Անասնաբուժական կեղծ վկայականներով դպրոցին միս է մատակարարվել. հարուցվել է քրեական գործ
ՀՀ կառավարությանը ենթակա սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնից ստացված գրությամբ և դրան կից ներկայացված՝ համապատասխան պետական հսկողության՝ մշտադիտարկման արդյունքների վերաբերյալ փաստաթղթերի հիման վրա ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ուսումնասիրվել է Արտաշատ քաղաքի դպրոցներից մեկին պետական կարիքների համար առանձին ապրանքների մատակարարման օրինականությունը: Այդ շրջանակներում անհրաժեշտ տեղեկատվություն և փաստաթղթեր են պահանջվել և ստացվել նաև նշված դպրոցից:
Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ պետական կարիքների համար ապրանքի մատակարարման պայմանագրի շրջանակներում «Ա» ՍՊԸ-ն, որպես վաճառող, պարտավորվել է գնորդին, այսինքն՝ դպրոցին հանձնել պայմանագրով նախատեսված որակի և քանակի ապրանք՝ միս, ինչպես նաև գնորդի պահանջով տրամադրել վերջինիս որակը հավաստող՝ ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված փաստաթղթեր:
Որպես մսի անվտանգությունը հավաստող փաստաթուղթ, Ա» ՍՊԸ-ի կողմից ներկայացվել է՝ 2019թ. ապրիլ, մարտ և օգոստոս ամիսներին «Բ» ՍՊԸ-ին տրամադրված անասնաբուժական վկայականների պատճեններ, ըստ որոնց, իբրև թե, միսն արտադրվել է անհատ ձեռնարկատեր հանդիսացող անձին պատկանող սպանդանոցում:
Մինչդեռ առկա են տվյալներ, որ նշված Ա/Ձ-ն Բ» ՍՊԸ-ին ծառայություններ է մատուցել մինչև 2017թ. նոյեմբեր, իսկ այս ընկերությունն իր գործունեությունը դադարեցրել է 2019թ. ապրիլից: Պարզվել է նաև, որ վերոնշյալ անասնաբուժական վկայականներից երկուսի բնօրինակները գտնվում են սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի Արագածոտնի մարզային կենտրոնում, ևս մեկը եղել է խոտանված, հետևաբար չէին կարող դրվել շրջանառության մեջ:
Այսինքն՝ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի և ՀՀ դատախազության ուսումնասիրություններով պարզվել է, որ Ա» ՍՊԸ-ն ակնհայտ կեղծ փաստաթղթերը՝ անասնաբուժական վկայականների պատճենները, օգտագործել է որպես իրավունք վերապահող փաստաթուղթ, ներկայացրել որպես մատակարարված մսի անվտանգությունը հավաստող փաստաթուղթ, ինչի արդյունքում դպրոցն ընդունել է ապրանքը և վճարել դրա դիմաց:
Նկատի ունենալով, որ արձանագրված խախտումներն առերևույթ պարունակում են հանցագործության հատկանիշներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, որի նախաքննությունը հանձնարարվել է ՀՀ քննչական կոմիտեին:

Мясо поставлено в школу с поддельными ветеринарными сертификатами: возбуждено уголовное дело
На основании письма, полученного от Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов правительства РА, и приложенных к нему документов о результатах мониторинга соответствующего государственного контроля управлением по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА была исследована законность поставки отдельных товаров для государственных нужд школы г. Арташат. В рамках этого дела из школы были запрошены и получены необходимые сведения и документы.
В ходе исследования было установлено, что в рамках договора о поставке товаров для государственных нужд, ООО А обязалось передать покупателю, то есть школе мясо, предусмотренного договором качества и количества, а также по требованию покупателя предоставить установленные законодательством РА документы, подтверждающие качество последнего.
В качестве документа, удостоверяющего безопасность мяса, ООО А были представлены копии ветеринарных сертификатов, предоставленных ООО Б  в апреле, марте и августе, по которым мясо было произведено на скотобойне индивидуального предпринимателя.
Тем временем как, есть данные о том, что указанное ИП оказывала услуги ООО Б  до ноября 2017 г., а данная компания прекратила свою деятельность с апреля 2019 года.  Также было установлено, что оригиналы 2 ветеринарных сертификатов находятся в центре Арагацотнской области Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов, еще один был поврежден, следовательно, они не могли  быть пущены в оборот.
То есть, в ходе исследования Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов и прокуратуры РА было установлено, что ООО А использовало заведомо ложные документы - копии ветеринарных сертификатов в качестве документа, предоставляющего право, удостоверяющего безопасность поставленного мяса и в результате этого школа заплатила за товар.
Учитывая то, что зарегистрированные нарушения содержат признаки преступления, уголовное дело было возбуждено управлением по защите государственных интересов Генеральной  прокуратуры РА согласно ч. 1 ст. 325 УК РА и предварительное следствие дела было поручено СК РА.