Առերևույթ կոռուպցիոն չարաշահումներ «Հայանտառ» և «Դիլիջան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ների անտառապահների կողմից
Տավուշի մարզում շարունակվում է ապօրինի անտառահատման և այդ ոլորտում կոռուպցիոն հանցագործությունների դեմ քրեաիրավական պայքարը:
2019թ. հոկտեմբերի 24-ին ոստիկանության Իջևանի բաժնի ՔՀԲ ծառայողներն օպերատիվ տեղեկություններն իրացնելիս ԲԸՏՄ Տավուշի տարածքային բաժնի աշխատակիցների հետ «Հայանտառ» ՊՈԱԿ «Իջևանի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղի Իջևանի անտառպետության պահաբաժնում հայտնաբերել են փայտածուխ պատրաստելու համար նախատեսված երկաթյա տարաներ՝ լցված փայտանյութով, 202 հատ փայտածուխի լցված պարկ և մոտ 8 խ/մ վառելափայտ:
ՀՀ ոստիկանության Իջևանի բաժնում նախապատրաստված նյութերով պարզվել է, որ նշված տարաները հանդիսանում են փայտածուխի արտադրամասի բաղկացուցիչներ, որը սեփականության իրավունքով պատկանում է «Հայանտառ» ՊՈԱԿ «Իջևանի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղի Իջևանի անտառպետության պահաբաժնի անտառապահին և շահագործվում է մեկ այլ անձի կողմից:
Տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ վերջինս «Իջևանի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղից ձեռք է բերել թափուկ փայտանյութի համար նախատեսված տոմս, որից հետո 6-րդ պահաբաժնի անտառամասից երկու փուլով՝ 8-9 անգամ ընդհանուր 16 խ/մ փայտանյութը «Ուազ» մակնիշի ավտոմեքենայով տեղափոխել է փայտածուխի արտադրամաս, կուտակել, ապա դրա մի մասը այրմամբ վերածել փայտածուխի: Դրանից հետո պատրաստված փայտածուխը մեկ այլ անձի հետ լցրել են պարկերի մեջ:
Նյութերի նախապատրաստմամբ ստացված տվյալներով պարզվել է, որ երկրորդ փուլով փայտանյութը դուրս է բերվել բոլորովին այլ անձի անվամբ հաշվառված և առանց գրառումների տոմսի վրա, որը մասնաճյուղի անտառապահի կողմից արտադրամասը շահագործող անձին է հանձնվել միայն 2019թ. հոկտեմբերին, արտադրամասում փայտանյութի և փայտածուխի հայտնաբերումից և արձանագրումից հետո՝ ոստիկանություն ներկայացնելու համար:
Հետաքննության մարմինը համարել է, որ արտադրամասը շահագործող անձը թափուկ փայտանյութը ձեռք է բերել՝ օգտվելով ՀՀ կառավարության 2011թ. հոկտեմբերի 27-ի թիվ 1535-Ն որոշմամբ սահմանված վառելափայտի մթերման արտոնությունից՝ թափուկ վառելափայտի օգտագործման տոմսով, սակայն խախտել է ոչ արտադրական նպատակներով անվճար թափուկ վառելափայտի մթերման և բաց թողման կարգի պայմանները՝ համաձայն որոնց թափուկ փայտանյութը բացառապես տրամադրվում է բնակչին բնակարանը ջեռուցելու համար՝ ոչ արտադրական նպատակով, ինչը ոչ թե քրեական, այլ վարչական իրավախախտումների տիրույթում է: Ելնելով դրանից՝ հետաքննիչի կողմից 2019թ. նոյեմբերի 4-ին կայացվել է նախապատրաստված նյութերով քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին որոշում՝ արտադրամասը շահագործած և անտառից փայտանյութը մթերած անձի գործողություններում ՀՀ քր. օր-ի 296-րդ և 216-րդ հոդվածներով նախատեսված հանցակազմի բացակայության հիմքով։
Սակայն Տավուշի մարզի դատախազությունում նյութերի ուսումնասիրության և հետաքննիչի կողմից կայացված որոշման օրինականության ստուգման արդյունքում պարզվել է, որ նշված դեպքով նյութերը նախապատրաստվել են թերի, չեն կատարվել մի շարք անհրաժեշտ քննչական գործողություններ, իրավական գնահատականի չեն արժանացել պաշտոնատար անձ հանդիսացող անտառապահի գործողությունները:
Մինչդեռ նախապատրաստված նյութերում առկա են տվյալներ, որոնք առերևույթ վկայում են ոչ միայն իր ավտոմեքենան տրամադրելով անտառամասից ապօրինի այդ փայտանյութը դուրս բերելուն, այլ նաև երրորդ անձի անվամբ փայտանյութի օգտագործման տոմս տրամադրելով փայտանյութի ապօրինի դուրսբերումը թաքցնելուն անտառապահի անմիջական առնչության մասին:
Հաշվի առնելով այս հանգամանքները՝ Տավուշի մարզի դատախազությունում որոշում է կայացվել վերացնել քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին հետաքննիչի որոշումը և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 326-րդ հոդվածով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով հարուցել քրեական գործ: Նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ ՔԿ Տավուշի մարզային քննչական վարչությանը:
Բացի վերոնշյալը, Տավուշի մարզի դատախազությունում հաստատվել է «Դիլիջան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի «Շամախյան տեղամաս» մասնաճյուղի պահաբաժնի տարածքից վառելափայտի ապօրինի դուրսբերման համար կաշառք տալու և կաշառք ստանալու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի մեղադրական եզրակացությունը: Այս գործով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 1-ին մասով մեղադրանք է առաջադրվել մասնաճյուղի տեղամասերից մեկի անտառապահին և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ նրա հետ առերևույթ հանցավոր սխեմայի մեջ ներգրավված անձին, որոնք ընդունել են մեղքը:
Քրեական գործն ուղարկվել է Տավուշի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան՝ ըստ էության քննելու համար:

Коррупционные злоупотребления лесниками ГНКО «Айантар» и ГНКО «Национальный парк Дилижан»
Уголовно-правовая борьба с незаконными рубками и коррупционными преступлениями в этой сфере в Тавушской области продолжается.
24-го октября 2019г. сотрудниками УРО полиции Иджевана в ходе реализации оперативных данных вместе с сотрудниками территориального отдела Тавуша  ИООПН в лесной площади Иджевана филиала «Лесное хозяйство Иджевана» ГНКО «Айантар» были обнаружены железные тары с древесным углем, предусмотренные для производства древесного угля, 202 мешка древесного угля и около 8 кбм. дров.
По материалам, подготовленным в отделе Иджевана полиции РА было установлено, что данные тары являются компонентами древесного угля, которые на праве собственности принадлежат леснику лесной площади Иджевана филиала «Лесное хозяйство Иджевана» ГНКО «Айантар» и эксплуатируются другим лицом.
Были получены данные о том, что последний от филиала «Лесное хозяйство Иджевана» приобрел билет на хвойную древесину, после чего из 6-го отдела лесного участка, 8-9 раз перевез древесину (в целом 16квм.) на машине «Уаз» в завод древесного угля, накопил, а затем активировал древесный уголь путем частичного сжигания. Затем вместе с другим лицом древесный уголь был расфасован в мешки.
В ходе данных полученных при подготовке материалов было установлено, что древесина 2 этапом была вывезена на имя совсем другого лица и без записей на билете, которая была передана только в октябре 2019г.  лесником филиала лицу, эксплуатирующему завод, после обнаружения в заводе и регистрации древесины и древесного угля для предоставления в полицию.
Орган дознания посчитал, что лицо, эксплуатирующий завод приобрело хвойную древесину воспользовавшись привилегией по закупке дров, установленной решением Правительства РА от 27.10.2011г. N 1535-Ն, билетом по использованию хвойной древесины, однако нарушило условия по закупке бесплатной хвойной древесины для непроизводственных целей, согласно которым хвойная древесина исключительно предоставляется жителю для отопления в квартире, что и находится не  в уголовной, а в административной сфере. Исходя из этого 04.11.2019г. дознавателем было вынесено постановление об отказе в возбуждении уголовного дела по подготовленным материалам на основании отсутствия состава преступления в деяниях лица, эксплуатирующего завод, предусмотренного ст. 296 и ст. 216 УК РА.
Однако в результате исследования материалов в прокуратуре Тавушской области и проверки законности постановления, вынесенного дознавателем было установлено, что по указанному случаю материалы были подготовлены не полностью, ряд необходимых следственных действий не были осуществлены, действия лесника, являющегося должностным лицом не были удостоены правовой оценки.
Тем временем как в подготовленных материалах имелись данные, которые свидетельствуют о непосредственной связи лесника по вывозу на своей машине этой древесины, а также  по сокрытию незаконного вывоза древесины путем предоставления билета по использованию древесины на имя третьего лица.
Учитывая эти обстоятельства, в прокуратуре Тавушской области было вынесено постановление об отмене постановления дознавателя об  отказе в возбуждении уголовного дела и возбуждении уголовного дела по признакам преступления, предусмотренного ч. 1 ст. 308, ст. 326 УК. Осуществление предварительного следствия было поручено следственному управлению Тавушской области СК РА.
Кроме вышеизложенного, в прокуратуре Тавушской области было утверждено обвинительное заключение по уголовному делу, возбужденному по факту дачи и получения взятки для незаконного вывоза древесины из территории отдела филиала «Шамахянский участок » ГНКО «Национальный парк Дилижан». По этому делу согласно ч. 1 ст. 311 одному из лесников участка филиала было предъявлено обвинение, а лицу, вовлеченному в преступной схеме вместе с ним  согласно ч. 1 ст. 312 УК РА. Они признали свою виновность.
Уголовное дело было направлено в суд общей юрисдикции первой инстанции Тавушской области для рассмотрения по существу.