Մոտ 19 մլն դրամի առերևույթ կոռուպցիոն չարաշահումներ Երևանի թիվ 16 հատուկ դպրոցում. հարուցվել է քրեական գործ
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ուսումնասիրություն է իրականացվել «Երևանի թիվ 16 հատուկ դպրոց» ՊՈԱԿ-ում կատարված աուդիտի վերաբերյալ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից ստացված փաստաթղթերի հիման վրա:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ ըստ աուդիտի արդյունքների՝ չնայած նշված ՊՈԱԿ-ում հավաքարարի 6 հաստիքային միավորի առկայությանը՝ 13 աշխատակից պայմանագրային հիմունքներով իրականացնում է հավաքարարի պարտականություններ, որի դիմաց հավաքարարներին մոտ 2մլն դրամի չափով ավել գումարներ են վճարվել:
Պարզվել է նաև, որ չնայած դպրոցում ուսումնական տարին ավարտվել է 2018թ. մայիսի 26-ին, սակայն ըստ ներկայացված ճաշացանկերի և հաշվառման փաստաթղթերի՝ երեխաներին սնունդ է հատկացվել նաև մայիսի 29-ից մինչև հունիսի 28-ը ներառյալ՝ օրը երկու անգամ, այդ թվում նաև կիրակի օրերին, ինչի մասով կատարվել է սննդի հավելագրում մոտ 885 հազար ՀՀ դրամի չափով:
Մինչդեռ 2019թ. նույն ժամանակահատվածում՝ ուսումնական տարվա ավարտից հետո, մայիսի 27-ից հունիսի 30-ը ներառյալ, սննդի ծախսագրում չի իրականացվել: Սակայն սնունդ չստանալու կապակցությամբ երեխաների ծնողների կողմից բողոք կամ դժգոհություն չի եղել: Ընդհանուր առմամբ 2018-2019թթ. սննդի հավելագրումը կազմել է 1.6 մլն ՀՀ դրամ:
Աուդիտորական խումբը ՊՈԱԿ-ի տնօրենի փոփոխությամբ պայմանավորված՝ իրականացվել է 2018թ. և 2019թ. կամայական օրերի սննդի ծախսագրման համադրություն, ինչ արդյունքում պարզվել է, որ նախկին տնօրենի պաշտոնավարման ընթացքում բոլոր օրերի համար ծախսագրվել է կրկնակի ավել սնունդ: «ՈՒսումնական հաստատություններում սովորողների համար նախատեսված մեկ չափաբաժնի օրինակելի ծավալի» վերաբերյալ ՀՀ առողջապահության նախարարի 06.06.2014թ. հրամանի խախտման արդյունքում հավելագրված սննդի արժեքը կազմում է 15.337.038 ՀՀ դրամ:
Այսպիսով, ուսումնասիրությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ «Երևանի թիվ 16 հատուկ դպրոց» ՊՈԱԿ-ի պատասխանատու պաշտոնատար անձինք, խախտելով ՊՈԱԿ-ի հաստիքացուցակով սահմանված առավելագույնը 6 հավաքարար ունենալու պահանջը, 2018-2019թթ. պայմանագրային հիմունքներով աշխատանքի են ընդունել ևս 7 հավաքարարի: Ինչպես նաև՝ 2018-2019թթ. կազմել են իրականությանը չհամապատասխանող կեղծ փաստաթղթեր՝ ճաշացանկեր, երեխաների հաշվառման փաստաթղթեր, և խախտելով ՀՀ առողջապահության նախարարի 06.06.2014թ. հրամանով սահմանված «ՈՒսումնական հաստատություններում սովորողների համար նախատեսված մեկ չափաբաժնի օրինակելի ծավալը»՝ իրականացրել են առանձնապես խոշոր չափերի պետական միջոցների առերևույթ հափշտակություններ:
Բացի այդ, աուդիտի և ուսոմնասիրության արդյունքում արձանագրվել է, որ ՊՈԱԿ-ին հատկացված հողամասը՝ համաձայն անշարժ գույքի գրանցման վկայականի՝ կազմել է 13172 քմ, շենքը՝ 4111 քմ: Մինչդեռ Երևանի քաղաքապետի 30.12.2011թ. թիվ 7305-Ա որոշմամբ ՊՈԱԿ-ի հողամասի սահմանների ճշգրտման արդյունքում նոր հատակագծում, առանց հիմքի, դուրս է մնացել 350.846.400 ՀՀ դրամ շուկայական արժեքով 3692 քմ հողատարածք, որի նկատմամբ 2012-2017թթ. ընթացքում 4 անգամ իրականացվել է իրավունքների պետական գրանցում:
Նկատի ունենալով, որ դատախազի կողմից իր լիազորություններն իրականացնելիս ուսումնասիրության շրջանակներում հայտնաբերվել են առանձնապես խոշոր չափերով գույքի հափշտակության, ինչպես նաև՝ պաշտոնեական կեղծիք կատարելու հատկանիշների առերևույթ առկայությունը մատնանշող բավարար տվյալներ և անհրաժեշտ է նշված հանգամանքները պարզել լրիվ, օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննությամբ, ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի և 314-րդ հոդվածի հատկանիշներով:

Коррупционные злоупотребления в размере около 19 млн. драмов РА в Ереванской специальной школе г. N 16. Возбуждено уголовное дело
В управлении по защите государственных интересов генеральной прокуратуры РА было осуществлено изучение относительно аудита, проведенного в ГНКО Ереванская специальная школа N 16 на основании документов, полученных от министерства образования, науки, культуры и спорта РА.
В ходе изучения было установлено, что по результатам аудита, несмотря на наличие 6 штатных единиц уборщика, 13 сотрудника на договорной основе выполняют обязанности уборщика, за что уборщикам заплатили сумму на 2 млн. драмов РА больше.
Также было установлено, что, несмотря на то, что в школе учебный год закончился 26-го мая 2018г., однако согласно представленному меню и документам по учету, детям 2 раза в день было предоставлено питание также с 29-го мая по 28-ое июня включительно, в том числе и по воскресениям.
Тем временем, как после окончания учебного года в указанный период, включая с 27-го мая по 30-ое июня не было осуществлено списание расходов на питание. Однако в связи с неполучением питания со стороны родителей детей жалоб не было. В целом за 2018-2019гг. дополнительные расходы на питание составили 1.6 млн. драмов РА.
Аудиторская группа в связи с заменой руководителя ГНКО осуществила сочетание списания расходов на питание за произвольные дни 2018г. и 2019г., в результате чего и было установлено, что во время пребывания в должности бывшего руководителя за все дни было осуществлено двойное списание расходов. В результате нарушения указа от 06.06.2014г. министра здравоохранения РА дополнительные расходы на питание составили 15.337.038 драмов РА.
Таким образом, в ходе изучения были получены фактические данные о том, что должностные лица ГНКО Ереванская специальная школа N 16, нарушая требование, установленное штатным расписанием, за 2018-2019гг. на договорной основе приняли на работу ещё 7 уборщика. Также в период 2018-2019гг. составили не соответствующие действительности ложные документы-меню, документы по учету детей и нарушая указ от 06.06.2014г. министра здравоохранения РА осуществили хищение государственных средств в особо крупных размерах.
Кроме того, в результате аудита и изучения было констатировано, что площадь земельного участка, выделенного ГНКО по свидетельству регистрации недвижимого имущества составила 13172 кв.м., а здания – 4111 кв.м. Тем временем как решением мэра Еревана от 30.12.2011г. N 7305-Ա , в результате уточнения границ земельного участка ГНКО в новом макете без основания был исключён земельный участок (3692 кв.м.) стоимостью 350.846.400 драмов РА, и в отношении этого участка за 2012-2017гг. 4 раза была проведена государственная регистрация прав.
Учитывая то, что при осуществлении своих компетенций прокурором, в рамках изучения были получены достаточные данные, свидетельствующие о наличии признаков хищения имущества в особо крупных размерах, также осуществления служебного подлога и необходимо установить все указанные обстоятельства в ходе полного, объективного всестороннего расследования, в управлении по защите государственных интересов генеральной прокуратуры РА было возбуждено уголовное дело по признакам п. 1 ч. 3 ст. 179 и ст. 314 УК РА.