратуры РА было направлено ходатайство начальнику уголовно-исполнительной службы  МЮ РА относительно принятии мер по направлению исключения подобных явлений в УИУ и уведомления о результатах.
Упомянутое ходатайство было подробно рассмотрено в уголовно-исполнительной службе МЮ РА. Согласно письму, полученному по этому поводу  от УИУ МЮ РА с целью исключения подобных явлений, в ходе совещаний, начальником и заместителями службы были даны конкретные поручения соответствующим подразделениям  по принятию необходимых  мер. Кроме того, было сообщено, что по направлению обеспечения надлежащего надзора в отношении заключенных и осужденных лиц  в некоторых крупных гражданских здравоохранительных учреждениях были приняты практические меры вместе с МЮ РА и МЗ РА. В частности, в соответствующих медицинских учреждениях  начался процесс реконструкции технических стандартов безопасности и охраны осужденных или заключенных лиц.