Ցավով տեղեկացնում ենք, որ տևական հիվանդությունից 37 տարեկան հասակում կյանքից հեռացել է ՀՀ գլխավոր դատախազության միջազգային-իրավական համագործակցության վարչության դատախազ, արդարադատության երկրորդ դասի խորհրդական Հեղինե Սարգսի Բադալյանը: Այդ կապակցությամբ ցավակցական խոսք է հղել ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը.
«Խորը ցավով տեղեկացա մեր սիրելի գործընկեր, ՀՀ գլխավոր դատախազության միջազգային-իրավական համագործակցության վարչության դատախազ, արդարադատության երկրորդ դասի խորհրդական Հեղինե Բադալյանի անժամանակ մահվան մասին:
Չափազանց ծանր և դժվար է ափսոսանքի, սփոփանքի խոսքեր գտնել երիտասարդ, կյանքի բերկրանքը լիարժեք չզգացած մարդու, առավելևս գործընկերոջ կորստի դեպքում:
Իր մարդկային նկարագրով, համեստությամբ, բոլորի հետ հաղորդակցվելու կարողությամբ ու անկեղծությամբ Հեղինե Բադալյանը վայելում էր ողջ կոլեկտիվի սերն ու հարգանքը: Նա մշտապես աչքի է ընկել իր պարտականությունների կատարմանը,  իր առջև դրվող խնդիրներին մեծ պատասխանատվությամբ մոտենալու հատկությամբ, անխոնջ, անտրտունջ աշխատանքով, բարեխճությամբ ու հոգատարությամբ:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունում, իր հետ աշխատած, իրեն ճանաչած մարդկանց սրտերում Հեղինե Բադալյանը լույսի շող, ջերմություն, բարություն և թանկ հուշեր թողեց, ինչպես նաև դառը կսկիծ՝ իր չվայելած երիտասարդության, կյանքի և կիսատ թողած երազանքների համար:
Անձամբ իմ և ՀՀ գլխավոր դատախազության ողջ անձնակազմի կողմից ցավակցում եմ մեր սիրելի գործընկերոջ հարազատներին, ընկերներին, մտերիմներին այս անդառնալի, խիստ անժամանակ և ծանր կորստի համար: Համբերություն ու տոկունություն եմ մաղթում այս դժվարին պահին»:
Կենսագրությունը
Հեղինե Բադալյանը ծնվել էր 1982թ. օգոստոսի 14-ին Երևան քաղաքում:
1999-2005թթ. սովորել է Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանում՝ ստանալով պետական և մունիցիպալ կառավարման բակալավրի, ապա մագիստրոսի աստիճաններ:
2007-2010թթ. սովորել է Երևանի մենեջմենթի համալսարանում՝ ստանալով իրավաբանի կրթություն:
2011-2013թթ. սովորել է Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում և ստացել իրավագիտության մագիստրոսի աստիճան:
Աշխատանքային գործունեությունն սկսել է 2003 թվականի օգոստոսից՝ Մտավոր սեփականության գործակալությունում՝ որպես խմբագիր:
2003-2013թթ. աշխատել է Արդարադատության նախարարությունում՝ նախ որպես աշխատակազմի իրավական ակտերի փորձաքննության վարչության տնտեսական օրենսդրության բաժնի առաջին կարգի մասնագետ, ապա աշխատակազմի ղեկավարի օգնական, նախարարի տեղակալի օգնական:
2013թ. տեղափոխվել է դատախազության համակարգ՝ նախ որպես ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի օգնական, ապա՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության աշխատակազմի քարտուղարության գլխավոր մասնագետ:
ՀՀ գլխավոր դատախազի 2018թ. ապրիլի 7-ի հրամանով նշանակվել էր ՀՀ գլխավոր դատախազության միջազգային-իրավական համագործակցության վարչության դատախազ՝ ստանալով արդարադատության երկրորդ դասի խորհրդականի դասային աստիճան:

Письмо-соболезнования
Со скорбью сообщаем, что от длительной болезни в 37-летнем возрасте ушла из жизни прокурор Управления международно - правового сотрудничества Генеральной прокуратуры РА, советник юстиции 2-го класса Эгине Саргисовна Бадалян. В связи с этим соболезнования выразил генеральный прокурор РА Артур Давтян:
«С глубокой скорбью узнал о преждевременной смерти прокурора Управления международно - правового сотрудничества Генеральной прокуратуры РА, советника юстиции 2-го класса Э. Бадалян.
Очень тяжело и трудно найти слова сожаления, утешения по случаю потери молодого человека, тем более коллеги, полноценно не испытавшей радости жизни.
Эгине Бадалян со своим человеческим образом, скромностью, умением общаться со всеми и искренностью пользовалась любовью и уважением всего коллектива. Она всегда выделялась умением относиться с большой ответственностью к выполнению своих обязанностей, поставленных перед ней задач, неустанной, неутомимой работой, добросовестностью и заботливостью.
Эгине Бадалян оставила сияние света, тепла, доброты и дорогие воспоминания в сердцах людей, которые с ней работали в Генеральной прокуратуре РА и знали ее, а также горькую печаль за юность, которой она не насладилась, за жизнь и несбывшиеся мечты.
От имени всего коллектива Генеральной прокуратуры Республики Армения и от себя лично выражаю соболезнования родственникам, друзьям и близким нашей дорогой коллеги в связи с этой необратимой, преждевременной и серьезной потери. Желаю вам терпения и выдержки в этот тяжёлый момент».
Биография
Дата рождения: 14.08.1982г. г. Ереван.
Образование:
1999-2005гг. - Государственный инженерный университет Армении, степень бакалавра, затем и магистра государственного и муниципального управления
2007-2010гг. - Ереванский университет менеджмента, по образованию юрист
2011-2013гг. - Американский университет Армении, степень магистра юриспруденции
Профессиональную деятельность начала с августа 2003г. в Агентстве интеллектуальной собственности в качестве редактора
2003-2013гг. работала в Министерстве юстиции сначала специалистом первого класса отдела экономического законодательства управления экспертизы правовых актов аппарата, затем помощницей руководителя аппарата и помощницей заместителя министра.
В 2013г. была переведена в систему прокуратуры, сначала помощницей заместителя генерального прокурора РА, затем главным специалистом секретариата аппарата Генеральной прокуратуры РА.
Указом генерального прокурора РА от 07.04.2018г. была назначена прокурором   Управления международно - правового сотрудничества Генеральной прокуратуры РА, получив классовую степень советника юстиции второго класса.