Արթուր Դավթյանը խրախուսական պարգևատրման է արժանացրել ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական հիմնարկների 4 ծառայողների
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը ՀՀ ԱՆ «Դատապարտյալների հիվանդանոց», «Նուբարաշեն» և «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկների 4 ծառայողների պարգևատրել է ՀՀ դատախազության հոբելյանական մեդալով՝ ծառայողական պարտականությունները, առաջադրանքները բարեխիղճ և պատշաճ կատարելու համար:
Նշված ծառայողների կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել են ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» և «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկների պաշտոնատար անձանց կողմից իրացնելու նպատակով թմրամիջոցների և հոգեմետ նյութերի ապօրինի շրջանառությամբ զբաղվելու դեպքեր:
Մասնավորապես, ստացված օպերատիվ տվյալներն իրացնելով` 2019թ. դեկտեմբերի 20-ին ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ ծառայողներն անձնական խուզարկության են ենթարկել նույն հիմնարկի անվտանգության ապահովման բաժնի մի աշխատակցի, ում բաճկոնի ծոցագրպանից հայտնաբերվել է տարբեր տեսակի թմրամիջոց:
Բացի այդ, ՀՀ ԱՆ «Արմավիր» ՔԿՀ ծառայողների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ նույն հիմնարկի պահպանության ապահովման բաժնի առաջատար մասնագետը թմրամիջոց և հոգեմետ նյութ ՔԿՀ փոխադրելու համար անհայտ անձից ստացել է 30.000 ՀՀ դրամ կաշառք և արգելված իրեր պարունակող պոլիէթիլենային տոպրակը պահել իր անձնական օգտագործման ավտոմեքենայում։ 2019թ. դեկտեմբերի 20-ին` ՀՀ ԱՆ «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի ծառայողները զննության են ենթարկվել ավտոմեքենան, որտեղից կպչուն ժապավենով փաթեթավորված պոլիէթիլենային տոպրակով հայտնաբերվել է մի քանի տեսակի թմրանյութ:
Հարուցվել են քրեական գործեր, առերևույթ հանցանք կատարած ՔԿՀ աշխատակիցները ձերբակալվել են:
ՀՀ գլխավոր դատախազը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ ԱՆ նշված ծառայողներին իրենց պարտականությունները մեծ պատասխանատվությամբ կատարելու համար՝ նշելով, որ նրանք «ծառայակից» պաշտոնատար անձանց հանցավոր ներգրավվածությամբ քրեակատարողական հիմնարկներում արգելված իրերի, թմրամիջոցների և հոգեմետ նյութերի ապօրինի շրջանառության դեմ սկզբունքային պայքարող պետական ծառայողի օրինակ են, ինչը պետք է վարակիչ լինի նաև քրեակատարողական ծառայության նրանց մյուս գործընկերների համար:
Նման դրսևորումները, ըստ Արթուր Դավթյանի, լավագույնս արտահայտում են իրենց աշխատանքը, ծառայության հեղինակությունն ու բարի համբավը հարգող ծառայողների, հատկապես վերջին շրջանում Քրեակատարողական ծառայության կողմից հանդես բերվող՝ ծառայության շարքերը հանցավոր հակումներ ունեցող և քրեակատարողական հիմնարկներում պահվող անձանց հետ հանցավոր կապերի մեջ մտնող անձանցից մաքրելու հաստատակամությունը: Ըստ գլխավոր դատախազի, դա հիմնական ճանապարհն է վերացնելու ինչպես հասարակության, այնպես էլ պետության կողմից արտահայտվող՝ քրեակատարողական հիմնարկներում առկա իրավիճակի հետ կապված օբյեկտիվ դժգոհությունների պատճառները:
Արթուր Դավթյանը նշել է, որ նման վարքագիծ դրսևորող պաշտոնատար անձանց արարքներն ավելի վնասակար են, քանի որ հանցանք կատարելուց բացի, իրենց վարքագծով նրանք խոչընդոտում են ազատազրկման դատապարտված անձանց ուղղման պետության գործառույթի, ընդհանրապես պատժի նպատակների իրականացմանը: Այս առումով դրա դեմ պայքարելու վճռականություն և կամք դրսևորող ծառայողների բարեխղճությունը, պետության առջև պարտքի զգացումով առաջնորդվելը պետք է խրախուսվեն և վերածվեն օրինաչափ և համընդհանուր աշխատելաոճի:

Artur Davtyan rewarded four employees of penitentiary institutions of the RA Ministry of Justice
The RA Prosecutor General Artur Davtyan rewarded 4 employees of the penitentiary institutions ''Hospital for Convicts'', ''Nubarashen'' and ''Armavir '' with the jubilee medal of the RA Prosecutor's Office for conscientious and proper performance of official duties.
As a result of the operative-search measures taken by the aforementioned employees, cases of illicit drug trafficking with the aim of selling by the officials of the penitentiary institutions of ''Nubarashen'' and ''Armavir'' of the RA Ministry of Justice were detected.
In particular, during the implementation of the obtained operational data, on December 20, 2019, during a personal search by the staff of the penitentiary institution of ''Nubarashen '', various types of drugs were found in the pocket of the officer of the security division of the specified institution.
In addition to that, as a result of operational search measures taken by the penitentiary institution of ''Armavir'', it was found out that the leading specialist of the security division of the specified institution received a bribe in the amount of 30.000 AMD for drug delivery and stored a plastic bag with prohibited substances in his personal car. On December 20, 2019, officials of the penitentiary institution ''Armavir'' of the RA Ministry of Justice examined his car and found several types of drugs in plastic bags packed with adhesive tape.
Criminal cases were initiated, employees of the penitentiary institution were detained for committing the crime.
The Prosecutor General of the Republic of Armenia thanked the mentioned officers of the RA Ministry of Justice for fulfilling their duties with great responsibility, emphasizing that they are an example of a public servant who is struggling with the illicit drug trafficking.
According to the prosecutor general, this is the main way to eliminate the causes of objective discontent expressed by both society and the state in connection with the situation that exists in penitentiary institutions.
Artur Davtyan mentioned that the actions of officials showing such behavior are harmful, since, in addition to committing a crime, they impede the state’s function in the direction of correction of the convicts. In this regard, the integrity of employees who show determination and will in the fight against this phenomena should be encouraged.