Բարեվարքության ինստիտուտը գործողության մեջ՝ Դատախազության և Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի գործակցությամբ
Հայաստանում պաշտոնատար անձանց, պետական պաշտոններ զբաղեցնելու հավակնորդների բարեվարքության ինստիտուտի ներդրումը և վերջինիս շրջանակներում ՀՀ դատախազության և ՀՀ կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի միջև համագործակցությունն սկսում են տալ իրենց առաջին արդյունքները։
Արդեն տեղեկացրել ենք, որ 2020թ․ հունիսի 29-ից հուլիսի 1-ին տեղի են ունեցել «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքով նախատեսված գործառույթներ իրականացնող դատախազների թեկնածությունների ցուցակների համալրման նպատակով անցկացվող բաց մրցույթը։
Վերջինիս մասնակցելու համար դիմած անձանց փաստաթղթերը ՀՀ գլխավոր դատախազության աշխատակազմում ուսումնասիրելու ընթացքում պարզվել է, որ հայտատուներից մեկը, ի թիվս դիմումին կից ներկայացված փաստաթղթերի, որպես աշխատանքային գործունեությունը հավաստող փաստթուղթ, ներկայացրել է  2017թ․ մայիսի 1-ից մինչև 2019թ․ մայիսի 1-ը ՍՊԸ-ում որպես իրավաբան աշխատած լինելու մասին տեղեկանք։ Պարզվել է, որ տվյալ անձը 2016-2020թթ․ ընթացքում պարբերաբար դիմել է դատախազների թեկնածությունների ցուցակում ընդգրկվելու նպատակով անցկացվող բաց մրցույթներին մասնակցելու համար, սակայն երբևէ մասնագիտական աշխատանքային գործունեությունը հավաստող որևէ փաստաթուղթ չի ներկայացրել:
Հաշվի առնելով այդ հանգամանքը՝ հայտերի ընդունման ընթացքում նրանից պահանջվել են իր աշխատանքային գործունեության վերաբերյալ լրացուցիչ փաստաթղթեր։ Քաղաքացին ներկայացրել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից տրված տեղեկանք նրա՝ 2017-2019թթ․ ընթացքում աշխատանքային գործունեություն իրականացրած լինելու մասին: Արդյունքում որակավորման հանձնաժողովը բավարարել է վերջինիս հայտը և նրան թույլատրել է մասնակցել մրցույթին։
Ըստ «Դատախազության մասին» ՀՀ օրենքի 38․1 հոդվածի՝ Դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործառույթներով օժտված ստորաբաժանման դատախազների թեկնածությունների ցուցակների համալրման նպատակով անցկացվող բաց մրցույթին մասնակցելու համար դիմող անձինք այլ փաստաթղթերի հետ ներկայացնում են նաև  «Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսված բարեվարքության վերաբերյալ լրացված հարցաթերթիկ։ Մրցույթն անցկացնող Որակավորման հանձնաժողովի նախագահը բարեվարքության վերաբերյալ հարցաթերթիկը մեկօրյա ժամկետում ներկայացնում է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով՝ երկշաբաթյա ժամկետում անձի բարեվարքության վերաբերյալ խորհրդատվական եզրակացությունն ստանալու նպատակով։
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կողմից տրամադրված բարեվարքության եզրակացության համաձայն՝ իրենց ուսումնասիրության արդյունքում նշած ՍՊԸ-ում տվյալ անձի աշխատանքային գործունեության վերաբերյալ  տվյալները չեն հաստատվել: Ավելին, Հանձնաժողովը նշել է, որ 2019 թվականից նա զբաղեցնում է իր իսկ հիմնադրած ՍՊԸ-ի տնօրենի պաշտոնը՝ միաժամանակ արձանագրելով, որ աշխատանքային փորձառության և մասնագիտական գործունեության վերաբերյալ այլ արժանահավատ տեղեկություններ առկա չեն:
2020թ․ հուլիսի 1-ին տվյալ դիմորդը չի մասնակցել բաց մրցույթին, և ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր որակավորման հանձնաժողովը հնարավորություն չի ունեցել աշխատանքային փորձը հավաստող փաստաթղթերի վերաբերյալ հարցմամբ նրանից ստանալ պարզաբանումներ։
Ելնելով նրանից, որ վերոնշյալ հանգամանքները ողջամիտ կասկած են առաջացրել ներկայացված փաստաթղթերի արժանահավատության վերաբերյալ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր որակավորման հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Ա․ Հարությունյանի գրությամբ դրանք ուղարկվել են  Ոստիկանություն՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածներով սահմանված կարգով նյութեր նախապատրաստելու, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի հատկանիշներով քրեական գործ հարուցելու հիմքերը պարզելու հանձնարարությամբ։
Հարկ է նշել, որ Դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործառույթներով օժտված ստորաբաժանման դատախազները կլինեն առաջին պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձինք, ում վերաբերյալ իրականացվել է բարեվարքության ստուգման գործընթաց։

Institute of Ethics in action in cooperation with the Prosecutor's Office and the Commission for the Prevention of Corruption
The introduction of the Institute of Ethics for Officials in Armenia, and within the framework of which the cooperation between the RA Prosecutor's Office and the Commission for the Prevention of Corruption are giving their first results.
As previously reported, from June 29 to July 1, 2020, an open competition was held for replenishing the list of candidates of Prosecutors carrying out functions envisaged by Law “On confiscation of property of illicit origin”.
In the course of the study of the documents of people who applied for participation to the RA Prosecutor General's Office Staff, it was found out that one of the applicants submitted a statement certifying that he worked as a lawyer in the LLC from May 1, 2017 to May 1, 2019. It was found out that this person during 2016 - 2020 periodically applied to participate in open competitions in order to be included in the list of candidates, but never presented a document certifying his professional work activity.
Taking into account this circumstance, regarding his labor activity additional documents were requested from him. The citizen presented a statement from the RA SRC regarding his labor activity during 2017 - 2019. As a result, the Qualification Commission approved the application of the latter and allowed him to participate in the competition.
Under Article 38.1 of the RA Law “On the Prosecutor's Office”, with a view to participate in an open competition to fill up the list of candidates for prosecutors for the subdivision vested with the functions of confiscating the property of illicit origin, the applicants, along with other documents, also submits a completed ethics form envisaged by the RA Law ''On Commission for the Prevention of Corruption''. The Chairman of the Qualification Commission conducting the competition, within one day, submits to the Commission for the Prevention of Corruption a questionnaire on the ethics of the person in order to receive an advisory conclusion within two weeks.
According to the conclusion of the Commission for the Prevention of Corruption, the data on the labor activity of this person in the LLC were not confirmed. Moreover, the commission noted that since 2019, he has been working as the head of the director of the LLC founded by him, at the same time stating that there is no other information about his professional activities.
On 01.07.2020 this applicant did not participate in an open competition, and the Qualification Commission could not get clarifications from him regarding the documents confirming his work experience.
Based on the fact that the above mentioned circumstances raised doubts about the submitted documents, a letter from the Chairman of the Qualification Commission, the RA Deputy Prosecutor General A. Harutyunyan was sent to the police with an instruction to prepare materials in the manner established by Art. 180 -181 of the RA CPC, and establish the grounds for initiating a criminal case under Art. 325 of the RA CC.
It should be noted that the prosecutors of the subdivision for confiscation of property of illicit origin will be the first officials in respect of whom the ethics verification process was carried out.