Մեղադրանքներ են առաջադրվել ՀՀ ՊԵԿ Արևելյան մաքսատուն-վարչության Գոգավան-Պրիվոլնոյե մաքսային կետի 6 աշխատակիցների
ՀՀ ՊԵԿ քննչական վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի     1-ին մասի 1-ին կետով հարուցված քրեական գործի նյութերով 2019 թվականի նոյեմբերի 22-ին և դեկտեմբերի 4-ին որոշումներ են կայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 1-ին մասով քրեական գործ հարուցելու և մեկ վարույթում միացնելու մասին։
Հիշյալ քրեական գործով հետագա նախաքննությունը 2019թ. դեկտեմբերի 7-ից շարունակվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում:
Նույն օրը ՀՀ գլխավոր դատախազի ցուցումքով ստեղծվել է քննչական խումբ, որում ընդգրկվել են ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության և ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի քննչական վարչության քննիչները:
Կատարված նախաքննության ընթացքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ՀՀ ՊԵԿ Արևելյան մաքսատուն-վարչության Գոգավան-Պրիվոլնոյե մաքսային բաժնի աշխատակիցները անձնական այլ և շահադիտական շահագրգռվածությունից  ելնելով չարաշահել են իրենց պաշտոնեական լիազորությունները, որն էական վնաս է պատճառել պետության օրինական շահերին: Բացի այդ, ակնհայտ ապօրինի գործողություններ կատարելու, այն է՝ սահմանված մաքսավճարները վճարելուց խուսափելու նպատակով պետական ծառայություն իրականացնող պաշտոնատար անձինք ստացել են կաշառք:
Նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ ՀՀ ՊԵԿ Արևելյան մաքսատուն-վարչության Գոգավան-Պրիվոլնոյե մաքսային կետ-բաժնի 1-ին բաժանմունքի պետ Տ. Հ.-ին, նույն բաժանմունքի գլխավոր մաքսային տեսուչ Ա. Ա.-ին, Գոգավան-Պրիվոլնոյե մաքսային կետ-բաժնի 2-րդ բաժանմունքի պետ Վ. Շ.-ին, 4-րդ բաժանմունքի պետ Տ. Ս.-ին, 3-րդ բաժանմունքի պետ Է. Ֆ.-ին մեղադրանքներ են առաջադրվել  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված արարքներ կատարելու համար, իսկ 1-ին բաժանմունքի մաքսային տեսուչ Գ. Փ.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 311-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված արարքներ կատարելու համար:
Միևնույն ժամանակ քննիչի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել դատարան Գ. Փ.-ի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ, որը բավարարվել է։
Նույն քրեական գործով մեղադրանքներ են առաջադրվել նաև 2 քաղաքացիների, որոնցից մեկին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 1-ին մասով, մյուսին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Վերջիններիս նկատմամբ խափանման միջոց է կիրառվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը։
Միևնույն ժամանակ միջոցներ են ձեռնարկվել հիշյալ պաշտոնատար անձանց պաշտոնավորությունը ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 152-րդ հոդվածի կարգով դադարեցնելու ուղղությամբ։
Պատշաճ դատախազական հսկողության պայմաններում շարունակվում է քրեական գործի նախաքննությունը՝ դրա լրիվ, օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննությունն ապահովելու նպատակով։

6 сотрудникам пограничного пункта Гогаван-Привольное Восточного таможенного управления КГД РА были предъявлены обвинения
По материалам уголовного дела, возбужденного  в следственном управлении КГД РА согласно п. 1 ч. 1 ст. 205 УК РА, 22.11.2019г. и 04.12.2019г. были вынесены постановления согласно ч. 1 ст. 308, п. 2 ч. 3 ст. 311 и  ч. 1 ст. 312 УК РА о возбуждении уголовного дела и о выделении в 1 производство.
Дальнейшее расследование этого уголовного дела с 7-го декабря 2019 года продолжилось в ССС РА.
В тот же день поручением Генерального прокурора РА была создана следственная группа, где были вовлечены следователи из Специальной следственной службы РА и Следственного управления Комитета государственных доходов РА.
В ходе осуществлённого предварительного следствия были получены фактические данные о том, что сотрудники таможенного отдела Гогаван-Привольное Восточного таможенного управления КГД РА, исходя из личных или других корыстных интересов злоупотребили своими служебными полномочиями, и это нанесло существенный вред  законным интересам государства. Кроме того,  с целью совершения заведомо незаконных действий, то есть уклонения от уплаты установленных таможенных  платежей, должностные лица, осуществляющие государственную службу получили взятку.
Сочетанием достаточных доказательств, приобретенных в ходе предварительного следствия, начальнику 1-го отделения пограничного отдела-пункта Гогаван-Привольное Восточного таможенного управления КГД РА – Т. Г, главному таможенному инспектору того же отделения - А. А. , начальнику 2-го отделения пограничного отдела-пункта Гогаван-Привольное – В. Ш, начальнику 4-го отделения – Т. С. , начальнику 3-го отделения Э. Ф. были предъявлены обвинения  за совершение деяний, предусмотренных ч. 1 ст. 308 УК РА, а таможенному инспектору 1-го отделения Г. П. за совершение деяний, предусмотренных ч. 2 ст. 311 и ч. 1 ст. 308 УК РА .
В то же время следователь представил в суд ходатайство о применении в качестве меры пресечения в отношении Г. П. заключения под стражу, которое было удовлетворено.
По тем же уголовным делам были предъявлены обвинения также 2 гражданам, одному по ч. 1 ст. 312 УК РА, а другому - ч. 1 ст. 38-308 УК РА. В отношении последних была применена подписка о невыезде.
Одновременно были приняты меры по направлению прекращения службы указанных должностных лиц в порядке, предусмотренном ст. 152 УПК РА.
В условиях надлежащего прокурорского надзора продолжается предварительное следствие уголовного дела с целью обеспечения полного, объективного и всестороннего расследование.