Փաստաթղթեր կեղծելու և ակնհայտ կեղծ փաստաթղթերն օգտագործելու դեպք՝ դեղերի ձեռքբերման պետական գնման մրցույթում
ՀՀ առողջապահության նախարարությունից ՀՀ գլխավոր դատախազությանն են փոխանցվել նախարարության կարիքների համար դեղերի կոնկրետ խմբաքանակի ձեռքբերման գործընթացում հնարավոր չարաշահումների վերաբերյալ տեղեկություններ պարունակող փաստաթղթեր:
Այդ կապակցությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում իրականացվել է ուսումնասիրություն, որի լիարժեքությունն ապահովելու համար համապատասխան տեղեկություններ են պահանջվել նաև ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեից:
Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ առողջապահության նախարարության կարիքների համար դեղերի ձեռքբերման գնման ընթացակարգում  «Մասնագիտական փորձառություն» որակավորման չափանիշի գծով բավարար գնահատական ստանալու համար ներկայացվել են իրավունք վերապահող կեղծված փաստաթղթեր:
Մասնավորապես՝ մասնակից ընկերությունը հանձնաժողովին ներկայացրել է «Մասնագիտական փորձառություն» որակավորման չափանիշին համապատասխանությունը հիմնավորող փաստաթղթեր, համաձայն որոնց՝ ընկերությունը նախորդ տարվա ընթացքում պատշաճ ձևով դեղորայքի և բժշկական այլ նյութերի մատակարարման նմանատիպ առնվազն մեկ պայմանագիր է իրականացրել:
Սակայն համապատասխան տեղեկատվական բազաների ուսումնասիրությամբ և ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեից ստացված տեղեկատվությամբ պարզվել է, որ նշված ժամանակահատվածում այդ ընկերության կողմից դեղերի և բժշկական այլ նյութերի նման մատակարարման վերաբերյալ որևէ տեղեկատվություն առկա չէ:
Այսինքն՝ ձեռք բերված տվյալներն առերևույթ վկայում են այն մասին, որ  «Մասնագիտական փորձառություն» որակավորման չափանիշի գծով բավարար գնահատման, մրցույթում ընկերության հաղթող ճանաչվելու համար պայմաններ ստեղծելու նպատակով մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ պատրաստվել և շրջանառության մեջ դնելով՝ գնման ընթացակարգի գնահատող հանձնաժողովին են ներկայացվել ակնհայտ կեղծ փաստաթղթեր:
Նկատի ունենալով, որ կատարված ուսումնասիրության արդյունքում ի հայտ են բերվել առերևույթ հանցագործության հատկանիշներ պարունակող տվյալներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցվել է քրեական գործ, որի նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ քննչական կոմիտեին:

Случай фальсификации документов и использования ложных документов в конкурсе государственной закупки по приобретению лекарств
Документы, содержащие сведения о возможных злоупотреблениях в процессе приобретения конкретной партии лекарств для нужд министерства, были переданы Министерством здравоохранения РА в Генеральную прокуратуру Республики Армения.
В связи с этим, исследование было осуществлено управлением по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА, для обеспечения полноценности которого, соответствующие  сведения были запрошены из Комитета государственных доходам РА.
В ходе исследования было установлено, что в процедуре закупки по приобретению лекарств для нужд Министерства здравоохранения РА с целью получения достаточной оценки по критериям квалификации Профессиональный опыт были представлены ложные документы.
В частности, участвующая компания представила комиссии документы, обосновывающие соответствие квалификационному критерию Профессиональный опыт, согласно которым компания в течение прошлого года осуществила один подобный договор о поставки лекарств и других медицинских материалов.
Однако в ходе изучения соответствующих информационных баз и сведений, полученных из Комитета государственных доходам РА было установлено, что за указанный период, нет никакой информации о подобных поставках лекарств и других медицинских материалов, осуществлённых данной компанией.
То есть, приобретенные данные свидетельствуют о том, что с целью обеспечения условий для получения достаточной оценки и признания компании победителем в конкурсе, по предварительному сговору, группой лиц были подготовлены и представлены в оценочную комиссию заведомо ложные документы.
Учитывая то, что в ходе осуществлённого исследования были выявлены данные, содержащие признаки преступления, управлением по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА было возбуждено уголовное дело по ч. 2 ст. 325 УК РА. Предварительное следствие дела было поручено СК РА.