Կեղծ եզրակացության հիման վրա պետական սեփականության գույքը իրական շուկայական արժեքից 3 անգամ պակաս գնով վաճառելու հերթական դեպքն է բացահայտվել. հարուցվել է քրեական գործ
ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեից ստացված գրության և կից փաստաթղթերի հիման վրա  ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում կատարված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեի պաշտոնատար անձինք, խախտելով «Գնումների մասին» ՀՀ օրենքի պահանջները՝ առանց օրենքով սահմանված գնումների ընթացակարգերի, առանց պայմանագիր կնքելու, 2017թ. ՍՊԸ-ին առաջարկել են իրականացնել գույքերի գնահատման աշխատանքներ։
Նշված առաջարկի հիման վրա ՍՊԸ-ն 16.02.2017թ. իրականացրել է ք. Երևան, Շենգավիթ համայնք, Բագրատունյաց փողոց 2-րդ նրբանցք թիվ 23 հասցեում գտնվող 1253.5 քմ մակերեսով հասարակական նշանակության շինության և 796.6 քմ. մակերեսով հողամասի գնահատում, ինչի արդյունքում նշված անշարժ գույքը գնահատվել է 39.2մլն ՀՀ դրամ:
Նշված գնահատման հիման վրա ՀՀ կառավարության 14.09.2017թ. թիվ 1126-Ա որոշմամբ վերը նշված գույքը ուղղակի վաճառքով 22.4մլն ՀՀ դրամով օտարվել է:
Հետագայում, 2019թ. ընթացքում, կատարվել է վերը նշված անշարժ գույքի 2017թ. դրությամբ շուկայական արժեքի վերլուծություն, ինչի արդյունքում պարզվել է, որ օտարված գույքի շուկայական արժեքը 2017թ. կարող էր կազմել ոչ թե 39.22մլն ՀՀ դրամ, այլ՝ 80մլն ՀՀ դրամ կամ շուրջ 2 անգամ ավել սկզբնական գնահատված արժեքից:
Պարզվել է, որ ՍՊԸ-ի կողմից նշված հասարակական նշանակության անշարժ գույքի գնահատման գործընթացում խախտվել են գնահատման ստանդարտի պահանջները: Մասնավորապես՝ գույքը գնահատվել է առանց շինության ներսում տեղազննություն իրականացնելու և չի հիմնավորվել հողամասի շուկայական արժեքի գնահատման համար ընտրված եղանակը: Արդյունքում 80մլն ՀՀ դրամ իրական արժեքով գույքը գնահատվել է 39.2մլն դրամ:  Այնուհետև դրա հիման վրա ՍՊԸ մասնագետի կողմից կազմվել և տնօրենի կողմից հաստատվել է կեղծ եզրակացություն, որի հիման վրա գույքն օտարվել է իրական շուկայական արժեքից մոտ երեք անգամ պակաս գնով՝ պետությանը պատճառելով խոշոր չափերի՝ շուրջ 58 մլն ՀՀ դրամի վնաս:
Ուսումնասիրության արդյունքներով ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցագործությունների հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:

Another case of sale of state property on the basis of a false conclusion at a price 3 times lower than the real market value has been detected. Criminal case has been initiated
In the course of the study, carried out by State Interests Protection Department of the RA Prosecutor General 's Office on the basis of a letter and documents attached to it, received from the RA State Property Management Committee, it has been found out that the officials of the RA State Property Management Committee, by violating the requirements of the RA Law << On procurement >> without procurement procedures set by the Law and concluding an agreement, in 2017 have offered LLC to carry out works on property evaluation.
Based on this offer on 16.02.2017 LLC has assessed a public building with an area of 1253.5 sq/m. at the address: Yerevan, Shengavit, Bagratunyats st. 2nd lane N 23 and a land area of 796.6 sq / m. and as a result of this, the real estate has been estimated for 39.2 million AMD.
On the basis of assessment, by the resolution of the RA Government dated 14.09.2017 N 1126-A, the indicated property has been simply alienated for 22.4 million AMD.
Hereinafter, in the period of 2019 an analysis of the market price of the indicated property as of 2017 has been carried out, as a result of which it has been established that the market price of the alienated property in 2017 could be not 39.22 AMD, but 80 million AMD.
It has been found out that in the process of evaluating public real estate, the requirements of the evaluation standards have been violated by the LLC. In particular, the property has been evaluated without conducting a technical inspection inside the building and the chosen option for assessing the market value of the land has not been justified. As a result, property with a real value of 80 million AMD has been estimated for 39.2 million AMD. Then, on the basis of this, LLC specialist has drafted and the director has approved a false conclusion, on the basis of which the property has been alienated at a price 3 times lower than the real market value and the state has suffered a damage in the amount of 58 million AMD.