Կեղծ փաստաթղթերի հիման վրա, իբր պետական կարիքների համար, գույքը պետությանն օտարվել է շուկայական արժեքից 3 անգամ թանկ գնով. քրեական գործ է հարուցվել
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում  ուսումնասիրվել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունից ստացված՝ Երևանի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի Ծիծեռնակաբերդի խճուղու 1/2 շենք, N 296 հասցեում գտնվող 1719.96 ք/մ մակերեսով հասարակական նշանակության տարածքը և դրան հարակից 0.1030 հեկտար չկառուցապատված հողամասը 2017թ. պետությանն օտարելու վերաբերյալ փաստաթղթղերը: Ուսումնասիրության լիարժեքությունն ապահովելու նպատակով վերաբերելի տեղեկատվություն և փաստաթղթեր են պահանջվել և ստացվել  նաև ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեից, ՀՀ կադաստրի կոմիտեից և «Հայաստանի ազգային արխիվ» ՊՈԱԿ-ից:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Երևան քաղաքի Կենտրոն վարչական շրջանում համալիր սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոն ստեղծելու համար ՀՀ կառավարության 09.11.2017թ. որոշմամբ՝ ՀՀ ԿԱ պետական գույքի կառավարման վարչության և «Դ...» ՍՊԸ-ի միջև կնքվել է հրաժարագնի պայմանագիր: Դրանով 2015թ. սեպտեմբերին տրամադրված բյուջետային վարկային պարտավորության մասնակի մարման դիմաց ընկերությանը սեփականության իրավունքով պատկանող վերոնշյալ հասարակական նշանակության տարածքը և դրան հարակից չկառուցապատված հողամասն օտարվել են պետությանը՝ 2017թ. նոյեմբերի դրությամբ 1.240.423.000 դրամ գնահատված շուկայական արժեքով, որն ամրակցվել է «ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության աշխատակազմ» պետական կառավարչական հիմնարկին:
Պարզվել է, որ ՀՀ կառավարության նշված որոշման ընդունման և վերը նշված գույքի գնի սահմանման համար հիմք է հանդիսացել «Պետական գույքի գույքագրման և գնահատման գործակալություն» ՊՈԱԿ-ի գնահատողի կողմից կազմված և գլխավոր տնօրենի կողմից հաստատված շուկայական արժեքի գնահատման հաշվետվությունը:
Հատկանշական է, որ նշված հաշվետվությունը ներկայացվել է ՀՀ կառավարության որոշումն ընդունվելուց ընդամնեը մեկ օր առաջ։ Ընդ որում՝ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունից ստացված տվյալների համաձայն՝ 2019թ. ապրիլի 25-ից 26-ը Համաշխարհային բանկի ծրագրի իրականացման օժանդակության առաքելության ընթացքում՝ ՀԲ թիմը վերոնշյալ տարածքը համալիր սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոն ստեղծելու համար նպատահարմար չի համարել։
Նախարարության պատվերով 2019թ. իրականացվել է նշված գույքի շուկայական արժեքի գնահատում, որի վերաբերյալ հաշվետվության համաձայն տարածքի և դրան հարակից չկառուցապատված հողամասի շուկայական արժեքը կազմում է ընդամենը 321.700.000 դրամ, այսինքն պետությանն օտարված արժեքից 918.723.000 դրամ պակաս։
Ավելին, ՀՀ կադաստրի կոմիտեից ստացված տվյալների համաձայն՝ 2017թ. հունվար-դեկտեմբեր ամիսների ընթացքում նշված շենքում գտնվող 1-ին հարկի կամ նկուղային այլ տարածքներ օտարվել են 1 ք/մ-ն ընդամենը 162.000-ից առավելագույնը մինչև 217.000 ՀՀ դրամ գնով: Մինչդեռ նշված հասարակական նշանակության տարածքը, որի հարկայնությունը կադաստրի տվյալներով նշված  է նկուղային, 2017թ. նոյեմբեր ամսին պետության կարիքների համար օտարվել է 1 ք/մ-ն մոտ 600.000 դրամով։
Նշված փաստերը վկայում են, որ «Պետական գույքի գույքագրման և գնահատման գործակալություն» ՊՈԱԿ-ի կողմից տրված շուկայական արժեքի գնահատման հաշվետվության տվյալները իրականությանը չեն համապատասխանում։
«Հայաստանի ազգային արխիվ» ՊՈԱԿ-ից ստացված տվյալների համաձայն՝ ՀՀ կառավարության 09.11.2017թ. որոշման նախագիծը, որով կատարվել է օտարումը, ՀՀ կառավարություն է ներկայացվել ՀՀ ԿԱ պետական գույքի կառավարման վարչության կողմից:
Այսպիսով, 2017թ.-ին «Պետական գույքի գույքագրման և գնահատման գործակալություն» ՊՈԱԿ-ի պատասխանատու պաշտոնատար անձի կողմից, պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, հաստատվել է իրականությանը չհամապատասխանող, կեղծ փաստաթուղթ՝ շուկայական արժեքի գնահատման հաշվետվություն: Դրա հիման վրա ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչության պատասխանատու պաշտոնատար անձանց կողմից, պաշտոնեական դիրքը չարաշահելով, ՀՀ կառավարության քննարկմանն են ներկայացվել անարժանահավատ տվյալներ: Արդյունքում շուրջ 321.700.000 դրամ շուկայական արժեք ունեցող անշարժ գույքը, իբր պետական կարիքների համար, պետությանն օտարվել է 1.240.423.000 դրամ պարտավորության դիմաց, այսինքն շուկայական գնից շուրջ երեք անգամ ավելի գնով՝ պետության համար առաջացնելով ծանր հետևանքներ։
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրությամբ ի հայտ են բերվել առերևույթ հանցագործության հատկանիշներ պարունակող փաստական հանգամանքներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 314 հոդվածի 1-ին մասով:
Ծանուցում. ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգոd դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

На основании ложных документов, якобы для государственных нужд, имущество было отчуждено по цене в 3 раза выше рыночной стоимости. Возбуждено уголовное дело
Управлением по защите государственных интересов РА были исследованы документы, полученные от министерства труда и социальных вопросов РА относительно отчуждения в 2017г. территории общественного назначения площадью 1719.96 кв./м по адресу: г. Ереван, Малатия-Себастия, Цицернакаберд пер. зд. 1/2 N 296, также земельного участка /0.1030 га./ около данной территории Соответствующая информация и документы были также запрошены и получены от Комитета по управлению государственным имуществом РА, Комитета по кадастру РА и ГНКО <<Национальный архив Армении>> для обеспечения полноты исследования.
В ходе исследования было установлено, что для основания территориального центра комплексной социальной службы в административном округе Кентрон г. Еревана решением правительства РА от 09.11.2017г. комитетом по управлению государственным имуществом РА и ЗАО <<Д…>> был заключен договор об отступном. И этим для частичного погашения обязательства по бюджетному кредиту, предоставленному в сентябре 2015г. территория общественного назначения, и земельный участок около территории, принадлежащие по праве собственности компании были отчуждены государству по состоянию на ноябрь 2017г. на сумму 1.240.423.000 драмов РА.
Было установлено, что основанием для принятия указанного решения правительства РА и установления цены вышеуказанного имущества был отчет об оценке рыночной стоимости, подготовленный оценщиком ГНКО Агентство по инвентаризации и оценке государственного имущества и утвержденный Генеральным директором.
Примечательно что, указанный отчет был представлен за день после принятия решения правительства РА. Причем согласно данным, полученным от министерства труда и социальных вопросов РА за время миссии по оказанию содействия в осуществлении программы всемирного банка в период с 25-го по 26-ое апреля 2019, данную территорию для основания территориального центра комплексной социальной службы группа ВБ не посчитала целесообразным.
По заказу министерства, в 2019г. была осуществлена оценка рыночной стоимости указанного имущества и согласно отчету относительно этого рыночная стоимость территории и земельного участка составила 321.700.000 драмов РА, то есть ниже отчуждённой государству стоимости на 918.723.000 драмов РА.
Более того, согласно данным полученным от Комитета по кадастру РА с января по декабрь 2017г. территории на 1-ом этаже или другие подвальные территории в указанном здании были отчуждены стоимостью 1 кв/м - с 162.000 до 217.000 драмов РА. Тем временем как указанная территория, которая по данным кадастра указана в качестве подвала, в ноябре 2017г. для нужд государства была отчуждена стоимостью 1 кв/м - около 600.000 драмов РА.
Указанные данные свидетельствуют о том, что данные отчета об оценке рыночной стоимости, представленные ГНКО Агентство по инвентаризации и оценке государственного имущества не соответствуют реальности.
Согласно данным полученным от ГНКО <<Национальный архив Армении>>, проект решения правительства РА от 09.11.2017г., которым было осуществлено отчуждение, был представлен правительству РА комитетом по управлению государственным имуществом ПП РА.
Таким образом, ответственным должностным лицом ГНКО Агентство по инвентаризации и оценке государственного имущества путем использования служебного положения вопреки интересам службы был утвержден не соответствующий действительности ложный документ – отчет по оценке рыночной стоимости. На основании этого ответственными должностными лицами комитета по управлению государственным имуществом ПП РА были представлены ложные данные на рассмотрение правительства РА. В результате недвижимое имущество с рыночной стоимостью около 321.700.000 драмов РА, якобы для государственных нужд было отчуждено государству суммой в размере 1.240.423.000 драмов РА, то есть по цене в 3 раза выше рыночной стоимости.
Учитывая то, что в ходе исследования были выявлены фактические обстоятельства, содержащие признаки преступления в управлении по защите государственных интересов генеральной прокуратуры РА было возбуждено уголовное дело по ч. 2 ст. 308 и ч. 1 ст. 314 УК РА.