2019թ. ընթացքում ՀՀ դատախազությունը հանդես է եկել քրեաիրավական ոլորտի բարելավմանն ուղղված 14 օրենսդրական նախաձեռնություններով
ՀՀ դատախազությունը, իր առջև դրված սահմանադրական գործառույթների իրացման համատեքստում կարևորում է իրավական մտքի զարգացմանը զուգընթաց, քրեադատավարական և դատաիրավական պրակտիկայում ի հայտ եկող գործնական խնդիրների լուծման նպատակով քրեական քաղաքականության արդիականացումը:
Ելնելով դրանից՝ 2019թ. ընթացքում ՀՀ գլխավոր դատախազի համապատասխան ուղեկցական գրություններով իրավասու պետական մարմիններ է ուղարկվել ոլորտը կարգավորող օրենսդրությունում, դրանից ածանցվող ենթաօրենսդրական ակտերում փոփոխությունների, լրացումների 14 նախաձեռնություն, որոնցից 1-ը ՀՀ Ազգային ժողովն արդեն իսկ ընդունել է: Համեմատության համար նշենք, որ 2018թ. իրականացվել էր նման 3 նախաձեռնություն:
Հաշվի առնելով ասարակությանը, մասնագիտական հանրույթին դրանց վերաբերյալ իրազեկելու անհրաժեշտությունը՝ ընդհանուր գծերով ներկայացնում ենք դրանցից առավել կարևորների էությունն ու նպատակները: Այսպես՝
Բնակարանային գողության դեպքերի էական աճը կանխարգելելու և  բնակարանային գողությունների դեմ տարվող քրեաիրավական պայքարը խստացնելու նկատառումներով, ի թիվս այլ միջոցառումների, ՀՀ արդարադատության նախարարություն ուղարկված՝ «Քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծով, առաջարկվել է փոփոխություններ կատարել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 175-րդ և 177-րդ հոդվածներում: Մասնավորապես՝ խստացնել բնակարան ապօրինի մուտք գործելով կատարված հափշտակությունների համար քրեական պատասխանատվություն նախատեսող նորմերի սանկցիան:
«ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի մեկ այլ նախագծով առաջարկվել է խստացնել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածի 2-րդ մասի սանկցիան, իսկ հիշյալ հոդվածում նախատեսված հանցագործությունների առավել բարձր վտանգավորություն ունեցող տեսակների համար քրեական պատասխանատվություն նախատեսել որակյալ հանցակազմերով: Նշված նախաձեռնությունը պայմանավորված է վերջին տարիներին ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտման դեպքերի ակնհայտ աճով:
«ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծով առաջարկվել է սահմանել բացառիկ դեպքերում տեսակապի միջոցով քննչական գործողություններ կատարելու իրավական կառուցակարգ: Առաջարկվում է նաև դատական քննության փուլում սահմանել բացառիկ դեպքերում տեսակապի միջոցով վկաներին և փորձագետներին հարցաքննելու հնարավորություն: Ընդ որում, վկաներին տեսակապի միջոցով հարցաքննելու հնարավորությունը նախատեսվում է այն բանից հետո, երբ ձեռնարկվել են բոլոր ողջամիտ քայլերը վկայի ներկայությունն ապահովելու համար:
«ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի այլ նախագծով նախատեսվում է քրեական հետապնդման մարմնին տալ մասնավոր հետապնդման ցանկացած գործ հարուցելու լիազորություն, բացի այդ, դիմողի բողոք չունենալը, կասկածյալի կամ մեղադրյալի կամ ամբաստանյալի հետ տուժողի հաշտությունը քրեական հետապնդման մարմնի կամ դատարանի համար չի հանդիսանա պարտադիր հիմք քրեական գործով վարույթը կարճելու և քրեական հետապնդումը դադարեցնելու համար, եթե հանցանք կատարողը հանցագործությունը կատարելուն նախորդող երեք տարվա ընթացքում ոչ արդարացնող հիմքերով ազատվել է քրեական պատասխանատվությունից դիտավորությամբ կատարված հանցագործության համար կամ դիտավորությամբ կատարված հանցագործության համար դատապարտվել է: Օբյեկտիվ անհրաժեշտությունն առաջրել է քրեադատավարական օրենքում առկա, ըստ էության, այն բացը, որով անձը, նախկինում կատարած դիտավորյալ արարքների համար քրեական հետապնդման չենթարկվելով կամ քրեական պատժի չարժանանալով, պարբերաբար կարող է կատարել մասնավոր հետապնդման բնույթի դիտավորյալ արարքներ և ամեն անգամ ազատվել քրեական պատասխանատվությունից՝ դիմողի կողմից բողոք չունենալու կամ կասկածյալի, մեղադրյալի, ամբաստանյալի հետ հաշտվելու հիմքով:
ՀՀ Սահմանադրական դատարանի 19.02.2019թ. ՍԴՈ-1446 որոշման մեջ առկա իրավական դիրքորոշումների լույսի ներքո մշակվել է «ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծ, որով առաջարկվել է ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 478.2-րդ հոդվածի 4-րդ մասում լրացում կատարելով նախատեսել, որ ժամանակավոր կալանավորում կիրառելու մասին դատարանի որոշման հետ մեկտեղ բողոքարկման ենթակա է նաև միջնորդությունը մերժելու մասին որոշումը: Ներկայացված նախագիծն հավանության է արժանացել ՀՀ կառավարության կողմից և ներկայացվել է ՀՀ Ազգային ժողով:
Մշակվել է «ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացում և փոփոխություն կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծ, որն ուղղված է հանցագործության կատարման վայրը պարզված չլինելու, անձի կողմից մի քանի տարածքներում հանցանք կատարելու, այդ թվում՝ շարունակվող հանցագործության տարբեր մասերը տարբեր տարածքներում կատարելու դեպքերում նախաքննության կատարման վայրը որոշելուն՝ դրանց նկատմամբ սահմանելով նախնական դատախազական հսկողություն: Առաջարկվել է ներդնել նաև ենթակայության վերաբերյալ վեճերի լուծման մեխանիզմ:
ՀՀ գլխավոր դատախազի ուղեկցական գրությամբ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմ են ներկայացվել դատական փորձաքննությունների ոլորտը կարգավորող ՀՀ կառավարության որոշումներում փոփոխությունների առաջարկներ, որոնց նպատակն է թարմացնել և արդի պահանջներին համապատասխանեցնել դատական փորձաքննությունների տեսակները, ենթատեսակները, յուրաքանչյուր մեկ առանձին օբյեկտի փորձաքննության միջին նորմատիվային ժամածախսը, փորձաքննության մեկ առանձին օբյեկտի գնահատման չափանիշները և դրա փորձաքննության արժեքը:
ՀՀ արդարադատության նախարարություն են ներկայացվել «Դատախազության մասին» և «Քննչական կոմիտեի մասին» ՀՀ օրենքներում փոփոխություն և լրացում կատարելու նախագծեր, որոնցով առաջարկվում է, ի թիվս այլնի, սահմանել, որ կարգապահական վարույթ հարուցելու վերաբերյալ ՀՀ գլխավոր դատախազի կամ հսկող դատախազի միջնորդությունը քննչական կոմիտեի ծառայողի նկատմամբ կարգապահական վարույթ հարուցելու պարտադիր հիմք է:
Օրենսդրական փոփոխությունների անհրաժեշտության հիմնավորումների զգալի մասը ձևավորվել է դատախազության տարածքային ստորաբաժանումների կողմից՝ ելնելով տեղերում արվող՝ իրավիճակի և քրեաիրավական պրակտիկայի օբեյկտիվ վերլուծություններից, ինչը վկայում է ոլորտի օրենսդրական դաշտի և իրավակիրառ պրակտիկայի բարելավման նախաձեռնություններում դատախազության՝ իբրև լիարժեք միասնական համակարգ լինելու իրողության մասին:

За 2019г. Прокуратура РА выступила с 14 законодательными инициативами, направленными на улучшение уголовно - правовой сферы
Прокуратура РА в контексте реализации поставленных перед ней конституционных функций придает важность актуализации уголовной политики параллельно с развитием правовой мысли в целях разрешения практических задач, возникающих в уголовно- процессуальной и уголовно- правовой практике.
Исходя из этого, в течение 2019г. соответствующими сопроводительными письмами генерального прокурора РА в компетентные государственные органы было направлено 14 инициатив поправок и дополнений в регулирующее сферу законодательство, исходящие из него подзаконные акты, 1 из которых Национальное собрание РА уже приняло. Для сравнения отметим, что в 2018г. было осуществлено 3 подобных инициативы.
Учитывая необходимость осведомленности общества относительно них, в общих чертах представляем суть и цели наиболее важных из них. Так,
В целях предупреждения существенного роста квартирных краж и усиления уголовно- правовой борьбы с квартирными кражами, помимо прочих мероприятий, законопроектом «О внесении изменений в уголовный кодекс», направленным в Министерство юстиции РА, было предложено внести изменения в статьи 175 и 177 Уголовного кодекса РА. В частности, усилить санкцию норм, предусматривающих уголовную ответственность за хищения, совершенные путем незаконного проникновения в квартиру.
Другим законопроектом РА «О внесении изменений и дополнений в Уголовный кодекс РА» было предложено усилить санкцию части 2 статьи 242 Уголовного кодекса РА, а для более опасных видов преступления, предусмотренных в упомянутой статье,- предусмотреть уголовную ответственность с качественными составами преступления. Указанная инициатива обусловлена очевидным ростом случаев нарушения в последнее время правил дорожного движения.
Законопроектом РА «О внесении изменений и дополнений в Уголовно- процессуальный кодекс РА» было предложено установить правовой механизм проведения следственных действий путем видеосвязи в исключительных случаях. Предлагается также в исключительных случаях установить возможность допроса свидетелей и экспертов путем видеосвязи на стадии судебного следствия. Причем, возможность допроса свидетелей путем видеосвязи предусматривается после того, когда были предприняты все разумные шаги по обеспечению присутствия свидетеля.
Другим законопроектом РА «О внесении изменений и дополнений в Уголовно- процессуальный кодекс РА» предусматривается дача органу уголовного преследования полномочия возбуждать любое дело частного преследования, кроме того, неимение заявителем жалобы, примирение потерпевшего с подозреваемым или обвиняемым или подсудимым для органа уголовного преследования или суда не будет являться обязательным основанием к прекращению производства по уголовному делу и прекращению уголовного преследования, если совершившее преступление в течение трех лет, предшествующих совершению преступления, на неоправдательных основаниях было освобождено от уголовной ответственности за умышленное совершение преступления либо было осуждено за умышленное совершение преступления. Объективная необходимость создала наличествующий в уголовно- процессуальном законе, по сути, тот пропуск, которым лицо, не подвергшись уголовному преследованию за ранее совершенные умышленные деяния, либо не удостоившись уголовного наказания, систематически может совершать умышленные деяния частного преследования и каждый раз освобождаться от уголовной ответственности на основании отсутствия жалобы от заявителя либо примирения с подозреваемым, обвиняемым или подсудимым.
В свете правовых позиций, наличествующих в постановлении Конституционного суда РА СДО-1446 от 19.02.2019г., был разработан законопроект РА «О внесении изменений и дополнений в Уголовно- процессуальный кодекс РА», которым было предложено дополнением в части 4 статьи 478.2 Уголовно- процессуального кодекса РА предусмотреть, что вместе с постановлением суда о применении временного задержания обжалованию подлежит также постановление об отказе в ходатайстве. Представленный проект удостоился одобрения Правительством РА и был представлен в Национальное собрание РА.
Был разработан законопроект РА «О внесении изменений и дополнений в Уголовно- процессуальный кодекс РА», который направлен на определение места ведения предварительного следствия в случае не установления места совершения преступления, совершения лицом преступления на нескольких участках, в том числе, совершения различных частей продолжающегося преступления на различных участках, установив за ними прокурорский надзор. Было предложено также внедрение механизма разрешения споров относительно подведомственности.
Сопроводительным письмом генерального прокурора РА в Аппарат премьер- министра РА были представлены предложения изменений в постановлениях Правительства РА, регулирующих сферу судебных экспертиз, целью которых является обновление и приведение в соответствие с актуальными требованиями видов, подвидов судебных экспертиз, среднее нормативное время экспертизы каждого отдельного объекта, критерии оценки каждого отдельного объекта экспертизы и стоимость его экспертизы.
В Министерство юстиции РА были представлены проекты о внесении изменений и дополнений в законах РА «О прокуратуре» и «О следственном комитете», которыми предлагается, помимо прочих, установить, что ходатайство генерального прокурора РА или надзирающего прокурора о возбуждении дисциплинарного производства является обязательным основанием к возбуждению дисциплинарного производства в отношении служащего следственного комитета.
Значительная часть обоснований необходимости законодательных изменений была сформулирована территориальными подразделениями прокуратуры, исходя из проводимых на местах объективных анализов ситуации и уголовно- правовой практики, что свидетельствует о полноценной единой системе прокуратуры в инициативах улучшения законодательного поля и правоприменительной практики области.