ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ՀԲ առաքելության հետ քննարկվել են քրեական գործերի կառավարման թվային համակարգի ներդրման խնդիրները
ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Արմեն Հարությունյանն այսօր ընդունել է Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) հանրային հատվածի արդիականացման ծրագրի առաքելության պատվիրակությանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են էլեկտրոնային արդարադատության միասնական համակարգի ստեղծման շրջանակներում մինչդատական վարույթում գտնվող քրեական գործերի կառավարման թվային համակարգի ներդրման ընթացքին և կառուցակարգերին վերաբերող հարցեր:
ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալը նշել է, որ թվային համակարգի հնարավորինս շուտ ներդրման նպատակով արդեն նախաձեռնվել է նոր քրեական դատավարության օրենսգրքի նախագծով նախատեսվող ընթացակարգային նոր լուծումներին համապատասխանեցնելու, դրա հիման վրա տեխնիկական առաջադրանքի հստակեցման գործընթացը:
Ըստ Արմեն Հարությունյանի՝ դատախազության համար քրեական գործերի կառավարման թվային համակարգի ներդրումը կարևոր է հատկապես այն առումով, որ նպաստելու է դատախազական հսկողության գործառույթների իրականացման օպերատիվությանն ու արդյունավետությանը, ինչպես նաև ստեղծելու է ռեսուրսների զգալի խնայողության հնարավորություն:
Հանդիպման ընթացքում կարևորվել է նոր թվային համակարգի ներդրումն առավելագույնս նպատակային դարձնելու համար միջազգային փորձի ուսումնասիրումը, ինչպես նաև տեղի մասնագիտական շրջանակների վերապատրաստումը:
ՀԲ առաքելության ղեկավար Միգարա դե Սիլվան վստահություն է հայտնել, որ քրեական դատավարության նոր օրենսգքրի մշակման գործընթացի ավարտման տեսանելի հեռանկարը նպաստավոր պայմաններ կստեղծի սահմանված ժամկետներում «Պետական հատվածի արդիականացման երրորդ ծրագրով» նախատեսված այս նախագծի վերջնական իրականացման համար:

В генеральной прокуратуре РА с миссией ВБ были обсуждены вопросы внедрения цифровой системы управления уголовными делами
Заместитель генерального прокурора РА Армен Арутюнян сегодня принял делегацию миссии программы модернизации общественного сектора Всемирного банка (ВБ).
В ходе встречи были обсуждены вопросы относительно механизмов и процесса внедрения цифровой системы управления уголовными делами, находящимися в досудебном производстве в рамках создания единой электронной системы  юстиции.
Заместитель генерального прокурора РА отметил, что с целью внедрения цифровой системы в кратчайшие возможные сроки уже инициирован предусмотренный проектом нового УПК процесс адаптации к новым процессуальным решениям и уточнения технического задания на его основе.
По словам Армена Арутюняна, внедрение цифровой системы управления уголовными делами важно особенно в том смысле, что это будет способствовать повышению эффективности и оперативности реализации функций прокурорского надзора, а также создаст значительную экономию ресурсов.
В ходе встречи была отмечена важность изучения международного опыта, а также обучения местных профессиональных кругов.
Руководитель миссии ВБ Мигара де Сильва выразила уверенность в том, что видимая перспектива завершения процесса разработки нового УПК создаст благоприятные условия для окончательной реализации этого проекта, предусмотренного третьей программой модернизации государственного сектора.