ՀՀ գլխավոր դատախազն ընդունել է Խորվաթիայի Հանրապետության Գերագույն դատարանի նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն այսօր ընդունել է Խորվաթիայի Հանրապետության Գերագույն դատարանի նախագահ, Արդարադատության ակադեմիայի խորհրդի նախագահ Դուրո Սեսայի գլխավորած պատվիրակությանը, որի կազմում էին նաև ԽՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Գորդանա Հարամինա Հրանիլովիչը, ԽՀ արդարադատության ակադեիայի տնօրեն Անդրեա Պոսավեց Ֆրանիչը և այլոք: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ, ՀՀ արդարադատության ակադեմիայի խորհրդի նախագահ Արմեն Հարությունյանը և ՀՀ արդարադատության ակադեմիայի ռեկտոր Սերգեյ Առաքելյանը:
Քննարկվել են դատական և իրավապահ համակարգերի ներկայացուցիչների վերապատրաստման, որակավորման բարձրացման ոլորտում երկու երկրների միջև համագործակցության ընդլայնման և այդ շրջանակներում արդարադատության ակադեմիաների ներուժի արդյունավետության բարձրացմանը վերաբերող հարցեր:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը, կարևորելով պատվիրակության այցը Երևան, նշել է, որ Հայաստանում ընթացող  դատաիրավական բարեփոխումների շրջանակներում նախատեսվում է նաև խորքային փոփոխությունների և նորացման ենթարկել քրեական և քրեադատավարական օրենսդրությունը: Այս հանգամանքը լավագույն լուծումները գտնելու տեսանկյունից առավել արդիական ու կարևոր է դարձնում հատկապես գործընկեր երկրների համապատասխան գիտաուսումնական, փորձագիտական կենտրոնների հետ ինտենսիվ շփումները:
Ըստ Արթուր Դավթյանի, Հայաստանը և Խորվաթիան համակարգային լուծումների էական նմանություններ ունեն հատկապես դատավորների, դատախազների և քննիչների վերապատրաստման, ուսուցման գործընթացի միասնականացման առումով, որը ևս  նպաստավոր նախադրյալներ է ստեղծում գործակցության ընդլայնման,  եվրոպական փորձն ավելի օգտակար և կիրառելի դարձնելու համար: Գլխավոր դատախազը հավելել է, որ անհրաժեշտ է իրավունքի զարգացման տեմպերին համահունչ կատարելագործել ոչ միայն քրաիրավական ոլորտի մասնագետների վերապատրաստումների և որակավորման ծրագրերն ու նյութը, այլ նաև ուսուցման, գիտելիքների և հմտությունների փոխանցման մեթոդներն ու եղանակները:
Խորվաթիայի Հանրապետության Գերագույն դատարանի նախագահԴուրո Սեսան շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և ներկայացրել Խորվաթիայում Արդարադատության ակադեմիայի հենքին դատավորների և դատախազների վերապատրաստման և ուսուցման ինստիտուցոնալ, կառուցվածքային և կազմակերպական առանձնահատկությունները: Նա կարևորել է դատավորների և դատախազների համար աշխատանքային և սոցիալական երաշխիքների միասնականացման, ինչպես նաև նրանց մասնագիտական զարգացմանն ուղղված ընդհանուր  դասընթացների ծրագրերի իրականացումը, ինչը բխում է նաև Եվրոպայի խորհրդի համապատասխան հանձնարարականներից: Նա հույս է հայտնել, որ փոխայցելությունները կնպաստեն այդ կառուցակարգերի ամրապնդմանը, երկու երկների արդարադատության ակադեմիաների միջև տեղեկատության փոխանակման դյուրացմանը, ինչպես նաև համատեղ գիտագործնական ծրագրերի իրականացմանը:

Генеральный прокурор РА принял делегацию, возглавляемую председателем Верховного суда Республики Хорватия
Генеральный прокурор РА Артур Давтян сегодня принял делегацию, возглавляемую председателем Верховного суда Республики Хорватия, главой совета Академии юстиции Дуро Сесса. В состав делегации входили также заместитель генерального прокурора РХ Гордана Харамина Хранилович, председатель Академии юстиции РХ Андреа Посавец Франич. Во встрече приняли участие также заместитель генерального прокурора РА, председатель совета Академии юстиции РА Армен Арутюнян и ректор Академии юстиции РА Сергей Аракелян.
В ходе встречи были обсуждены вопросы относительно переподготовки представителей судебной и правоохранительной системы, расширения сотрудничества между странами в сфере повышения квалификации и эффективности потенциала Академий юстиции.
Генеральный прокурор РА Артур Давтян подчеркнув важность визита делегации в Ереван отметил, что в рамках осуществляемых судебно-правовых реформ также предусматривается изменение и дополнение уголовного и уголовно-процессуального кодекса. С точки зрения нахождения наилучших разрешений данное обстоятельство более актуально и оно делает важным интенсивные общения с научными и экспертными центрами соответствующих стран-партнёров.
По словам Артура Давтяна, Армения и Хорватия имеют существенные сходства с системными разрешениями, особенно в плане переподготовки прокуроров и следователей, объединяя учебного процесса, что также создает благоприятные предпосылки для расширения сотрудничества, делая европейский опыт более полезным и применимым. Генеральный прокурор добавил, что в соответствии с развитием права необходимо совершенствовать не только подготовительные и квалификационные программы и материалы специалистов уголовно-правовой сферы, но и методы и способы передачи знаний и навыков.
Председатель Верховного суда Республики Хорватия Дуро Сесса поблагодарил за прием и представил институциональные, структурные и организационные особенности переподготовки и обучения судей и прокуроров в Академии юстиции Хорватии. Он подчеркнул важность объединения рабочих и социальных гарантий для судей и прокуроров, а также разработки общих программ обучения, направленных на их профессиональное развитие. Он выразил надежду, что такие визиты будут способствовать укреплению отношений между структурами, облегчат обмен информацией между академиями юстиции 2 стран, позволят осуществить ряд совместных исследовательских проектов.