ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալն ընդունել է Եվրոպական հանձնաժողովի պատվիրակությանը
ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Արմեն Հարությունյանն այսօր ընդունել է Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության հարցերով գլխավոր տնօրինության Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի և Արևելյան գործընկերության հարցերով բաժնի ղեկավար Վասիլիս Մարագոսի գլխավորած պատվիրակությանը և Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորին:
Ողջունելով հյուրերին՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալը կարևորել է Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության հարցերով գլխավոր տնօրինության դերակատարումը Արևելյան գործընկերության երկրներում, մասնավորապես Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացման, մարդու իրավունքների պաշտպանության և արդարադատության համակարգի զարգացմանն ուղղված նախագծերի իրականացման գործընթացներում: Այս առումով շեշտվել է հատկապես ՀՀ-ի և ԵՄ-ի միջև ստորագրված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով նշված ոլորտների ռազմավարական բարեփոխումների հիմնական ուղղությունների ու նպատակների սահմանումը: Արմեն Հարությունյանն ընդգծել է դրանց նշանակությունը հատկապես 2018թ. տեղի ունեցած հասարակական-քաղաքական շրջադարձային փոփոխություններից հետո Հայաստանում սկսված կոռուպցիայի դեմ պայքարի, դատաիրավական համակարգի լայնածավալ բարեփոխումների լույսի ներքո:
Տիկին Անդրեա Վիկտորին բարձր է գնահատել դատաիրավական ոլորտում բարեփոխումների իրականացման հարցում ՀՀ կողմից դրսևորվող հետևողականությունն ու առարկայական ձեռնարկումները՝ փոխանցելով հատկապես բյուջետային աջակցության ծրագրերի միջոցով այդ նախաձեռնություններին օժանդակելու ԵՄ-ի պատրաստակամությունը:
Իր հերթին պարոն Վասիլիս Մարագոսը նկատել է, որ ՀՀ դատախազությունն ակտիվորեն ներգրավված է ինչպես բարեփոխումների ռազմավարական ուղղությունների նախանշման, այնպես էլ իրականացման գործընթացներում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են դատաիրավական ոլորտի բարեփոխումների շրջանակներում դատախազության կարողությունների զարգացմանն ուղղված ծրագրերի իրականացման հեռանկարները, որոնց ուղղությունների մասին նախնական քննարկումներ էին ծավալվել դեռևս 2019թ. հուլիսին ՀՀ գլխավոր դատախազի հետ կայացած հանդիպման ընթացքում: Խոսքը, վերաբերում է, օրինակ, այլընտրանքային խափանման միջոցների, մասնավորապես տնային կալանքի ինստիտուտի ներդրմանն համար անհրաժեշտ տեխնիկական օժանդակությանը, որի արդյունքում էականորեն կնվազեն խափանման միջոց կալանքի կիրառման դեպքեր:
Բացի այդ, նկատի ունենալով, որ վերջին շրջանում ավելանում է համակարգչային տեխնիկայի օգտագործման միջոցով կատարված հանցագործությունների թիվը և դրանց քննության ընթացքում երբեմն առաջանում են որոշակի դժվարություններ՝ ՀՀ դատախազության կողմից առաջարկվել է քննարկել դատախազների և քննիչների համար կիբերհանցագործությունների գործերով քննության մեթոդիկայի վերաբերյալ վերապատրաստման դասընթացների կազմակերպման, հմտությունների կատարելագործման այլ եղանակների կիրառման հնարավորությունները:
ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալը նշել է, որ հատկապես ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին օրենսդրական փոփոխությունների ընդունումից հետո, կոռուպցիոն և ֆինանսական հանցագործունթյունների գործերով դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազներին մեթոդաբանական, փորձագիտական աջակցություն ցուցաբերելու կարիք է առաջանալու, որը ևս ԵՄ ծարգրերի շրջանակում գործակցության լայն հնարավորություններ է ստեղծում:
Հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել նշված բոլոր ուղղություններով համագործակացության նախագծեր մշակելու, այդ նպատակներով շփումներն առավել ինտենսիվ դարձնելու վերաբերյալ:

Заместитель генерального прокурора РА принял делегацию Европейской комиссии
Заместитель генерального прокурора РА Армен Арутюнян сегодня принял делегацию во главе руководителя отдела по вопросам Армении, Азербайджана, Беларуси и Восточного партнерства Главного директората Европейской комиссии по вопросам соседства Василиса Марагоса и руководителя делегации ЕС в Армении Андреу Викторин.
Приветствуя гостей, заместитель генерального прокурора РА подчеркнул роль Главного директората Европейской комиссии по вопросам соседства в странах Восточного партнерства, в частности в процессах реализации проектов, направленных на  создание демократических институтов в Армении, защиту прав человека и развитие системы правосудия. В связи с этим было особо подчеркнуто установление основных направлений и целей стратегических реформ в сферах, упомянутых в Соглашении о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между ЕС и РА. Армен Арутюнян подчеркнул их важность, особенно в свете борьбы с коррупцией, реформ  судебно-правовой системы в Армении после общественно-политических изменений, которые произошли в 2018г.
Госпожа Андреа Викторин высоко оценила последовательность Республики Армения в вопросе реализации реформ в судебно-правовой сфере, подчеркнув готовность ЕС поддержать эти инициативы посредством программ поддержки бюджета.
В свою очередь, господин В. Марагос заметил, что прокуратура РА активно участвует как в разработке, так и в реализации реформ.
В ходе встречи были обсуждены перспективы реализации программ, направленных на развитие потенциала прокуратуры в рамках реформ в судебно-правовой сфере, относительно направлений которых были проведены первоначальные дискуссии  ещё в июле 2019г. в ходе встречи с заместителем генерального прокурора РА. Речь идет о технической поддержки, необходимой для введения альтернативных мер пресечения, в частности, для института домашнего ареста, в результате чего  количество случаев применения заключения под стражу в качестве меры пресечения сократится.
Кроме того, учитывая то, что за последнее время увеличивается количество преступлений, совершенных путем использования компьютерной техники и в ходе их расследований часто возникают определенные трудности, прокуратура РА предложила обсудить возможности организации курсов переподготовки для прокуроров и следователей относительно методики расследования дел по киберпреступлениям и применения других вариантов по совершенствованию навыков.
Заместитель генерального прокурора Республики Армения отметил, что особенно после принятия законодательных изменений о конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение возникнет необходимость оказания методологической, экспертной поддержки прокурорам, осуществляющим процессуальный надзор за делами по коррупционным и финансовым преступления, что также создаст широкий спектр возможностей для сотрудничества в рамках программ ЕС.
В ходе встречи были достигнуты договоренности о разработке проектов сотрудничества во всех вышеупомянутых сферах и интенсивности контактов для этих целей.