Շիրակի մարզի դատախազը միջնորդագրով դիմել է ՀՀ առողջապահության նախարարին
2019թ մայիսի 24-ին ՀՀ ՔԿ Ախուրյանի քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 110-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել է քրեական գործ՝ նույն օրը Շիրակի մարզի Բասեն գյուղում տեղի ունեցած մահվան ելքով դանակահարության և մեկ անձի ինքնասպանության դեպքերի առթիվ:
Քննությամբ ձեռք բերված տվյալներով պարզվել է, որ նշված գյուղի բնակիչ Ալբերտ Կանդալյանը 2019թ. մայիսի 24-ին՝ ժամը 05:00-ի սահմաններում, հարևանությամբ բնակվող իր քրոջ և քրոջ որդուն՝ Բասեն գյուղի բնակիչներ՝ Սուսաննա Կանդալյանին և  Վահագն Կանդալյանին սպանելու դիտավորությամբ գնացել է վերջիններիս անասնագոմ և իր մոտ եղած կենցաղային դանակի գործադրմամբ բազմաթիվ հարվածներ է հասցրել այնտեղ գտնվող Սուսաննա Կանդալյանի կրծքավանդակի հետին մակերեսի և պարանոցի առաջային հատվածներին, սպանել նրան: Ապա գնացել է նրանց տուն, դանակի հարվածներ հասցրել տան նախասրահում քնած վիճակում գտնվող Վահագն Կանդալյանի աջ և ձախ թևերին, պատճառել խորանիստ հյուս­վածք­ների վնասումով կտրած-ծակած վերքեր: Սակայն հանդիպելով Վահագն Կանդալյանի դիմադրությանը՝ չի կարողացել հանցագործությունն ավարտին հասցնել, ինչից հետո գնացել է իր տան նկուղ և առաստաղից էլեկտրական լարով կախվելու եղանակով ինքնասպան եղել:
Ալբերտ Կանդալյանի վերաբերյալ նշանակված հետմահու ամբուլատոր դատահոգեբուժական փորձաքննության եզրակացության համաձայն՝  վերջինս 27.06.2009 թվականից հաշվառված է եղել Ախուրյանի բժշկական կենտրոն ՓԲԸ հոգեբուժական կաբինետում «շիզոֆրենիա պարանոիդ ձև» ախտորոշ­մամբ: Գրացված՝ հոգեբույժի վերջին այցերի ժամանակ արտահայտել է վերաբերման, հետապնդման զառանցական մտքեր, գանգատվել է անքնությունից, որոնք կարող են դիտարկվել որպես նրա մոտ առկա հոգեկան հիվանդության սրացման նշաններ:
Ալբերտ Կանդալյանը մշտապես զառանցական բնույթի մտքեր է արտահայտել իր քրոջ՝ Սուսաննա Կանդալյանի վերաբերյալ՝ համարելով, որ նրա օժանդակությամբ կարող են վնասել և սպանել իր երեխաներին ու ընտանիքի այլ անդամներին: Այս հանգամանքը հաշվի առնելով՝ փորձագիտական հանձնաժողովը հան­գել է եզրակացության, որ Ալբերտ Կանդալյանը հանցագործությունը կատարելիս գտնվել է «շիզոֆրենիա պարանոիդ ձև» հիվանդությաը բնորոշ հիվանդագին ապրումների ազդեցության տակ, ինչը զրկել է նրան իր գործո­ղութ­յուն­ներին հաշիվ տալու և դրանք ղեկավարելու ընդունակությունից: Այսինքն իրեն մեղսագրվող արարքը կատարելու պահին նա գտնվել է անմեղսունակ վիճակում: Նախքննությամբ որևէ մեկի կողմից Ա. Կանդալյանին անուղղակի դիտավորությամբ ինքնասպանության հասցնելու կամ հակելու վերաբեր­յալ տվյալներ ձեռք չեն բերվել։
Ելնելով քրաեական գործի նշված փաստական հանգամանքներից՝ որոշում է կայացվել քրեական գործով վարույթը կարճելու և քրեական հետապնդում չիրականացնելու մասին:
Սակայն նախաքննությամբ պարզվել է, որ Ալբերտ Կանդալյանը բժշկական կենտրոնի հոգեբուժանարկոլոգիական կաբինետում հաշվառվելուց հետո մինչև 11.05.2019 թվականը ստացել է համապատասխան դեղորայք, սակայն բժիշկին մեծամասամբ և հատկապես վերջին շրջանում ներկայացել է ոչ թե հիվանդը, այլ նրա կինը, իսկ բժշկի կողմից հիվանդի բնակարան այցեր չեն կատարվել։
2013 թվականից մինչև 2019 թվականի մայիսի 11-ը հոգեբույժի կողմից արձանագրվել է  Ալբերտ Կանդալյանի ունեցած հիվանդությանը բնորոշ նույն ախտաբանական վիճակները, նա ստացել է նույն դեղատեսակները և նրա վիճակի լավացում տեղի չի ունեցել, ինչը պատշաճ ուշադրության չի արժանացել Ալբերտ Կանդալյանի հսկողությունը և բուժումն իրականացնող հոգեբույժի կողմից: Միջոցներ չեն ձեռնարկվել  նրան հատկացվող դեղորայքի տեսակը փոփոխելու, վերջինիս ստացիոնար բուժօգնությունը կազմակերպելու ուղղությամբ, հոգեբույժը անձամբ չի ընդունել հիվանդին, տնայցեր չի կազմակերպել: Հաշվի չի առնվել այն հանգամանքը, որ Ալբերտ Կանդալյանի մոտ, կատարված դեպքին նախորդող ժամանակահատվածում նկատվել է հիվանդության սրացման վիճակ, այդ մասին պատկան մարմիններին չի իրազեկվել: Դրա հետևանքով տարիներ շարունակ կիրառված բժշկական միջամտության արդյունքում Ալբերտ Կանդալյանի հոգեկան առողջության վիճակը ոչ միայն չի բարելավվել, այլև վերջինս դարձել է հանրության համար վտանգ ներկայացնող հիվանդ, ինչը նպաստել է առանձնապես ծանր հանցանքը կատարելուն։
Հաշվի առնելով այս հանգամանքները՝ Շիրակի մարզի դատախազ Կարեն Գաբրիելյանը միջնորդագրով դիմել է ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանին՝ միջոցներ ձեռնարկելու  Շիրակի մարզի «Ախուրյանի բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ աշխատանքում տեղ գտած թերությունները, դրանց պատճառները վերացնելու, իրենց աշխատանքում թերացած աշխատակիցներին պատասխանատվության ենթարկելու, նշված բժշկական կենտրոնի հոգեբուժանարկոլոգիական կաբինետի աշխատակիցների կողմից հետագայում նմանատիպ երևույթները բացառելու և նման հիվանդների առկայության դեպքում նրանց բժշկական օգնության տրամադրման գործըթնացի նկատմամբ հսկողությունն ուժեացնելու նպատակով։

Prosecutor of Shirak region has turned to the RA Minister of Health with petition
On 24,05.2019 in the Investigative Division of Akhuryan of the RA IC, under Point 1 of Part 2 of Art. 34-104 and Part 1 of Art. 110 of the RA Criminal Code criminal case has been initiated on the facts of stabbing and suicide of one person in the village of Basen of Shirak region.
By the data obtained in the course of the investigation it has been found out that a resident of the mentioned village - Kandalyan Albert on 24.05.2019, at around 5:00 p.m. with the intent to kill his sister and sister’s son (who live in the neighborhood) - the residents of the village of Basen, Kandalyan Susanna and Kandalyan Vahagn went to the barn and, with his household knife, stabbed Kandalyan Susanna in the back of the chest and killed her. Then he went to their house, stabbed Kandalyan Vahagn in the right and left hands, who was asleep, causing wounds with the damage of deep tissues. However, because of the resistance of Kandalyan Vahagn, he could not bring the crime to an end, then went to the basement of his house and hanged himself from the ceiling with an electric wire and killed himself.
According to the conclusion of the posthumous outpatient forensic-psychiatric examination in regards to Kandalyan Albert, the latter has been registered since 27.06.2009 in the psychiatric office of "Akhuryan Medical Center" CJSC with the diagnosis of "paranoid schizophrenia".
During the last registered visits of the psychiatrist has expressed delusional expressions of attitude, prosecution, and complained of insomnia, which can be considered as signs of exacerbation of his mental disorder.
Kandalyan Albert has constantly expressed delusional thoughts about his sister, Kandalyan Susanna, believing that by her assistance his children and other family members could be harmed and killed. In view of this circumstance, the commission of expertise has concluded that at the time of committing the crime Kandalyan Albert was under the influence of painful experiences inherent to the disease of "paranoid schizophrenia", which deprived him of the ability to control his actions. Thus, at the time of committing the act he was in a state of insanity. By the preliminary investigation data have not been obtained concerning the incitement to commit suicide by anyone with direct intent.
Based on the factual circumstances of the criminal case, a decision has been made to terminate the proceedings of the criminal case.
However, by the preliminary investigation it has been found out that Kandalyan Albert, after being registered in the psychiatry and narcology department of the medical center until 11.05.2019 has received the appropriate medications, however, most of the time, and especially during the recent times, not the patient, but his wife has visited the doctor, and the doctor hasn’t visited the patient in the apartment.
From 2013 to May 11, 2019, the same pathological conditions that characterized Kandalyan Albert's diseases have been registered, he received the same medications and there was no improvement in his condition.  No measures have been taken to change the type of medicine prescribed him, and the psychiatrist has not personally accepted him or organized visits to the house.  In the result of medical intervention for many years, the state of mental health of Kandalyan Albert has not only been improved, but the latter became sick, posing a danger to society, which has contributed to the commission of a particularly serious crime.
Taking into account the circumstances, the prosecutor of Shirak Region Gabrielyan Karen with the petition has turned to the RA Minister of Health Torosyan Arsen with a view to address the deficiencies, that occurred in the work of "Akhuryan Medical Center" CJSC, to eliminate their causes, to hold accountable the employees who have made omissions in their work, and to strengthen control over the process of providing medical care in case of such patients.