Տավուշի մարզի դատախազությունը ապօրինի անտառահատումներին նպաստող կոռուպցիոն չարաշահումների կանխմանն ուղղված միջնորդագիր է ներկայացրել
Տավուշի մարզի դատախազի պաշտոնակատար Էդուարդ Հարությունյանը մարզի տարածքում ապօրինի ծառահատումների մի քանի խնդիրների կապակցությամբ միջնորդագրով դիմել է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության անտառային  կոմիտեի նախագահի պաշտոնակատարին և «Հայանտառ» ՊՈԱԿ տնօրենի   պաշտոնակատարին:
Մարզի դատախազությունում իրականացված՝ 2019թ. հուլիսի 1-ից նոյեմբերի 15-ն ընկած ժամանակահատվածում Տավուշի մարզում ապօրինի ծառահատումների դեպքերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ նշված ժամանակահատվածում կատարված ապօրինի ծառահատումների դեպքերից 54-ով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի հատկանիշներով հարուցվել է 54 քրեական գործ, որոնցից՝ 41-ը՝ «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ին ենթակա մասնաճյուղերի տարածքներում կատարված ապօրինի ծառահատումների դեպքերով՝ բուսական աշխարհին պատճառված ընդհանուր 263.6մլն ՀՀ դրամ վնասով:
Հարուցված 41 քրեական գործերից 29-ի դեպքում անտառխախտման մասին արձանագրություններով ապօրինի ծառահատումներ կատարած անձանց ինքնությունը պարզված չէ: Ուշագրավ է, որ նշված 29 դեպքերով պետությանը հասցված վնասը կազմել է 258.6մլն ՀՀ դրամ, կամ ընդհանուր վնասի ավելի քան 98 տոկոսը: Մինչդեռ մնացած 12 դեպքերում, երբ արձանագրությունները կազմվել են ապօրինի ծառահատում կատարած անձանց ինքնության պարզմամբ, վնասի չափը կազմել է ընդամենը 5 մլն ՀՀ դրամ:
Թեև 2019թ. հուլիսից արձանագրվել է ապօրինի ծառահատումների դեպքերի նվազում, սակայն դա առավելապես պայմանավորված է իրավապահ մարմինների ձեռնարկած միջոցառումներով և մարզի տարածքում ԲԸՏՄ-ի հետ համատեղ ոստիկանության հսկիչ անցագրային հենակետերի տեղակայմամբ: Սակայն այդ միջոցառումները բավարար արդյունավետ չեն կարող լինել առանց ապօրինի ծառահատումները կանխարգելող առաջնային օղակի՝ «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի  մասնաճյուղերի՝ անտառպահպանության համար պատասխանատու պաշտոններում (մասնաճյուղի տնօրեն, անտապապահ և անտառապետ) նշանակված անձանց կողմից ապօրինի ծառահատումների և բնափայտի ապօրինի մթերմանը նպաստող գործոնները վերացնելու:
Մասնավորապես, եզակի չեն դեպքերը, երբ այդ պատասխանատու պաշտոններում նշանակվում են անձինք, որոնք ոչ միայն անտառահատումների առնչությամբ տարաբնույթ կոռուպցիոն չարաշահումներ կատարելու համար ենթարկվել են քրեական հետապնդումների, այլ նաև նրանց վերաբերյալ առկա են մեղադրական դատավճիռներ: Օրինակ «Հայանտառ» ՊՈԱԿ տնօրենի 2019թ. օգոստոսի 8-ի հրամանով որպես անտառապահ է նշանակվել անձ, ում դեռևս 2018թ. հունվարին մեղադրանք է առաջադրվել «Իջևանի անտառպետության» պահաբաժնի անտառապահի պաշտոնում պաշտոնեական դիրքի չարաշահում թույլ տալու համար և  դատավճռով դատապարտվել 2 տարի ժամկետով պայմանական ազատազրկման:
Կամ՝ այլ քրեական գործով մեկ այլ պահաբաժնի անտառապահի պաշտոնն զբաղեցնող անձին մեղադրանք է առաջադրվել իր ծառայողական պարտականությունների նկատմամբ ցուցաբերած  անբարեխիղճ և անփույթ վերաբերմունքի համար, որի արդյունքում բնակիչը հնարավորություն է ունեցել տևական ժամանակ այդ պահաբաժնի տարածքում կատարել ապօրինի ծառահատումներ և առանձնապես խոշոր չափերի վնաս պատճառել պետությանը: Չնայած նշված գործով 2019թ. սեպտեմբերին կայացվել է մեղադրական դատավճիռ, սակայն նա մինչ օրս շարունակում է պաշտոնավարել՝ տեղափոխվելով Խաչարձանի անտառպետության պահաբաժին:
Մեկ այլ դեպքում անտառապահը բնակիչներին անվճար թափուկ վառելափայտ տրամադրելու պատրվակով թույլ է տվել իր հետ բարեկամական հարաբերությունների մեջ գտնվող անձին իր պահաբաժնից ապօրինի պատրաստել և դուրս բերել վառելափայտ, ինչի համար 2018թ. ապրիլի 16-ի դատավճռով մեղավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով և դատապարտվել տուգանքի: Նշված քրեական գործի քննության ընթացքում նա ազատվել է հիշյալ պաշտոնից, սակայն հետագայում նշանակվել է Այգեհովիտի անտառպետության  պահաբաժնի անտառապահ:
Մարզի դատախազի պաշտոնակատարը միջնորդագրով անհրաժեշտ է համարել քննարկման առարկա դարձնել հիշյալ անտառապահների հետագա պաշտոնավարման նպատակահարմարությունը, այդ պաշտոններում կատարվող նշանակումների ժամանակ ընտրություն կատարելիս դրսևորել  բծախնդրություն:
Ապօրինի անտառահատումների դեպքերի ուսումնասիրությունը վկայում է նաև, որ շարունակում են կոռուպցիոն սխեմաներ գործել նաև ոչ արտադրական նպատակներով օգտագործվող թափուկ վառելափայտի մթերման գործընթացում: Արձանագրվել են դեպքեր, երբ անտառապետերը, անտառապահները, հանցավոր համաձայնության գալով փայտանյութի առք ու վաճառքով զբաղվող անձանց հետ, տարբեր քաղաքացիների անվամբ լրացված անվճար տրամադրվող թափուկ փայտանյութի տոմսով անտառից մթերում և իրացում են իրականացնում՝ նպաստելով փայտանյութի ապօրինի շրջանառությանը:
Մարզի դատախազի պաշտոնակատարը միջնորդագրով բարձրացրել է նաև «Հայանտառ» ՊՈԱԿ մասնաճյուղերի ղեկավարների կողմից նշված գործընթացն անմիջական  և ամենօրյա հսկողության տակ վերցնելու, ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցների աշխատանքային պարտականությունների կատարման նկատմամբ հսկողությունն ուժեղացնելու, կարգապահական ներգործության միջոցներ կիրառելու հարցերը:

Прокуратура Тавушской области представила ходатайство, направленное на предотвращение коррупционных злоупотреблений, способствующих незаконным рубкам лесов
И/о прокурора Тавушской области – Эдуард Арутюнян в связи с некоторыми проблемами незаконных рубок на территории области обратился с ходатайством к и/о председателя лесного комитета министерства окружающей среды РА и и/о. директора ГНКО Айантар.
В ходе изучения случаев незаконных рубок деревьев в Тавушской области осуществлённого в прокуратуре области в период с 01.07.2019г. по 15.11.2019г. было установлено, что по случаю незаконных рубок деревьев было возбуждено 54 уголовных дел по признакам преступления предусмотренного ст. 296 УК РА, из указанных 41 по случаям незаконных рубок деревьев, осуществлённых на территории филиалов ГНКО Айантар. Ущерб, нанесённый растительному миру в целом составил 263.6 млн. драмов РА.
Из возбужденных 41 дела, в случае 29, по протоколам о лесных нарушениях личность лиц, совершивших незаконные рубки деревьев не установлена. Примечательно, что ущерб, нанесенный государству по этим 29 случаям, составил 258.6 млн. драмов РА. В то время как по остальным 12 случаям, когда протоколы были составлены путем установления личности лиц, совершивших незаконные рубки, ущерб составил всего 5 млн. драмов РА.
Несмотря на то, что с июля 2019 г. было констатировано сокращение случаев незаконной рубки деревьев, однако в основном это связано с мерами, принятыми правоохранительными органами, и установлением на территории области совместно с инспекционным органом по охране природы и недрам полицейских контрольно-пропускных пунктов. Однако эти меры не могут быть достаточно эффективными без устранения факторов, способствующих незаконным рубкам деревьев назначенными на ответственные должности лицами (директор филиала, лесник).
В частности, не мало случаев когда на эти ответственные должности назначаются лица, которые были подвергнуты уголовным преследованиям за совершение разных коррупционных злоупотреблений не только в связи с рубками лесов, но и в отношении них имеются обвинительные приговоры. Например, указом директора ГНКО «Айантар» от 08.08.2019г. в качестве лесника был назначен человек, которому ещё с января 2018г. было предъявлено обвинение за злоупотребление служебным положением и приговором был приговорен к условному лишению свободы сроком на 2 года.
Или по другом уголовном делу лицу, занимающему должность лесника было предъявлено обвинение за свое недобросовестное и небрежное отношение к служебным обязательствам, в результате чего длительное время житель имел возможность незаконной вырубки деревьев и нанес государству ущерб в особо крупных размерах. Несмотря на то, что по указанному делу в сентябре 2019 г. был вынесен обвинительный приговор, однако он по сей день продолжает занимать должность в другом лесничестве.
В другом случае лесник под предлогом предоставления жителям бесплатной хвойной древесины, разрешил лицу, с которым у него родственные отношения вынести дров, за что приговором от 16.04.2018г. был признан виновным по ч. 1 ст. 308 УК РА и приговорен к штрафу. В ходе расследования указанного уголовного дела он был освобожден от должности, затем в дальнейшем был назначен лесником лесничества Айгеовит.
И.o. прокурора области счел необходимым обсудить целесообразность занятия должности вышеупомянутых лесников и проявлять внимательность при назначении лиц на эти должности.
Исследование случаев рубок лесов свидетельствует также, что коррупционные схемы продолжают действовать при закупках хвойной древесины для непроизводственных целей. Констатированы случаи, когда лесничие, лесники по преступному сговору с лицами, занимающимися куплей-продажей древесины, билетом (заполненным на имя разных граждан) на бесплатную хвойную древесину делают заготовку из леса и реализовывают.
И.o. прокурора области ходатайством также затронул вопросы о непосредственном и повседневном надзоре за вышеупомянутым процессом со стороны руководителей филиалов ГНКО «Айантар», усилении контроля над рабочими обязанностями сотрудников ГНКО и применении мер дисциплинарного воздействия.