Ավարտվել է ՀՀ զինվորական դատախազի գլխավորած պատվիրակության աշխատանքային այցը Ռուսաստանի Դաշնություն
Աշխատանքային այցով Ռուսաստանի Դաշնությունում էր գտնվում ՀՀ զինվորական դատախազության պատվիրակությունը՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ, զինվորական դատախազ Վահե Հարությունյանի գլխավորությամբ:
Փորձի փոխանակման համատեքստում հայկական պատվիրակությունը ծանոթացել է ՌԴ զինվորական իրավապահ համակարգին, զորամասերում օրենսդրության կիրառման նկատմամբ հսկողության կառուցակարգերին, զինվորական գործերով մինչդատական և դատական վարույթի շրջանակներում քրեական հետապնդման իրականացման ընթացակարգերին, ռազմական դատարանների գործունեությանը, Արևմտյան ռազմական օկրուգի զինվորական դատախազության կառուցվածքային և գործույթային առանձնահատկություններին և ռազմական-իրավաբանների, զինվորական դատախազության կադրերի ուսուցման համակարգին:
Այցի շրջանակներում Մոսկվայում տեղի է ունեցել ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ, զինվորական դատախազ Վահե Հարությունյանի հանդիպումը ՌԴ գլխավոր դատախազի տեղակալ, գլխավոր զինվորական դատախազ Վալերի Պետրովի հետ, որի ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների զինվորական դատախազությունների միջև համագործակցության ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր:
ՀՀ զինվորական դատախազ Վահե Հարությունյանը, շնորհակալություն հայտնելով ՌԴ գործընկերներին բովանդակալից և հետագա համատեղ պլաններին նպատակաուղղված օրակարգով այցի հրավերի համար, նշել է, որ իրավական ոլորտում երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման համար բավարար նախադրյալներ է ապահովում երկկողմ ձևավորված իրավապայմանագրային բազան:
«Հայաստանի Հանրապետության դատախազությունը, որպես հետաքննության և նախաքննության նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնող մարմին, իրականացրել և իրականացնում է հսկողություն՝ վկայակոչված երկկողմ համաձայնագրերով, պայմանագրով և Կոնվենցիայով ՀՀ իրավապահ մարմինների վրա դրված պահանջների անշեղ կատարման նկատմամբ:
Համոզված եմ, որ նշված պարտավորությունների կատարումն այսուհետ ևս կկրի երկկողմ բնույթ, ինչի մասին է վկայում սույն այցը, որը կնպաստի երկու երկրների իրավական համակարգերի միջև աշխատանքների արդյունավետության բարձրացմանը, երկկողմ պայմանագրերով ստանձնած իրավապարտավորություների իրացման ընթացքում առաջացած խնդիրների լուծմանը»,-ասել է Վահե Հարությունյանը:
ՀՀ զինվորական դատախազն ավելացրել է, որ նման ձևաչափով հանդիպման կազմակերպումը նպաստում է Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության դատախազությունների միջև քրեական հետապնդման իրականացման ոլորտում փոխշահավետ համագործակցության անշեղ զարգացմանն ու ամրապնդմանը, ինչը հնարավորություն կընձեռնի առավել արդյունավետ դիմակայել քրեական հետապնդման ոլորտում օրեցօր ծառացող մարտահրավերներին:
Այս համատեքստում ՀՀ զինվորական դատախազը ՌԴ իր գործընկերոջը հրավիրել է 2020թ. պատասխան այց կատարել Հայաստանի Հանրապետություն:
ՌԴ զինվորական գլխավոր դատախազ Վալերի Պետրովն իր հերթին նշել է, որ ՌԴ-ին և ՀՀ-ին միավորում է բազմակողմանի կապերի կայուն համակարգ, որն առանձնանում է բարձր արդյունավետությամբ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ հարաբերություններում՝ մասնավորապես ԱՊՀ-ի, ՀԱՊԿ-ի և Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում: Վերջինս նպաստում է նաև երկու երկրների ռազմատեխնիկական հարաբերությունների, զինված ուժերի միջև համագործակցության զարգացմանը: Այդ շրջանակներում պարոն Պետրովը վստահություն է հայտնել, որ հայկական պատվիրակության այցը ՌԴ նոր խթան կհանդիսանա երկու երկրների զինվորական ոլորտի իրավապահ մարմինների և դատախազությունների հարաբերությունները որակապես նոր մակարդակի տեղափոխելու համար:

Рабочий визит делегации во главе с Военным прокурором РА в Российскую Федерацию завершен
Делегация Военной прокуратуры РА во главе с заместителем генерального прокурора РА, военным прокурором Ваге Арутюняном с рабочим визитом находилась в Российской Федерации.
В контексте обмена опытом армянская делегация была ознакомлена своенной правоохранительной системой РФ, механизмами контроля за применением законодательства в воинских частях, процедурам осуществления уголовного преследования в рамках судебного и досудебного производства по военным делам, деятельностью военных судов, функциональными и структурными особенностями военной прокуратуры Западного военного округа и системой обучения военных юристов и кадров военной прокуратуры.
В рамках визита заместитель генерального прокурора РА, военный прокурор Ваге Арутюнян встретился в Москве с заместителем генерального прокурора РФ, главным военным прокурором Валерием Петровым. В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с расширением сотрудничества между военными прокуратурами двух стран
Военный прокурор РА Ваге Арутюнян, поблагодарив коллег РФ за приглашение, отметил, что сформированная правовая-договорная база обеспечивает достаточные предпосылки для развития отношений между двумя странами в правовой сфере.
«Прокуратура Республики Армения как орган, осуществляющий надзор за дознанием и предварительнымрасследованием, осуществила и осуществляет надзор за последовательным соблюдением требований, поставленныхперед правоохранительными органами РА посредством двусторонних соглашений, договоров и конвенции.
Я убежден, что выполнение этих обязательств будет нести двусторонний характер, о чем свидетельствует этот визит, который будет способствовать повышению эффективности работ между правовыми системами двух стран и разрешению вопросов, возникающих в ходе реализации правовых обязательств, принятых двусторонними соглашениям », - сказал Ваге Арутюнян.
Военный прокурор РА добавил, что организация встречи в таком форматеспособствует развитию и укреплению взаимовыгодного сотрудничества в сфере уголовного преследования между прокуратурами Республики Армения и Российской Федерации, что и даст возможность более эффективно противостоять вызовам в сфере уголовного преследования.
В этом контексте военный прокурор РА пригласил своего коллегу РФ в 2020г. посетить РА с ответным визитом.
В свою очередь главный военный прокурор РФ Валерий Петров отметил, что Россию и Армению объединяет стабильная система многосторонних отношений, которая отличается высокой эффективностью как в двусторонних, так и многосторонних отношениях, в частности в рамках СНГ, ОДКБ и ЕврАзЭС.
В рамках этого господин Петров выразил уверенность, что визит армянской делегации в РФ станет новым стимулом для перевода отношений правоохранительных органов и прокуратур в военной сфере двух стран на качественно новый уровень.