Գնահատման կեղծ եզրակացության հիման վրա պետական սեփականության գույքը վաճառվել է իրական արժեքից 3 անգամ պակաս գնով. քրեական գործ է հարուցվել
Պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու գործառույթի շրջանակներում ՀՀ գլխավոր դատախազությունում շարունակվում են պետական գերատեսչություններից ստացված՝ իրենց ներքին վերահսկողական գործիքակազմով իրականացվող ստուգումների արդյունքների համակողմանի ուսումնասիրությունները և բավարար հիմքերի դեպքում դրանց հիման վրա քրեական վարույթների հարուցման գործընթացները:
Մասնավորապես, ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեից ստացված գրության և կից ներկայացված փաստաթղթերի հիման վրա ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում կատարված  ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեի պաշտոնատար անձինք, խախտելով «Գնումների մասին» ՀՀ օրենքի պահանջները՝ առանց օրենքով սահմանված գնումների ընթացակարգերի, առանց պայմանագիր կնքելու, 2017թ. ՍՊԸ-ին առաջարկել են իրականացնել գույքերի գնահատման աշխատանքներ։
Նշված առաջարկի հիման վրա ՍՊԸ-ն 20.05.2017թ. իրականացրել է ք. Երևան, Էրեբունի համայնք, Դիմիտրով փողոցում գտնվող շենքում 286.4 քմ մակերեսով հասարակական նշանակության՝ պետական սեփականություն հանդիսացող անշարժ գույքի գնահատում, ինչի արդյունքում վերջինս գնահատվել է 28.7մլն ՀՀ դրամ: Նշված գնահատման հիման վրա 2018թ. մարտին վերը նշված գույքը մրցութային կարգով 20մլն ՀՀ դրամով օտարվել է:
Հետագայում կատարվել է վերը նշված անշարժ գույքի 2017թ. շուկայական արժեքի վերլուծություն, ինչի արդյունքում պարզվել է, որ օտարված գույքի շուկայական արժեքը 2017թ. դրությամբ կարող էր կազմել ոչ թե 28.7մլն ՀՀ դրամ, այլ՝ 65մլն ՀՀ դրամ կամ շուրջ 3 անգամ ավելի սկզբնական գնահատված արժեքից:
Պարզվել է, որ ՍՊԸ-ի կողմից նշված հասարակական նշանակության անշարժ գույքի գնահատման գործընթացում խախտվել են գնահատման ստանդարտի պահանջները: Մասնավորապես՝ հաշվի չի առնվել գնահատվող գույքի նպատակային նշանակությունը, մակերեսը, գտնվելու հարկը: Արդյունքում 65 մլն ՀՀ դրամ իրական արժեքով գույքը գնահատվել է երեք անգամ պակաս դրամական արժեքով: Ապա դրա հիման վրա ՍՊԸ մասնագետի կողմից կազմվել և տնօրենի կողմից հաստատվել է կեղծ եզրակացություն, որի հիման վրա գույքն օտարվել է՝ պետությանը պատճառելով խոշոր չափերի՝ շուրջ 45 մլն ՀՀ դրամի վնաս:
Ուսումնասիրության արդյունքներով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցագործությունների հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:

На основании ложного заключения по оценке, имущество государственной собственности было продано по цене в 3 раза меньше реальной стоимости. Возбуждено уголовное дело
В рамках функции возбуждения иска по защите государственных интересов, в генеральной прокуратуре РА продолжаются исследования результатов проверок, осуществляемых механизмом внутреннего контроля, полученных от государственных ведомств, а также в случае достаточных оснований, исследования процессов возбуждения уголовных производств на их основании.
В частности на основании письма, полученного от государственного комитета по управлению имущества РА и приложенных документов, исследованием, осуществлённым в управлении защиты государственных интересов генеральной прокуратуры РА было установлено, что должностные лица комитета по управлению государственным имуществом РА нарушая требования закона РА о закупках, без процессов закупок, установленных законом и без заключения договора, в 2017г. предложили ООО осуществить работы по оценке имуществ.
На основании данного предложения, 20.05.2017г. ООО осуществило оценку недвижимого имущества /площадью 286.4 кв.м./, являющегося государственной собственностью /адрес: ул. Димитров, Эребуни, г. Ереван/, в результате чего и имущество было оценено 28.7 млн. драмов РА. На основании данной оценки, в марте 2018 года данное имущество было отчуждено на аукционе за 20 млн. драмов.
В дальнейшем был проведен анализ рыночной стоимости 2017г. данного имущества, и в результате этого было установлено, что рыночная стоимость отчужденного имущества по состоянию на 2017 г. составляла не 28.7 млн. драмов РА, а 65 млн. драмов РА.
Было установлено, что со стороны ООО в процессе оценки данного имущества были нарушены требования стандартов оценки. В частности, не были учтены целевое назначение имущества, площадь и этаж. В результате имущество с реальной стоимостью 65 млн. драмов РА было оценено в 3 раза меньше. На основании этого экспертом ООО было составлено и утверждено директором ложное заключение и на основании этого имущество было отчуждено и государству был нанесен ущерб в размере 45 млн. драмов РА.
По результатам исследования было возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного ч. 2 ст. 308 и ч. 2 ст. 325 УК РА.