ՀՀ դատախազությունը նախաձեռնում է հանցավորության դեմ պայքարի ռազմավարության մշակման գործընթաց
Հանցավորության և հանցագործությունների բացահայտման վերջին տարիների ցուցանիշների վերլուծությունը վկայում է այն մասին, որ հանցագործությունները ոչ միայն և ոչ այնքան քանակական, որքան որակական փոփոխությունների են ենթարկվում: Փոփոխություններ են կրել հանցագործությունները ծնող պատճառներն ու դրանց նպաստող պայմանները, կատարելագործվել են դրանց կատարման մեխանիզմները: Հանցավորությունը դարձել է ավելի համակարգված ու կազմակերպված՝ ինչը պայմանավորված է առաջին հերթին կիրառվող ժամանակակից տեխնոլոգիաների ու մեթոդների կատարելագործման վրա: Հանցավորության նման տենդենցներն առաջացնում են հակազդման նոր միջոցների կիրառման, իրավապահ մարմինների միջև համագործակցության, անդրազգային հանցագործությունների պարագայում նաև միջազգային գործակցության, ընդհանուր առմամբ հասարակության մեջ հանցավոր վարքագծի անհանդուրժելիության և դրա դեմ քաղաքացիական դիրքորոշման դրսևորման նոր մշակույթի ձևավորման անհրաժեշտություն:
Պայմանավորված վերոնշյալով՝ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը նախաձեռնել է Հայաստանի Հանրապետությունում հանցավորության դեմ պայքարի ռազմավարության մշակման գործընթաց, ինչի մասին նշված է ՀՀ Ազգային ժողովին ուղղված՝ ՀՀ դատախազության 2018թ. գործունեության մասին հաղորդման մեջ: Դրա վերաբերյալ ՀՀ ԱԺ-ում հայտարարել է նաև ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը՝ նշելով, որ հանցավորության դեմ պայքարի ռազմավարության մշակումը դատախազությունը համարում է իր քրեական քաղաքականության հիմնական առաջնահերթություններից մեկը:
Այդ նպատակով ներկայումս ուսումնասիրվում է միջազգային փորձը՝ հիմքում, որպես հանցավորության դեմ պայքարի ռազմավարության հիմնական առանցք, ունենալով համակարգային մոտեցման որդեգրման, հանցավորության դեմ պայքարի միասնականության և հատկապես կանխարգելիչ բաղադրիչի ապահովման լայն գործիքակազմի կիրառման գաղափարները:
Հանցավորության դեմ պայքարի պատասխանատվությունը հիմնականում վերապահված է իրավապահ մարմիններին, սակայն առանց հանրային ներգրավման և նախաձեռնողականության այն մեծ արդյունավետություն ունենալ չի կարող: Համընդհանուր հասարակական իրավագիտակցության բարձրացմանը, կրթադաստիարակչական, տեղեկատվական ինստիտուտների լայն կիրառությամբ պետք է նպաստեն հանրային, սոցիալական պատասխանատվություն ունեցող բոլոր  կառույցները՝ հստակ նախանշված գործառույթների համատեքստում:
Այդ պատճառով ՀՀ գլխավոր դատախազությունը լիահույս է, որ շահագրգիռ մասնագիտական շրջանակները, տվյալ ոլորտում մասնագիտացած հասարակական կազմակերպությունները կներգրավվեն հանցավորության դեմ պայքարի ռազմավարության մշակման գործընթացում՝ ներկայացնելով դրան վերաբերող իրենց գաղափարներն ու կոնկրետ առաջարկությունները:

Прокуратура РА инициирует процесс разработки стратегии по борьбе с преступностью
Анализ показателей преступности и раскрытия преступлений  последних лет свидетельствует о том, что преступления подвергаются не только и не настолько количественным изменениям, но и качественным. Изменились порождающие преступления причины и способствующие им условия, усовершенствовались механизмы их совершения. Преступность стала более систематизированной и более организованной, что, в первую очередь, обусловлено совершенствованием применяемых современных технологий и методов. Подобные тенденции преступности создают необходимость применения новых средств противодействия, сотрудничества между правоохранительными органами, в условиях транснациональных преступлений- также международного сотрудничества, формирования новой культуры нетерпимости к преступному поведению в обществе в целом и политической позиции против нее.
Обусловленная вышеизложенным Генеральная прокуратура РА инициировала процесс разработки стратегии по борьбе с преступностью в Республике Армения, о чем отмечено в сообщении о деятельности Прокуратуры РА 2018г., направленном Национальному собранию РА. Об этом в НС РА заявил также генеральный прокурор РА Артур Давтян, отметив, что разработку стратегии борьбы с преступностью прокуратура считает одним из основных приоритетов ее уголовной политики.
С этой целью в настоящее время изучается международный опыт, лежащий в основе стратегического стрежня борьбы с преступностью, имея идеи системного подхода, единства борьбы с преступностью и применения широкого спектра инструментов для обеспечения в особенности превентивного компонента.
Ответственность за борьбу с преступностью в основном возлагается на правоохранительные органы, но она не может иметь большую эффективность без общественной вовлеченности и инициативы. Повышению всеобщего правового сознания общественности с широким использованием образовательно- воспитательных, информационных институтов должны способствовать все структуры, имеющие общественную, социальную ответственность в контексте четко определенных функций.
По этой причине Генеральная прокуратура РА надеется, что заинтересованные профессиональные круги, специализированные в данной области общественные организации будут вовлечены в процесс разработки стратегии борьбы с преступностью, представляя относительного этого свои идеи и конкретные предложения.