Սոցիալական օգնության անվան տակ համայնքի բնակիչներին գումարներ են հատկացվել, ապա գանձվել որպես հարկերի վճարում. ՀՀ գլխավոր դատախազը դիմել է ՀՀ ՏԿԵ նախարարին
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցված և ՀՀ քննչական կոմիտեի Արագածոտնի մարզային քննչական վարչությունում քննված քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցությաբ հիմնավորվել է մարզի Արագածավան համայնքի ղեկավարի կողմից առերևույթ կոռուպցիոն չարաշահումների կատարումը:
Մասնավորապես, պարզվել է, որ վերջինս, օրենքով սահմանված կարգով պատշաճ կազմակերպած չլինելով տեղական հարկերի գանձումը, հարկերի հավաքագրման ցուցանիշներ ապահովելու անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, 2018թ. ընթացքում իր 13 որոշումներով բյուջեում առկա հավաքագրված գումարներից համայնքի 339 բնակիչների հատկացրել է ընդհանուր 13.605.960 ՀՀ դրամ՝ որպես  հաշմանդամների, կերակրողին կորցրած ընտանիքների, սոցիալապես անապահով այլ խավերի սոցիալական պայմանների բարելավման նպատակներով սոցիալական օգնություն: Այդ շրջանակներում սոցիական օգնության անվան տակ համայնքի թվով 86 բնակիչների հատկացվել են համայնքի ավագանու որոշմամբ և օրենսդրությամբ սահմանված 50.000-ական դրամներից ավելի գումարներ՝ որն ընդհանուր կազմել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 5.5մլն ՀՀ դրամ: Այնուհետ  տրամադրված գումարները գանձվել է համայնքային բյուջե որպես համայնքի բնակիչների կողմից հարկային պարտավորությունների կատարում՝ հարկերի հավաքագրման բարձր ցուցանիշներ ներկայացնելու նպատակով:
Նշված առերևույթ հանցավոր արարքները կատարելու համար Արագծոտնի մարզի Արագածավան համայնքի ղեկավար Ա. Պ.-ին առաջադրվել է մեղադրանք՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և որպես խափանման միջոց է ընտրվել  ստորագրություն չհեռանալու մասին: Քրեական գործով հայտարարվել է նախաքննության ավարտ:
Նկատի ունենալով, որ վեր հանված իրողությունները կարող են տարածական լինել՝ ընդգրկելով հանրապետության այլ համայնքներ ևս՝ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը դիմել է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանին՝ նախարարության լիազորությունների շրջանակներում նման դեպքերը կանխելու և բացառելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու համար:
Միաժամանակ ՀՀ գլխավոր դատախազը հանձնարարել է դատախազական հսկողության գործառույթի շրջանկաներում միջոցներ ձեռնարկել տեղական ինքնակառավարման մարմիններին առնչվող կոռուպցիոն քրեական գործերի նախաքննության ընթացքում նմանատիպ սխեմաների հնարավոր առկայությունը ևս քննության առարկա դարձնելու ուղղությամբ:

Residents of the community were given money as social assistance, then they were recovered as taxes Prosecutor General appealed to the RA Minister of Territorial Administration and Infrastructures
By the combination of sufficient evidence obtained during the preliminary investigation of the criminal case initiated under Part 1 of Art. 308 of the RA Criminal Code and investigated in the Investigative Department of Aragatsotn Region of the RA IC, the commission of corruption abuses by the head of Aragatsavan community was justified.
In particular, it was found out that the latter, without organizing the collection of local taxes in the prescribed manner, out of his/her personal interest in providing tax collection indicators, by 13 decisions paid 339 residents of the community from the budget a sum in the amount of 13.605.960 AMD as social assistance in order to improve the social conditions of people with disabilities, families who have lost the breadwinner, and other socially disadvantaged groups of the population. Within this framework, as social assistance 86 residents were paid more than 50.000 AMD according to the decision of the Council of Elders and the established legislation, which totaled 5.5 million AMD.
For committing these criminal acts, the head of the community of Aragatsavan of Aragatsotn region A.P. was charged under Part 2 of Art. 308 of the RA Criminal Code and a written undertaking not to leave the place of residence was elected. By the criminal case, the completion of the preliminary investigation was announced.
Taking into account that the above phenomena can be spread in other communities as well, the RA Prosecutor General turned to the Minister of Territorial Administration and Infrastructure S. Papikyan to take measures within the framework of the ministry’s functions to eliminate and prevent such cases.
At the same time, the RA Prosecutor General instructed, within the framework of the function of prosecutorial supervision, to take measures to carry out investigation of the existence of such possible schemes during the preliminary investigation of corruption-related criminal cases with the involvement of local authorities.