«Մեղրի ազատ տնտեսական գոտի» ՓԲԸ հարակից տարածքներն աճուրդներով ապօրինի օտարելու գործով կայացվել է մեղադրական դատավճիռ
ՀՀ ոստիկանության ԿՀԴՊ ԳՎ կոռուպցիայի և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների հակազդման վարչությունում նախապատրաստված նյութերով 2019 թվականի փետրվարի 12-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով և ՀՀ քրեկան օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ի մասով հարուցվել էր քրեական գործ՝ Սյունիքի մարզի Կարճևան հայանքի «Մեղրի ազատ տնտեսական գոտի» ՓԲԸ հարակից տարածքները աճուրդների միջոցով ապօրինի օտարելու դեպքի առթիվ:
Դատախազական պատշաճ հսկողության ներքո ՀՀ Քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում իրականացված նախաքննության ընթացքում իրականացված քննչական, օպերատիվ-հետախուզական բազմածավալ գործողությունների արդյունքում մեղադրանքներ են առաջադրվել Կարճևան համայնքի նախկին ղեկավարին և քարտուղարին՝ 2 դրվագ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել էր, որ նշված համայնքի ղեկավարը համայնքի տարածքում ազատ տնտեսական գոտի ստեղծելու մտադրություն ունեցող՝ ՀՀ իշխանությունների անունից հանդես եկած անձի ցանկությունն ամեն գնով կատարելու նպատակով, հանդիսանալով համայնքի սեփականության հողատարածքների օտարման աճուրդի կազմակերպիչ, առանց հրապարակային սակարկությունների մասին ՀՀ օրենքի պահանջների պահպանմամբ փաստացի աճուրդ կազմակերպելու, համայնքապետարանի աշխատակազմի քարտուղարի միջոցով կազմել և 2014թ. օգոստոսի 5-ին աճուրդի մասնակիցներ՝ ընկերության ներկայացուցչին և աճուրդը կայացված համարելու համար աճուրդին որպես երկրորդ անձ ձևականորեն մասնակցող անձի ստորագրմանն է ներկայացրել 2014թ. հուլիսի 24-ով և 22-ով թվագրված աճուրդին մասնակցելու վերաբերյալ կեղծ հայտեր, հողամասն աճուրդով վաճառելու մասին արձանագրություններ: Արդյունքում, «Հրապարակային սակարկությունների մասին» ՀՀ օրենքի պահանջների խախտմամբ՝ առանց փաստացի աճուրդ կազմակերպելու, դրա ընթացքի և արդյունքների վերաբերյալ կեղծ պաշտոնական փաստաթղթեր կազմելու և հանձնելու միջոցով ՓԲ ընկերությանն օտարել է շուրջ 32 հա համայնքային սեփականություն հանդիսացող գյուղատնտեսական նշանակության այլ հողատեսքեր։
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա ՀՀ քրեական օրեսնգրքի 38-314-րդ հոդվածով մեղադրանքներ են առաջադրվել նաև աճուրդի մասնակից ընկերության ներկայացուցչին և աճուրդին որպես երկրորդ անձ ձևականորեն մասնակցող անձին:
Նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված փաստական տվյալներով հիմնավորվել է, որ վերոգրյալ հողատարածքներն օտարվել են ապօրինի, ինչի պայմաններում համապատասխան գրություն է ուղարկվել ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարին՝ սահմանված կարգով հիշյալ աճուրդների արդյունքները առոչինչ ճանաչելու գործընթաց մեկնարկելու համար:
2019թ. օգոստոսի 9-ին դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազի կողմից հաստատվել է վարույթն իրականացնող քննիչի կողմից կազմված մեղադրական եզրակացությունը և քրեական գործն ըստ էության քննության առնելու համար ուղարկվել է Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան:
Դատաքննության արդյունքներով 2019թ. դեկտեմբերի 26-ին դատարանը կայացրել է մեղադրական դատավճիռ, որով ամբաստանյալները մեղավոր են ճանաչվել մեղսագրված բոլոր հոդվածներով:

По делу незаконного отчуждения через аукционы смежных территорий ЗАО Мегринская свободная экономическая зона был вынесен обвинительный приговор
По материалам, подготовленным в управлении по противодействию коррупции и экономической деятельности главного управления по борьбе  с организованной преступностью полиции РА, 12.02.2019г. по ч. 1 ст. 308 УК РА и ч. 1 ст. 314 УК РА было возбуждено уголовное дело по факту случая незаконного отчуждения через аукционы смежных территорий ЗАО Мегринская свободная экономическая зона общины Карчеван, Сюникской области.
Под надлежащим прокурорским надзором, в результате масштабных следственных, оперативно-розыскных действий, осуществлённых в ходе предварительного следствия  в главном управлении по расследованию ОВД СК РА были предъявлены обвинения бывшему руководителю и секретарю общины Карчеван по 2 эпизодам согласно ч. 1 ст. 314 УК РА.
Сочетанием достаточных доказательств, приобретенных по уголовному делу было обосновано, что руководитель указанной общины, с целью осуществления любой ценой желания лица, выступающего от имени властей РА, имеющего намерение создать свободную экономическую зону на территории общины, являясь организатором аукциона по отчуждению земельных участок общины, без организации фактического аукциона с соблюдением требований закона РА, посредством секретаря аппарата муниципалитета составил и предъявил представителю компании  к подписанию ложные заявки от 24.07.2014г. и 22.07.2014г. относительно участия в аукционе, и протоколы о продаже земельного участка через аукцион. В результате, в нарушение требований Закона РА «О публичных торгах», без фактической организации аукциона, путем составления ложных официальных документов относительно результатов аукциона и его процесса,  ЗАО было отчуждено около 32 гектаров земельных участок сельскохозяйственного назначения.
На основании приобретенных доказательств согласно ст. 38-314 УК РА были предъявлены обвинения представителю компании, участвующей в аукционе и лицу, формально участвующему в аукционе в качестве второго лица.
По фактическим данным, приобретенным в ходе предварительного следствия, было обосновано, что вышеуказанные земельные участки были отчуждены незаконно, и в этих условиях соответствующее письмо было направлено министру территориального управления и развития РА для того, чтобы в установленном порядке объявить недействительными результаты указанных аукционов.
09.08.2019г. прокурором, осуществляющим процессуальное руководство, было утверждено обвинительное заключение, составленное следователем, осуществляющим производство, а уголовное дело для рассмотрения по существу было направлено суд общей юрисдикции Сюникской области.
По результатам судебного разбирательства, 26.12.2019г. суд вынес обвинительный приговор, и согласно приговору, подсудимые были признаны виновными по всем инкриминируемым им статьям.