Գնահատման կեղծ եզրակացության հիման վրա պետական սեփականության գույքը վաճառվել է իրական արժեքից 3 անգամ պակաս գնով. քրեական գործ է հարուցվել
Պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու գործառույթի շրջանակներում ՀՀ գլխավոր դատախազությունում շարունակվում են պետական գերատեսչություններից ստացված՝ իրենց ներքին վերահսկողական գործիքակազմով իրականացվող ստուգումների արդյունքների համակողմանի ուսումնասիրությունները և բավարար հիմքերի դեպքում դրանց հիման վրա քրեական վարույթների հարուցման գործընթացները:
Մասնավորապես, ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեից ստացված գրության և կից ներկայացված փաստաթղթերի հիման վրա ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում կատարված  ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեի պաշտոնատար անձինք, խախտելով «Գնումների մասին» ՀՀ օրենքի պահանջները՝ առանց օրենքով սահմանված գնումների ընթացակարգերի, առանց պայմանագիր կնքելու, 2017թ. ՍՊԸ-ին առաջարկել են իրականացնել գույքերի գնահատման աշխատանքներ։
Նշված առաջարկի հիման վրա ՍՊԸ-ն 20.05.2017թ. իրականացրել է ք. Երևան, Էրեբունի համայնք, Դիմիտրով փողոցում գտնվող շենքում 286.4 քմ մակերեսով հասարակական նշանակության՝ պետական սեփականություն հանդիսացող անշարժ գույքի գնահատում, ինչի արդյունքում վերջինս գնահատվել է 28.7մլն ՀՀ դրամ: Նշված գնահատման հիման վրա 2018թ. մարտին վերը նշված գույքը մրցութային կարգով 20մլն ՀՀ դրամով օտարվել է:
Հետագայում կատարվել է վերը նշված անշարժ գույքի 2017թ. շուկայական արժեքի վերլուծություն, ինչի արդյունքում պարզվել է, որ օտարված գույքի շուկայական արժեքը 2017թ. դրությամբ կարող էր կազմել ոչ թե 28.7մլն ՀՀ դրամ, այլ՝ 65մլն ՀՀ դրամ կամ շուրջ 3 անգամ ավելի սկզբնական գնահատված արժեքից:
Պարզվել է, որ ՍՊԸ-ի կողմից նշված հասարակական նշանակության անշարժ գույքի գնահատման գործընթացում խախտվել են գնահատման ստանդարտի պահանջները: Մասնավորապես՝ հաշվի չի առնվել գնահատվող գույքի նպատակային նշանակությունը, մակերեսը, գտնվելու հարկը: Արդյունքում 65 մլն ՀՀ դրամ իրական արժեքով գույքը գնահատվել է երեք անգամ պակաս դրամական արժեքով: Ապա դրա հիման վրա ՍՊԸ մասնագետի կողմից կազմվել և տնօրենի կողմից հաստատվել է կեղծ եզրակացություն, որի հիման վրա գույքն օտարվել է՝ պետությանը պատճառելով խոշոր չափերի՝ շուրջ 45 մլն ՀՀ դրամի վնաս:
Ուսումնասիրության արդյունքներով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցագործությունների հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:

Based on a false assessment, state property has been sold at a price 3 times lower than its real value. Criminal Case has been initiated
Within the framework of the function of initiating a lawsuit for the protection of state interests, the RA Prosecutor General’s Office continues to investigate the results of inspections /received from state agencies/ carried out by the internal control mechanism.
In particular, on the basis of a letter received from the State Property Management Committee of the Republic of Armenia and the attached documents, by the study carried out in the Department for State Interests Protection of the RA Prosecutor General's Office it has been found out that the officials of the State Property Management Committee of the RA by the violation of the requirements of the RA Law on Procurement, without processes of procurement established by law and without concluding an agreement in 2017 have proposed LLC to carry out property assessment.
Based on this proposal, 20.05.2017 LLC has carried out the assessment of real estate / area of 286.4 sq.m. /, which is a state property / address: Yerevan, Erebuni, st. Dimitrov, /, as a result of which the property has been estimated 28.7 million AMD. Based on this assessment, in 2018, this property has been alienated at auction for 20 million AMD.
Hereinafter, an analysis of the market value of this property for 2017 has been carried out, and as a result of this, it has been found out that the market value of the alienated property as of 2017 was not 28.7 million AMD, but 65 million AMD.
It has been found out that in the process of assessment of this property the requirements of assessment standards have been violated by LLC. In particular, area and floor have not been taken into account. As a result, property with a real value of 65 million AMD has been assessed 3 times less. Based on this, a false conclusion has been drafted by the LLC expert and approved by the director, and on the basis of this, the property has been alienated and the state has suffered damage in the amount of 45 million AMD.
According to the results of the investigation, a criminal case has been initiated under Part 2 of Art. 308 and part 2 of Art. 325 of the Criminal Code of the Republic of Armenia.