ՀՀ դատախազությունը նախաձեռնում է հանցավորության դեմ պայքարի ռազմավարության մշակման գործընթաց
Հանցավորության և հանցագործությունների բացահայտման վերջին տարիների ցուցանիշների վերլուծությունը վկայում է այն մասին, որ հանցագործությունները ոչ միայն և ոչ այնքան քանակական, որքան որակական փոփոխությունների են ենթարկվում: Փոփոխություններ են կրել հանցագործությունները ծնող պատճառներն ու դրանց նպաստող պայմանները, կատարելագործվել են դրանց կատարման մեխանիզմները: Հանցավորությունը դարձել է ավելի համակարգված ու կազմակերպված՝ ինչը պայմանավորված է առաջին հերթին կիրառվող ժամանակակից տեխնոլոգիաների ու մեթոդների կատարելագործման վրա: Հանցավորության նման տենդենցներն առաջացնում են հակազդման նոր միջոցների կիրառման, իրավապահ մարմինների միջև համագործակցության, անդրազգային հանցագործությունների պարագայում նաև միջազգային գործակցության, ընդհանուր առմամբ հասարակության մեջ հանցավոր վարքագծի անհանդուրժելիության և դրա դեմ քաղաքացիական դիրքորոշման դրսևորման նոր մշակույթի ձևավորման անհրաժեշտություն:
Պայմանավորված վերոնշյալով՝ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը նախաձեռնել է Հայաստանի Հանրապետությունում հանցավորության դեմ պայքարի ռազմավարության մշակման գործընթաց, ինչի մասին նշված է ՀՀ Ազգային ժողովին ուղղված՝ ՀՀ դատախազության 2018թ. գործունեության մասին հաղորդման մեջ: Դրա վերաբերյալ ՀՀ ԱԺ-ում հայտարարել է նաև ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը՝ նշելով, որ հանցավորության դեմ պայքարի ռազմավարության մշակումը դատախազությունը համարում է իր քրեական քաղաքականության հիմնական առաջնահերթություններից մեկը:
Այդ նպատակով ներկայումս ուսումնասիրվում է միջազգային փորձը՝ հիմքում, որպես հանցավորության դեմ պայքարի ռազմավարության հիմնական առանցք, ունենալով համակարգային մոտեցման որդեգրման, հանցավորության դեմ պայքարի միասնականության և հատկապես կանխարգելիչ բաղադրիչի ապահովման լայն գործիքակազմի կիրառման գաղափարները:
Հանցավորության դեմ պայքարի պատասխանատվությունը հիմնականում վերապահված է իրավապահ մարմիններին, սակայն առանց հանրային ներգրավման և նախաձեռնողականության այն մեծ արդյունավետություն ունենալ չի կարող: Համընդհանուր հասարակական իրավագիտակցության բարձրացմանը, կրթադաստիարակչական, տեղեկատվական ինստիտուտների լայն կիրառությամբ պետք է նպաստեն հանրային, սոցիալական պատասխանատվություն ունեցող բոլոր  կառույցները՝ հստակ նախանշված գործառույթների համատեքստում:
Այդ պատճառով ՀՀ գլխավոր դատախազությունը լիահույս է, որ շահագրգիռ մասնագիտական շրջանակները, տվյալ ոլորտում մասնագիտացած հասարակական կազմակերպությունները կներգրավվեն հանցավորության դեմ պայքարի ռազմավարության մշակման գործընթացում՝ ներկայացնելով դրան վերաբերող իրենց գաղափարներն ու կոնկրետ առաջարկությունները:

RA Prosecutor's Office has initiated the process of developing a strategy to combat crime
Analysis of crime indicators and the disclosure of crimes of recent years suggest that crimes are not only and not so quantitatively changed, but also qualitatively. The causes of crime and the conditions conducive to them have changed, and the mechanisms for their commission have been improved. Crime has become more systematic and more organized, which is primarily due to the improvement of modern technologies and methods. Such crime trends create the need for new means of counteraction, cooperation between law enforcement agencies, in the context of transnational crimes, as well as international cooperation, formation of a new culture of intolerance to criminal behavior in society.
Based on the above-mentioned, the RA Prosecutor General's Office has initiated the process of developing a strategy to combat crime in the Republic of Armenia, as noted in the report on the activities of 2018 of the RA Prosecutor's Office sent to the RA National Assembly. The RA Prosecutor General Artur Davtyan has also stated this in the National Assembly of the Republic of Armenia, noting that the prosecutor’s office considers that one of the main priorities of its criminal policy is to develop a strategy for combating crime.
To this end, the international experience which is based on the strategic framework for the fight against crime is currently being studied, having ideas for a systematic approach, the unity of the fight against crime and the use of a wide range of tools to provide a particularly preventive component.
The responsibility for combating crime rests primarily on law enforcement agencies, but it cannot be effective without public involvement and initiative.
For this reason, the RA Prosecutor General's Office hopes that interested professional circles, public organizations specialized in this field will be involved in the process of developing a strategy for combating crime, presenting their ideas and concrete proposals regarding this.