Պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահմամբ պետական գույքն օտարվել է շուկայական արժեքից երեք անգամ ցածր գնով. հարուցվել է քրեական գործ
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեից ստացված փաստաթղթերի հիման վրա ուսումնասիրվել է պետական սեփականություն հանդիսացած, Երևան քաղաքի Կ. Ուլնեցու փողոցի 68 շենքի թիվ 1 հասցեում գտնվող 70 քմ մակերեսով նկուղի և 20.4 քմ մակերեսով հողամասի օտարման գործընթացի օրինականությունը:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ ՀՀ ԿԱ պետական գույքի կառավարման վարչության նախաձեռնությամբ ՍՊ ընկերության կողմից 2017թ. մարտի 24-ին կազմված եզրակացությամբ ՀՀ ԿԱ պետական գույքի կառավարման վարչության կողմից ներկայացված, ՀՀ-ին սեփականության իրավունքով պատկանող նշված գույքի շուկայական արժեքը գնահատվել է 10.3մլն ՀՀ դրամ:
Պարզվել է, սակայն, որ եզրակացությունը կազմվել է «Անշարժ գույքի գնահատման գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի պահանջների անտեսմամբ: Մասնավորապես, եզրակացության այն հատվածները, որոնց բովանդակությունը վերաբերում է այդ պահի դրությամբ նշված գույքի հավանական շուկայական արժեքի մասին հետևություններին, չեն ստորագրվել գնահատողի կողմից, իսկ եզրակացությունը չի հաստատվել ՍՊԸ-ի գործադիր մարմնի ղեկավարի ստորագրությամբ:
Չնայած այդ հանգամանքին՝ ՀՀ կառավարությունը 2017թ. ապրիլի 20-ի որոշմամբ ՀՀ ԿԱ պետական գույքի կառավարման վարչությանը թույլատրվել է նշված հասցեում գտնվող գույքը օտարել մրցույթով՝ հիմք ընդունելով եզրակացությամբ արտացոլված շուկայական արժեքը: 2017թ. հունիսի 30-ին կայացած մրցույթի արդյունքներով գույքն օտարվել է մոտ 6մլն ՀՀ դրամով:
Մինչդեռ «Պետական գույքի գույքագրման և գնահատման գործակալություն» ՊՈԱԿ-ի կողմից 2019թ. դեկտեմբերի 6-ին տրամադրված վերլուծությամբ պարզվել է, որ այդ գույքի հավանական շուկայական արժեքը 2017թ. դրությամբ կարող էր կազմել  շուրջ 19 մլն ՀՀ դրամ կամ ՍՊԸ-ի կողմից գնահատված արժեքից գրեթե երկու անգամ ավելի։
Այսպիսով, արձանագրված փաստերը վկայում են, որ ՀՀ ԿԱ պետական գույքի կառավարման վարչության պատասխանատու պաշտոնատար անձինք առերևույթ իրենց պաշտոնեական դիրքն օգտագործել են ծառայության շահերին հակառակ: Մասնավորապես, անհիմն եզրակացությունը, որով գույքի շուկայական արժեքը գնահատվել է հավանական շուկայական արժեքից գրեթե երկու անգամ պակաս, հիմք է ընդունվել պատասխանատու պաշտոնատար անձանց կողմից՝ գույքի գնահատված արժեքը սահմանելիս և հետագայում նաև մրցույթով օտարելիս: Արդյունքում այն օտարվել է հավանական շուկայական արժեքից գրեթե 3 անգամ պակաս գնով՝ պետության համար առաջացնելով ծանր հետևանքներ:
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրությունների արդյունքում ձեռք են բերվել առերևույթ հանցագործության հատկանիշներ պարունակող տվյալներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:

Злоупотреблением должностными полномочиями государственное имущество было отчуждено по цене в три раза ниже рыночной стоимсти: возбуждено уголовное дело
На основании документов, полученных от Комитета по управлению государственным имуществом РА  в управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА была изучена законность процесса отчуждения подвала площадью 70 кв.м. и земельного участка площадью 20.4 кв.м. (адрес: г. Ереван, ул. К. Улнеци 68, N 1).
В ходе исследования было установлено, что по инициативе управления государственным имуществом ПП РА,  по заключению, составленному ООО 24-го марта 2017 года рыночная стоимость вышеуказанного имущества, предсатвленного УГИ ПП РА и принадлежащего РА на праве собственности была  оценена 10.3 млн. драмов РА.
Было установлено, что заключение было составлено в нарушении требований Закона РА «О деятельности по оценке недвижимого имущества». В частности, те части заключения, содержание которых касается выводам о потенциальной рыночной стоимости указанного имущества не были подписаны оценщиком, а заключение не было подтверждено подписью руководителя исполнительного органа  ООО.
Не смотря на это обстоятельство, постановлением от 20.04.2017г. Правительства РА комитету управления государственным имуществом ПП РА было разрешено отчуждать имущество по указанному адресу посредством конкурса, основываясь на рыночную стоимость, указанную в заключении. По результатам конкурса, состоявшегося 30-го июня 2017 года имущество было отчуждено в размере около 6 млн. драмов РА.
Однако в ходе анализа, представленного 06.12.2019г. ГНКО Агентством по инвентаризации и оценке государственного имущества было установлено, что по состоянию на 2017г.  вероятная рыночная стоимость указанного имущества  могла составлять примерно 19 млн. драмов РА или примерно в 2 раз превышать оценочную стоимость ООО.
Таким образом, зарегистрированные факты свидетельствуют о том, что ответственные должностные лица управления государственным имуществом ПП РА использовали должностное положение вопреки интересам службы. В частности, необоснованное заключение, по которой рыночная стоимость имущества была оценена примерно в  2 раза ниже вероятной рыночной стоимости послужило основой ответственными должностными лицами для определения стоимости имущества и в дальнейшем также для отчуждения посредством конкурса. В результате, имущество было отчуждено по цене примерно в 3 раз ниже вероятной рыночной стоимости, что и повлекло за собой серьезные последствия для государства.
Учитывая то, что в ходе изучений были получены данные, содержащие признаки заведомых преступлений, в управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА было возбуждено уголовное дело по ч. 2 ст. 308 УК РА.