Մահակով և հակագազով ցուցմունք կորզելու վերաբերյալ հրապարակման կապակցությամբ հարուցված քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ոստիկանության Ճամբարակի բաժնի պետին
2019թ. նոյեմբերի 22-ին ՀՀ գլխավոր դատախազությունը պետական ծառայություն իրականացնող անձանց կողմից առերևույթ չարաշահումներ թույլ տալու դեպքի առթիվ Հ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածներով սահմանված կարգով նյութեր նախապատրաստելու համար ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն էր ուղարկել «NewsMedia.am» կայքում 21.11.2019թ. զետեղված «Հայրենի ոստիկանները՝ մահակով ու հակագազով ցուցմունք են կորզում» վերտառությամբ հրապարակումը և տեսանյութը, ինչպես նաև դրա վերաբերյալ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի գրությունը:
2019թ. նոյեմբերի 23-ին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ: Կատարված նախաքննության ընթացքում պարզվել է ենթադրյալ բռության ենթարկված անձի ինքնությունը, վերջինս գործով ճանաչվել է տուժող։
Միաժամանակ, իրականացված բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ քննության արդյունքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ որոշում է կայացվել ՀՀ ոստիկանության Ճամբարակի բաժնի պետ Ն. Ս.-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին (հանցաքն առերևույթ կատարվելու պահին դեռևս ՀՀ քրեական օրենսգրքում առկա չէր 309.1 հոդվածը): Վերջինիս մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա, 2007թ. փետրվարից 2010թ. մայիս ընկած ժամանակահատվածում զբաղեցնելով ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության Արաբկիրի բաժնի ավագ օպերլիազորի պաշտոնը, առերևույթ դիտավորությամբ կատարել է բռնություն և հատուկ միջոց գործադրելով զուգորդված այնպիսի գործողություններ, որոնք ակնհայտորեն դուրս են եկել իր լիազորությունների շրջանակից:
Մասնավորապես, 2008թ. նոյեմբերի սկզբին, նույն բաժնի քրեական հետախուզության բաժանմունքի պետ Վ. Ն.-ի աշխատասենյակում, վերջինիս և այլ աշխատակիցների մասնակցությամբ Ն. Ս.-ն՝ բնակարանից գողության փորձ կատարելու դեպքի շուրջ զրուցել է հիշյալ հանցագործությունը կատարելու կասկածանքով բաժին բերման ենթարկված Ա. Մ.-ի հետ: Վերջինիս կողմից դեպքին իր առնչություն ունենալու հանգամանքը հերքելուց հետո, մինչև հաջորդ օրը՝ լուսաբաց, շուրջ հինգ անգամ նրան ուղեկցել են Վ. Ն.-ի աշխատասենյակ, որտեղ այլ ծառայողների հետ խմբով առերևույթ դիտավորությամբ կատարել են բռնություն. գողության փորձ կատարելու դեպքը խոստովանելու պահանջ ներկայացնելով՝ Ա. Մ.-ին գցել են գետնին, գլխին անցկացրել են հակագազ, ձեռքերով և մահակով հարվածներ հասցրել նրա մարմնի տարբեր մասերին՝ պատճառելով ֆիզիկական ցավ:
Ն. Ս.-ի կողմից առերևույթ բռնություն գործադրելով զուգորդված պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու հետևանքով էական վնաս է պատճառվել Ա. Մ.-ի իրավունքներին և օրինական շահերին. ենթարկվելով բռնության՝ վերջինս արժանանացել է անմարդկային և նվաստացնող, դաժան վերաբերմունքի:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Պատշաճ դատախազական հսկողության պայմաններում իրականացվում է գործի հանգամանքների բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ քննություն՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու և ենթադրյալ հանցանք կատարած բոլոր անձանց արարքներին քրեաիրավական գնահատական տալու համար։

The Head of Chambarak Division of the RA Police was charged within the framework of a criminal case initiated in connection with the publication of getting evidence with truncheon and gas mask
On 22.11.2019 concerning the fact of abuse by people performing public service, with a view to prepare materials in the manner established by Articles 180-181 of the RA CPC, the RA Prosecutor General's Office sent to the RA SIS the publication and video material entitled “Native policemen get evidence with truncheon and gas mask” (published on 21.11.2019 on the website “NewsMedia.am”), as well as a letter from the RA Human Rights Defender regarding this case.
On 23.11.2019 in the RA SIS under Part 2 of Art. 309 of the RA Criminal Code, a criminal case was initiated. During the preliminary investigation, the identity of the person who was subjected to violence was established, the latter was recognized as the victim by the case.
At the same time, by the combination of sufficient evidence obtained in the course of a comprehensive, complete and objective investigation a decision was made to involve              N. S. - Head of Chambarak Division of the RA Police as an accused under Part 2 of Art. 309 of the RA Criminal Code (at the time of commission of crime Article 309.1 was not included in the RA Criminal Code). The latter was charged for deliberately resorting to violence and committing acts with the use of special measures that were obviously beyond his powers while occupying the post of a Senior Detective Officer of Arabkir Division of Yerevan Department of the RA Police from February, 2007 to May, 2010.
In particular, at the beginning of November 2008, in the working room of V. N -Head of Criminal Investigation Division of the same Department with the participation of the latter and other employees, N. S., talked with A. M., who was brought to the Division on suspicion of committing the mentioned crime. After the latter denied the circumstance  of his involvement in the case, before the dawn, they brought him to V. N.’s working room about 5 times, where, together with other employees they intentionally resorted to violence demanding to accept the burglary, threw A. M. on the floor, put on a gas mask, with hands and truncheon hit him, causing physical pain.
As a result of the abuse of powers with the use of violence by N. S., substantial damage was caused to the rights and legitimate interests of A. M. Thus the latter was subjected to inhuman, degrading and cruel treatment.
The preliminary investigation is still in process. Under the conditions of proper prosecutorial supervision, a comprehensive, complete and objective investigation of the circumstances of the case is carried out to establish all the circumstances of the case and give a criminal legal assessment of the acts of all people who committed the alleged crime.