Ազդարարման համակարգով ստացված և ստուգված հաղորդումների 27.7 տոկոսի դեպքում հարուցվել են քրեական գործեր. ամփոփում
2019թ. մայիսի 21-ից գործարկվել է Ազդարարման միասնական էլեկտրոնային հարթակը, որի միջոցով, անձինք կարող են անանուն եղանակով տեղեկություններ հաղորդել իրենց հայտնի կոռուպցիոն դեպքերի, փաստերի մասին:
Հարթակի գործարկման նախորդ 5 ամիսների ընթացքում ստացվել է դրա միջոցով 146 ազդարարում:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունում իրականացված ազդարարման վարույթներով պարզվել է, որ դրանց 26 տոկոսի դեպքում առկա են առերևույթ կոռուպցիոն հանցագործության հատկանիշներ պարունակող հանգամանքներ: Ըստ այդմ՝ դրանք ուղարկվել են օպերատիվ-հետախուզական գործողություններով ստուգելու: Հոկտեմբերի 14-ի դրությամբ արդեն իսկ ստուգված ազդարարումների 27.7%-ի, կամ քանակական արտահայտությամբ 5-ի դեպքում հարուցվել են քրեական գործեր: Վերջիններս հարուցվել են հետևյալ փաստական հանգամանքների հիման վրա:
- Ազդարարման վարույթի շրջանակներում կատարված ստուգումների և նյութերի նախապատրաստման արդյունքում տվյալներ են ստացվել Արմավիրի մարզի Արևիկ համայնքի նախկին ղեկավարի կողմից, որպես աճուրդի կազմակերպիչ, 2005թ. իրականացված աճուրդով նույն համայնքին պատկանող 2.6 հա հողամասը, ինչպես նաև 2010թ. իրականացված աճուրդով՝ 0,686 հա և 0,689 հա ջրային տարածքներն իր եղբորը վաճառելու մասին: Դեպքի առթիվ ՀՀ ոստիկանության Արմավիրի բաժնում 2019թ. հուլիսի 22-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 196-րդ հոդվածի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ և իրականացվում է նախաքննություն:
- Ազդարարման ընթացակարգով ստուգման և ՀՀ ոստիկանության ԿՀԴՊ գլխավոր վարչությունում նախապատրաստված նյութերով պարզվել է, որ 2015թ. «Երևանի ինֆորմատիկայի պետական քոլեջ» ՊՈԱԿ-ում տեղադրվել են լազերային և ֆրեզերային հաստոցներ՝ հաշմանդամություն ունեցող թվով 10 անձանց աշխատանքով ապահովելու համար: ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի համաձայնությամբ 2016թ. այդ հաստոցներով սկսել է իրականացվել ձեռնարկատիրական գործունեություն՝ անհատներին և կազմակերպություններին ծառայություններ մատուցելով լազերային, ֆրեզերային և ուլտրամանուշակագույն տպագրության ոլորտներում, որի իրականացման համակարգումը քոլեջի տնօրենի բանավոր կարգադրությամբ վստահվել է քոլեջի ծրագրավորման ամբիոնի վարիչին:
Վերջինս, սակայն, 2016-2019թթ., օգտվելով տնօրենի անփույթ վերաբերմունքից, մատուցվող ծառայությունների և ստացված դրամական միջոցների նկատմամբ պատշաճ հսկողություն չիրականացնելու հանգամանքից, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, չարաշահել է տնօրենի վստահությունը և չի հաշվառել ու քոլեջի դրամարկղ չի մուտքագրել փաստացի մատուցված ծառայություններից ստացված խոշոր չափերի՝ ընդհանուր 1,8մլն ՀՀ դրամ գումարը, որի հետևանքով քոլեջին պատճառվել է խոշոր չափերի էական վնաս: Նշված դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 184-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով հարուցել է քրեական գործ:
- Ազդարարման հարթակի միջոցով ստացված հաղորդման հիման ՀՀ ոստիկանության ԿՀԴՊ գլխավոր վարչությունում նախապատրաստված նյութերով տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության «Մատենադարան» Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտ» հիմնադրամում 3 աշխատակիցներ 2014-2018թթ. ընթացքում երկարատև ժամանակով փաստացի աշխատանքի չեն ներկայացել և չեն կատարել իրենց աշխատանքային պարտականությունները: Սակայն հիմնադրամի տնտեսական գծով փոխտնօրենը, օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը, աշխատաժամանակի հաշվարկի ամսեկան տեղեկագրերում կեղծ տեղեկություններ է մտցրել նրանց հաճախելիության վերաբերյալ և հաստատել դրանք: Արդյունքում վատնման եղանակով հափշտակվել են այդ աշխատակիցների անվամբ դուրս գրված և որպես աշխատավարձ վճարված ընդհանուր առանձնապես խոշոր չափերի՝ մոտ 4,5մլն ՀՀ դրամ գումարները: Դեպքի առթիվ քրեական գործը հարուցվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի և 314-րդ հոդվածի հատկանիշներով:
- Ազդարարման էլեկտրոնային հարթակի միջոցով ստացված մեկ այլ հաղորդման հիման ՀՀ ոստիկանության ԿՀԴՊ գլխավոր վարչությունում նախապատրաստված նյութերով պարզվել է, որ Գեղարքունիքի մարզի Գավառ համայնքի ղեկավարը և վերջինիս տեղակալը 2018թ. մարտ-մայիս ամիսների ընթացքում, չարաշահելով իրենց պաշտոնեական լիազորությունները, խախտել են սահմանված ընթացակարգը և առանց փաստաթղթային ձևակերպման թույլատրել են մասնավոր շինանյութի առևտրով զբաղվող, իրենց մտերիմ անձին՝ ապամոնտաժել Գավառի համայնքապետարանի հաշվեկշռում գտնվող «Հեքիաթ» մանկապարտեզի շենքը և տնօրինել ապամոնտաժման արդյունքում գոյացած՝ շուրջ 3.5մլն ՀՀ դրամ շուկայական արժեքով իրացված շինանյութերը: Ապա նշված ապօրինի գործարքը քողարկելու նպատակով կազմակերպել են Գավառ համայնքի ավագանու, ձևական նիստի միջոցով ապամոնտաժման թույլտվության տրամադրման, գույքի շուկայական արժեքի և ապամոնտաժման աշխատանքների գրեթե համարժեք՝ շուրջ 2.2մլն ՀՀ դրամի չափով գնահատելու գործընթացը: Դրանց հիման վրա տվյալ աշխատանքների կատարման վերաբերյալ 2018թ. հունիսի 13-ին մի ԲԲԸ-ի հետ կնքվել է ձևական բնույթ կրող կապալի պայմանագիր, որի հետևանքով համայնքի օրինական շահերին պատճառվել է էական վնաս:
Բացի այդ, 2016-2018թթ. ընթացքում կազմակերպել է համայնքապետարանի և համայքնապետի հորը պատկանող «Գավառ Տրանս» ՍՊԸ-ի միջև՝ համայնքին տրանսպորտային ծառայությունների մատուցելու մասին պայմանագրերի կնքում: Դրա շրջանակներում համայնքապետարանում փաստացի մատուցված ծառայությունների ծավալների վերաբերյալ հավելագրումներ կատարելու և ակնհայտ կեղծ տվյալներ մտցնելու եղանակով կազմվել է կեղծ հանձնման-ընդունման ակտեր, իսկ համայնքի ղեկավարը հաստատել է դրանք, որոնց հիման վրա համայնքապետարանի ֆինանսական միջոցներից ելքագրվել և վատնվել են «Գավառ Տրանս» ՍՊԸ-ին հավելյալ փոխանցված՝ առանձնապես խոշոր չափերի հասնող ընդհանուր շուրջ 3.8մլն ՀՀ դրամ գումարները: Այդ կերպ համայնքի օրինական շահերին պատճառվել է էական վնաս:
Նշված փաստերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 314-րդ հոդվածով հարուցվել է քրեական գործ:
- Ազդարարման էլեկտրոնային հարթակի միջոցով ստացված հաղորդման հիման վրա Ոստիկանության Սպիտակի բաժնում նախապատրաստված նյութերով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 177-րդ հոդվածի 2-րդ մասին 2-րդ կետի հատկանիշներով քրեական գործ է հարուցվել Լոռու մարզի Նոր-Խաչակապ համայնքի վարչական տարածքից «Ոռոգում» ՓԲԸ-ին պատկանող ոռոգման ջրագծի խողովակաշարից ապամոնտաժում կատարելու և խոշոր չափերով՝ շուրջ 1.2մլն ՀՀ դրամ ընդհանուր արժեքով 289 գծամետր մետաղական խողովակներ գաղտնի հափշտակելու դեպքի առթիվ:
Նշված բոլոր 5 քրեական գործերով իրականացվում է նախաքննություն:
Ազդարարման մնացած դեպքերում ներկայացված չեն եղել բավարար տվյալներ հանցավոր արարքներ կատարած անձանց, հանգամանքների մասին, կամ այդպիսիք չեն հաստատվել ստուգողական աշխատանքների, նյութերի նախապատրաստման ընթացքում: Սակայն նույնիսկ ստուգմամբ չհաստատվելու դեպքում ազդարարման համակարգի միջոցով ստացվող հաղորդումները կարևոր կանխարգելիչ նշանակություն ունեն՝ նկատի ունենալով, որ դրանց հիման վրա իրականացվող սգուգողական, դատավարական միջոցառումներն ստիպում են էապես բարձրացնել պետական մարմինների, բյուջետային հաստատությունների պաշտոնատար անձանց զգոնությունը՝ ձեռնպահ մնալու կոռուպցիոն իրավախախտումներ կատարելուց կամ դրանցում ներգրավվածություն ունենալուց:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ակտիվորեն շարունակվում են ազդարարման էլեկտրոնային հարթակով ստացվող հաղորդումների հաշվառման, ինչպես նաև ուսումնասիրության և բավարար հիմքերի առկայության դեպքում դրանցով ազդարարման վարույթների հարուցման գործընթացները, որոնց արդյունքների վերաբերյալ պարբերաբար կտրվի տեղեկատվություն:
Կրկին հավաստիացնում ենք, որ ապահովվում է ազդարարման էլեկտրոնային հարթակով հաղորդումներ ներկայացրած անձանց անանունությունը, իսկ նրանց անձնական տվյալները պաշտպանված են քրեաիրավական բարձր երաշխիքներով:

In the case of 27.7% of messages received and verified through the whistle-blowing system criminal cases have been initiated. Summary
From May 21, 2019 unified electronic platform for whistle-blowing has been launched, through which people can anonymously submit data concerning corruption cases and facts.
During the last 5 months of the launch of platform 146 messages on whistle-blowing have been received.
By the proceedings of whistle-blowing, initiated in the RA Prosecutor’s Office it has been found out that in the case of 26% there are circumstances containing signs of corruption crimes. Thus, they have been sent for verification by operational-search actions. As of October 14, in the case of verified 27.7% of data on whistle-blowing, or in quantitative terms in 5 cases, criminal cases have been initiated. The cases have been initiated on the basis of the following factual circumstances.
1. In the result of verifications and preparation of materials within the framework of proceedings on whistle-blowing data have been received regarding the sale of the land plot of 2.6 ha / in 2005 / by the former head of Arevik community of Armavir region through an auction and territories with water of 0.686 ha. and 0.689 ha.  /in 2010/. On July 22, 2019 concerning the case, a criminal case has been initiated in Armavir Department of the RA Police under Art. 196 of the RA Criminal Code and a preliminary investigation is in process.
1. By the verification through the procedure of whistle-blowing and materials prepared in General Department on Combating Organized Crime of the RA Police it has been found out, that in 2015 laser and milling machines have been installed at SNCO << Yerevan State College of Informatics >> for the employment of 10 people with disabilities. With the consent of the Minister of Education and Science of the Republic of Armenia, in 2016, entrepreneurial activities began to provide services to individuals and organizations in the field of laser, milling and UV printing, and the coordination of the work has been entrusted to the head of the college programming department by the instruction of the college director.
However, the latter in the period of 2016-2019 taking advantage of the fact that financial resources and services have not been properly supervised, with the use of his official position, has abused the director’s trust and have not put in the college’s cash desk sum of money in the amount of 1.8 million AMD and as a result significant damage has been caused to the college. Concerning the above-mentioned a criminal case has been initiated under Part 1 of Art. 315, Point 3 of Part 2 of Art. 184 of the RA Criminal Code.
1. By the materials prepared in General Department on Combating Organized Crime of the RA Police on the basis of the message received through whistle-blowing platform data have been obtained that in the fund “Scientific Research Institute of Ancient Manuscripts named after Mesrop Mashtots, Matenadaran” during the period of 2014-2018 3 employees for a long time actually have not gone to work and have not fulfilled their duties. However, the deputy director for economic affairs of the fund, with the use of his official position, has introduced false data  on their attendance and approved them. As a result, a large sum of money in the amount of 4.5 million AMD have been stolen. A criminal case has been initiated under Point 1 of Part 3 of Art. 179 and Art. 314 of the RA Criminal Code.
1. By the materials prepared in General Department on Combating Organized Crime of the RA Police on the basis of another message received through the whistle-blowing platform it has been found out that the community leader of Gavar of Gegharkunik region and the latter’s deputy, in the months of March-May by having abused their official powers, violated the established procedure and has allowed their close person to deconstruct the building of the kindergarten ”Fairy Tale” and in the result of deconstruction utilize building materials sold at the market value of about 3.5 million AMD. Then, in order to conceal the aforementioned illegal transaction, they have organized the process of granting permission for deconstruction during a formal meeting of the Council of the Gavar community, assessing the market value of property and deconstructing works. On the basis of this, on June 13, 2018 a formal contract has been concluded with OJSC for the performance of work, as a result of which significant damage has been caused to the legitimate interests of the community. In addition, during the period of 2016-2018 between the municipality and “Gavar Trans” LLC, an agreement has been concluded on the provision of transport services. Within the framework of this, by introducing knowingly false information, a false act of acceptance and delivery has been drawn up, and the community leader has approved them and, on the basis of this, 3.8 million AMD have been transferred to “Gavar Trans” LLC. Thus, significant damage has been caused to the legitimate interests of the community. Concerning the mentioned facts criminal case has been initiated under Part 1 of Art. 308, Point 1 of Part 3 of Art. 179 and Art. 314 of the RA Criminal Code.
1. By the materials prepared in Spitak Division of the RA Police on the basis of a message received through the electronic whistle-blowing platform a criminal case has been initiated under Point 2 of Part 2 of Art. 177 of the RA Criminal Code, in connection with deconstruction of the water supply pipe owned by Vorogum CJSC and the theft of metal pipes / 289 lm ․ / worth about 1.2 million AMD.
Preliminary investigation of these 5 criminal cases is in process.
For the remaining cases of whistle-blowing, sufficient data haven’t been provided regarding the people who committed the criminal acts, or  circumstances, or such data have not been approved during the verification work and preparation of materials. However, even in the case of not being approved by the verifications, messages received through the electronic system of whistle-blowing have an important preventive role, taking into account that the verification, procedural measures undertaken on their basis significantly increase the vigilance of state bodies, officials of budgetary institutions with the aim of refraining from corruption offenses.
The RA Prosecutor General’s Office is actively continuing the process of registering messages received through the electronic whistle-blowing platform and review, and concerning the results will be reported.
We reaffirm that the anonymity of people who provide messages through an electronic whistle-blowing platform is ensured, and their personal data are protected by high guarantees of criminal law.