Արարատի մարզում կոռուպցիոն բնույթի քրեական գործերով վերականգնված վնասը կրկնակի գերազանցում է 2019թ. ցուցանիշը
ՀՀ Արարատի մարզի դատախազությունում ամփոփվել են 2020 թվականի առաջին կիսամյակում մարզի տարածքում կոռուպցիոն հանցագործությունների դեմ պայքարում քրեական հետապնդման մարմինների գործունեության, ինչպես նաև պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում մարզի դատախազության նախաձեռնությունների արդյունքները:
Ըստ այդմ` ՀՀ Արարատի մարզի դատախազության դատախազների դատավարական ղեկավարման ներքո գտնված վարույթներով 2020թ. առաջին կիսամյակում առերևույթ կոռուպցիոն դեպքերով հարուցվել է 32 քրեական գործ: Դրանցից 9-ը՝ հարուցվել է կրթության ոլորտում, 15-ը՝ տեղական ինքնակառավարման ոլորտում, 2-ը՝ բժշկական հաստատությունների ոլորտում, 1-ը՝ ՋՕԸ ոլորտում արձանագրված առերևույթ կոռուպցիոն չարաշահումների առթիվ:  Քրեական գործեր են հարուցվել նաև տարբեր պետական հիմնարկների պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու, կաշառք ստանալու, պաշտոնական կեղծիք կատարելու դեպքերի առթիվ:
2020թ. 1-ին կիսամյակում Արարատի մարզի դատախազության դատախազների դատավարական ղեկավարման ներքո գտնվող քրեական գործերով քրեական հետապնդում է հարուցվել 18 անձի նկատմամբ, որոնցից 8-ը եղել են պաշտոնատար անձինք, այդ թվում` 5 համայնքի ղեկավար, 1 արխիվի վարիչ, 1 բժշկական կենտրոնի տնօրեն, 1 դպրոցի տնօրեն:
Ընդհանուր առմամբ 2020թ. առաջին կիսամյակում Արարատի մարզի դատախազության դատախազների դատավարական ղեկավարման ներքո քննվել են թվով 56 կոռուպցիոն բնույթի քրեական գործ, որոնցից 3 քրեական գործ 4-անձի վերաբերալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան, ինչը, չնայած կորոնավիրուսային համավարակի հարուցած բարդություններին, 1-ով ավելի է 2019թ. առաջին կիսամյակի համեմատ:
Քրեական գործերով պետությանն ու համայնքներին պատճառված ընդհանուր վնասը նախնական հաշվարկով կազմել է 254.852.602 ՀՀ դրամ, որից վերականգնվել է 35.624.152 ՀՀ դրամը: Ընդ որում՝ վնասի վերագանման այս ցուցանիշը 24.343150 ՀՀ դրամով կամ 215%-ով ավելի է 2019թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ՝ քննված գրեթե նույնքան գործերի պարագայում: Ընդ որում, վնասի վերականգնումը բոլոր դեպքերում կատարվել է Արարատի մարզի դատախազության աշխատակիցների գործուն ներգրավմամբ:
Էական է նաև այն հանգամանքը, որ քրեական գործի հարուցումը մերժված նյութերով տարվա առաջին 6 ամիսների ընթացքում վերականգնվել է 1.374.154 ՀՀ դրամ, այն դեպքում, երբ 2019թ. նույն ընթացքում նման նյութերով գրեթե վնասի վերականգնում չի եղել:
Պետությանը պատճառված չվերականգնված վնասի վերականգնման ուղղությամբ գործադրվել է քրեադատավարական գործիքակազմ, մեղադրյալներին պատկանող գույքի վրա կալանք դնելու մասին որոշումներ են կայացվել բոլոր այն դեպքերում, երբ պետությանը կամ համայնքին պատճառված վնասն ամբողջությամբ չի վերականգնվել: Իսկ բոլոր այն դեպքերում, երբ պարզվել են հանցագործության պատճառներն ու նպաստող հանգամանքները, համապատասխան միջնորդագրեր և հաղորդումներ են ներկայացվել իրավասու պետական մարմիններին:
Արարատի մարզի դատախազությունը արդյունավետ աշխատանք է կատարել նաև պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում: Այդ գործառույթի շրջանակներում ուսումնասիրություններ են կատարվել մարզի տարածքում գործող շուրջ 131 ձկնաբուծարաններում, «Խոսրովի անտառ» ՊՈԱԿ-ում, ողջ մարզի տարածքում հեռահաղորդակցության կայաններով ծանրաբեռնված հողատարածքների վարձակալության, համայնքներում իրականացված ինքնակամ շինությունների և այլ ոլորտներում:
Նշված լիազորությունների իրականացման շրջանակներում Արարատի մարզի դատախազության դատախազների կողմից հարուցվել է 3 քրեական գործ, ևս 4 քրեական գործ հարուցվել են այդ ուսումնասիրության արդյունքների հիման վրա այլ մարմիններում նախապատրաստված նյութերով:
Պետական շահերի պաշտպանության գործառույթի շրջանակում մարզի դատախազության անմիջական ներգործության` նախազգուշացումների արդյունքում օրինականացվել է 1 խոշոր` 5 հա մակերեսով ամբողջությամբ ինքնակամ ձկնաբուծարան, որի արդյունքում համայնքային բյուջե մուծվել է շուրջ 111 միլիոն ՀՀ դրամ:

Recovered damage of corruption cases in Ararat Region is twice higher than in 2019
The Prosecutor's Office of Ararat Region of the Republic of Armenia has summed up the outcomes of the activities of Prosecutor’s Office in the fight against corruption crimes in the territory of the region, as well as the initiatives of the Prosecutor's Office of Region in the first half of 2020.
According to the proceedings under the supervision of the prosecutors of the Prosecutor's Office of Ararat Region 32 criminal cases have been initiated on corruption cases during the first half of 2020. 9 cases out of them has been initiated in the sphere of education, 15 cases in the sphere of local self-government, 2 cases in the sphere of medical institutions, and 1 case in connection with the alleged corruption abuses in the sphere of WUA. Criminal cases have also been initiated in connection with cases of abuse of official position, taking bribery and official fraud committed by the officials of various state institutions.
During the first half of 2020, 18 people were prosecuted in criminal cases under the judicial supervision of the prosecutors of the Prosecutor's Office of Ararat Region, 8 out of them were officials, including 5 community leaders, 1 archive manager, 1 director of a medical center, 1 director of school.
In general, during the first half of 2020, 56 corruption cases were investigated under the judicial supervision of the prosecutors of the Prosecutor's Office of Ararat Region, 3 out of which were sent to court with indictments against 4 people, which is more with 1 compared to the first half of 2018 in spite of the difficulties of coronavirus pandemic.
The total damage caused to the state and communities by criminal cases is initially amounted 254.852.602 AMD, out of which 35.624.152 AMD was recovered. Besides this index of recovering the damage is more with 24.343150 AMD or 215% than in the same period of time in 2019 in case of nearly the same number of cases examined. As well as in all cases the damage was recovered with the active involvement of the staff of the Prosecutor's Office of Ararat Region.
It is also significant that during the first 6 months of the year by means of criminal case with rejected materials was repaired 1.374.154 AMD, while during the same period in 2019, almost no damage was repaired for such cases.
Tools of criminal proceedings were used to repair the damage caused to the state but not repaired, and decisions were made to seize the property belonging to the accused in all cases where the damage caused to the state or the community was not fully repaired. In all the cases when the causes and circumstances of crime were found out, relevant petitions and reports were submitted to the competent state bodies.
The Prosecutor's Office of Ararat Region has also done efficient work in the sphere of protection of state interests. In the scope of this function, studies were carried out in about 131 fish farms in the territory of the region, in "Khosrov Forest" SNCO, in the lease of lands overloaded by telecommunication stations in the whole region, in other spheres of unauthorized constructions in communities.
3 criminal cases were initiated by the prosecutors of the Prosecutor's Office of Ararat Region, and 4 criminal cases were initiated based on the outcomes of that study with materials prepared in other bodies in the scope of the implementation of the mentioned competences.
Within the framework of the state interest’s protection, in the result of warnings by the Prosecutor's Office of the region 1 large – 5 hectare fish farm was legalized, as a result of which about 111 million AMD was paid to the community budget.