Սևանի հոգեբուժական հիվանդանոցում առերևույթ կոռուպցիոն չարաշահումներով պետությանը մոտ 50մլն դրամի վնաս է պատճառվել
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ուսումնասիրվել է «Սևանի հոգեբուժական հիվանդանոց» ՓԲԸ-ում ՀՀ ֆինանսների նախարարության աշխատակազմի ֆինանսաբյուջետային վերահսկողության տեսչության կողմից կատարված ստուգման արդյունքներին վերաբերող փաստաթղթերը, որի շրջանակներում անհրաժեշտ տեղեկատվություն է պահանջվել նաև ՀՀ Առողջապահության նախարարությունից:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ «Սևանի հոգեբուժական հիվանդանոց» ՓԲԸ-ն 2014-2016թթ. ընթացքում 5 անվանում սննդամթերք ձեռք է բերել նախատեսվածից 553.900 ՀՀ դրամի չափով բարձր գներով: Պարզվել է նաև, որ ձեռք է բերված և իրացված այդ սննդամթերքը սահմանված չափաբաժիններից ավելի է եղել ընդհանուր շուրջ 40մլն ՀՀ դրամի չափով:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ 2015թ. «Սևանի հոգեբուժական հիվանդանոց» ՓԲԸ-ն գրեթե ամբողջությամբ ֆինանսավորվել է ՀՀ պետական բյուջեից, իսկ համապատասխան ֆինանսական միջոցները պետության կողմից կարող էր հատկացվել միայն սահմանված չափաբաժիններով հաշվարկված ծախսերի չափով: Այսինքն ՓԲԸ-ն չէր կարող ունենալ դրամական միջոցների ավելցուկ՝ սահմանված չափաբաժիններից ավել և սահմանված առավելագույն չափից բարձր գներով սննդամթերք ձեռք բերելու համար:
Բացի այդ, արձանագրվել է, որ ընկերությունը, խախտելով «Գնումների մասին» ՀՀ օրենքի պահանջները, բանակցային ընթացակարգով, առանց հայտարարության, 2015թ. դեկտեմբերի 15-ին ձեռք է բերել գնումների պլանով չնախատեսված 18 մլն. ՀՀ դրամ արժողությամբ ավտոմեքենա:
Համաձյան ՀՀ կառավարության 2008թ. հուլիսի 24-ի որոշման և դրա հիման վրա ՀՀ ֆինանսների նախարարի 2013թ. հոկտեմբերի 24-ի հրամանի՝ տվյալ դեպքում գնվող ավտոմեքենայի շարժիչի ծավալը չպետք է գերազանցեր 1,8 լիտր ծավալը, իսկ ձեռքբերման առավելագույն գինը սահմանված է 8.5 մլն. ՀՀ դրամը: Ընդ որում, պարզվել է, որ գնումը այս չափորոշիչներին համապատասխան իրականացնելու անհրաժեշտության մասին ընկերությունն զգուշացված է եղել ՀՀ Առողջապահության նախարարության աշխատակազմի ղեկավարի համապատասխան գրությամբ: Մինչդեռ Ընկերությունը, առանց անհրաժեշտության հիմնավորման, ձեռք է բերել 2,7 լիտր ծավալով «Toyota Prado» մակնիշի ավտոմեքենա՝ փաստորեն, նախատեսվածից 9.5 մլն. ՀՀ դրամով ավելի գնով:
Այսինքն ՓԲԸ-ի ծառայողներն իրենց կարգադրիչ կամ այլ լիազորություններն այդ կազմակերպության շահերին հակառակ և իրենաց կամ ուրիշ անձնանց օգտին են օգտագործել, ինչպես նաև վատնել են իրենց վստահված պետական միջոցները, որոնց արդյունքում պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ ընդհանուր շուրջ 50մլն դրամի վնաս՝ առաջացնելով ծանր հետևանքներ:
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրության արդյունքում ձեռք են բերվել առերևույթ հանցագործության հատկանիշներ պարունակող տվյալներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 214-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցվել է քրեական գործ և նախաքննություն կատարելու հանձնարարությամբ ուղարկվել ՀՀ քննչական կոմիտե:
Ծանուցում. ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգոd դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

As a result of corruption abuses in the psychiatric hospital of Sevan, the state has suffered damage in the amount of about 50 million AMD
State Interests Protection Department of the RA Prosecutor General's Office has examined the documents regarding the results of inspections conducted by the financial and budgetary supervision inspection of the office staff of the RA Ministry of Finance, within the framework of which the necessary information has also been requested from the Ministry of Health of the Republic of Armenia.
In the course of the study it has been found out that “Psychiatric Hospital of Sevan” CJSC in the period of 2014-2016 has acquired food products with 5 names at a price of 553.900 AMD higher. It has also been found out that the number of purchased and sold food products has exceeded the established amount of 40 million AMD.
During the study it has been found out that in 2015 “Psychiatric Hospital of Sevan “ CJSC has almost been completely financed from the state budget of the Republic of Armenia.
In addition to that, it has been stated that the company, having violated the requirements of the RA Law “On Procurements”, by the agreement, without announcement, on December 15, 2015 has purchased a car worth 18 million AMD.
By the decision of the RA Government of 24.07.2008 and by decree of the Ministry of Finance of the Republic of Armenia of 24.10.2013. on the basis of this, in this case, the engine size of the purchased car should not exceed 1.8 liters, and the maximum purchase price is set at 8.5 million AMD. Moreover, it has been established that the company has been warned about the need to purchase in accordance with these standards with the corresponding letter from the head of the staff of the Ministry of Health of the Republic of Armenia. In the meantime, the company has acquired           << Toyota Prado >> car, without any proper justification.
That is, the CJSC employees have used their administrative or other powers, contrary to the interests of this organization, but in favor of themselves or other persons, and they have spent the state funds as a result of which damage has been caused to the state on an especially large scale / about 50 million AMD /, which has entailed serious consequences.
Taking into account the fact that in the course of the study data containing  corpus delicti have been obtained, State Interests Protection Department of the RA Prosecutor General's Office has initiated a criminal case under Point 1 Part 3 of Art. 179 and Part 2 of Art. 214 of the RA Criminal Code, and with instructions to carry out a preliminary investigation, has sent the case to the RA IC.