Սոցիալական օգնության անվան տակ համայնքի բնակիչներին գումարներ են հատկացվել, ապա գանձվել որպես հարկերի վճարում. ՀՀ գլխավոր դատախազը դիմել է ՀՀ ՏԿԵ նախարարին
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցված և ՀՀ քննչական կոմիտեի Արագածոտնի մարզային քննչական վարչությունում քննված քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցությաբ հիմնավորվել է մարզի Արագածավան համայնքի ղեկավարի կողմից առերևույթ կոռուպցիոն չարաշահումների կատարումը:
Մասնավորապես, պարզվել է, որ վերջինս, օրենքով սահմանված կարգով պատշաճ կազմակերպած չլինելով տեղական հարկերի գանձումը, հարկերի հավաքագրման ցուցանիշներ ապահովելու անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, 2018թ. ընթացքում իր 13 որոշումներով բյուջեում առկա հավաքագրված գումարներից համայնքի 339 բնակիչների հատկացրել է ընդհանուր 13.605.960 ՀՀ դրամ՝ որպես  հաշմանդամների, կերակրողին կորցրած ընտանիքների, սոցիալապես անապահով այլ խավերի սոցիալական պայմանների բարելավման նպատակներով սոցիալական օգնություն: Այդ շրջանակներում սոցիական օգնության անվան տակ համայնքի թվով 86 բնակիչների հատկացվել են համայնքի ավագանու որոշմամբ և օրենսդրությամբ սահմանված 50.000-ական դրամներից ավելի գումարներ՝ որն ընդհանուր կազմել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 5.5մլն ՀՀ դրամ: Այնուհետ  տրամադրված գումարները գանձվել է համայնքային բյուջե որպես համայնքի բնակիչների կողմից հարկային պարտավորությունների կատարում՝ հարկերի հավաքագրման բարձր ցուցանիշներ ներկայացնելու նպատակով:
Նշված առերևույթ հանցավոր արարքները կատարելու համար Արագծոտնի մարզի Արագածավան համայնքի ղեկավար Ա. Պ.-ին առաջադրվել է մեղադրանք՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և որպես խափանման միջոց է ընտրվել  ստորագրություն չհեռանալու մասին: Քրեական գործով հայտարարվել է նախաքննության ավարտ:
Նկատի ունենալով, որ վեր հանված իրողությունները կարող են տարածական լինել՝ ընդգրկելով հանրապետության այլ համայնքներ ևս՝ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը դիմել է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանին՝ նախարարության լիազորությունների շրջանակներում նման դեպքերը կանխելու և բացառելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու համար:
Միաժամանակ ՀՀ գլխավոր դատախազը հանձնարարել է դատախազական հսկողության գործառույթի շրջանկաներում միջոցներ ձեռնարկել տեղական ինքնակառավարման մարմիններին առնչվող կոռուպցիոն քրեական գործերի նախաքննության ընթացքում նմանատիպ սխեմաների հնարավոր առկայությունը ևս քննության առարկա դարձնելու ուղղությամբ:

Жителям общины были выплачены суммы в качестве социальной помощи, затем в качестве уплаты налогов были взысканы. Генеральный прокурор обратился к министру территориального управления и инфраструктур РА
Сочетанием достаточных доказательств, приобретенных в ходе предварительного следствия уголовного дела, возбужденного по ч. 1 ст. 308 УК РА и расследуемого в следственном управлении Арагацотнской области СК РА было обасновано совершение коррупционных злоуптреблений руководителем общины Арагацаван.
В частности, было установлено, что последний, не организовав в установленном законном порядке взыскание местных налогов, исходя из личного интереса обеспечения показателей по сбору налогов, в период 2018 г. по 13 решениям выплатил 339 жителям общины из сумм, наличествующих в бюджете в целом 13.605.960 драмов РА в качестве социальной помощи с целью улучшения социальных условий инвалидов, семей, потерявших кормильца, и других социально необеспеченных слоев населения. В рамках этого, в качестве социальной помощи, по количеству 86 жителям по решению совета старейшин и установленному законодательству было выплачено больше 50.000 драмов РА , что в целом составило 5.5 млн. драмов РА.
За совершение указанных преступных деяний руководителю общины Арагацаван Арагацотнской области А. П. было предъявлено обвинение по ч. 2 ст. 308 УК РА и в качестве меры пресечения была избрана подписка о невыезде. По уголовному делу было объявлено завершение предварительного следствия.
Учитывая то, что вышеуказанные явления могут быть распространены и в других общинах тоже, генеральный прокурор РА обратился к министру территориального управления и инфраструктур С. Папикяну для принятия мер в рамках функций министерства по направлению исключения и предотвращения таких случаев.
Одновременно генеральный прокурор РА поручил в рамках функции прокурорского надзора принять меры по направлению расследования наличия подобных возможных схем в ходе предварительного следствия коррупционных уголовных дел, связанных с органами местного самоуправления.