Մեղադրանքներ են առաջադրվել ՀՀ ՊԵԿ Արևելյան մաքսատուն-վարչության Գոգավան-Պրիվոլնոյե մաքսային կետի 6 աշխատակիցների
ՀՀ ՊԵԿ քննչական վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի     1-ին մասի 1-ին կետով հարուցված քրեական գործի նյութերով 2019 թվականի նոյեմբերի 22-ին և դեկտեմբերի 4-ին որոշումներ են կայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 1-ին մասով քրեական գործ հարուցելու և մեկ վարույթում միացնելու մասին։
Հիշյալ քրեական գործով հետագա նախաքննությունը 2019թ. դեկտեմբերի 7-ից շարունակվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում:
Նույն օրը ՀՀ գլխավոր դատախազի ցուցումքով ստեղծվել է քննչական խումբ, որում ընդգրկվել են ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության և ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի քննչական վարչության քննիչները:
Կատարված նախաքննության ընթացքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ՀՀ ՊԵԿ Արևելյան մաքսատուն-վարչության Գոգավան-Պրիվոլնոյե մաքսային բաժնի աշխատակիցները անձնական այլ և շահադիտական շահագրգռվածությունից  ելնելով չարաշահել են իրենց պաշտոնեական լիազորությունները, որն էական վնաս է պատճառել պետության օրինական շահերին: Բացի այդ, ակնհայտ ապօրինի գործողություններ կատարելու, այն է՝ սահմանված մաքսավճարները վճարելուց խուսափելու նպատակով պետական ծառայություն իրականացնող պաշտոնատար անձինք ստացել են կաշառք:
Նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ ՀՀ ՊԵԿ Արևելյան մաքսատուն-վարչության Գոգավան-Պրիվոլնոյե մաքսային կետ-բաժնի 1-ին բաժանմունքի պետ Տ. Հ.-ին, նույն բաժանմունքի գլխավոր մաքսային տեսուչ Ա. Ա.-ին, Գոգավան-Պրիվոլնոյե մաքսային կետ-բաժնի 2-րդ բաժանմունքի պետ Վ. Շ.-ին, 4-րդ բաժանմունքի պետ Տ. Ս.-ին, 3-րդ բաժանմունքի պետ Է. Ֆ.-ին մեղադրանքներ են առաջադրվել  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված արարքներ կատարելու համար, իսկ 1-ին բաժանմունքի մաքսային տեսուչ Գ. Փ.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 311-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված արարքներ կատարելու համար:
Միևնույն ժամանակ քննիչի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել դատարան Գ. Փ.-ի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ, որը բավարարվել է։
Նույն քրեական գործով մեղադրանքներ են առաջադրվել նաև 2 քաղաքացիների, որոնցից մեկին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 1-ին մասով, մյուսին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Վերջիններիս նկատմամբ խափանման միջոց է կիրառվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը։
Միևնույն ժամանակ միջոցներ են ձեռնարկվել հիշյալ պաշտոնատար անձանց պաշտոնավորությունը ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 152-րդ հոդվածի կարգով դադարեցնելու ուղղությամբ։
Պատշաճ դատախազական հսկողության պայմաններում շարունակվում է քրեական գործի նախաքննությունը՝ դրա լրիվ, օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննությունն ապահովելու նպատակով։

6 officers of Gogavan-Privolnoy border crossing point of the Eastern Customs Department of the SRC of the Republic of Armenia were charged
On the basis of the materials of the criminal case initiated in the Investigative Department of the SRC of the Republic of Armenia under Point 1 of Part 1 of Art. 205 of the RA Criminal Code, on 22.11.2019 and 04.12.2019 decisions were made under Part 1 of Art. 308, Point 2 of Part 3 of Art. 311 and Part 1 of Art. 312 of the RA Criminal Code on the initiation of criminal case and on separation in 1 proceedings. Further investigation of this criminal case from December 7, 2019, was transferred to the RA SIS.
On the same day, by the instruction of the Prosecutor General of the Republic of Armenia, an investigative group was formed, where investigators from the Special Investigative Service of the RA and the Investigative Department of the State Revenue Committee of the Republic of Armenia were involved.
In the course of the preliminary investigation, factual data were obtained regarding that the officers of Gogavan-Privolnoy border crossing point of the Eastern Customs Department of the SRC of the Republic of Armenia, on the basis of personal or other vested interests, abused their official powers, and this caused significant damage to the legitimate interests of the state. In addition to that, with a view to commit illegal actions, that is, evading from envisaged customs duties, officials performing state service received a bribe.
By the combination of sufficient evidence obtained during the preliminary investigation, T. G - Head of the 1st Division of Border Crossing Point of Gogavan-Privolnoy of the Eastern Customs Department of the SRC of the Republic of Armenia,   A. A. -  Chief Customs Inspector of the same division, V. SH - Head of the 2nd Division of Border Crossing Point of Gogavan-Privolnoy, T. S. - Head of the 4th Division, E. F. - Head of the 3rd Division were charged for committing actions, envisaged by Point 1 of Art. 308 of the RA Criminal Code, and G. P. -  Customs Inspector of the 1st Division - for committing actions envisaged by Part 2 of Art. 311 and Part 1 of Art. 308  of the RA Criminal Code.
At the same time, the investigator submitted a petition to the court to apply detention as a measure of restraint against G. P.
Within the framework of the same criminal cases, 2 citizens were also charged, one under Part 1 of Art. 312 of the RA Criminal and the other under Part 1 of Art. 38-308 of the RA Criminal Code. In respect of the latter, a recognizance not to leave was applied.
At the same time, measures were taken to terminate the service of these officials in the manner prescribed by Art. 152 of the RA CPC.
Under the conditions of proper prosecutorial supervision, the preliminary investigation of the criminal case is still in process with a view to ensure a complete, objective and comprehensive investigation.