Գնահատման կեղծ եզրակացության հիման վրա պետական սեփականության գույքը մի քանի անգամ ցածր գնով օտարելու հերթական դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել
ՀՀ գլխավոր դատախազությունում շարունակվում են պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու գործառույթի շրջանակներում պետական գերատեսչություններից ստացված՝ իրենց ներքին վերահսկողական գործիքակազմով իրականացվող ստուգումների արդյունքների ուսումնասիրությունները:
Մասնավորապես, ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեից ստացված գրության և կից փաստաթղթերի հիման վրա ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում կատարված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեի պաշտոնատար անձինք, խախտելով «Գնումների մասին» ՀՀ օրենքի պահանջները՝ առանց օրենքով սահմանված գնումների ընթացակարգերի, առանց պայմանագիր կնքելու, 2016թ. ՍՊԸ-ին առաջարկել են իրականացնել գույքերի գնահատման աշխատանքներ։
Նշված առաջարկի հիման վրա ՍՊԸ-ն 24.08.2016թ. իրականացրել է ք. Երևան, Էրեբունի համայնք, Սասունցի Դավիթ փողոց թիվ 66/1 հասցեում գտնվող 283.4 քմ մակերեսով շինության և 721.6 քմ մակերեսով հողամասի գնահատում, ինչի արդյունքում նշված անշարժ գույքը գնահատվել է 26.6մլն ՀՀ դրամ:
Դրա հիման վրա գույքը մի քաղաքացու օտարվել է 28.1մլն ՀՀ դրամով:
Հետագայում կատարվել է վերը նշված անշարժ գույքի 2016թ. շուկայական արժեքի վերլուծություն, ինչի արդյունքում պարզվել է, որ օտարված գույքի շուկայական արժեքը 2016թ. դրությամբ կարող էր կազմել ոչ թե 26.620.000 ՀՀ դրամ, այլ՝ 65 մլն ՀՀ դրամ կամ շուրջ 2.5 անգամ ավել սկզբնական գնահատված արժեքից:
Պարզվել է նաև, որ նշված անշարժ գույքերի գնահատման գործընթացում խախտվել են գնահատման ստանդարտի պահանջները, մասնավորապես՝ հաշվի չի առնվել գնահատվող գույքի նպատակային նշանակությունը, մակերեսը:
Բացի այդ, համաձայն ՀՀ կառավարության 13.06.2003 որոշման, պետական սեփականություն հանդիսացող նման կատեգորիայի՝ 50 մլն դրամից ավելի գնահատված արժեքով անշարժ գույքի օտարումը կարող է տեղի ունենալ միայն ՀՀ կառավարության որոշմամբ։
Մինչդեռ, տվյալ դեպքում վերը նշված անշարժ գույքը 50 մլն դրամից պակաս գնահատելու արդյունքում, ՀՀ կառավարության 13.06.2003 որոշման պահանջների խախտմամբ, այն օտարվել է ոչ թե ՀՀ կառավարության որոշմամբ, այլ՝ ՀՀ ԿԱ պետական գույքի կառավարման վարչության պետի հրամանով:
Արդյունքում ՍՊԸ մասնագետի կողմից կազմված և տնօրենի կողմից հաստատված գնահատման կեղծ եզրակացության հիման վրա 65 մլն ՀՀ դրամ իրական արժեքով գույքը գնահատվել, ապա ՀՀ ԿԱ պետական գույքի կառավարման վարչության կողմից օտարվել է իրական արժեքից մոտ 2.5 անգամ պակաս գնով՝ պետությանը պատճառելով շուրջ 36.9մլն ՀՀ դրամի վնաս՝ առաջացնելով ծանր հետևանքներ:
ՈՒսումնասիրության արդյունքներով ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցագործությունների հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, որի նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ քննչական կոմիտեին:

Criminal case has been initiated concerning another case of alienation at a price several times lower on the basis of a false conclusion on the assessment of a state property
Within the framework of the function of initiating a lawsuit for state interests’ protection, the RA Prosecutor General’s Office continues to investigate the results of inspections /received from state agencies/ carried out by the internal control mechanism.
In particular, on the basis of a letter received from the State Property Management Committee of the Republic of Armenia and the attached documents, by the study carried out by the Department for State Interests Protection of the RA Prosecutor General's Office, it has been found out that the officials of the State Property Management Committee of the RA by the violation of the requirements of the RA Law on Procurement, without processes of procurement established by law and without concluding an agreement in 2016 have proposed LLC to carry out property assessment.
Based on this proposal, on 24.08.2016 LLC has carried out the assessment of landing plots / area of 283.4 sq.m. and 721.6 sq.m. /, which are located at address: Yerevan, Erebuni,  st. Sasunci Davit, /, as a result of which the property has been estimated 26.6 million AMD.
Based on this assessment, the property has been alienated for 28.1 million AMD.
Hereinafter, an analysis of the market value of this property for 2016 has been carried out, and as a result of this, it has been found out that the market value of the alienated property as of 2016 could be not 26.620.000 million AMD, but 65 million AMD.
It has been found out that in the process of assessment of this property the requirements of assessment standards have been violated, in particular, its area has not been taken into account.
Besides, according to the decision of the RA Government dated 13.06.2003, the alienation of real estate worth more than 50 million AMD can be carried out only by the decision of the RA Government.
Meanwhile, as in this case, in the result of the assessment of the indicated real estate below the amount of 50 million AMD, by violations of the requirements of the decision of the RA Government dated 13.06.2003, it has been alienated not by the decision of the RA Government, but by a decree of the Head of the Department of State Property Management.
As a result, based on a false conclusion on the assessment made by a specialist of LLC and approved by the head, the property with a real value of 65 million AMD, has been estimated, then alienated at a price 2.5 times lower than its real price by the Department of State Property Management, and damage in the amount of 36.9 million AMD has been inflicted to the state.
In the course of the study by State Interests Protection Department of the Prosecutor General's Office of the Republic of Armenia in accordance with Part 2 of Art. 325 and Part 2 of Article 308 of the RA Criminal Code a criminal case has been initiated and the preliminary investigation of the case has been entrusted to the RA IC.