«Մեղրի ազատ տնտեսական գոտի» ՓԲԸ հարակից տարածքներն աճուրդներով ապօրինի օտարելու գործով կայացվել է մեղադրական դատավճիռ
ՀՀ ոստիկանության ԿՀԴՊ ԳՎ կոռուպցիայի և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների հակազդման վարչությունում նախապատրաստված նյութերով 2019 թվականի փետրվարի 12-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով և ՀՀ քրեկան օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ի մասով հարուցվել էր քրեական գործ՝ Սյունիքի մարզի Կարճևան հայանքի «Մեղրի ազատ տնտեսական գոտի» ՓԲԸ հարակից տարածքները աճուրդների միջոցով ապօրինի օտարելու դեպքի առթիվ:
Դատախազական պատշաճ հսկողության ներքո ՀՀ Քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում իրականացված նախաքննության ընթացքում իրականացված քննչական, օպերատիվ-հետախուզական բազմածավալ գործողությունների արդյունքում մեղադրանքներ են առաջադրվել Կարճևան համայնքի նախկին ղեկավարին և քարտուղարին՝ 2 դրվագ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել էր, որ նշված համայնքի ղեկավարը համայնքի տարածքում ազատ տնտեսական գոտի ստեղծելու մտադրություն ունեցող՝ ՀՀ իշխանությունների անունից հանդես եկած անձի ցանկությունն ամեն գնով կատարելու նպատակով, հանդիսանալով համայնքի սեփականության հողատարածքների օտարման աճուրդի կազմակերպիչ, առանց հրապարակային սակարկությունների մասին ՀՀ օրենքի պահանջների պահպանմամբ փաստացի աճուրդ կազմակերպելու, համայնքապետարանի աշխատակազմի քարտուղարի միջոցով կազմել և 2014թ. օգոստոսի 5-ին աճուրդի մասնակիցներ՝ ընկերության ներկայացուցչին և աճուրդը կայացված համարելու համար աճուրդին որպես երկրորդ անձ ձևականորեն մասնակցող անձի ստորագրմանն է ներկայացրել 2014թ. հուլիսի 24-ով և 22-ով թվագրված աճուրդին մասնակցելու վերաբերյալ կեղծ հայտեր, հողամասն աճուրդով վաճառելու մասին արձանագրություններ: Արդյունքում, «Հրապարակային սակարկությունների մասին» ՀՀ օրենքի պահանջների խախտմամբ՝ առանց փաստացի աճուրդ կազմակերպելու, դրա ընթացքի և արդյունքների վերաբերյալ կեղծ պաշտոնական փաստաթղթեր կազմելու և հանձնելու միջոցով ՓԲ ընկերությանն օտարել է շուրջ 32 հա համայնքային սեփականություն հանդիսացող գյուղատնտեսական նշանակության այլ հողատեսքեր։
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա ՀՀ քրեական օրեսնգրքի 38-314-րդ հոդվածով մեղադրանքներ են առաջադրվել նաև աճուրդի մասնակից ընկերության ներկայացուցչին և աճուրդին որպես երկրորդ անձ ձևականորեն մասնակցող անձին:
Նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված փաստական տվյալներով հիմնավորվել է, որ վերոգրյալ հողատարածքներն օտարվել են ապօրինի, ինչի պայմաններում համապատասխան գրություն է ուղարկվել ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարին՝ սահմանված կարգով հիշյալ աճուրդների արդյունքները առոչինչ ճանաչելու գործընթաց մեկնարկելու համար:
2019թ. օգոստոսի 9-ին դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազի կողմից հաստատվել է վարույթն իրականացնող քննիչի կողմից կազմված մեղադրական եզրակացությունը և քրեական գործն ըստ էության քննության առնելու համար ուղարկվել է Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան:
Դատաքննության արդյունքներով 2019թ. դեկտեմբերի 26-ին դատարանը կայացրել է մեղադրական դատավճիռ, որով ամբաստանյալները մեղավոր են ճանաչվել մեղսագրված բոլոր հոդվածներով:

By the case of unlawful alienation through auctions of adjacent territories of "Meghri Free Economic Zone" CJSC a bill of indictment was drawn up
On the basis of the materials prepared by the Department of Combating Corruption and Economic Activities of the General Department on Combating Organized Crime of the RA Police, on 12.02.2019 under Part 1 of Article 308 of the RA Criminal Code and Part 1 of Article 314 of the RA Criminal Code, a criminal case was initiated concerning the case of unlawful alienation of adjacent territories of "Meghri Free Economic Zone" CJSC of Karchevan community of Syunik Region through auctions.
Under the proper prosecutorial supervision, as a result of large-scale investigative, operational-search actions carried out during the preliminary investigation, the former head and secretary of Karchevan community were charged with 2 episodes under Part 1 of Art. 314 of the RA Criminal Code.
By the combination of sufficient evidence acquired by the criminal case it was justified that the head of the specified community, in order to fulfill at all costs the desire of a person speaking on behalf of the RA authorities who intends to create a free economic zone on the territory of the community, being the organizer of the auction to alienate the community’s land plot without the organization of the actual auction in compliance with the requirements of the RA Law, through the secretary of the staff of the municipality, made and presented to the company representative for signing the applications (24.07.2014 and 22.07.2014) regarding participation in the auction, as well as protocols on the sale of land plot through an auction. As a result, in violation of the requirements of the RA Law “On Public Bidding”, without actually organizing the auction, by drawing up false official documents regarding the results and its process, about 32 hectares of land plot was alienated.
On the basis of the evidence obtained under Art. 38-314 of the RA Criminal Code, charges were brought against a representative of a company participating in the auction and a person formally participating in the auction as a second person.
According to the factual data acquired during the preliminary investigation, it was justified that the mentioned land plots were alienated illegally, and under these conditions a corresponding letter was sent to the Minister of Territorial Administration and Development of the Republic of Armenia in order to declare the results of the indicated auctions invalid.
Оn 09.08.2019 the prosecutor exercising the procedural control approved the indictment drawn up by the investigator conducting the proceedings, and the criminal case was sent to the court of general jurisdiction of Syunik region for consideration on the merits.
According to the results of the trial, on 26.12.2019 the court rendered a guilty verdict, and according to the verdict, the defendants were pleaded guilty.