Նախորդ 1.5 տարվա ընթացքում դատախազության պետական շահերի պաշտպանության գործիքակազմով բացահայտվել է 60.7մլրդ դրամի վնաս, վերականգնվել՝ 3.2մլրդը
Դատախազության պետական շահերի պաշտպանության սահմանադրական գործառույթի իրացման արդյունավետության միտումների վերլուծության շրջանակներում ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ուսումնասիրվել է ամբողջ 2018թ. և 2019թ. 1-ին կիսամյակի ընթացքում ՀՀ դատախազության ստորաբաժանումների կողմից այս ոլորտում իրականացրած գործունեության արդյունավետությունը՝ 2016-2017թթ. արդյունքների հետ համադրությամբ:
Ուսումնասիրությունը վկայում է, որ 2016-2017թթ. պետական շահերի պաշտպանության իրավասության շրջանակներում կատարված ուսումնասիրություններով հայտնաբերվել է նախորդ ժամանակաշրջանում կատարված ընդհանուր 879 իրավախախտում: Մինչդեռ 2018թ. և 2019թ. առաջին կիսամյակում կատարված աշխատանքի շնորհիվ ընդհանուր արձանագրվել է նմանատիպ 1800 իրավախախտում կամ կրկնակի անգամ ավելի: Նշված 1.5 տարվա ընթացքում այդ իրավախախտումներից ընդհանուր 406-ով հարուցվել են քրեական գործեր: Միայն այս քրեական գործերով պետությանը պատճառված ընդհանուր վնասը կազմել է 45 մլրդ. 175 մլն դրամ, որից վերականգնվել է շուրջ 1մլրդ 513մլն դրամի վնասը։ Մինչդեռ 2016-2017թթ. պետական շահերի պաշտպանության հարցադրումներով ուսումնասիրությունների արդյունքում հայտնաբերված խախտումներով հարուցվել է ընդհանուր 131 քրեական գործ, կամ ավելի քան 3 անգամ պակաս:
Քրեական գործերի գերակշիռ մասը հարուցվել է կամ պետական ծառայության դեմ ուղղված հանցագործությունների, կամ նշված հանցագործությունների և հափշտակության տարբեր եղանակների հանցակազմերի համակցությամբ: Մասնավորապես մեծ թիվ են կազմում հատկապես պաշտոնեական կեղծիք կատարելով զուգորդված յուրացման կամ վատնման, պաշոնեական լիազորությունների չարաշահման, պաշտոնեական դիրքի չարաշահմամբ հափշտակություններ կատարելու, պաշտոնեական անփութության, ապօրինի ծառահատումների, ընդերքի պահպանման և օգտագործման կանոնները խախտելու հանցագործության դեպքերը:
Պետական շահերի պաշտպանության իրավասության շրջանակներում դատախազական ներգործության ամենաարդյունավետ միջոցներից մեկը պետությանը հասցված վնասը կամովին հատուցելու նպատակով համապատասխան սուբյեկտներին նախազգուշացումներ կատարելն է: Եթե 2016-2017թթ. դատախազության մարմինների կողմից արվել է պատճառված վնասը կամովին վերականգնելու նպատակով ընդհանուր առմամբ 366 նախազգուշացում, որոնց արդյունքում վերականգնվել է 162մլն դրամ, ապա 2018թ. և 2019թ. առաջին կիսամյակում նախազգուշացվել է ընդհանուր 402 սուբյեկտ, որոնց արդյունքում վերականգնվել է մոտ 915մլն ՀՀ դրամ վնաս: Այսինքն նշված ժամանակահատվածում նախազգուշացման արդյունքում վերականգնված վնասի չափը նախորդ երկու տարիների ցուցանիշը գերազանցում է 5.6 անգամ:
Հաշվետու 1.5 տարվա ընթացքում դատախազության մարմինների կողմից դատարան է ներկայացվել 75 հայց, իսկ նշված ժամանակահատվածում դատարանների կողմից բավարարվել է ընդհանուր 960մլն դրամի հայցապահանջ: Մինչդեռ նախորդող 2 տարիներին՝ 2016-ին և 2017-ին՝ դատարան ներկայացված կրկնակի ավելի թվով հայցերի (131) պարագայում բավարարվել է ընդհանուր 677մլն դրամի հանցապահանջ: Այսինքն դատախազական այս գործիքակազմի կառուցակարգով պետությանը պատճառված վնասի վերականգնման աճը կազմել է մոտ 42տոկոս:
Ընդհանուր առմամբ հաշվետու ժամանակահատվածում դատախազության ստորաբաժանումների կողմից հարուցված պետական շահերի պաշտպանության հայցերով, ներկայացված հաղորդումներով, կամովին վնասը վերականգնելու նախազգուշացումներով, հարուցված քրեական գործերով և քննչական մարմիններ ուղարկված նյութերով 2018թ. և 2019թ. առաջին կիսամյակում պետությանը պատճառված ընդհանուր վնասը կազմել է շուրջ 60.7մլրդ դրամ, իսկ պետությանը պատճառված ընդհանուր վնասից վերականգնվել է աննախադեպ՝ մոտ 3.2մլրդ դրամի վնաս, ինչը 2016-2017թթ. ցուցանիշները գերազանցում են մի քանի տասնյակ անգամ:
Արձանագրված արդյունքները պայմանավորված են հիմնականում երկու գործոնով: Նախ՝ նշված ժամանակահատվածում գործադիր իշխանության մարմինների կողմից պետությանը պատճառված վնասների բացահայտման նպատակով օրենքով նախատեսված իրենց վերահսկողական լծակների գործադրման և դրանց արդյունքները ՀՀ դատախազությանը ներկայացնելու հարցում դրսևորվել է աննախադեպ նախաձեռնողականություն: Վերջինս լիարժեք պայմաններ է ստեղծել դատախազության համար գործադրելու իր իրավասությունից բխող գործառույթները:
Մյուս հիմնական պատճառն այն է, որ ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից դեռևս 2017թ. նախանշվել և 2018թ. արմատավորվել է պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու գործառույթի շրջանակներում դատախազական ներգործության միջոցներն ամբողջ ծավալով կիրառելը դատախազության համապատասխան ստորաբաժանումների տարեկան ծրագրային գործունեության պարտադիր բաղադրիչ դարձնելու մոտեցումը, որի կատարման և արդյունքների ապահովման հարցում դրսևորվում է առանձնակի հետևողականություն:
Այս իմաստով պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում դատախազության արձանագրած արդյունքները, դրանք բազմապատկելու հանրության հստակ ձևակերպվող պահանջները, ինչպես նաև գործնականում օբյեկտիվորեն ծագող խնդիրների լուծման հրատապ անհրաժեշտությունն արդիական են դարձնում դատախազությանը լիարժեք պետական շահերի պաշտպանի դեր վերապահելու խնդիրը: Ելնելով դրանից՝ միջազգային փորձի ուսումնասիրությամբ, ՀՀ դատախազությունում մշակվում է պետական այս գործառույթի արդյունավետ իրացման հնարավորություններն ընդլայնելուն ուղղված հայեցակարգ:

Over the past 1.5 years, by state interests protection mechanism of the prosecutor’s office damage in the amount of 60.7 billion AMD has been revealed, and restored in the amount of 3.2 billion AMD
Within the framework of the analysis of trends of the effectiveness of the implementation of the constitutional function for state interests protection of the prosecutor’s office, State Interests Protection Department of the RA Prosecutor General’s Office has investigated the effectiveness of activities (with the results of 2016-2017) in this area of subdivisions of the RA prosecutor’s offices for the whole year of 2018 and first half of 2019.
Studies show that during 2016-2017 within the competence to protect state interests, 879 offenses have been revealed. Meanwhile, due to the work carried out in 2018 and the first half of 2019, 1800 offenses have been registered, or 2 times more. Over the past 1.5 years, criminal cases have been initiated on the basis of 406 offenses. On the basis of these criminal cases, total damage caused to the state has amounted to 45 billion 175 million AMD, and from this amount the damage in the amount of about 1 billion 513 million AMD have been restored. Meanwhile, as a result of a study (2016-2017) regarding state interests protection, in total, 131 criminal cases have been initiated, or 3 times less.
The vast majority of criminal cases have been initiated either on the basis of crimes against state service or by combination of these crimes and various types of theft. In particular, the number of cases of appropriation or embezzlement with the execution of official forgery, abuse of authority, illegal logging, violation of the rules of subsoil use is large.
Warning of relevant entities in order to voluntarily compensate the damage caused to the state is one of the most effective means of prosecutorial influence within the competence of state interest’s protection. If during 2016-2017 bodies from the prosecutor’s office have carried out 366 warnings with the aim of voluntarily restoring the damage, as a result of which 162 million AMD have been restored, then in 2018 and 1 half of 2019, 402 entities have been warned, as a result of which about 915 million AMD have been restored. Thus, for the specified period, as a result of the warning, the size of the restored damage is 5.6 times higher than the indicator of the past 2 years.
For the estimated 1.5 years, the prosecution bodies have presented to the court75 lawsuits, and over the indicated period the courts have satisfied the lawsuit in the amount of 960 million AMD. While during the past 2 years, in 2016 and 2017 in the case of lawsuits presented to court, the claim in the amount of 677 million drams has been satisfied. Thus, by the system of this prosecutor’s mechanism the recovery of the damage caused to the state has been increased by about 42%.
In general, by lawsuits for state interests protection, initiated during the reporting period by the subdivisions of the prosecutor's office, presented messages, warnings about voluntary damage recovery, initiated criminal cases and materials sent to the investigative  bodies in 2018 and 1 half of 2019 the total damage caused to the state has amounted to about 60.7 billion AMD, and from the total damage caused to the state, damage in the amount of 3.2 billion AMD has been recovered, which a few dozen times exceeds the figures of 2016-2017.
The recorded results are mainly due to 2 factors. First, an unprecedented initiative has been launched concerning the issue of putting supervisory levers into effect, envisaged by law, in order to identify the damage caused to the state and present their results to the RA prosecutor's office. Which in its turn has created all the necessary conditions for the implementation of the functions of the prosecutor's office, arising from their competencies.
Another main reason is that the Prosecutor General of the Republic of Armenia has also foreseen in 2017 and in 2018 rooted the approach to make mandatory the application of prosecutorial means in the annual programs of actions of the relevant subdivisions of the prosecutor’s office.
In this sense, the results recorded by the prosecutor's office in the field of state interests protection, clearly formulated requirements of the society to multiply them, the need to resolve issues that objectively arise also in practice make the issue relevant, entrusting the role of the public interest defender to the prosecutor's office. Based on this, by studying international experience, a concept is being developed in the RA Prosecutor's Office aimed at expanding the possibilities for the effective implementation of this state function.