ՀՀ և ՌԴ դատախազությունների դատախազները Մոսկվայում քննարկել են անչափահասներին վերաբերող քրեական գործերով դատախազական հսկողության խնդիրները
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազության և Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազության միջև 2018-2020 թվականների համագործակցության ծրագրի իրականացման շրջանակներում ՌԴ գլխավոր դատախազությունում տեղի է ունեցել կլոր սեղան «Անչափահասների կողմից կատարված հանցագործություններով քրեական գործերի վարույթի ընթացքում օրենքների կատարման նկատմամբ դատախազական վերահսկողություն» թեմայով:
Միջոցառմանը մասնակցել են Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազության ավագ դատախազներ Կարեն Կարապետյանը և Գայանե Գասպարյանը: Ռուսական կողմը ներկայացնում էին Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազության մասնագիտացված ստորաբաժանման, ինչպես նաև Միջազգային-իրավական համագործակցության գլխավոր վարչության, Քննության, հետաքննության և օպերատիվ-հետախուզական գործունեության նկատմամբ վերահսկողության գլխավոր վարչության և Քրեադատական գլխավոր վարչության ներկայացուցիչները:
Հանդիպման ընթացքում ՌԴ գլխավոր դատախազության ներկայացուցիչները բարձր են գնահատել ՀՀ և ՌԴ դատախազական համակարգերի միջև համագործակցության խորացման ներկայիս միտումները և դրա շրջանակներում իրականացվող համատեղ ծրագրերի նշանակությունը:
Դաշնային օրենսդրության կատարման նկատմամբ վերահսկողության գլխավոր վարչության անչափահասների իրավունքների, ազատությունների և օրինական շահերի պահպանման նկատմամբ վերահսկողության բաժնի պետ Մարինա Զայցևան նշել է, որ անչափահասներին ապօրինի և անհիմն մեղադրանքից, դատապարտումից պաշտպանելը, ինչպես նաև նրանց դատավարական իրավունքների պահպանման ապահովումը հանդիսանում է Ռուսաստանի Դաշնության դատախազության գործունեության առաջնահերթ ուղղությունը:
Միջոցառման ընթացքում ՀՀ գլխավոր դատախազության պատվիրակության անդամները նշել են, որ ՀՀ և ՌԴ դատախազությունների միջև սերտ գործակցությունը, համատեղ նմանատիպ միջոցառումների իրականացումը փորձի փոխանակման ու կոնկրետ ոլորտներում արդիական խնդիրների համատեղ քննարկման հնարավորություն է: Նրանց կողմից նշվել է, որ  երեխայի իրավունքների և շահերի պաշտպանությունն ու ապահովումը հանդիսանում են ոչ միայն յուրաքանչյուր պետության, այլ նաև միջազգային իրավական կարևորագույն խնդիրներից: Եվ այդ առումով ընդգծվել է երեխաների կյանքի բարելավման, իրավունքների և շահերի պաշտպանության միջազգային գործակցության ամրապնդման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը ներկայացրել են ՀՀ-ում և ՌԴ-ում անչափահասների մասնակցությամբ քրեական վարույթի առանձնահատկությունները, անչափահասների մասնակցությամբ վարույթներով իրականացվող դատախազական հսկողության շրջանակները, մեխանիզմները, դատախազական հսկողության արդյունավետության բարձրացման նպատակով ձեռնարկված և ձեռնարկվող  միջոցառումները, այս ոլորտում երկու երկրների համագործակցության հնարավորություններն ու հեռանկարները:

Прокуроры прокуратур РА и РФ в Москве обсудили вопросы прокурорского надзора по уголовным делам относительно несовершеннолетних
В рамках реализации программы сотрудничества между Генеральной прокуратурой Российской Федерации и Генеральной прокуратурой Республики Армения на 2018-2020 годы в Генеральной прокуратуре РФ состоялся круглый стол на тему: «Прокурорский надзор за исполнением законов при производстве по уголовным делам о преступлениях, совершенных несовершеннолетними».
Во встрече приняли участие старшие прокуроры Генеральной прокуратуры Республики Армения Карен Карапетян и Гаяне Гаспарян. Российскую сторону представляли представители профильного управления Генеральной прокуратуры Российской Федерации, а также Главного управления международно-правового сотрудничества, Главного управления по надзору за следствием, дознанием и оперативно-розыскной деятельностью и Главного уголовно-судебного управления.
В ходе встречи представители Генеральной прокуратуры РФ высоко оценили тенденций по углублению сотрудничества между системами прокуратур РА и РФ и значение совместных программ, осуществляемых в рамках этих тенденций.
Марина Зайцева – начальник управления по надзору за соблюдением прав, свобод и законных интересов несовершеннолетних Главного управления по надзору за исполнением федерального законодательства отметила, что защита несовершеннолетних от незаконного и необоснованного обвинения и обеспечение соблюдения их процессуальных прав является приоритетным для прокуратуры Российской Федерации.
В ходе мероприятия члены делегации Генеральной прокуратуры РА отметили, что тесное сотрудничество между прокуратурами РА и РФ и осуществление совместных подобных мероприятий являются возможностью для обмена опытом и совместного рассмотрения актуальных проблем в конкретных сферах. Они также отметили, что защита и обеспечение интересов и прав ребенка являются важнейшим вопросом не только для каждого государства, но и международно-правовой задачей. И в этом смысле была подчеркнута необходимость укрепления международного сотрудничества по улучшению жизни, защите прав и интересам ребенка.
В ходе встречи стороны представили особенности уголовного производства с участием несовершеннолетних в РА и РФ, рамки и механизмы прокурорского надзора, осуществляемого по производствам с участием несовершеннолетних, предпринятые меры по повышению эффективности прокурорского надзора, возможности и перспективы сотрудничества 2 стран.