ՀՀ դատախազություն ստացված տեղեկատվության գրավոր հարցումների վերաբերյալ ամփոփ տվյալները
2019թ. ընթացքում ՀՀ գլխավոր դատախազությունն ստացել է տեղեկատվության 130 գրավոր հարցում, որոնցից 126-ի դեպքում պատասխանը տրվել է «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսված 5-օրյա ժամկետում, իսկ 4-ի դեպքում՝ 30-օրյա ժամկետում:
Նշված 4 հարցումներին պատախանվել է «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքի 9-րդ հոդվածի 7-րդ մասի 3-րդ կետով նախատեսված պահանջների պահպանմամբ, այսինքն գրավոր հարցման մեջ նշված տեղեկությունը տրամադրելու համար լրացուցիչ աշխատանք կատարելու անհրաժեշտությամբ պայմանավորված՝ տեղեկությունը դիմողին տրվել է դիմումն ստանալուց հետո՝ 30-օրյա ժամկետում, որի մասին հարցումն ստանալուց հետո՝ 5-օրյա ժամկետում, գրավոր տեղեկացվել է դիմողին՝ նշելով հետաձգման պատճառները և տեղեկությունը տրամադրելու վերջնական կամ մոտավոր ժամկետը։
ՀՀ դատախազության կողմից տեղեկատվության տրամադրումը «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքի 8-րդ հոդվածի և 11-րդ հոդվածի իրավակարգավորումների շրջանակներում ամբողջությամբ մերժելու դեպք նշված ժամանակահատվածում չի արձանագրվել: Առանձին դեպքերում տեղեկատվությունը չի տրամադրվել հարցման այն մասով, որը վերաբերել է մարդու անձնական և ընտանեկան կյանքի գաղտնիությանը, հրապարակման ոչ ենթակա նախնական քննության տվյալներին, ինչի վերաբերյալ հարցմամբ տրվել են այդ մասով մերժման հիմքերի և պատճառների մասին պարզաբանումներ:
Հարցումների մի մասի դեպքում, երբ ՀՀ դատախազությունը չի հանդիսացել հայցվող տեղեկատվության տնօրինողը և չի ունեցել համապատասխան տեղեկությունը, կամ դրա տրամադրումն իր լիազորությունների շրջանակից դուրս է եղել, գրավոր հարցումն ստանալուց հետո՝ 5-օրյա ժամկետում, այդ մասին գրավոր պատշաճ տեղեկացվել է դիմողին՝  իրազեկելով այդ տեղեկատվությունը տնօրինողի մասին:

Сводные данные по письменным запросам об информации, поступившим в прокуратуру РА
За 2019г. генеральная прокуратура РА получила 130 письменных запросов об информации, из которых  в случае 126 ответы были даны в 5-дневный срок, установленный Законом РА  О свободе информации,  а в случае 4 - в 30-дневный срок.
На указанные 4 запроса были даны ответы с соблюдением требований, предусмотренных п. 3 ч. 7 ст. 9 Закона РА О свободе информации, то есть  в связи с необходимостью выполнения дополнительной работы для предоставления указанного в письменном запросе сведения, сведение было предоставлено заявителю в 30-дневный срок после получения запроса, о чем заявитель письменно был извещен в 5-дневный срок после получения запроса с указанием причин отсрочки и окончательного или приблизительного срока предоставления сведения.
Случай полного отклонения  предоставления информации прокуратурой РА в рамках правовых регулирований ст. 8 и ст. 11 Закона РА  О свободе информации в указанный период не был констатирован. В отдельных случаях информация не была предоставлена по той части запроса, которая касалась конфиденциальности личной и семейной жизни лица, данных предварительного расследования, не подлежащих публикации.
В случае одной части запросов, когда прокуратура РА не являлась обладателем запрашиваемой информации и не имела соответствующей информации или предоставление такой информации былo за пределами ее компетенции, в 5-дневный срок после получения письменного запроса заявитель был надлежащим образом извещен (в письменной форме) об этом, с уведомлением об обладателе данной информации.