Սևանի հոգեբուժական հիվանդանոցում առերևույթ կոռուպցիոն չարաշահումներով պետությանը մոտ 50մլն դրամի վնաս է պատճառվել
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ուսումնասիրվել է «Սևանի հոգեբուժական հիվանդանոց» ՓԲԸ-ում ՀՀ ֆինանսների նախարարության աշխատակազմի ֆինանսաբյուջետային վերահսկողության տեսչության կողմից կատարված ստուգման արդյունքներին վերաբերող փաստաթղթերը, որի շրջանակներում անհրաժեշտ տեղեկատվություն է պահանջվել նաև ՀՀ Առողջապահության նախարարությունից:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ «Սևանի հոգեբուժական հիվանդանոց» ՓԲԸ-ն 2014-2016թթ. ընթացքում 5 անվանում սննդամթերք ձեռք է բերել նախատեսվածից 553.900 ՀՀ դրամի չափով բարձր գներով: Պարզվել է նաև, որ ձեռք է բերված և իրացված այդ սննդամթերքը սահմանված չափաբաժիններից ավելի է եղել ընդհանուր շուրջ 40մլն ՀՀ դրամի չափով:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ 2015թ. «Սևանի հոգեբուժական հիվանդանոց» ՓԲԸ-ն գրեթե ամբողջությամբ ֆինանսավորվել է ՀՀ պետական բյուջեից, իսկ համապատասխան ֆինանսական միջոցները պետության կողմից կարող էր հատկացվել միայն սահմանված չափաբաժիններով հաշվարկված ծախսերի չափով: Այսինքն ՓԲԸ-ն չէր կարող ունենալ դրամական միջոցների ավելցուկ՝ սահմանված չափաբաժիններից ավել և սահմանված առավելագույն չափից բարձր գներով սննդամթերք ձեռք բերելու համար:
Բացի այդ, արձանագրվել է, որ ընկերությունը, խախտելով «Գնումների մասին» ՀՀ օրենքի պահանջները, բանակցային ընթացակարգով, առանց հայտարարության, 2015թ. դեկտեմբերի 15-ին ձեռք է բերել գնումների պլանով չնախատեսված 18 մլն. ՀՀ դրամ արժողությամբ ավտոմեքենա:
Համաձյան ՀՀ կառավարության 2008թ. հուլիսի 24-ի որոշման և դրա հիման վրա ՀՀ ֆինանսների նախարարի 2013թ. հոկտեմբերի 24-ի հրամանի՝ տվյալ դեպքում գնվող ավտոմեքենայի շարժիչի ծավալը չպետք է գերազանցեր 1,8 լիտր ծավալը, իսկ ձեռքբերման առավելագույն գինը սահմանված է 8.5 մլն. ՀՀ դրամը: Ընդ որում, պարզվել է, որ գնումը այս չափորոշիչներին համապատասխան իրականացնելու անհրաժեշտության մասին ընկերությունն զգուշացված է եղել ՀՀ Առողջապահության նախարարության աշխատակազմի ղեկավարի համապատասխան գրությամբ: Մինչդեռ Ընկերությունը, առանց անհրաժեշտության հիմնավորման, ձեռք է բերել 2,7 լիտր ծավալով «Toyota Prado» մակնիշի ավտոմեքենա՝ փաստորեն, նախատեսվածից 9.5 մլն. ՀՀ դրամով ավելի գնով:
Այսինքն ՓԲԸ-ի ծառայողներն իրենց կարգադրիչ կամ այլ լիազորություններն այդ կազմակերպության շահերին հակառակ և իրենաց կամ ուրիշ անձնանց օգտին են օգտագործել, ինչպես նաև վատնել են իրենց վստահված պետական միջոցները, որոնց արդյունքում պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ ընդհանուր շուրջ 50մլն դրամի վնաս՝ առաջացնելով ծանր հետևանքներ:
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրության արդյունքում ձեռք են բերվել առերևույթ հանցագործության հատկանիշներ պարունակող տվյալներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 214-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցվել է քրեական գործ և նախաքննություն կատարելու հանձնարարությամբ ուղարկվել ՀՀ քննչական կոմիտե:
Ծանուցում. ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգոd դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

В результате коррупционных злоупотреблений в психиатрической больнице Севана государству был нанесен ущерб в размере около 50 млн. драмов РА
В управлении по защите государственных интересов генеральной прокуратуры РА были рассмотрены документы относительно результатов проверок, проведенных инспекцией финансово-бюджетного надзора аппарата министерства финансов РА в ЗАО <<Психиатрическая больница Севана>>, в рамках которого необходимая информация была запрошена  также от Министерства здравоохранения РА.
В ход исследования было установлено, что ЗАО <<Психиатрическая больница Севана>> в период 2014-2016гг. приобрела пищевые продукты с 5 наименованиями по цене 553.900 драмов РА выше предусмотренной. Также было установлено, что количество приобретенных и реализованных продуктов питания превысило установленную сумму в 40 миллионов драмов РА.
Рассмотрением было установлено, что в 2015г. ЗАО <<Психиатрическая больница Севана>> практически полностью финансировалось из государственного бюджета Республики Армения, а соответствующие финансовые средства могли быть предоставлены государством только в размере расходов, рассчитанных в предписанных частях.
Кроме того было констатировано, что компания нарушив требования закона РА <<О закупках>> по договоренности, без объявления, 15-го декабря 2015 приобрела автомобиль стоимостью 18 млн. драмов РА.
По постановлению правительства РА от 24.07.2008г. и по указу министерства финансов РА от 24.10.2013г. на основании этого в этом случае объем двигателя приобретаемого автомобиля не должен превышать 1.8 литра, а максимальная цена покупки установлена в размере 8.5 млн. драмов РА. Причем было установлено, что компания была предупреждена о необходимости закупки в соответствии с этими стандартами соответствующим письмом руководителя аппарата министерства здравоохранения РА. Тем временем компания приобрела автомобиль <> /2.7-л./, без каких-либо обоснований.
То есть сотрудники ЗАО использовали свои распорядительные или другие полномочия, вопреки интересам этой организации, но в пользу себя или других лиц, и потратили государственные средства, в результате чего и государству был нанесен  ущерб в особо крупных размерах  /около 50 млн. драмов РА/, что и повлекло за собой серьезные последствия.
Учитывая то, что в результате расследования были приобретены данные, содержащие признаки преступления в управлении по защите государственных интересов генеральной прокуратуры РА  было возбуждено уголовное дело по п. 1 ч. 3 ст. 179 и ч. 2 ст. 214 УК РА и с поручением осуществления предварительного следствия было направлено в СК РА.