Կեղծ փաստաթղթերի հիման վրա, իբր պետական կարիքների համար, գույքը պետությանն օտարվել է շուկայական արժեքից 3 անգամ թանկ գնով. քրեական գործ է հարուցվել
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում  ուսումնասիրվել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունից ստացված՝ Երևանի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի Ծիծեռնակաբերդի խճուղու 1/2 շենք, N 296 հասցեում գտնվող 1719.96 ք/մ մակերեսով հասարակական նշանակության տարածքը և դրան հարակից 0.1030 հեկտար չկառուցապատված հողամասը 2017թ. պետությանն օտարելու վերաբերյալ փաստաթղթղերը: Ուսումնասիրության լիարժեքությունն ապահովելու նպատակով վերաբերելի տեղեկատվություն և փաստաթղթեր են պահանջվել և ստացվել  նաև ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեից, ՀՀ կադաստրի կոմիտեից և «Հայաստանի ազգային արխիվ» ՊՈԱԿ-ից:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Երևան քաղաքի Կենտրոն վարչական շրջանում համալիր սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոն ստեղծելու համար ՀՀ կառավարության 09.11.2017թ. որոշմամբ՝ ՀՀ ԿԱ պետական գույքի կառավարման վարչության և «Դ...» ՍՊԸ-ի միջև կնքվել է հրաժարագնի պայմանագիր: Դրանով 2015թ. սեպտեմբերին տրամադրված բյուջետային վարկային պարտավորության մասնակի մարման դիմաց ընկերությանը սեփականության իրավունքով պատկանող վերոնշյալ հասարակական նշանակության տարածքը և դրան հարակից չկառուցապատված հողամասն օտարվել են պետությանը՝ 2017թ. նոյեմբերի դրությամբ 1.240.423.000 դրամ գնահատված շուկայական արժեքով, որն ամրակցվել է «ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության աշխատակազմ» պետական կառավարչական հիմնարկին:
Պարզվել է, որ ՀՀ կառավարության նշված որոշման ընդունման և վերը նշված գույքի գնի սահմանման համար հիմք է հանդիսացել «Պետական գույքի գույքագրման և գնահատման գործակալություն» ՊՈԱԿ-ի գնահատողի կողմից կազմված և գլխավոր տնօրենի կողմից հաստատված շուկայական արժեքի գնահատման հաշվետվությունը:
Հատկանշական է, որ նշված հաշվետվությունը ներկայացվել է ՀՀ կառավարության որոշումն ընդունվելուց ընդամնեը մեկ օր առաջ։ Ընդ որում՝ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունից ստացված տվյալների համաձայն՝ 2019թ. ապրիլի 25-ից 26-ը Համաշխարհային բանկի ծրագրի իրականացման օժանդակության առաքելության ընթացքում՝ ՀԲ թիմը վերոնշյալ տարածքը համալիր սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոն ստեղծելու համար նպատահարմար չի համարել։
Նախարարության պատվերով 2019թ. իրականացվել է նշված գույքի շուկայական արժեքի գնահատում, որի վերաբերյալ հաշվետվության համաձայն տարածքի և դրան հարակից չկառուցապատված հողամասի շուկայական արժեքը կազմում է ընդամենը 321.700.000 դրամ, այսինքն պետությանն օտարված արժեքից 918.723.000 դրամ պակաս։
Ավելին, ՀՀ կադաստրի կոմիտեից ստացված տվյալների համաձայն՝ 2017թ. հունվար-դեկտեմբեր ամիսների ընթացքում նշված շենքում գտնվող 1-ին հարկի կամ նկուղային այլ տարածքներ օտարվել են 1 ք/մ-ն ընդամենը 162.000-ից առավելագույնը մինչև 217.000 ՀՀ դրամ գնով: Մինչդեռ նշված հասարակական նշանակության տարածքը, որի հարկայնությունը կադաստրի տվյալներով նշված  է նկուղային, 2017թ. նոյեմբեր ամսին պետության կարիքների համար օտարվել է 1 ք/մ-ն մոտ 600.000 դրամով։
Նշված փաստերը վկայում են, որ «Պետական գույքի գույքագրման և գնահատման գործակալություն» ՊՈԱԿ-ի կողմից տրված շուկայական արժեքի գնահատման հաշվետվության տվյալները իրականությանը չեն համապատասխանում։
«Հայաստանի ազգային արխիվ» ՊՈԱԿ-ից ստացված տվյալների համաձայն՝ ՀՀ կառավարության 09.11.2017թ. որոշման նախագիծը, որով կատարվել է օտարումը, ՀՀ կառավարություն է ներկայացվել ՀՀ ԿԱ պետական գույքի կառավարման վարչության կողմից:
Այսպիսով, 2017թ.-ին «Պետական գույքի գույքագրման և գնահատման գործակալություն» ՊՈԱԿ-ի պատասխանատու պաշտոնատար անձի կողմից, պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, հաստատվել է իրականությանը չհամապատասխանող, կեղծ փաստաթուղթ՝ շուկայական արժեքի գնահատման հաշվետվություն: Դրա հիման վրա ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչության պատասխանատու պաշտոնատար անձանց կողմից, պաշտոնեական դիրքը չարաշահելով, ՀՀ կառավարության քննարկմանն են ներկայացվել անարժանահավատ տվյալներ: Արդյունքում շուրջ 321.700.000 դրամ շուկայական արժեք ունեցող անշարժ գույքը, իբր պետական կարիքների համար, պետությանն օտարվել է 1.240.423.000 դրամ պարտավորության դիմաց, այսինքն շուկայական գնից շուրջ երեք անգամ ավելի գնով՝ պետության համար առաջացնելով ծանր հետևանքներ։
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրությամբ ի հայտ են բերվել առերևույթ հանցագործության հատկանիշներ պարունակող փաստական հանգամանքներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 314 հոդվածի 1-ին մասով:
Ծանուցում. ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգոd դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

On the basis of forged documents, supposedly for state needs, property has been alienated for a price 3 times higher than the market value. Criminal case has been initiated
State Interests Protection Department of the RA Prosecutor General’s Office has examined the documents received from the Ministry of Labor and Social Affairs of the Republic of Armenia regarding the alienation of public territory with 1719.96 sq/m at the address: Yerevan, Malatia-Sebastia, Tsitsernakaberd build. 1/2 N 296, as well as the land plot /0.1030 hectare / near that territory. Relevant information and documents have also been requested and received from the RA State Property Management Committee, the RA Cadastral Committee and the National Archives of Armenia SNCO to ensure the completeness of the study.
During the study it has been found out that for the establishment of the territorial center of comprehensive social services in Kentron administrative district of Yerevan city by a decree of the RA Government dated 09.11.2017, the RA State Property Management Committee and “D ...” CJSC have concluded settlement agreement. And for partial repayment of the obligation on the budget loan granted in September 2015 the public territory owned by the company by the right of ownership and the land plot near the territory have been alienated to the state for 1.240.423.000 AMD.
It has been found out that as a basis for the adoption of the mentioned decree of the RA Government and pricing of the above property has been taken the market value assessment report prepared by the appraiser of State Property Inventory and Assessment Agency SNCO and approved by the Director General. It is noteworthy that the report has been presented the day after the adoption of the decree of the RA Government. Moreover, according to the data received from the Ministry of Labor and Social Affairs of the Republic of Armenia during the mission to assist in the implementation of the World Bank program from April 25 to 26, 2019, the WB group has not considered it appropriate to establish the territorial center of comprehensive social service in that territory .
By order of the ministry in 2019 the estimation of the market value of the indicated property has been carried out and, according to the report, the market value of the territory and the land plot has amounted to 321.700.000 AMD, that is, 918.723.000 AMD lower.
Moreover, according to the data received from the RA Cadastral Committee from January to December 2017 territories on the 1st floor or other basement territories in the same building have been alienated for the cost from 162,000 to 217,000 AMD for 1 sq / m. Meanwhile, the indicated territory, which according to the cadaster is indicated as a basement, in November 2017 for the needs of the state, has been alienated for the cost of about 600.000 AMD for 1 sq / m.
These facts indicate that the data on the market value assessment report provided by the State Property Inventory and Assessment Agency SNCO do not correspond to reality. According to the data received from the National Archives of Armenia SNCO, the draft decision of the RA Government dated November 9, 2017, by which the alienation has been implemented, has been presented to the RA Government by the RA State Property Management Committee.
Thus, the responsible official of State Property Inventory and Assessment Agency SNCO with the use of official position has approved a false document - a report on the assessment of market value. On the basis of this, false data have been submitted by the responsible officials of the RA State Property Management Committee. As a result, real estate with a market value of about 321.700.000 AMD, supposedly for state needs, has been alienated to the state for 1.240.423.000 AMD.
Taking into account that in the course of the study factual data containing corpus delicti have been revealed State Interests Protection Department of the RA Prosecutor General’s Office has initiated a criminal case under Part 2 of Art. 308 and Part 1 of Art. 314 of the RA Criminal Code.