ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության «Գրքի և հրատարակչական գործի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ում կատարված առերևույթ հափշտակության փաստի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել
Պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու գործառույթի շրջանակներում ՀՀ գլխավոր դատախազությաւն պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ուսումնասիրության առարկա է դարձվել ՀՀ ֆինանսների նախարարության ֆինանսաբյուջետային վերահսկողության տեսչության կողմից ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության «Գրքի և հրատարակչական գործի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ում իրականացված ստուգումների՝ ՀՀ գլխավոր դատախազություն ուղարկված արդյունքները: Այդ նպատակով համապատասխան փաստաթղթեր են պահանջվել և ստացվել նաև ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ ՀՀ մշակույթի նախարարության և ՊՈԱԿ-ի, ինչպես նաև «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի և ՊՈԱԿ-ի միջև 2014-2017թթ. կնքված տարբեր պայմանագրերի կատարման արդյունքներով ՊՈԱԿ-ի կողմից ընդհանուր 1.182.200 ՀՀ դրամ գումար ենթակա է եղել վերականգնման ՀՀ պետական բյուջե: Ըստ նախնական տվյալների՝ կատարված ստուգման ընթացքում՝ 2017թ. ապրիլ-հուլիս ամիսներին և դրանից հետո, նշված գումարները վերադարձվել են կազմակերպության դրամարկղ, սակայն չեն մուտքագրվել և փաստացի չեն վերադարձվել ՀՀ պետական բյուջե: Բացի այդ, պարզվել է նաև, որ 2014-2017թթ. առանց հիմնավորող փաստաթղթերի, որպես գործուղման, աշխատավարձի, արձակուրդի, գույքի վարձակալության և տրանսպորտային ծախսերի հատուցման գումար, վճարվել է 1.457.200 ՀՀ դրամ:
Այսինքն ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարություն «Գրքի և հրատարակչական գործի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի պաշտոնատար անձինք, օգտագործելով իրենց պաշտոնեական դիրքը, առերևույթ յուրացրել են 2.639.400 ՀՀ դրամի չափով իրենց վստահված ՀՀ պետական բյուջեի միջոցները:
Նկատի ունենալով, որ արձանագրված խախտումներն առերևույթ պարունակում են պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ իրենց վստահված պետական միջոցներից խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու հանցագործության հատկանիշներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով:

Criminal case has been initiated concerning the fact of theft at " Book and Publishing Center " SNCO of the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sport
Within the framework of initiating a lawsuit for state interests protection, State Interests Protection Department of the RA Prosecutor General’s Office has reviewed the verifications carried out at " Book and Publishing Center " SNCO of the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sport by the Financial Inspection of the Ministry of Finance of the Republic of Armenia. Relevant documents have also been requested and received from the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of the Republic of Armenia.
In the course of the study it has been revealed that by the results of different agreements signed between the RA Ministry of Culture and SNCO, as well as Hayastan All-Armenian Fund and SNCO in 2014-2017, a total sum of 1.182.200 AMD has been subject to be returned to the RA State Budget. According to preliminary data, during the inspection, in April-July 2017 and after that, the aforementioned funds have been returned to the cash register of the organization, but have not been registered and have not been actually returned to the RA state budget. In addition to that, it has also been found out that during 2014-2017, 1.457.200 AMD have been paid without substantiating documents.
Thus, the officials of " Book and Publishing Center " SNCO of the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sport, with the use of their official position, have appropriated the state budget funds entrusted to them in the amount of 2.639.400 AMD.
Taking into account that the recorded violations may contain signs of the crime of large -scale theft with the use of their official position, a criminal case has been initiated in the State Interests Protection Department of the RA Prosecutor General's Office under Point 1 and Point 3 of Part 2 of Art. 179 of the RA Criminal Code.