ՀՀ զինվորական դատախազ Վահե Հարությունյանը ՀՀ ՊՆ կենտրոնական հավաքակայանում հետևել է զորակոչի կազմակերպման գործընթացին
2020 թվականի հունվարի 13-ին ՀՀ զինվորական դատախազ, ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Վահե Հարությունյանը, ՀՀ ՊՆ զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայության պետ Արմեն Ավթանդիլյանի ուղեկցությամբ, այցելել է ՀՀ ՊՆ կենտրոնական հավաքակայան, որտեղ ՀՀ զինվորական դատախազը ներկա է գտնվել զորակոչի կազմակերպման գործընթացին, անձամբ հետևել է անցկացվող վիճակահանությանը, դրա անցկացման կարգին և պայմաններին:
Կենտրոնական հավաքակայանում զինվորական դատախազը հանդիպել է զորակոչիկների և նրանց ուղեկցող հարազատների հետ, լսել բարձրաձայնած մտահոգությունները և առաջարկությունները: Զինվորական դատախազը կարևորել է այն հանգամանքը, որ ծնողների և զորակոչիկների կողմից վիճակահանության անաչառության վերաբերյալ մտահոգություններ կամ դժգոհություններ չեն ներկայացվել:
Վահե Հարությունյանը ներկա է գտնվել նաև հավաքակայանում անցկացվող բժշկական հետազոտությունների կազմակերպման աշխատանքներին, որի ընթացքում առանձնազրույց է ունեցել ինչպես տարբեր բժիշկ-մասնագետների, այնպես էլ հետազոտվող զորակոչիկների հետ, լսել վերջիններիս ներկայացրած առողջական գանգատները: Անձանց առողջական վիճակի վերաբերյալ ունեցած կասկածները փարատելու համար ՀՀ զինվորական դատախազը հանձնարարել է այդ զորակոչիկներին կրկնակի ու ավելի մանրազնին հետազոտության ենթարկել:
Ընդհանրացնելով իրեն ներկայացված առաջարկությունները, գանգատներն ու մտահոգությունները՝ ՀՀ զինվորական դատախազը զորակոչի գործընթացը և կազմակերպչական հարցերն առավել բարելավելուն ուղղված իր նկատառումներն է ներկայացրել ՀՀ ՊՆ զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայության պետին:
Ընդհանուր առմամբ զորակոչի կազմակերպման գործընթացը գնահատելով բավարար՝ այցի վերջում Վահե Հարությունյանը բարի և անվտանգ ծառայություն է մաղթել ՀՀ զինված ուժերի շարքերը համալրող երիտասարդներին:

RA Military Prosecutor V. Harutyunyan in the central assembly point of the RA MD monitored the process of organizing conscription
On January 13, 2020 the RA Military Prosecutor, Deputy Prosecutor General of the Republic of Armenia V. Harutyunyan, accompanied by the Head of the Conscription and Mobilization Service of the RA Ministry of Defense, A. Avtandilyan, visited the central assembly point of the RA Ministry of Defense, where the RA Military Prosecutor took part in the process of organizing military conscription and personally monitored process of drawing lots, order and drawing lots conditions.
At the central assembly point, the Military Prosecutor met with conscripts and their relatives, heard their concerns and suggestions. The Military Prosecutor attached importance to the fact that there were no complaints about the impartiality of drawing lots by parents and conscripts.
V. Harutyunyan was also present during the works of organization of medical examinations of the assembly point, during which he talked both with specialist doctors and with conscripts undergoing examination, he heard the health problems of the latter. In order to dispel doubts about the state of health of individuals, the RA Military Prosecutor ordered to examine these conscripts once again and more thoroughly.
Summarizing the proposals, complaints and concerns presented to him, the RA Military Prosecutor presented to the Head of the Conscription and Mobilization Service of the RA Ministry of Defense his remarks aimed at improving organizational issues.
On the whole, accessing the process of organizing conscription as sufficient, at the end of the visit V. Harutyunyan wished safe service to the young people who were replenishing the Armed Forces of the Republic of Armenia .