Արարատի մարզում կոռուպցիոն բնույթի քրեական գործերով վերականգնված վնասը կրկնակի գերազանցում է 2019թ. ցուցանիշը
ՀՀ Արարատի մարզի դատախազությունում ամփոփվել են 2020 թվականի առաջին կիսամյակում մարզի տարածքում կոռուպցիոն հանցագործությունների դեմ պայքարում քրեական հետապնդման մարմինների գործունեության, ինչպես նաև պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում մարզի դատախազության նախաձեռնությունների արդյունքները:
Ըստ այդմ` ՀՀ Արարատի մարզի դատախազության դատախազների դատավարական ղեկավարման ներքո գտնված վարույթներով 2020թ. առաջին կիսամյակում առերևույթ կոռուպցիոն դեպքերով հարուցվել է 32 քրեական գործ: Դրանցից 9-ը՝ հարուցվել է կրթության ոլորտում, 15-ը՝ տեղական ինքնակառավարման ոլորտում, 2-ը՝ բժշկական հաստատությունների ոլորտում, 1-ը՝ ՋՕԸ ոլորտում արձանագրված առերևույթ կոռուպցիոն չարաշահումների առթիվ:  Քրեական գործեր են հարուցվել նաև տարբեր պետական հիմնարկների պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու, կաշառք ստանալու, պաշտոնական կեղծիք կատարելու դեպքերի առթիվ:
2020թ. 1-ին կիսամյակում Արարատի մարզի դատախազության դատախազների դատավարական ղեկավարման ներքո գտնվող քրեական գործերով քրեական հետապնդում է հարուցվել 18 անձի նկատմամբ, որոնցից 8-ը եղել են պաշտոնատար անձինք, այդ թվում` 5 համայնքի ղեկավար, 1 արխիվի վարիչ, 1 բժշկական կենտրոնի տնօրեն, 1 դպրոցի տնօրեն:
Ընդհանուր առմամբ 2020թ. առաջին կիսամյակում Արարատի մարզի դատախազության դատախազների դատավարական ղեկավարման ներքո քննվել են թվով 56 կոռուպցիոն բնույթի քրեական գործ, որոնցից 3 քրեական գործ 4-անձի վերաբերալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան, ինչը, չնայած կորոնավիրուսային համավարակի հարուցած բարդություններին, 1-ով ավելի է 2019թ. առաջին կիսամյակի համեմատ:
Քրեական գործերով պետությանն ու համայնքներին պատճառված ընդհանուր վնասը նախնական հաշվարկով կազմել է 254.852.602 ՀՀ դրամ, որից վերականգնվել է 35.624.152 ՀՀ դրամը: Ընդ որում՝ վնասի վերագանման այս ցուցանիշը 24.343150 ՀՀ դրամով կամ 215%-ով ավելի է 2019թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ՝ քննված գրեթե նույնքան գործերի պարագայում: Ընդ որում, վնասի վերականգնումը բոլոր դեպքերում կատարվել է Արարատի մարզի դատախազության աշխատակիցների գործուն ներգրավմամբ:
Էական է նաև այն հանգամանքը, որ քրեական գործի հարուցումը մերժված նյութերով տարվա առաջին 6 ամիսների ընթացքում վերականգնվել է 1.374.154 ՀՀ դրամ, այն դեպքում, երբ 2019թ. նույն ընթացքում նման նյութերով գրեթե վնասի վերականգնում չի եղել:
Պետությանը պատճառված չվերականգնված վնասի վերականգնման ուղղությամբ գործադրվել է քրեադատավարական գործիքակազմ, մեղադրյալներին պատկանող գույքի վրա կալանք դնելու մասին որոշումներ են կայացվել բոլոր այն դեպքերում, երբ պետությանը կամ համայնքին պատճառված վնասն ամբողջությամբ չի վերականգնվել: Իսկ բոլոր այն դեպքերում, երբ պարզվել են հանցագործության պատճառներն ու նպաստող հանգամանքները, համապատասխան միջնորդագրեր և հաղորդումներ են ներկայացվել իրավասու պետական մարմիններին:
Արարատի մարզի դատախազությունը արդյունավետ աշխատանք է կատարել նաև պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում: Այդ գործառույթի շրջանակներում ուսումնասիրություններ են կատարվել մարզի տարածքում գործող շուրջ 131 ձկնաբուծարաններում, «Խոսրովի անտառ» ՊՈԱԿ-ում, ողջ մարզի տարածքում հեռահաղորդակցության կայաններով ծանրաբեռնված հողատարածքների վարձակալության, համայնքներում իրականացված ինքնակամ շինությունների և այլ ոլորտներում:
Նշված լիազորությունների իրականացման շրջանակներում Արարատի մարզի դատախազության դատախազների կողմից հարուցվել է 3 քրեական գործ, ևս 4 քրեական գործ հարուցվել են այդ ուսումնասիրության արդյունքների հիման վրա այլ մարմիններում նախապատրաստված նյութերով:
Պետական շահերի պաշտպանության գործառույթի շրջանակում մարզի դատախազության անմիջական ներգործության` նախազգուշացումների արդյունքում օրինականացվել է 1 խոշոր` 5 հա մակերեսով ամբողջությամբ ինքնակամ ձկնաբուծարան, որի արդյունքում համայնքային բյուջե մուծվել է շուրջ 111 միլիոն ՀՀ դրամ:

Ущерб, восстановленный по уголовным делам коррупционного характера в Араратской области, дважды превышает показатель 2019г.
В Прокуратуре Араратской области РА подведены итоги деятельности органов уголовного преследования по фактам коррупционного преступления, выявленного на территории области в первой половине 2020 года, а также инициатив прокуратуры области в сфере защиты государственных интересов.
Согласно этому, по производствам, находящимся под процессуальным руководством прокуроров Прокуратуры Араратской области РА, в первом полугодии 2020г. по возможным коррупционным случаям было возбуждено 32 уголовных дела. 9 из них было возбуждено по фактам возможных коррупционных злоупотреблений в сфере образования, 15- в сфере местного самоуправления, 2- в сфере медицинских учреждений, 1- в сфере ОВП. Уголовные дела были возбуждены также по фактам превышения должностных полномочий должностными лицами различных государственных учреждений, получения взятки, совершения служебного подлога.
В 1-ом полугодии 2020г. по уголовным делам, находящимся под процессуальным руководством прокуроров Прокуратуры Араратской области, уголовное преследование было возбуждено в отношении 18 лиц, 8 из которых были должностными лицами, в том числе 5- руководителями общин, 1- управляющим архивом, 1- директором медицинского центра, 1- директором школы.
В общей сложности в первом полугодии 2020г. под процессуальным руководством прокуроров Прокуратуры Араратской области было расследовано 56 уголовных дел коррупционной направленности, из которых 3 уголовных дела в отношении 4 лиц с обвинительным заключением было направлено в суд, что, несмотря на сложности, вызванные пандемией коронавируса, на 1 больше по сравнению с первым полугодием 2019г.
По предварительному расчету, общий ущерб, причиненный государству и общинам по уголовным делам, составил 254.852.602 драм РА, 35.624.152 драм РА из которых было восстановлено. Причем, данный показатель восстановления ущерба на 24.343150 драм РА или 215% больше по сравнению с тем же периодом 2019г. в условиях почти расследованных стольких же дел. Причем, восстановление ущерба во всех случаях было выполнено действенной вовлеченностью сотрудников Прокуратуры Араратской области.
Существенно также обстоятельство, что по материалам с отказом в возбуждении уголовного дела в течение первых 6 месяцев года было восстановлено 1.374.154 драм РА, в том случае, когда в тот же период 2019г. по подобным материалам восстановления ущерба почти не было.
По восстановлению остальной части причиненного государству ущерба был применен уголовно- процессуальной инструментарий, были вынесены постановления о наложении ареста на имущество, принадлежащее обвиняемым, во всех тех случаях, когда причиненный государству или общине ущерб не был восстановлен полностью. А во всех случаях, когда были выявлены причины преступления и способствующие обстоятельства, компетентным органам РА были представлены соответствующие ходатайства и сообщения.
Прокуратура Араратской области проделала эффективную работу также в области защиты государственных интересов. В рамках данной функции были проведены исследования в действующей на территории области 131-ой рыборазводне, в ГНКО «Хосровский лес», в сферах аренды земельных участков со станциями телекоммуникаций на всей территории области, самовольных застроек в общинах и в других областях.
В рамках осуществления полномочий прокурорами Прокуратуры Араратской области было возбуждено 3 уголовных дела, еще 4 уголовных дела было возбуждено по материалам, подготовленным в других органах, на основании результатов данных исследований.
В рамках функции защиты государственных интересов в результате непосредственного воздействия прокуратуры области,- предупреждений, была легализована 1 крупная самовольная рыборазводня площадью 5га, в результате чего в общинный бюджет было внесено около 111 миллион драм РА.