Գնահատման կեղծ եզրակացության հիման վրա պետական սեփականության գույքը մի քանի անգամ ցածր գնով օտարելու հերթական դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել
ՀՀ գլխավոր դատախազությունում շարունակվում են պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու գործառույթի շրջանակներում պետական գերատեսչություններից ստացված՝ իրենց ներքին վերահսկողական գործիքակազմով իրականացվող ստուգումների արդյունքների ուսումնասիրությունները:
Մասնավորապես, ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեից ստացված գրության և կից փաստաթղթերի հիման վրա ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում կատարված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեի պաշտոնատար անձինք, խախտելով «Գնումների մասին» ՀՀ օրենքի պահանջները՝ առանց օրենքով սահմանված գնումների ընթացակարգերի, առանց պայմանագիր կնքելու, 2016թ. ՍՊԸ-ին առաջարկել են իրականացնել գույքերի գնահատման աշխատանքներ։
Նշված առաջարկի հիման վրա ՍՊԸ-ն 24.08.2016թ. իրականացրել է ք. Երևան, Էրեբունի համայնք, Սասունցի Դավիթ փողոց թիվ 66/1 հասցեում գտնվող 283.4 քմ մակերեսով շինության և 721.6 քմ մակերեսով հողամասի գնահատում, ինչի արդյունքում նշված անշարժ գույքը գնահատվել է 26.6մլն ՀՀ դրամ:
Դրա հիման վրա գույքը մի քաղաքացու օտարվել է 28.1մլն ՀՀ դրամով:
Հետագայում կատարվել է վերը նշված անշարժ գույքի 2016թ. շուկայական արժեքի վերլուծություն, ինչի արդյունքում պարզվել է, որ օտարված գույքի շուկայական արժեքը 2016թ. դրությամբ կարող էր կազմել ոչ թե 26.620.000 ՀՀ դրամ, այլ՝ 65 մլն ՀՀ դրամ կամ շուրջ 2.5 անգամ ավել սկզբնական գնահատված արժեքից:
Պարզվել է նաև, որ նշված անշարժ գույքերի գնահատման գործընթացում խախտվել են գնահատման ստանդարտի պահանջները, մասնավորապես՝ հաշվի չի առնվել գնահատվող գույքի նպատակային նշանակությունը, մակերեսը:
Բացի այդ, համաձայն ՀՀ կառավարության 13.06.2003 որոշման, պետական սեփականություն հանդիսացող նման կատեգորիայի՝ 50 մլն դրամից ավելի գնահատված արժեքով անշարժ գույքի օտարումը կարող է տեղի ունենալ միայն ՀՀ կառավարության որոշմամբ։
Մինչդեռ, տվյալ դեպքում վերը նշված անշարժ գույքը 50 մլն դրամից պակաս գնահատելու արդյունքում, ՀՀ կառավարության 13.06.2003 որոշման պահանջների խախտմամբ, այն օտարվել է ոչ թե ՀՀ կառավարության որոշմամբ, այլ՝ ՀՀ ԿԱ պետական գույքի կառավարման վարչության պետի հրամանով:
Արդյունքում ՍՊԸ մասնագետի կողմից կազմված և տնօրենի կողմից հաստատված գնահատման կեղծ եզրակացության հիման վրա 65 մլն ՀՀ դրամ իրական արժեքով գույքը գնահատվել, ապա ՀՀ ԿԱ պետական գույքի կառավարման վարչության կողմից օտարվել է իրական արժեքից մոտ 2.5 անգամ պակաս գնով՝ պետությանը պատճառելով շուրջ 36.9մլն ՀՀ դրամի վնաս՝ առաջացնելով ծանր հետևանքներ:
ՈՒսումնասիրության արդյունքներով ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցագործությունների հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, որի նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ քննչական կոմիտեին:

Возбуждено уголовное дело по очередному случаю отчуждения по цене в несколько раз ниже на основании ложного заключения по оценке имущества государственной собственности
В рамках функции возбуждения иска по защите государственных интересов, в генеральной прокуратуре РА продолжаются исследования результатов проверок, осуществляемых механизмом внутреннего контроля, полученных от государственных ведомств и осуществлённых их внутренним надзорным механизмом.
В частности на основании письма, полученного от государственного комитета по управлению имуществом РА и приложенных документов, в ходе исследования, осуществлённого управлением по защите государственных интересов генеральной прокуратуры  РА было установлено, что должностные лица комитета по управлению государственным имуществом РА нарушая требования закона РА о закупках, без процессов закупок, установленных законом и без заключения договора, в 2016г. предложили ООО осуществить работы по оценке имуществ.
На основании данного предложения 24.08.2016г. ООО осуществило оценку земельных участок /площадью 283.4 кв.м. и 721.6 кв.м./, находящихся по адресу: ул. Сасунци Давид 66/1, Эребуни, г. Ереван/, в результате чего и данное недвижимое имущество было оценено 26.6 млн. драмов РА.
На основании данной оценки, имущество было отчуждено одному гражданину за 28.1 млн. драмов РА.
В дальнейшем был проведен анализ рыночной стоимости 2016г. данного недвижимого имущества, и в результате чего было установлено, что рыночная стоимость отчужденного имущества по состоянию на 2016г.  могло составить не 26.620.000 млн. драмов РА, а 65 млн. драмов РА.
Также было установлено, что в процессе оценки данного имущества были нарушены требования стандартов оценки, в частности, не были учтены целевое назначение имущества и площадь.
Кроме того, согласно решению правительства РА от 13.06.2003, отчуждение недвижимого имущества стоимостью более 50 млн. драмов может осуществляться только решением правительства РА.
Тем временем, как в данном случае,  в результате оценки указанного недвижимого имущества ниже суммы в размере 50 млн. драмов, нарушением требований решения правительства РА от 13.06.2003, имущество было отчуждено не решением правительства РА, но указом начальника департамента управления государственным имуществом ПП РА.
В результате на основании ложного заключения по оценке составленного специалистом ООО и утвержденного руководителем, имущество с реальной стоимостью 65 млн. драмов РА было оценено, затем было отчуждено департаментом управления государственным имуществом ПП РА по цене в 2.5 раз ниже, и государству был нанесен ущерб в размере 36.9 млн. драмов РА.
В результате исследования в управлении по защите государственных интересов генеральной прокуратуры РА согласно ч. 2 ст. 325 и ч. 2 ст. 308 УК РА было возбуждено уголовное дело, и предварительное следствие дела было поручено СК РА.