Պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահմամբ պետական գույքն օտարվել է շուկայական արժեքից երեք անգամ ցածր գնով. հարուցվել է քրեական գործ
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեից ստացված փաստաթղթերի հիման վրա ուսումնասիրվել է պետական սեփականություն հանդիսացած, Երևան քաղաքի Կ. Ուլնեցու փողոցի 68 շենքի թիվ 1 հասցեում գտնվող 70 քմ մակերեսով նկուղի և 20.4 քմ մակերեսով հողամասի օտարման գործընթացի օրինականությունը:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ ՀՀ ԿԱ պետական գույքի կառավարման վարչության նախաձեռնությամբ ՍՊ ընկերության կողմից 2017թ. մարտի 24-ին կազմված եզրակացությամբ ՀՀ ԿԱ պետական գույքի կառավարման վարչության կողմից ներկայացված, ՀՀ-ին սեփականության իրավունքով պատկանող նշված գույքի շուկայական արժեքը գնահատվել է 10.3մլն ՀՀ դրամ:
Պարզվել է, սակայն, որ եզրակացությունը կազմվել է «Անշարժ գույքի գնահատման գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի պահանջների անտեսմամբ: Մասնավորապես, եզրակացության այն հատվածները, որոնց բովանդակությունը վերաբերում է այդ պահի դրությամբ նշված գույքի հավանական շուկայական արժեքի մասին հետևություններին, չեն ստորագրվել գնահատողի կողմից, իսկ եզրակացությունը չի հաստատվել ՍՊԸ-ի գործադիր մարմնի ղեկավարի ստորագրությամբ:
Չնայած այդ հանգամանքին՝ ՀՀ կառավարությունը 2017թ. ապրիլի 20-ի որոշմամբ ՀՀ ԿԱ պետական գույքի կառավարման վարչությանը թույլատրվել է նշված հասցեում գտնվող գույքը օտարել մրցույթով՝ հիմք ընդունելով եզրակացությամբ արտացոլված շուկայական արժեքը: 2017թ. հունիսի 30-ին կայացած մրցույթի արդյունքներով գույքն օտարվել է մոտ 6մլն ՀՀ դրամով:
Մինչդեռ «Պետական գույքի գույքագրման և գնահատման գործակալություն» ՊՈԱԿ-ի կողմից 2019թ. դեկտեմբերի 6-ին տրամադրված վերլուծությամբ պարզվել է, որ այդ գույքի հավանական շուկայական արժեքը 2017թ. դրությամբ կարող էր կազմել  շուրջ 19 մլն ՀՀ դրամ կամ ՍՊԸ-ի կողմից գնահատված արժեքից գրեթե երկու անգամ ավելի։
Այսպիսով, արձանագրված փաստերը վկայում են, որ ՀՀ ԿԱ պետական գույքի կառավարման վարչության պատասխանատու պաշտոնատար անձինք առերևույթ իրենց պաշտոնեական դիրքն օգտագործել են ծառայության շահերին հակառակ: Մասնավորապես, անհիմն եզրակացությունը, որով գույքի շուկայական արժեքը գնահատվել է հավանական շուկայական արժեքից գրեթե երկու անգամ պակաս, հիմք է ընդունվել պատասխանատու պաշտոնատար անձանց կողմից՝ գույքի գնահատված արժեքը սահմանելիս և հետագայում նաև մրցույթով օտարելիս: Արդյունքում այն օտարվել է հավանական շուկայական արժեքից գրեթե 3 անգամ պակաս գնով՝ պետության համար առաջացնելով ծանր հետևանքներ:
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրությունների արդյունքում ձեռք են բերվել առերևույթ հանցագործության հատկանիշներ պարունակող տվյալներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:

By the abuse of official powers, state property was alienated at a price three times lower than market value. Criminal case was initiated
On the basis of the documents received from the State Property Management Committee of the Republic of Armenia in the Department of State Interests Protection of the  Prosecutor General's Office of the Republic of Armenia was studied the legality of the process of alienation of the basement with an area of 70 sq.m and land plot with an area of 20.4 sq.m. (address: Yerevan, K. Ulnetsi 68, N 1).
In the course of the study, it was found out that, by the initiative of State Property Management Department adjunct to the RA Government, according to the conclusion of LLC dated 24.03.2017, the market value of the above property presented by State Property Management Department adjunct to the RA Government and  owned by the RA on the right of ownership was estimated 10.3 million AMD.
It was found out that the conclusion was drawn up by violation of the requirements of the RA Law on “Real Estate Appraisal Activity”. In particular, those parts of the conclusion, the content of which relates to the parts about the potential market value of the said property, were not signed by the appraiser, and the conclusion was not confirmed by the signature of the head of the executive body of the LLC.
Despite this circumstance, by the decision of 20.04.2017 of the RA Government on the basis of market value mentioned in the conclusion State Property Management Committee adjunct to the RA Government was allowed to alienate property by competition. According to the results of the competition held on June 30, 2017, property was alienated in the amount of about 6 million AMD.
However, in the course of the analysis submitted on December 6, 2019, by "State Property Inventory and Assessment Agency" SNCO it was found out that as of 2017 the potential market value of this property could be approximately 19 million AMD or approximately 2 times higher from the estimated value.
Tհus, the registered facts indicated that the responsible officials of State Property Management Committee adjunct to the RA Government used their official position contrary to the interests of the service. In particular, an unreasonable conclusion, according to which the market value of the property was estimated at about 2 times lower than the potential market value, served as the basis for responsible officials to determine the value of the property and further for alienation through competition. As a result, property was alienated at a price about 3 times lower than the potential market value, which entailed serious consequences for the state.
Taking into account that during the investigations, data have been obtained containing signs of crimes, a criminal case was initiated in the Department of State Interests Protection of the  Prosecutor General's Office of the Republic of Armenia under Part 2 of Art. 308 of the RA Criminal Code.
The preliminary investigation of the case was entrusted to the RA IC for the preliminary investigation.