Մինչդատական վարույթի շրջանակներում ոչ արդարացնող հիմքերով ավարտված վարույթներով վերականգնվել է պետությանը և համայնքներին հասցված 346.5մլն դրամի վնասի ավելի քան 70 տոկոսը
ՀՀ դատախազությունը միջոցներ է ձեռնարկում կոռուպցիոն դեպքերով ոչ արդարացնող հիմքով քրեական գործ հարուցելը մերժելու, վարույթները կարճելու և քրեական հետապնդում չիրականացնելու կամ  քրեական հետապնդումը դադարեցնելու որոշումներ կայացվելու պայմաններում պետության գույքային շահերի պաշտպանության, վնասների վերականգնման ուղղությամբ:
2019թ. 1-ին կիսամյակի ընթացքում ՀՀ գլխավոր դատախազության հատկապես կարևոր գործերի քննության նկատմամբ հսկողության վարչության և դատախազության տարածքային ստորաբաժանումների դատախազների հսկողության ներքո գտնվող վարույթներով նշված հիմքով քրեական գործ հարուցելը մերժվել է կոռուպցիոն բնույթի դեպքերի առթիվ նախապատրատված 17 նյութով, կարճվել կամ քրեական հետապնդում չի իրականացվել, կամ  քրեական հետապնդումը դադարեցվել է կոռուպցիոն բնույթի 86 քրեական գործով (ընդհանուր՝ 103): Դրանցից 27-ը կարճվել կամ քրեական գործի հարուցումը մերժվել է վաղեմության ժամկետն անցած լինելու, 34-ը՝ համաներման կիրառման, 3-ը՝ քեական հետապնդման ենթակա անձի մահվան, իսկ 39-ը՝ գործուն զղջալու հիմքերով:  122 անձի նկատմամբ որոշումներ են կայացվել ոչ արդարացնող հիմքերով քրեական հետապնդում չիրականացնելու, կամ հարուցված քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին։
Համեմատության համար նշենք, որ 2018թ. նույն ժամանակահատվածում ոչ արդարացնող հիմքերով քրեական գործի հարուցումը մերժվել, քրեական գործի վարույթը կարճվել և քրեական հետապնդում չի իրականացվել կամ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է կոռուպցիոն 38 բնույթի դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական վարույթներով, այսինքն՝ մոտ 3.5 անգամ պակաս: Դրանցով որոշումներ են կայացվել ոչ արդարացնող հիմքերով 63 անձի նկատմամբ քրեական հետապնդում չիրականացնելու, կամ հարուցված քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին:
Նշված ցուցանիշները փաստում են ՀՀ գլխավոր դատախազության և քրեական հետապնդման մյուս մարմինների կողմից վարվող և հատկապես 2018թ-ից առավել հետևողականորեն իրականացվող՝ կոռուպցիոն գործերով պետությանը պատճառված վնասը վերականգնելու դեպքում, բավարար հիմքերի առկայությամբ, խրախուսական գործիքակազմ կիրառելու, ընդհուպ քրեական պատասխանատվությունից օրենքով սահմանված կերպով ազատելու քրեական քաղաքականության և դրա արդյունավետության մասին:
Վերջինիս մասին է վկայում այն հանգամանքը, որ 2019թ. առաջին կիսամյակում վերոնշյալ քրեական գործերով պետությանը և համայնքներին պատճառված վնասը կազմել է 346.5մլն ՀՀ դրամ, որից, նաև դատախազների նախազգուշացումների արդյունքում, կամովին վերականգնվել է ընդհանուր 248.4մլն դրամ, կամ` 71.6 տոկոսը: Հայեցողական լիզորությունների կիրառմամբ քրեական հետապնդումը չշարունակելու բոլոր դեպքերում վնասները վերականգնվել են լիովին:
Մնացած մասով վնասի վերականգնման ուղղությամբ քաղաքացիական դատավարության կարգով ձեռնարկվել են համապատասխան միջոցներ: Մասնավորապես, 4 գործով դատախազների կողմից ներկայացվել են մոտ 18մլն դրամի հայցապահանջով հայցեր, որոնց քննությունն ընթացքի մեջ է: Իսկ 2018թ. նույն ժամանակահատվածում ոչ արդարացնող հիմքով քրեական գործի հարուցումը մերժված, քրեական գործի վարույթը կարճված և քրեական հետապնդում չիրականացված կամ քրեական հետապնդումը դադարեցված նշված 38 գործերով հայտնաբերվել է  պետությանը կամ համայնքներին պատճառված ընդհանուր 148մլն ՀՀ դրամի չափով վնաս, որն ամբողջությամբ կամովին վերականգնվել է: Դրանով պայմանավորված՝ այդ գործերով դատարաններ հայցեր չեն ներկայացվել:
Դատախազները նաև համապատասխան պետական կամ համայնքային մարմիններին ներկայացրել են առաջարկներ՝ ոչ արդարցնող հիմքերով ավարտված գործերով վնասի վերականգնման ուղղությամբ հայց ներկայացնելու նախաձեռնությամբ հանդես գալու համար:

В рамках досудебного производства по производствам, завершенным на не оправдывающих основаниях был восстановлен ущерб в размере 346.5 млн. драмов РА /более 70%/, нанесенный государству и сообществу
Генеральная прокуратура РА принимает меры по направлению защиты имущественных интересов государства, восстановления убыток в условиях вынесения постановлений относительно отклонения в возбуждении уголовного дела по не оправдывающим основаниям, а также относительно прекращения производств, не осуществления уголовного преследования или прекращения уголовного преследования.
За 1-ое полугодие 2019г. по производствам, находящимся под контролем прокуроров управления по надзору за расследованием особо важных дел генеральной прокуратуры РА и территориальных подразделений прокуратуры, возбуждение уголовного дела на указанном основании было отклонено по 17 материалам, подготовленным по коррупционным случаям, уголовное преследование было приостановлено или не осуществлено, или уголовное преследование было прекращено по 86 уголовным делам (в целом 103). Из указанных дел 27 были прекращены или возбуждение уголовного дела было отклонено на основании истечения срока давности, 34 дела - в связи с применением амнистии, 3 из-за смерти лица, подлежащего уголовному преследованию, а 39 на основании действенного раскаяния. В отношении 122 лиц были вынесены постановления о не осуществлении уголовного преследования на не оправдывающих основаниях или прекращении возбужденного уголовного преследования.
Для сравнения отметим, что за аналогичный период 2018 года в возбуждении уголовного дела на не оправдывающих основаниях было отклонено, производство по уголовному делу было прекращено по уголовным делам, возбужденным по 38 случаям, то есть 3.5 раза меньше. Таким образом, были вынесены постановления о не осуществлении уголовного преследования в отношении 63 лиц на не оправдывающих основаниях или о прекращении возбужденного уголовного преследования.
Об этом свидетельствует то обстоятельство, что за 1-ое полугодие 2019 года, ущерб, нанесенный государству и сообществу по вышеуказанным уголовным делам, составил 346.5 млн. драмов РА, из которых в результате предупреждений прокуроров добровольно была восстановлена сумма в размере 248.4 млн. драмов РА /71, 6 % /. С применением дискреционных полномочий, во всех случаях не продолжения уголовного преследования ущерб был восстановлен полностью.
Относительно остальной части ущерба, были предприняты соответствующие меры по направлению восстановления ущерба в порядке гражданского судопроизводства. В частности, прокурорами были представлены исковые требования по 4 делам на сумму 18 млн. драмов РА, и их расследование находится в процессе. А за аналогичный период 2018г. по указанным 38 уголовным делам был обнаружен ущерб в размере 14.8 млн. драмов РА, нанесенный государству или сообществу, который полностью был добровольно восстановлен. И связи с этим по данным делам в суд не были представлены иски.
Прокуроры также представили предложения соответствующим государственным органам относительно представления иска по направлению восстановления ущерба по делам, завершенным на не оправдывающих основаниях.