Նախորդ 1.5 տարվա ընթացքում դատախազության պետական շահերի պաշտպանության գործիքակազմով բացահայտվել է 60.7մլրդ դրամի վնաս, վերականգնվել՝ 3.2մլրդը
Դատախազության պետական շահերի պաշտպանության սահմանադրական գործառույթի իրացման արդյունավետության միտումների վերլուծության շրջանակներում ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ուսումնասիրվել է ամբողջ 2018թ. և 2019թ. 1-ին կիսամյակի ընթացքում ՀՀ դատախազության ստորաբաժանումների կողմից այս ոլորտում իրականացրած գործունեության արդյունավետությունը՝ 2016-2017թթ. արդյունքների հետ համադրությամբ:
Ուսումնասիրությունը վկայում է, որ 2016-2017թթ. պետական շահերի պաշտպանության իրավասության շրջանակներում կատարված ուսումնասիրություններով հայտնաբերվել է նախորդ ժամանակաշրջանում կատարված ընդհանուր 879 իրավախախտում: Մինչդեռ 2018թ. և 2019թ. առաջին կիսամյակում կատարված աշխատանքի շնորհիվ ընդհանուր արձանագրվել է նմանատիպ 1800 իրավախախտում կամ կրկնակի անգամ ավելի: Նշված 1.5 տարվա ընթացքում այդ իրավախախտումներից ընդհանուր 406-ով հարուցվել են քրեական գործեր: Միայն այս քրեական գործերով պետությանը պատճառված ընդհանուր վնասը կազմել է 45 մլրդ. 175 մլն դրամ, որից վերականգնվել է շուրջ 1մլրդ 513մլն դրամի վնասը։ Մինչդեռ 2016-2017թթ. պետական շահերի պաշտպանության հարցադրումներով ուսումնասիրությունների արդյունքում հայտնաբերված խախտումներով հարուցվել է ընդհանուր 131 քրեական գործ, կամ ավելի քան 3 անգամ պակաս:
Քրեական գործերի գերակշիռ մասը հարուցվել է կամ պետական ծառայության դեմ ուղղված հանցագործությունների, կամ նշված հանցագործությունների և հափշտակության տարբեր եղանակների հանցակազմերի համակցությամբ: Մասնավորապես մեծ թիվ են կազմում հատկապես պաշտոնեական կեղծիք կատարելով զուգորդված յուրացման կամ վատնման, պաշոնեական լիազորությունների չարաշահման, պաշտոնեական դիրքի չարաշահմամբ հափշտակություններ կատարելու, պաշտոնեական անփութության, ապօրինի ծառահատումների, ընդերքի պահպանման և օգտագործման կանոնները խախտելու հանցագործության դեպքերը:
Պետական շահերի պաշտպանության իրավասության շրջանակներում դատախազական ներգործության ամենաարդյունավետ միջոցներից մեկը պետությանը հասցված վնասը կամովին հատուցելու նպատակով համապատասխան սուբյեկտներին նախազգուշացումներ կատարելն է: Եթե 2016-2017թթ. դատախազության մարմինների կողմից արվել է պատճառված վնասը կամովին վերականգնելու նպատակով ընդհանուր առմամբ 366 նախազգուշացում, որոնց արդյունքում վերականգնվել է 162մլն դրամ, ապա 2018թ. և 2019թ. առաջին կիսամյակում նախազգուշացվել է ընդհանուր 402 սուբյեկտ, որոնց արդյունքում վերականգնվել է մոտ 915մլն ՀՀ դրամ վնաս: Այսինքն նշված ժամանակահատվածում նախազգուշացման արդյունքում վերականգնված վնասի չափը նախորդ երկու տարիների ցուցանիշը գերազանցում է 5.6 անգամ:
Հաշվետու 1.5 տարվա ընթացքում դատախազության մարմինների կողմից դատարան է ներկայացվել 75 հայց, իսկ նշված ժամանակահատվածում դատարանների կողմից բավարարվել է ընդհանուր 960մլն դրամի հայցապահանջ: Մինչդեռ նախորդող 2 տարիներին՝ 2016-ին և 2017-ին՝ դատարան ներկայացված կրկնակի ավելի թվով հայցերի (131) պարագայում բավարարվել է ընդհանուր 677մլն դրամի հանցապահանջ: Այսինքն դատախազական այս գործիքակազմի կառուցակարգով պետությանը պատճառված վնասի վերականգնման աճը կազմել է մոտ 42տոկոս:
Ընդհանուր առմամբ հաշվետու ժամանակահատվածում դատախազության ստորաբաժանումների կողմից հարուցված պետական շահերի պաշտպանության հայցերով, ներկայացված հաղորդումներով, կամովին վնասը վերականգնելու նախազգուշացումներով, հարուցված քրեական գործերով և քննչական մարմիններ ուղարկված նյութերով 2018թ. և 2019թ. առաջին կիսամյակում պետությանը պատճառված ընդհանուր վնասը կազմել է շուրջ 60.7մլրդ դրամ, իսկ պետությանը պատճառված ընդհանուր վնասից վերականգնվել է աննախադեպ՝ մոտ 3.2մլրդ դրամի վնաս, ինչը 2016-2017թթ. ցուցանիշները գերազանցում են մի քանի տասնյակ անգամ:
Արձանագրված արդյունքները պայմանավորված են հիմնականում երկու գործոնով: Նախ՝ նշված ժամանակահատվածում գործադիր իշխանության մարմինների կողմից պետությանը պատճառված վնասների բացահայտման նպատակով օրենքով նախատեսված իրենց վերահսկողական լծակների գործադրման և դրանց արդյունքները ՀՀ դատախազությանը ներկայացնելու հարցում դրսևորվել է աննախադեպ նախաձեռնողականություն: Վերջինս լիարժեք պայմաններ է ստեղծել դատախազության համար գործադրելու իր իրավասությունից բխող գործառույթները:
Մյուս հիմնական պատճառն այն է, որ ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից դեռևս 2017թ. նախանշվել և 2018թ. արմատավորվել է պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու գործառույթի շրջանակներում դատախազական ներգործության միջոցներն ամբողջ ծավալով կիրառելը դատախազության համապատասխան ստորաբաժանումների տարեկան ծրագրային գործունեության պարտադիր բաղադրիչ դարձնելու մոտեցումը, որի կատարման և արդյունքների ապահովման հարցում դրսևորվում է առանձնակի հետևողականություն:
Այս իմաստով պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում դատախազության արձանագրած արդյունքները, դրանք բազմապատկելու հանրության հստակ ձևակերպվող պահանջները, ինչպես նաև գործնականում օբյեկտիվորեն ծագող խնդիրների լուծման հրատապ անհրաժեշտությունն արդիական են դարձնում դատախազությանը լիարժեք պետական շահերի պաշտպանի դեր վերապահելու խնդիրը: Ելնելով դրանից՝ միջազգային փորձի ուսումնասիրությամբ, ՀՀ դատախազությունում մշակվում է պետական այս գործառույթի արդյունավետ իրացման հնարավորություններն ընդլայնելուն ուղղված հայեցակարգ:

Механизмом защиты государственных интересов прокуратуры за последние 1.5 года был выявлен ущерб в размере 60.7 млрд. драмов РА, восстановлен в размере 3.2 млрд. драмов РА
В рамках анализа тенденций эффективности реализации конституционной функции по  защите государственных интересов прокуратуры,  управлением по  защите государственных интересов генеральной прокуратуры РА была исследована эффективность деятельности (с результатами 2016-2017гг.) в данной сфере подразделений прокуратуры РА за вес 2018г. и 1-ое полугодие 2019г.
Исследования свидетельствуют о том, что в период 2016-2017гг. в рамках компетенции по защите государственных интересов было обнаружено в целом 879 правонарушений. Тем временем как, благодаря работе, осуществлённой в 2018 г. и первом полугодии 2019г. в целом было зарегистрировано 1800 правонарушений или в 2 раза больше. За последние 1.5 года по 406 правонарушениям были возбуждены уголовные дела. Только по этим уголовным делам общий ущерб, нанесенный  государству составил 45 млрд. 175 млн. драмов РА, и из этой суммы был восстановлен ущерб  в размере около 1 млрд. 513 млн. драмов РА. Тем временем как по выявленным в результате исследования (2016-2017гг.) по вопросам защиты государственных интересов нарушениям в целом было возбуждено 131 уголовное дело, или в 3 раза меньше.
Подавляющее большинство уголовных дел было возбуждено или по преступлениям против государственной службы или сочетанием состава указанных преступлений и разных видов хищения. В частности большим является число  случаев преступлений по присвоению или растраты, сопряжённых с осуществлением служебного подлога, злоупотреблению должностными полномочиями, хищению путем злоупотребления служебным положением, должностной халатности, незаконной рубки, нарушению правил недропользования.
Предупреждение соответствующих субъектов с целью  добровольного возмещения нанесенного государству ущерба одно из самых эффективных средств прокурорского воздействия в рамках компетенции по защите государственных интересов. Если в период 2016-2017гг. органами прокуратуры в целом было осуществлено 366 предупреждений  с целью добровольного восстановления нанесенного ущерба, в результате которых было восстановлено 162 млн. драмов РА, то в 2018г. и 1 полугодии 2019г. были предупреждены 402 субъекта, в результате чего было восстановлено около 915 млн. драмов РА. То есть за указанный период в результате предупреждения размер восстановленного ущерба 5.6 раз превышает показатель прошлых 2 годов.
За расчетный 1.5 года органами прокуратуры в суд было представлено 75 исков, а за указанный период судами было удовлетворено исковое требование в размере 960 млн. драмов РА. В то время как за прошлые 2 года, в 2016г. и 2017г.  в случае исков представленных в суд в двух кратном размере (131) было удовлетворено исковое требование в размере 677 млн. драмов РА. То есть системой этого прокурорского механизма рост восстановления нанесенного государству ущерба составил около 42%.
В целом по искам защиты государственных интересов, возбужденных в расчетный период подразделениями прокуратуры, представленным сообщениям, предупреждениям о добровольном восстановлении ущерба, возбужденным уголовным делам и материалам, направленным в следственные органы в 2018г. и 1 полугодии 2019г. общий  ущерб, нанесенный государству составил около 60.7 млрд. драмов РА, а из общего ущерба, нанесенного государству был восстановлен ущерб в размере 3.2 млрд. драмов РА, что и превышает показатели 2016-2017гг. несколько десяток раз.
Зарегистрированные результаты в основном обусловлены 2 факторами. Во первых, была проявлена беспрецедентная инициатива по вопросу приведения в действие надзирательных рычагов, предусмотренных законом с целью выявления ущерба, нанесенного  государству и предоставлению их результатов в прокуратуру РА. Что и создало все необходимые условия для осуществления функций прокуратуры, вытекающих  из своих компетенций.
Другой основной причиной является то, что Генеральным прокурором РА еще в 2017 году был предуказан и в 2018г. укоренен подход превращения обязательным компонентом применение мер прокурорского воздействия в полном объёме в ежегодных программных действиях соответствующих подразделений прокуратуры, в рамках функции подачи иска по защите государственных интересов, в вопросе исполнения и обеспечения  результатов  которого  проявляется особая последовательность.
В этом смысле, результаты, зарегистрированные прокуратурой в сфере защиты государственных интересов, четко сформированные требования общества по их умножению, необходимость разрешения вопросов, объективно возникающих также в практике, делают актуальным вопрос вверения роли прокуратуре защитника государственных интересов. Исходя из этого исследованием международного опыта, в прокуратуре РА разрабатывается концепция, направленная на расширение возможностей эффективной реализации этой государственной функции.