ՀՀ ներկայացուցիչները մրցանակային տեղեր են զբաղեցրել «Միասին ընդդեմ կոռուպցիայի» թեմայով հակակոռուպցիոն երիտասարդական միջազգային մրցույթում
ԱՊՀ Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի գործունեության շրջանակում անցկացվող «Միասին ընդդեմ կոռուպցիայի» թեմայով հակակոռուպցիոն սոցիալական գովազդի երիտասարդական միջազգային մրցույթում Հայաստանի Հանրապետության 2 ներկայացուցիչների աշխատանքները 20 հազար տեսահոլովակների և պաստառների շարքում արժանացել են երկրորդ մրցանակի «Լավագույն պաստառ» և «Լավագույն տեսահոլովակ» անվանակարգերում:
«Լավագույն տեսահոլովակ» անվանակարգում մրցանակի է արժանացել  Հայ-ռուսական համալսարանի ուսանողներ Աննա Սարուխանյանի և Լուիզա Մելքոնյանի համատեղ ներկայացրած «Որտեղ խոսում է փողը, այնտեղ լռում է խիղճը» աշխատանքը, որը երկրորդ տեղը կիսել է Հարավաֆրիկյան Հանրապետության և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության ներկայացուցիչների հեղինակած հոլովակների հետ: Այս անվանակարգում լավագույնն  է ճանաչվել Բելառուսի ներկայացուցչի աշխատանքը:
Իսկ «Լավագույն պաստառ» անվանակարգում երկրորդ պատվավոր տեղն զբաղեցրել է Երևանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայի ուսանողուհի Ոսկեհատ Թադևոսյանի «Վերջ կոռուպցիային» աշխատանքը, որն ընդամենը մեկ միավորով է զիջել Ռուսաստանի Դաշնության ներկայացուցչի հեղինակած պաստառին:
Մրցանակաբաշխության հանդիսավոր արարողությունը տեղի կունենա Մոսկվայում, դեկտեմբերի սկզբին՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային օրվա առթիվ:
Հատկանշական է այն հանգամանքը, որ Հայաստանից ներկայացված աշխատանքները նման արդյունքներ են ապահովել միջազգային սույն մրցույթին մասնակցած 10 երկրներից ներկայացված ընդհանուր առմամբ ավելի քան 20 000 տեսահոլովակների և պաստառների պայմաններում: Ինչպես արդեն տեղեկացվել է 2019թ. «Միասին ընդդեմ կոռուպցիայի» թեմայով հակակոռուպցիոն սոցիալական գովազդի երիտասարդական միջազգային մրցույթում ներգրավված են եղել ոչ միայն ԱՊՀ Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի անդամ երկրները՝ Հայաստանը, Բելառուսը, Ռուսաստանի Դաշնությունը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը և Տաջիկստանը, այլ նաև BRICS-ի անդամ երկրները՝ Հնդկաստանը, ՉԺՀ-ն, Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունը և Բրազիլիան:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հանդես է գալիս որպես նշված մրցույթի համակազմակերպիչ:
Մրցույթի շրջանակներում 14-ից մինչև 35 տարեկան քաղաքացիները, երիտասարդական ստեղծագործական խմբերը պետք է պատրաստեին և ներկայացնեին սոցիալական գովազդի պաստառներ և տեսահոլովակներ՝ դրանցում յուրօրինակ, ինքնատիպ, դիպուկ և տպավորիչ կերպով արտացոլելով իրենց պատկերացումները կոռուպցիայի՝ իբրև անհանդուրժելի սոցիալական, հասարակական երևույթի և դրա դեմ պայքարի, ամենատարբեր ոլորտներում դրա դրսևորումների, բացասական հետևանքների, ինչպես նաև այս ոլորտում միջազգային համագործակցության վերաբերյալ:

Representatives of the Republic of Armenia have taken competitive places in the international youth anti-corruption contest on the topic “Together against Corruption!”
In the international youth contest of social anti-corruption advertising entitled “Together against corruption!”, carried out within the framework of the activities of the CIS Interstate Council on Combating Corruption, the works of 2 representatives of the Republic of Armenia among 20 thousand videos and posters won the second prize in the nominations “Best Poster” and “Best video” .
In the nomination “Best video”, the joint work of students of the Russian-Armenian University - Anna Sarukhanyan and Louise Melkonyan Where money speaks, conscience is silent there, which shared the second place with the representatives of the Republic of South Africa and the People’s Republic of China, has been recognized in the nomination of “Best video”. The best in this nomination has been recognized the work of the representative of Belarus.
In the nomination of “Best Poster”, the second place has been given to the work of Voskehat Tadevosyan, a student of Yerevan State Academy of Arts entitled “Stop corruption”.
The award ceremony will take place in early December in Moscow on the occasion of International Anti-Corruption Day.
It is noteworthy that the works of Armenia have registered such results in the conditions of more than 20.000 videos and posters presented in total from 10 countries participating in this international contest. As it has already been reported in the international youth contest of anti-corruption social advertising for 2019 “Together with corruption!”, not only the participating states of the CIS Interstate Council on Combating Corruption have been involved - Armenia, Belarus, Russian Federation, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Tajikistan, but also states from BRICS - India, PRC, South Africa, and Brazil.
We should recall that the RA Prosecutor General’s Office is the co-organizer of this contest.
Within the framework of the contest, citizens from 14 to 35 years old, youth creative groups had to prepare and present social advertising posters and videos, where they would uniquely and in an impressive way reflect their ideas about corruption as an intolerable social phenomenon.