Վարձակալության գործընթացում կոռուպցիոն չարաշահումներով «Հավաքական թիմերի մարզական կենտրոն»-ին 85.5մլն դրամի վնաս է պատճառվել
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեից ստացված փաստաթղթերի հիման վրա ուսումնասիրել է 100 տոկոս պետական բաժնետոմսեր ունեցող «Հավաքական թիմերի մարզական կենտրոն» ՓԲԸ-ին պատկանող շենքի և հողամասի վարձակալության գործընթացը: Ուսումնասիրությունների լիարժեքությունն ապահովելու համար անհրաժեշտ տվյալներ ու փաստաթղթեր են պահանջվել և ստացվել նաև ՀՀ պետական եկամունտների կոմիտեից:
Արդյունքում պարզվել է,որ  «Հավաքական թիմերի մարզական կենտրոն» ՓԲԸ-ի և մի ՍՊԸ-ի միջև, որի հիմնադիրը հանդիսանում է  ՓԲԸ-ի տնօրենի կինը, 2007թ.-ին կնքվել է 25 տարի ժամկետով կնքված վարձակալության պայմանագիր, որով ամսական 480.000 ՀՀ դրամ վարձավճարի դիմաց ՍՊԸ-ին է հանձնվել նշված պետական ընկերությանը սեփականության իրավունքով պատկանող 6580.8 ք/մ մակերեսով շենքը և 1.1807 հա մակերեսով հողամասը։
Սկսած 2016թ.՝ ՍՊԸ-ն ամսական վարձավճարները չի կատարել, ինչի հետևանքով 2019թ, հունիսի 30-ի դրությամբ առաջացել է 13.5 մլն ՀՀ դրամի պարտավորություն:
Ուսումանսիրությամբ պարզվել է նաև, որ նշված անշարժ գույքը 2007թ. վարձակալելուց հետո ՍՊԸ-ն նույն տարվանից դրա տարբեր մասերը ավելի բարձր գներով ենթավարձակալության է հանձնել այլ կազմակերպությունների: Տրամադրված յուրաքանչյուր 1276 քմ մակերեսով մարզադահլիճի վարձավճար է սահմանվել ամսական շուրջ 300.000 ՀՀ դրամից մինչև 700.000 ՀՀ դրամը կամ ընդհանուր 2552 ք/մ մակերեսի դիմաց՝ ամսական առնվազն 1 մլն ՀՀ դրամ: Նշված տարածքները ՍՊԸ-ին ամսական ընդամենը 480.000 ՀՀ դրամով վարձակալության հանձնելու հետևանքով ՓԲԸ-ն, փաստորեն, որպես եկամուտ չի ստացել ամսական առնվազն 500.000 ՀՀ դրամ, որը 12 տարվա համար կազմում է 72 մլն ՀՀ դրամ:
Այսպիսով, արձանագրված փաստերը վկայում են, որ ՓԲԸ-ի պատասխանատու ծառայողն իր կարգադրիչ կամ այլ լիազորություններն օգտագործել է այդ կազմակերպության շահերին հակառակ և իր կամ ուրիշ անձանց օգտին կամ առավելություններ ձեռք բերելու նպատակով՝ ՓԲԸ-ի նշված շենքը և հողամասը ակնհայտ ոչ շահավետ պայմաններով վարձակալության հանձնելով իր կնոջ հիմնադրած ՍՊԸ-ին, վերջինս էլ գույքի մի մասը շուրջ 2 անգամ բարձր գնով ենթավարձակալության է հանձնել այլ իրավաբանական անձանց:  Բացի այդ՝ 2016թ. սկսած ՍՊԸ-ի կողմից պայմանագրով նախատեսված ամսական վարձավճարները չվճարելու պայմաններում պետական ՓԲԸ պատասխանատու ծառայողները, ունենալով համապատասխան պարտականություն, միջոցներ չեն ձեռնարկել վարձավճարների գանձման և պայմանագրի լուծման ուղղությամբ: Այս առերևույթ հանցավոր դրսևորումների հետևանքով «Հավաքական թիմերի մարզական կենտրոն» ՓԲԸ-ի համար առաջացել են ծանր հետևանքներ՝ պատճառվել է ընդհանուր մոտ 85.5մլն դրամի վնաս:
ՈՒսումնասիրության արդյունքներով ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում նշված փաստերի առիթվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 214-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով:

Коррупционными злоупотреблениями в процессе аренды «Спортивному центру сборных команд» причинен ущерб в размере 85.5 млн драм
Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА на основании документов, полученных из Комитета по управлению государственным имуществом РА, исследовало процесс аренды здания и земельного участка, принадлежащего ЗАО «Спортивный центр сборных команд», имеющему 100% государственные акции. Для обеспечения полноценности исследований из Комитета государственных доходов были истребованы и получены необходимые данные и документы.
Результатами было установлено, что между ЗАО «Спортивный центр сборных команд» и одним ООО, учредителем которого является супруга ЗАО, в 2007г. был заключен договор аренды на срок 25 лет, по которому за 480.000 драм в месяц ООО были сданы принадлежащие указанному государственному обществу на праве собственности здание площадью 6580.8 кв/м и земельный участок площадью 1.1807 гк.
Начиная с 2016г., ООО не произвела ежемесячные платежи, вследствие чего по состоянию на момент 30-го июня 2019г. возникло обязательство в размере 13.5 млн драм РА.
Исследованием было установлено также, что после аренды указанного имущества в 2007г. ООО с того же года сдало эти территории по частям в субаренду другим организациям по более высоким ценам. Арендная плата за каждый спортзал площадью 1276 кв/м составляла от 300-700 тысяч драм РА в месяц или за общую площадь 2552 кв/м-как минимум, 1 млн драм РА. Вследствие сдачи ООО указанных территорий в аренду за 480.000 драм РА в месяц ЗАО, фактически, в качестве дохода не получило минимум 500.000 драм РА ежемесячно, который за 12 лет составляет 72 млн драм РА.
Таким образом, констатированные факты свидетельствуют о том, что ответственный служащий ЗАО использовал свои распорядительные или иные полномочия вопреки интересам данной организации и в целях приобретения привилегий в свою пользу или в пользу других лиц указанное здание ЗАО и земельный участок на заведомо невыгодных условиях сдал в аренду ООО своей супруги, последняя часть имущества сдала в субаренду другим юридическим лицам вдвое дороже. Кроме того, в условиях неуплаты предусмотренных договором арендных плат начиная с 2016г., ответственные служащие государственного ЗАО, имея соответствующую обязанность, не предприняли меры по взысканию и расторжению договора. Вследствие данных возможных преступных проявлений для ЗАО «Спортивный центр сборных команд» возникли тяжкие последствия, нанесен ущерб в размере около 85.5 млн драм РА.
По результатам исследования в Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА по указанным фактам возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного частью 2 статьи 214 Уголовного кодекса РА.